What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

newFish tryToGrow orangeBud

newFish

Member
locozeon: Πραγματι απο τις φωτογραφειες η αναπτυξη του φυτου ειναι ξεκαθαρη ομως εμενα μου μοιαζει με υπεραποσταση..:peacock:
Καλο κανει αυτο στην υπομονη μου

antartist: Για παραδειγμα την πρωτη βδομαδα της ανθοφοριας εδωσα σε ενα λιτρο νερο

  • 2ml grow
  • 2ml heaven
  • 1ml bloom
  • 1 ml topmax
Δευτερη εβδομαδα

  • 2ml grow
  • 2ml bloom
  • 2ml heaven
  • 1ml top max
Την δευτερη εβδομαδα εβαλα ακομα 0.5 grow γιατι καποια φυλα ειχαν γινει κιτρινα με ανοιχτο χρωμα , διαβασα για ελειψη nitrogen

Τριτη εβδομαδα

  • 3ml grow
  • 2ml bloom
  • 3ml heaven
  • 1ml top max
Λιπασμα ριχνω τριτες heaven,grow και σαββατο bloom, topmax. Αφου ολα πανε καλα δεν αλλαζω τιποτε απο την συνταγη.
 

antartist

Member
wow. 3ml grow! Μου φαίνεται πάρα πολύ... Λίγο δύσκολο ακόμα και με τα 2ml να βγάλει έλλειψη.
Δεν ξέρω, αφού δουλεύει για σένα- καμία αντίρρηση!
Και το συστηματάκι που σπας τη λίπανση σε δύο μέρες, καλο!
Καλή συνέχεια...
 

newFish

Member
Καλημερα, 45-50 ποντοι απο τις κορυφες ειναι μεγαλη αποσταση για την λαμπα; Τωρα ειναι στους 40 ποντους και λεω να ανεβασω λιγακι για τις θερμοκρασιες
 

LegacyTron

Member
40 πόντους είναι οριακά ως καλά για τις 400άρες. 600άρες οριακότατα ως προβληματικά. 600άρα ----> 45-60 πόντους ανάλογα πως αντέχουν τα φυτά σου
 

petougia

Member
Ωραια πανε τα φιτακια σου μπραβο ρε fish! Κατσε ριχνεις νερο καθημερινα?? Μη το πνιξεις ρε συ.. Ρε παιδια εσεις που κανετε με biobizz, στο site της λεει πως ειναι λαθος να φτιαχνεις ph 6,5 γιατι και καλα ρυθμιζεται μονο του. Τα ιδια λεει και στην biocanna
 

newFish

Member
Legacy σε ευχαριστω οπως παντα κατατοπιστικοτατος ευτυχως που δεν γινανε ψητα, τις μερες του πασχα που ειχε κρυο η λαμπα ηταν στους 35 ποντους :p Ελπιζω με το ανεβασμα να πεσουν και οι θερμοκρασιες. Επισης βρε λεγκασυ θερμοκρασια μετρατε στις κορυφες ή στην γλαστρα;

Πετουγια σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια μεχρι εδω ημουν ΤΥΧΕΡΟΣ ελπιζω να συνεχισω ετσι. Οσο για το πεχα το εχω διαβασει και εγω αυτο που λες αλλα μου φαινετα λαθος διοτι εξαρταται απο το νερο αλλο νερο βγαζει η δικια μου η βευση αλλο η δικια σου οποτε ειναι λιγακι δυσκολο να ρυθμιζει απο μονο του το πεχα σε οποιοδιποτε νερο!
 

newFish

Member
Το τεντωμα παντως στον κηπο μου σταματησε μονο ασπρες τριχες βγαζει....

Αντε να ανοιξει αυτο το ρημασι το edit
 

LegacyTron

Member
Legacy σε ευχαριστω οπως παντα κατατοπιστικοτατος ευτυχως που δεν γινανε ψητα, τις μερες του πασχα που ειχε κρυο η λαμπα ηταν στους 35 ποντους :p Ελπιζω με το ανεβασμα να πεσουν και οι θερμοκρασιες. Επισης βρε λεγκασυ θερμοκρασια μετρατε στις κορυφες ή στην γλαστρα;

Πετουγια σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια μεχρι εδω ημουν ΤΥΧΕΡΟΣ ελπιζω να συνεχισω ετσι. Οσο για το πεχα το εχω διαβασει και εγω αυτο που λες αλλα μου φαινετα λαθος διοτι εξαρταται απο το νερο αλλο νερο βγαζει η δικια μου η βευση αλλο η δικια σου οποτε ειναι λιγακι δυσκολο να ρυθμιζει απο μονο του το πεχα σε οποιοδιποτε νερο!

ναι όταν έχει κρύο δεν μας επηρεάζει και τόσο άσχημα....Αλλά όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες γ@μιέται το θέμα....Μετράω και στα 2...δηλαδή και στην κορυφή του φυτού και στη γλάστρα. Αυτό όμως έχει περισσότερο νόημα όταν μεγαλωσουν λίγο περισσότερο και κάνει περισσότερη σκιά κάτω, για να καταλαβαίνεις τη διαφορά που παίζει κι έτσι^^. Αν έχω 27 στην κορυφή του φυτού που και καλά είναι κοντά στη λάμπα, 24 στην σκιά (στο επίπεδο της γλάστρας) και 20 όταν σβήνουν οι λάμπες....ΑΡΧΗΓΟΠΟΥΛΟ.
 

newFish

Member
Καλημερα σε ΟΛΟΥΣ

Εχθες ειχα την φαεινη ιδεα να μην ποτισω(1ο λαθος) και σημερα το πρωι ηταν και τα τεσσερα σαν καχεκτικα ειχαν μαζεψει τα φυλλα και τα ειχαν ριξει προς τα κατω.Το προβλημα το ειχαν πιο πολυ τα 2 που ειναι σε μικροτερες γλαστρες

Οποτε και εγω αρπαξα τα μπουκαλια μου και τους εριξα αρκετο νερακι ομως οπως διαβασα εκ των υστερων σε τετοιο ποτισμα δεν θελουν λιπασματα και εγω εριξα και λιπασμα λογω προγραμματος.

Η ερωτηση ειναι μετα απο μια τετοια κατασταση αργουν να ανακαμψουν και αν το στρες που φαγανε ειναι μεγαλο;

Σας ευχαριστω πολυ!
 

makedon

Member
Veteran
καλημερες νιουφις,να στρεσαριστηκαν απο τι?τα εκανες φλας?
 

newFish

Member
το οτι εμειναν αποτιστα και μου το εδειξαν δεν ειναι στρες;

Επιτελους ανοιξε το edit!!!
 

newFish

Member
4 week of flowering_24 days

4 week of flowering_24 days

Καλημερα Παρασκευη σημερα περασε μια ακομα εβδομαδα και ειπα να ανανεωσω να δειτε τα φυτακια μου. Οι μερες κυλανε αργαααα ο καιρος ειναι ακομα συμμαχος μου και τα φυτακια απ οτι φαινεται πανε αρκετα καλα.

Ποτιζω καθε μερα 2λιτρα συνολικα η θερμοκρασια ειναι στους 22-27 βαθμους και η αποσταση απο τις λαμπες ειναι γυρω στους 55 ποντους. Το ενα δεντρακι εχει κανει καψιματακι απο το λιπασμα στις ακρες μερικων φυλων. Ενα βραδυ της εβδομαδας το περασαν αποτιστο και εριξαν τα φυλα τους κατω. Επισης μυριζουν ελαχιστα


To ενα εχει κανει κρυσταλλους ενω τ αλλα τρια ελαχιστους ενω οι ασπρες τριχες αυξανονται αυτο ειναι φυσιολογικο;

Νομιζω πως τα εχω ταλαιπωρησει γιατι ξεφευγουν σε υψος και τα κατεβαζω για να εχουν ολα περιπου ιδο υψος

Παρακατω ανεβαζω μερικες φωτος για να ακουσω φυσικα γνωμες!
 
Last edited:

newFish

Member
orange bud #1

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

bazz

Member
newfish εχε το νου σου με τα φυλλα.....να μην ακουμπανε στο χωμα.....καλυτερα να μην ειναι ουτε καν σε κοντινη αποσταση!!!

καλη συνεχεια!!!
 

locoezon

Member
Ξεκινάνε τα ωραία για τα καλά τώρα.
Μια χαρά συνεχίζουν τα φυντάνια σου!
 

Latest posts

Latest posts

Top