What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Când vine vorba de canabis, există ceva mai mult decât ceea ce se vede cu ochiul liber. Dacă ai ținut vreodată muguri în mână, la un moment dat, probabil te-ai întrebat despre acele mici cristale care par să acopere mugurii. Ele tind să fie strălucitoare, lipicioase și poartă întotdeauna cele mai uimitoare arome. Cu toate acestea, la o privire mai atentă, aceste cristale par a fi colecții mari de ceea ce sunt cunoscuți ca tricomi.

Definiția actuală a tricomului este „excrescențe fine sau anexe pe plante, alge, licheni și anumiți protiști”. Provenind din cuvântul grecesc „Tríchōma”, care înseamnă „creștere a părului”, aceste mici protuberanțe microscopice cu aspect de ciupercă arată ca ceva dintr-un roman științifico-fantastic. Dar ele sunt de fapt chiar fabricile care produc sutele de canabinoizi, terpene și flavonoide cunoscute care fac ca tulpinile de canabis să fie potente, unice și eficiente.



Funcția tricomilor asupra canabisului

Producția de tricomi poate fi observată la multe specii de plante din natură, luând diferite forme fizice, precum și servind mai multe scopuri diferite. De exemplu, tricomii găsiți pe unele plante carnivore ajută la capturarea prăzii.

La canabis, tricomii funcționează ca un mecanism de apărare. Când plantele feminine de canabis încep să producă flori în sălbăticie, ele devin deseori vulnerabile la diferite insecte și animale, precum și la variabile de mediu care nu trăiesc, cum ar fi razele UV potențial dăunătoare. Tricomii servesc drept factor de descurajare pentru animale, deoarece gustul lor amar și aromele puternice fac ca florile de canabis să nu fie plăcute. În același timp, ele îndeplinesc și o funcție dublă în protejarea plantelor de unele soiuri de creștere fungică.



Diferitele tipuri de tricomi

Tricomii există în mai multe forme și dimensiuni, dar există trei care apar cel mai adesea pe plantele de canabis.

Tricomii cu bulbi (tricomi bulboși) sunt cei mai mici și apar pe suprafața întregii plante și sunt de cca 10-15 micrometri.

Tricomii sesiliți capitați sunt puțin mai mari și conțin atât cap, cât și tulpină. Acești tricomi sunt mai abundenți decât frații lor bulboși.

Tricomii cu tulpini capitate variază între 50-100 micrometri lățime, ceea ce înseamnă că sunt mult mai mari și pot fi văzuți cu ochiul liber. Structura lor constă dintr-o tulpină formată din celule epidermice și hipodermice care se acumulează până la o celulă bazală care se atașează la un cap mare al glandei. Acest cap de glandă, ținut împreună de un strat de cuticule ceros, servește ca epicentru pentru sinteza canabinoidelor și terpenoidelor.

Toate cele trei tipuri de tricomi produc canabinoizi, deși tricomii cu tulpini capitate vor apărea din abundență în și în jurul calicilor florilor înmugurite, producând cea mai mare concentrație de uleiuri esențiale datorită dimensiunii lor.

Producția tricomului și ciclul de viață

Sinteza canabinoidelor din tricom începe pe măsură ce plantele de canabis trec în faza lor de înflorire. Pe măsură ce încep să producă muguri, tricomii se formează de-a lungul suprafeței exterioare a vegetației vegetale supraterane și încep să transporte vacuole și plastide de pe tulpina lor în capul glandei. În acest moment, celulele din capul glandei vor începe să se metabolizeze și să formeze precursori pentru ceea ce va deveni în cele din urmă canabinoizi.

Rata și concentrația la care o plantă de canabis produce tricomi vor fi condiționate atât de genetică, cât și de unii factori de mediu. Deși plantele care conțin concentrații mai mari de tricomi nu produc întotdeauna cea mai mare concentrație de canabinoizi și / sau terpene, variabile precum lumina UV afectează foarte mult sinteza canabinoidelor și terpenelor din capul tricomului. De obicei, plantele care primesc un spectru mai larg de lumină vor produce concentrații mai mari de canabinoizi, deși în multe cazuri aceste reacții vor fi specifice tulpinii.

Ciclul de viață al unui tricom este în mare parte paralel cu cel al plantei de canabis pe care se află, făcându-l extrem de valoros pentru monitorizarea fermierilor. Viața unui tricom poate fi analogă cu o parabolă, în care vârful reprezintă punctul în care depășește maturizarea și începe degradarea. În cea mai mare parte, tricomii vor afișa maturizarea pe această parabolă prin schimbarea opacității dintr-o stare translucidă clară într-o nuanță albă tulbure și, mai târziu, nuanță chihlimbar.



Această tranziție a culorii într-un cap de tricom reprezintă maturitatea sa maximă, iar fermierii folosesc de obicei acest lucru ca un semn de recoltare, deoarece este momentul în care tricomul a atins maturarea completă și va începe să se degradeze din acest punct înainte. Este important să înțelegem că nu toate tulpinile de canabis sunt la fel și că unii tricomi vor avea o maturare diferită. Cu toate acestea, colorarea tricomului rămâne standardul pentru determinarea timpului de recoltare pentru majoritatea tulpinilor.

Indiferent dacă sunt vii pe plantă sau deja recoltați, tricomii sunt incredibil de volatili și riscă distrugerea și / sau degradarea de către mulți catalizatori, inclusiv, dar fără a se limita la:
  • Contact fizic
  • Căldură
  • Lumină
  • Oxigen
  • Timp


Tricomii înșiși nu numai că riscă să fie deteriorați atunci când sunt expuși acestor elemente, dar uleiurile esențiale din ele riscă să se degradeze. Există modalități de a încetini dramatic degradarea tricomilor prin manipularea cu atenție a florilor de canabis atât în ​​timpul propagării, cât și după recoltare. Limitând contactul fizic la florile în sine, tricomii pot fi păstrați pe plantă pentru perioade mai lungi de timp. Tehnicile adecvate de tăiere, uscare și întărire pot ajuta la menținerea viabilității tricomilor pentru mai mult timp, ceea ce la rândul său va păstra canabinoizii și terpenoizii conținuți în interior.

Cei care doresc să extindă termenul de valabilitate al tricomilor dincolo de cel al plantelor din care provin recurg adesea la tehnici de extracție. O extracție în acest context poate fi definită ca procesul de îndepărtare mecanică sau chimică a tricomilor din plantă. Există o multitudine de metode și tehnici pentru extragerea tricomilor din materialul vegetal. Aceste metode variază de la practici mecanice de cernere uscată care produc „kief”, până la extracții chimice care utilizează hidrocarburi ușoare, cum ar fi butanul sau propanul, pentru a crea uleiuri de ceară complet topite. Dacă sunt supuși condițiilor potrivite, tricomii care au fost separați și recoltați prin utilizarea acestor metode pot fi depozitați pe termen nelimitat.

Tricomii de canabis merită cu adevărat o rundă de aplauze pentru rolul lor esențial nu numai în protejarea unei plante de potențialele daune ale lumii, ci și prin furnizarea unei unități de producție unice pentru sute de beneficii medicinale și terapeutice cunoscute. Cu îngrijirea și dăruirea adecvată, tricomii sunt și vor rămâne viitorul descoperirii vastelor mistere ale calităților medicinale și terapeutice ale canabisului.

Textul este preluat dar foarte interesant!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Outdoor tarziu 2021: "femela" de mini mango s-a dovedit a fi sativa (!).
E in ghilimele pt ca pan-acum n-a aratat decat preflowers, sper sa nu-i creasca si altceva decat flori. Dar in ultimele zile ori i s-au subtiat frunzele ori nu m-am uitat eu atent la ea de la-nceput, cert este ca nu-i mini mango (deci autoflower) cum credeam ci are structura clara de sativa.
Confuzia am creat-o cand am plantat samantza intr-un tip de ghiveci de rasad in care bagasem m.m.-urile, ramasesem fara recipiente..
Mie-mi pare cam sativa, voi ce credeti?
sativapreflowers.jpg
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Watch out, piramidon is about... :biggrin:
Adicatelea pazea, c-am invatat sa pun poze.
Astea fiind spuse, cam asta e out-ul meu tarziu:
 

Attachments

  • photo2074898.jpg
    photo2074898.jpg
    647.1 KB · Views: 21
  • photo2074900.jpg
    photo2074900.jpg
    178.9 KB · Views: 14
  • photo2074901.jpg
    photo2074901.jpg
    154.9 KB · Views: 19
  • photo2074902.jpg
    photo2074902.jpg
    638.5 KB · Views: 14
  • photo2074903.jpg
    photo2074903.jpg
    164.5 KB · Views: 11

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Aseara am cantarit recolta indoor uscata/tratata (40%rh) si mi-au iesit 198g fara ce am mai fumat din ea, deci am iesit la aproape 1g/w, avand un total de 208w in camera de flower.
Am bagat la borcan si m-am declarat nemultumit ca-s iar in urma cu intentiile mele..
Trebuia sa incep deja urmatoarea serie si am lasat in aer reconfigurarea flower box-ului ca a trebuit sa recaptusesc cosul de fum de la soba. Treaba murdara...
Va trebui sa-mi iau inima-n dinti si sa iau neshte clone din Cheese-u' ala de-afara si sa mut Wappa inauntru ca acolo someaza iar vremea nu tine deloc cu ea. Sau cu mine. :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Este, fata de norma uzuala, dar pe planeta mea consumam iarba iasca. :biggrin:
Cum crezi c-am reusit s-o pastrez p-aia din capsula temporala 10 ani? Daca avea umezeala, aveau si bacteriile de lucru, asa ca dupa 10 ani rupe.
Am stabilit (pt mine) standardul asta fara umiditate sau f redusa, poate imediat dupa recolta un 2-3 luni sa mai gasesti la mine ceva 40-50 rh, altfel in borcanele mele gasesti Sahara, Sonora si Gobi. :bandit:
La alcool, tabac, mancare si femei is pretentios, iarba intra oricum.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Azi mini mango mi-a aratat sexu'! Si i-am dat cu adios cojones pan-am ramas cu 21 de femele confirmate, care au intre 10 si 20cm inaltime.
Bineinteles ca mai pot aparea hermies dar pan-acum nr e rezonabil. Am scos cel mai bengos mascul si l-am mutat la mine-n curte. Vreau seminte!
Ramane in dubiu provenienta "sativei" care are flori si ea deci e femela, dar avand in vedere ca a inflorit odata cu celelalte mini mango, tind sa cred ca e din tribu' ala.
Sativele nu arata nimic inca si cred c-or sa ramana pe dinafara daca ezita atata, ca pisicile alea care se fandosesc la mancare pana vine alta lighioana si le-o haleste. :biggrin:
Tot azi o sa iau taieturi din Cheese si mut wappa inauntru. Cheese fiind hibrid de sativa s-ar putea sa n-apuce show-ul pana la capat, (nici ea n-are flori inca)
Iar de wappa ce sa zic, e mult de tot in urma, deabia s-a refacut dupa deficienta aia de fosfor, acum se opinteste sa dezvolte al treilea internod..
Si mai aprind una... :joint:
 
Salut! Credeți că un gram, un gram de iarba pe seara fumata poate dăuna foarte mult creierului? Am citit ceva despre receptori de dopamina terminați și chestii de genul...nu mă simt că și cum aș fi luat-o razna sau ce a dar parca in fiecare seară simt nevoia sa pufăi după munca. Care credeți că sunt efectele pe termen lung? Pentru că oricum știm și noi ca orice abuz...strica. Chit că e iarba.
 
Fumez doar după munca , îmi place sa pufăi sincer sa fiu dar as vrea sa știu ce se întâmplă daca fumezi îndelungat..pentru că uneori știu că am tendința de a abuza și nu as vrea mai târziu să regret...Mă rog nu știu dacă un gram unul jumate pe zi înseamnă abuz...
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Din punct de vedere medical, canabisul are foarte multe beneficii atât pentru corp, cât și pentru minte. Beneficiile sale funcționează cu adevărat, dovedite prin studii: poate ajuta la calmarea anxietății, ameliorarea durerii și scăderea simptomelor epileptice, pentru a numi doar câteva avantaje posibile cu canabis. Dacă v-ați întrebat vreodată cum această plantă poate ajuta la combaterea atâtor afecțiuni și la asistarea în numeroase situații, întrebarea dvs. este justificată - uneori totul pare a fi o listă aleatorie, prea bună pentru a fi adevărată.

Motivul pentru care canabisul poate părea un remediu magic, se datorează legăturii lui cu sistemul endocanabinoid. Acest sistem este prezent la toate mamiferele - de aceea animalele noastre de companie au aceleași tipuri de beneficii de la canabis ca și noi.

Probabil că sunteți familiarizați cu diferitele sisteme de organe ale corpului uman - sistemul osos, muscular și circulator, pentru a numi câteva -, dar s-ar putea să fiți mai puțin conștienți de sistemul endocanabinoid, cunoscut și sub numele de ECS. Funcția sa principală este de a asigura homeostazia în corpul uman, ceea ce înseamnă că există în primul rând pentru a menține echilibrul. A fost descoperit în 1992, când cercetătorii au descoperit că organismul își creează propriul canabinoid, numit anandamidă, care este cuvântul sanscrit pentru fericire. ECS este alcătuit din trei componente diferite: endocanabinoizi, receptori canabinoizi și enzime.



Endocanabinoizi

Canabinoizii sunt compuși chimici care joacă un rol major în asigurarea funcționării corecte a sistemului nervos central al corpului. Există trei tipuri diferite: endocanabinoizi, canabinoizi care sunt creați în mod natural de corpul nostru; fitocanabinoizi, canabinoizi care se găsesc în plantele de canabis; și canabinoizi sintetici, canabinoizi care sunt creați în laborator. Endocanabinoizii sunt compuși din „Molecula Bliss”, anandamida și 2-arahidonoilglicerol. Acești doi se leagă cu receptorii din ECS, semnalând celulelor exact ceea ce trebuie să facă.



Receptori canabinoizi

Următoarele aspecte ale ECS sunt receptorii canabinoizi, altfel cunoscuți sub denumirea de CB1 și CB2. Mulți se referă la aceștia drept „încuietori” în care endocanabinoizii sunt „cheia”. Receptorii CB1 sunt localizați în creier, în special în părțile responsabile pentru funcțiile mentale și fiziologice. CB2 este localizat în întregul sistem imunitar, sistemul nervos periferic (în afara creierului și măduvei spinării) și a sistemului digestiv. Semnalizarea acestor receptori permite organismului să regleze multe funcții importante, cum ar fi digestia, pofta de mâncare, imunitatea, inflamația, starea de spirit, somnul, fertilitatea, memoria și multe altele.



Enzime

Odată ce mesajele sunt trimise între endocanabinoizi și receptori, enzimele intră în acțiune și rezolvă aceste mesaje înainte ca lucrurile să devină prea târziu. Este cu adevărat un sistem magistral de echilibrare.



Cum intră canabisul în joc?

Când utilizăm canabis, oferim fitocanabinoizilor drum în corpul nostru, care imită endocanabinoizii noștri naturali și ne ajută la conservarea homeostaziei. Dacă, dintr-un anumit motiv, corpul nostru nu se poate echilibra singur, acesta este locul în care canabisul se dovedește benefic. Să presupunem că suferiți: canabinoizii vor ajuta la modularea acelei dureri; dacă aveți nevoie de ajutor pentru stimularea poftei de mâncare, canabinoizii vă pot crea senzația de foame. Chiar și dincolo de ECS, canabisul efectuează multiple procese fiziologice și face ceea ce este necesar pentru a duce lucrurile pe drumul cel bun.
Autor : Spliff
 
Și atunci de ce unii după ce consuma prea multă iarba devin schimbați? Spre nebunie mă refer . Că am cunoștințe din astea și mă gândesc că și voi aveți pe unii
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Da ai dreptate! Dar eu nu exagerez cu gramajul, de asta nu ajung așa de nebun!
zic eu!
Dar câteodată se întâmplă și la mine că o iau razna de tot !
Da altfel ne lăsăm de fumat , de ce draq neam apucat de fumat!
Nu am avut nici un motiv!
Vrei sa te simți bine plătește în schimb cu sănătate de exemplu, daca nu vrei să plătești cu sănătate lăsate!
Sfatul meu !
Nu te supăra frate! Ți-am zis o ca la un tovarăș!
Hai sănătate și fumuri plăcute!
 
Ceea ce incercam eu sa aflu de fapt este da a un gram și ceva la zi dăunează atât de mult 😂 nu mă supăr, tocmai de aia scriu pe grupul asta pentru că dacă e sa caut pe net găsesc mii de opinii.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu poate sa iti zica nimeni ce se va intampla cu tine sau creierul tau pe iarba pe viitor. Dar ar trebui sa ii poti observa efectele in ceva timp daca te concentrezi pe asta, si sa te gandesti daca te avantajeaza sau nu.
Daca vrei mai multe detalii, exista o carte de vreo 800 pagini, cannabinoids sau cannabinoids and the human brain, ceva de genul asta. O sa iti dai seama ca modifica cam toate sistemele din corpul uman intr-un fel sau altul, si asta doar daca citesti titlurile de capitole.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Și atunci de ce unii după ce consuma prea multă iarba devin schimbați? Spre nebunie mă refer . Că am cunoștințe din astea și mă gândesc că și voi aveți pe unii

Pan'acu' n-aveam, da' incantat de cunostinta. :biggrin:
Lasand gluma deoparte dau un ex personal: am lucrat de curand departe de casa (Anglia) si-n ultimii doi ani de acolo am lucrat numai de noapte.
1g/zi m-a tinut sanatos la minte si la trup, combinat cu obligatoriile zile libere pt deconectare. Astea trebe luate-n serios, altfel te duci la vale. Parol!
Cum zic si confratii mei fiecare-si cunoaste masura, iar daca nu, ar trebui s-o afle repede. Vb lui explo, daca iti foloseste sau iti dauneaza, asta doar tu o stii.
Lumea e plina de alcoolici functionali, ii avem pe langa casa, in familie, la munca, etc. Nimeni nu ia in calcul stonerii functionali, astia de ce n-ar exista?
Eu is unul din ei. Inca n-am auzit de davisti functionali... :laughing:
Abuz (de substanta) este atunci cand consumul si obiceiurile asociate cu asta iti afecteaza considerabil si/sau negativ activitatea cotidiana ori relatiile cu terti, fie rude, prieteni sau colegi.
Gaseste-ti masura si tine-te de ea. Iarba nu da dependenta fizica si nu degeaba e incadrata la droguri usoare (in societatea avansata), asa ca ia-o usor.
Si nu tre' sa stie toata lumea cum te destinzi tu, e ca si cum ai face sex cu o colega in timpul programului. Tine-o pt tine, n-o imparti cu colectivul. :gday:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am citit atent la final apoi am inceput sa sar cuvinte. Dar tot a fost un post pe cinste! :muahaha:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Wheather app says: 10°C Cloudy... hmmm, out-ul meu n-arata prea bine.
Cheese a suferit un atac subteran. Cartita. E inca in viata dar n-arata prea bine, am gasit-o inclinata cu musuroiul langa ea...
Cred c-o mut inauntru langa wappa si las doar mini mango afara.
Astea is in sapt 2 dupa cum arata, cea mai mare (de credeam ca-i sativa) a ajuns la 60cm cu stretching-ul.
Pozele mai asteapta un pic ca acum dupa ce m-am deprins cu exifu' am ramas fara cablu de date la tel...
Dupa ce mut chees-u' gazez cartitza aia futo-n rat!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Bah! Is yo prea fumat/baut sau e somaj tehnic p-acilea?
ROMANIA. TREZESTE-TE1
Inteleg ca fiecare are oarece obligatii in mediul sau, da-n spiritu' de trib fiecare imi datoreaza cate-o injuratura macar.
Asa ca nu va sfiiti si umpleti-mi frigideru', ceee plm!
Aveti frustrari? Varsati-le acilea! Nu tre' sa specificati, doar sa bagati si sa scoateti.
Bucurii? Imparatasiti-le! Doar dak nu e colega de care ziceam mai sus... :biggrin:
Nu tre' sa dati detalii ca nu-i indicat, da-i vreme rea si iarba cacalau, aveam ceva mai multe asteptari de la stoneri...
Asta-i thread-u de DISCUTII INTERMINABILE.
O suge toti in engleza si nu mai stie nimeni lb romana?
 

Latest posts

Latest posts

Top