What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Si mut aici discutia despre animale, sa nu-i fac offtopic lorei:
succes afara
smile.gif
eu am avut ceva probleme cu o capra anul trecut. in ciuda boschetiior foarte mari tot a ajuns acolo... oare ceva impotriva animalelor se gaseste?
Caprele is maimutele zonei temperate, se strecoara si se catara oriunde nu prea ai cu ce sa le tii la distanta decat daca faci rost de urina de pradator (zoo, ceva) si sa stropesti frecvent in jur, dar nici asa nu-i garantat ca-s obraznice ale dreaku'...

Anti animale cauti desisuri sau le creezi si le faci sa para natural. Si am mai auzit ca urina de pradator ar ajuta, dar nu am avut cum sa testez, ca nici cand am dat, nici cand nu am dat nu am avut daunatori. Si sincer sa fiu bataia de cap nu merita nici daca inseamna ca pierd o planta sau 2. E natura, pui dublul de plante fata de cat ai nevoie si speri sa recoltezi destul. De cele mai multe ori e mai mult decat destul.
Mi-am dat seama ce anume imi halea neshte out-uri de le puneam la padure (langa, nu in). Ieri am fost sa mai culeg niste urzica ciuperci si ceva micelii si am vazut urme si cacareze de caprioara.
Vestea proasta e ca nu mai am nici o sansa sa cresc acolo - unde se patruleaza non stop - dar vestea buna e ca am vanat mare.

Dar promit sa bra.. astaa, vanez dupa sezonul de imperechere. :biggrin:
Si eu care dadeam vina pe capre.. :laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Oare se pot face clone cu banana?

https://youtu.be/jD8n2CKEWtA

Si daca s-ar putea nu e nevoie. Iarba scoate radacini in apa mai repede ca majoritatea plantelor. Metodele de genul ala sunt pentru plante greu de clonat. Iar aia cu banana e posibil sa fie ceva "inventat", ca ma gandesc ca in realitate se impute si scade sansele de inmultire ale plantelor.
 

ElGatto

Member
Io ma gândeam ca poate ii schimba gustul...sau ii da un upgrade ceva...sau nu se poate asa ceva?cum iese ea... nu poate fii modificată genetic in timpul creșterii?
 

Mr.ghostx

New member
Si mut aici discutia despre animale, sa nu-i fac offtopic lorei:

Caprele is maimutele zonei temperate, se strecoara si se catara oriunde nu prea ai cu ce sa le tii la distanta decat daca faci rost de urina de pradator (zoo, ceva) si sa stropesti frecvent in jur, dar nici asa nu-i garantat ca-s obraznice ale dreaku'...


Mi-am dat seama ce anume imi halea neshte out-uri de le puneam la padure (langa, nu in). Ieri am fost sa mai culeg niste urzica ciuperci si ceva micelii si am vazut urme si cacareze de caprioara.
Vestea proasta e ca nu mai am nici o sansa sa cresc acolo - unde se patruleaza non stop - dar vestea buna e ca am vanat mare.

Dar promit sa bra.. astaa, vanez dupa sezonul de imperechere. :biggrin:
Si eu care dadeam vina pe capre.. :laughing:
auzisem si eu de caca de predator nu de urina. am incerct si tot degeaba. in concluzie trebuie schimbat spotu :))
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Io ma gândeam ca poate ii schimba gustul...sau ii da un upgrade ceva...sau nu se poate asa ceva?cum iese ea... nu poate fii modificată genetic in timpul creșterii?

Pai și de ce ai vrea sa o modifici genetic??
Vrei să crești banane sau iarbă??
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Lupule, ai fumat tu si m-am spart io. hauhauhauuu!

dak stiam mai demult treaba cu banana, imi bagam una-n cur cand eram in crestere si ma modifica genetic, imi dadea gust bun si-mi sporeau sansele de bucurie orala. :laughing:
Caterinca motane, doar daca nu esti motanu' watercurist reincarnat ca atunci e cu dedicatie. :biggrin: Horalee!


Si-un mic apdeit fara poz(n)e: am scos domurile de la becuri acum, ca au intrat in sapt a treia de viata (plantele) si le-am cantat ca popa - "veniiti de luati lumiiinaaa!"
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ba eu iti doresc sa nu dai de banane cand e vorba de crescut iarba! Atata vorbit despre sil-uri ca imi vine sa caut niste sil-uri prin casa sa fac si eu un microgrow. Vedem, poate iese treba cu concursul si ma motivez.
 

vasile

Well-known member
Veteran
trist :p

voiam doar sa ma laud ca de mai bine de un an nu am mai fumat un cui!

in schimb bag la vape, tehnologia mi-a schimbat viata, nu mai tusesc, nu mai dau meduze din gat, nu mai fumez tutun :tiphat:

va salut cu respect!
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Cotoiule ne pare rau daca ti-am ranit sentimentele alea micute si delicate da' cand pui intrebari tampite nu te poti astepta la raspunsuri inteligente. Noi ti le-am da, da' ne e teama ca nu le pricepi si dup-aia te simti si mai jignit.
Acum serios, io credeam ca esti baiat ca doar nu te-ai numit LaGatta si baietii asa fac.. mediul masculin e cam competitiv.. ca viata, de.
Si mai serios de-atat, neshte idei pt tine:
1- Citeste; 2- Gandeste - adica proceseaza materia pe care ai citit-o; 3- Experimenteaza - adica pune in practica ceea ce ai citit si procesat
Dupa cum vezi ne ajutam intre noi chiar daca n-avem toti experienta dar cateodata vine cineva si face boacane d-astea.
Nu-i rau c-ai pus o intrebare dar e ca si cum te-ai duce la scoala ca sa inveti ceva si dupa un semestru de fizica intrebi profesorul si clasa cum se divizeaza atomul cu toporu' de shnitzel sau cum se separa tahionii cu strecuratoarea in timp ce tu crezi ca Newton e fotbalist la United si Pascal e patiseria care face cozonaci de post. Hombre...
Incepe si tu cu o planta si doua becuri ca toata lumea ca daca erai mai special, inzestrat din cale afara, nu mai ajungeam la discutia asta ci iti puneam noi intrebari.
Prima intrebare ar trebui sa ti-o pui tie insuti si aia e: donde quieres ir?
Caballero...:tiphat:
 
Top