What's new

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Am dat de belea si cu Wappa la out, inca n-a sucombat iar pe asta am inspectat-o riguros si am descoperit semne aproape insesizabile ale deficientei de fosfor.
M-am intors si la "cadavrul" Y2Y am facut autopsia si -am constatat aceeasi problema. Daca n-as fi patit-o si cu Wappa trecea neobservata chestiunea, atat de camuflata e deficienta asta, doar o idee mai inchisa la culoare frunza si aproape-i copiaza perfect conturul. Si y2y e mai inchisa la culoare decat wappa, asta facand mai dificil de observat petele.
Suspectu' de serviciu' e FishMix de la bio bizz, care e acid si se pare ca asta a cauzat blocajul fosforului. Am consultat infirmeria icmag...
O alta cauza posibila ar fi fost temperatura scazuta noaptea, dar pana acum nu a scazut sub 12C si chiar daca ajungea la 10 sau sub tot nu ajungea sa scada si temp solului pt ca le-am pus izolatie la radacina.
Cheese e vesela si nepasatoare dar oricum am aruncat fish mix-u' drept in latrina de frustrare. Ma oftic c-am fost zgarcit si nu l-am aruncat mai demult cand mi-a mai facut niste pb..
Acum am udat in nestire sperand sa spal turba din groapa (are drenaj bun) si dupa o zi-doua de pauza o bag pe fert de floare, suplimentez cu N doar daca cere. Si cred c-o sa ceara ca n-are decat 4 internoduri.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
FB_IMG_1631218399070.jpg
Gata am găsit cum , mulțumesc zona Verde!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Aseara am recoltat integral indoor-ul, mi-a iesit cam un sfert de kil (verde) per tava, astea fiind de 60/40cm, trei tavi in total.
Fiecare tava are cate un panou de 68w SIL (8 becuri de 8,5w).
De obicei prin uscare/curing se pierde cam 75% din masa (60-65g/tava uscat) deci ar veni sub 1g/w (cam 0,9) dar asta e un progres pt mine, la cfl avand un randament de max 0,5g/w.
Acum am dublat recolta folosind de trei ori mai putin curent, avand mult mai putina caldura (aproape deloc pb) iar bud-ul e mult mai compact si rupe mult mai tare. Spun asta pt ca eu si grupul de control -Wappa, ne cunoastem de mult.. :biggrin:
Tura asta am crescut in ghivece mici de 9/9/9cm, deci cam 500-600ml, urmatoarea voi incerca altele mai mari de 11/11/12 - 1L. Ghivece mici intra 24 pe o tava, cele mari 15, dar ma astept sa am rezultate mai bune cu cele mari, avand in vedere extra spatiul pt radacini.
In plus am mai putine miscari de facut si mai putine ghivece de manipulat/umplut/spalat/etc.
Ma declar super multumit cu rezultatele astea si urmatoarele rapoarte indoor le voi face cu poze, pana atunci ma "calific" si eu la detaliile IT..:shucks:
Si cu ocazia asta reconfigurez si dulapul principal in forma finala sa fie pregatit pt iarna si temperaturile implicite si incropesc si un dulap nou dedicat sativei.
Mi-au ramas multe becuri de 11-14w de la 6500 la 2700 K si-o sa impanzesc dulapul de sativa cu alea. Folosesc singularul pt ca vreau sa cresc cate una singura.
Urmatoarea aventura indoor va incepe cam in trei sapt, ca nu vreau sa ma prinda Craciunul cu dulapu-n priza, ci cu recolta-n borcan. Exceptie vor fi mamele.
Am urmatoarele soiuri: Cheese, Triple Cheese, Pineapple Chunk, Peyote Critical si Orange Sherbert toate feminizate de la Barney's Farm, iar de la Sensi am luat Purple Bud fem si Double Gum regulate.
N-o sa le crap pe toate odata, ba chiar unele s-ar putea sa dea chix pt ca-s single (ca freebee-urile), dar cert este ca-mi face mare placere sa stiu ca am de ales.
Out-istele inca nu si-au aratat sexu' desi eu le-arat p-al meu zilnic. Marchez teritoriu', de... :laughing:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Daca ai sa fumez Bud crescute sub leduri, ai sa zici că e prea potent Bud-ul ! Așa că cfl nici nu trebuie sa mai apară în schema!
și că yeld dar și ca potența!
Ca de altfel de Out nu mă pronunț că am fumat și Bud de la Out care mă omorât complet!
Hai succes și așteptăm și niște poze daca ai sa pui!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Vasy, tu de Purple Bud zici, nu?
CFL-u' nu mai intra-n schema decat in scenarii apocaliptice, am vreun metru cub de becuri in stoc. Mergi la cumparaturi fumat... la ce te-astepti? :biggrin:
Dar la cat m-am chinuit sa ma ajustez la sil si beneficiile oferite de asta exclud clar reintoarcerea la cfl, raman asa ca-i tare bine.
Acu' pandesc oferte la sil si poate apare maine vreu alt tip de bec eficient. :laughing:

Explo, mersi frumos, incerc doar sa compensez perioada de inactivitate si ma-nfioara ideea ca raman iar fara material de ars.
Vb unui membru marcant: "Marijuana m-a ajutat sa trec de perioade fara bani mai mult decat m-au ajutat banii sa trec de perioade fara marijuana"
Am avut perioade in care fumam si betzele pe care le pastram pt extractie cu unt, frica aia nu-mi iese din oase, e ca o bataie buna.
De-aia fac "capsule temporale" un nou hobby de-al meu, in principal pt stocare de mostre de bud din diverse grow-uri, dar neaparat tre' sa fiu fumat cand le-ngrop si obligatoriu scriu niste bazaconii p-acolo gen previziuni. Sa vezi ce amuzant e cand le dezgropi si citesti fumat cu ce-i in capsula.. Fiecare cu stolu' lui, la mine tropaie minionii-n mansarda: BANANA! :yay:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Si pt ca tot is fumat, ma amuza o chestie: planuiam azi sa iau o sativa (hibrid) pt dulapu' ala de ziceam mai sus si ma tot gandeam si rasfoiam Barney's Farm cand deodata vad ca Cheese, pe care il am, este hibrid majoritar sativa. S-a rezolvat dilema de la sine, da' oricum am pus ochii pe Laughing Buda ala..:dance013:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Spuneam că orice Bud crescut sub leduri va fi foarte potent!
Da și eu mă uitasem la acel Laughing buda dar și Liberty Haze tot îmi făcea cu ochiul într-un timp și mai e una Dr. Grinspon parcă așa se scrie!
Pe viitor le voi achiziționa daca vor mai fi disponibile! Și le-aș dori regulare !
Hai spor la muncă!
Fumuri ușoare!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Piramidon, nu ca e prea departe. Pe un râu micut dar foarte lung care strabate cateva sute de km mici padurici pe unde nu sunt gagici.

Vasile, o poza din camera de zi?:shucks:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Pozele nu îmi aparțin , dar oricum mulțumesc!
Făceam probe sa văd dacă merge sa le pun pozele mari pe tot ecranul!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Piramidon, nu ca e prea departe. Pe un râu micut dar foarte lung care strabate cateva sute de km mici padurici pe unde nu sunt gagici.

Vasile, o poza din camera de zi?:shucks:

Zonele, nu de gagici ziceam ci de Candiru. Daca (tot) esti p-acolo si nu stii de el, gugaleste-l un pic si vezi imediat de ce nu e indicat sa te pisi in apa Amazonului.
Sau uite colea, la matusha wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Candiru_(fish)
E primul lucru pe care l-am retinut vis-a-vis de pericolele locale. Si cea mai mare temere a mea, mai rau decat sa fiu halit de viu de piranhas.. :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Azi se comemoreaza lupta din Dealu' Spirii unde pompierii le-au dat de furca rau turcilor. Intotdeauna am apreciat o bataie buna, chiar daca nu invinge cine vrei tu. :tiphat:
Prima fata mi-a aratat perisorii: e o Mini Mango, cea mai dezvoltata dintre toate, are cinci internoduri. Astea n-arata nimic sub 5 noduri?
N-am invatat nimic in toti anii astia ori am ingropat (si) amintirile astea...
Cheese are 6 internoduri si pan-acu' nu-mi arata nimik. Da' asta-i feminizata nici o surpriza aici si e cea mai dezvoltata dintre out-iste.
Wappa mai are doar randul din varf si ala cam ingalbenit, acu' e greu s-o nimeresc ca oscileaza de la root dammage la supra fert, nici nu mai stiu ce sa cred.
Poate ca mi-am iesit din mana. Sau poate c-o sa am noroc sa-si revina, tineti-mi pumnii va rog. :whistling:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vad ca de sunt spart si navighez pe icmag.. nu exista zi sa nu invat ceva.. :joint:
bine, de obicei invat numa prostii, da acum am invatat despre pompieri. Ia zi, pompierii aia.. Is cumva aia de au curatat la wtc?? Parca am mai auzit una alta zilele astea, pe treaba asta! :muhaha:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Dap! Nimeni nu ne știm limitele! Domnle!
:muahaha: :muahaha:
Aia de nu înflorea afară e hermafroditas, a inceput sa de-a floci , dar pe langa floci și coaie! Ups nu am vrut sa vorbesc prostii!
Acum ca să mai salveze ceva e sa îndepărteze coaiele de pe ea până a apuca sa se deschidă!!
Păcat de ea are 2,5m !
Dar asta ar însemna să stea în fiecare zi și să smulgă cu penseta toți săculeți cu polen până să se deschidă!
Dar nu va face cu siguranță!
Deci recoltă compromisă! :lightning:
Eu nu sunt chiar așa să mă duc eu sa fac in locul lui! Seru na to!
Fumuri plăcute explo și piramidoane!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Stiu pestele. E atras de mirosul urinei si se infinge in p..is cand te pisi sau intri in apa. E mai urat decat o lipitoare pe 0o.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu-i nimik explo, ce n-ai invatat la istorie, compensezi cu biologie aplicata. :good:
vasy, pacat de hermi-u' ala da' daca-l lasa, tot produce neshte rasina asa ca are cu ce sa combata prohibitia.. Nu-i compromisa recolta ci a luat o alta forma/directie.
Am (aproape) 48 mini mango si 19 sative, cateva mai rahitice dar puterea le sta in numar nu in statura, un cheese de toata frumusetea si-o wappa pandemica, out-ul meu tarziu arata destul de bine pan-acu'. Asta-mi da timp si putere sa ma concentrez pe reconfigurarea boxului principal si chiar am inceput sa inchei un dulap de sativa si unul de mascul (pt polen). Am double gum-ul ala regular..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
It's all nice and poetic and shit and all, da' cand plm incep ploile alea? Ca io m-am saturat sa ud manual...:biggrin:
 
Top