What's new

newFish tryToGrow orangeBud

newFish

Member
Καλημερα σε ολους και ευχομαι μια υπεροχη Κυριακη να εχουμε ολοι

Σας ευχαριστω πολυ ολους εξαλου χωρις αυτο το φορουμ και με οδηγο τα δικα σας grow εφτασα μεχρι εδω .....

Crowmax, Legacy πραγματικα τωρα ξεκινανε τα ωραια σημερα το πρωι ξεκινησαν και για πρωτη φορα οι μυρωδιες

Orfea χαιρομαι που σου αρεσει ο κηπος μου πιστευω μεχρι εδω ημουν τυχερος

Βαζζ τι προτεινεις να αρχιζω να κοβω τα κατω κατω φυλα;~Γιατι δεν κανουν να ακουμπανε χωμα,σαπιζουν;

Λοκοζεον ειναι αληθεια απο δω και περα η φαση γινετε πιο ενδιαφερουσα....

Πραγματικα σας Ευχαριστω και παλι για την ανταποκριση και ελπιζω τελικα να καπνισω κανα τσιγαρο απο τον κηπο μου
 

tjo

life gardener
Veteran
Γενικότερα οι παστρικές καλλιέργειες είναι η αδυναμία μου.
Και ο κήπος δε μοιάζει με κήπο ψαριού.:biggrin:
..όχι τίποτα και αλλά το όνομα δεν αλλάζει πλέον!
 

bazz

Member
Ναι καλο θα ηταν!! Για να μην ανεβουν τιποτα ζωυφια στα δεντρα σου και να εχεις καλυτερο αερισμο του χωματος.
 

newFish

Member
Ok τα εκοψα τα κατω κατω φυλα ετσι και αλλιως πεθαιναν Thanks bazz για την παρατηρηση!

tjo Αμα καταφερω να γεμισω ενα δωματειο με ενα και μονο δεντρο καπως θα αλλαξουμε και το ονομα χρηστη :). Πιστευω πως απλα μεχρι εδω ειμαι τυχερος γιατι δεν ειχα καμια ιδεα για το αθλημα σε ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια!

Βλεποντας τις φωτογραφειες μπορειτε να καταλαβεται ποσο ακομα θελουν για να γινει η συγκομιδη; Ρωταω καθως με πιεζει ο ερχομος του Ιουνιου αρα και της ζεστης!
 

LegacyTron

Member
Αν είσαι στην 26η ημέρα 12/12, τότε θέλεις κανα μηνάκι ακόμα ακατέβατο....μην σου πω και 40 μέρες ακόμα....αλλά εδώ είμαστε να το δούμε αυτό στην πορεία ! ΣΦΑΙΡΑ ΤΟ ΠΑΣ για "ψάρι" όπως είπαν κι οι άλλοι φίλοι πιο πάνω!!ΦΤΟΥΦΤΟΥΦΤΟΥ στις πορτοκαλο-μαλλούσες σου! Κάνε λίγο υπομονή και θα φαααααααας ψωμίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!
 

newFish

Member
Καλημερα σε ολους μαλλον το ενα φυτο εβγαλε μπανανα:dunno: Εβγαλα φωτο για να το δειτε γιατι δεν ειμαι και σιγουρος!

Στην περιπτωση που ειναι μπανανα θελει πεταμα ολο το φυτο;;


2wnz9ft.png







βαζω και μερικες ακομα που τραβηξα φαινεται να μεγαλωνουν


picture.php


picture.php


picture.php
 
Last edited:

newFish

Member
Καλημερα σας :tiphat: και καλο καλοκαιρι να εχουμε ολοι μας!

Ειχα κατι τρεχαματα και δεν ανανεωσα. Ο κηπος μου βρισκεται πλεον στις 39 μερες ανθοφοριας και ολα πανε καλα οι θερμοκρασιες ειναι απο 23-29 βαθμου και η υγρασια απο 35-50. Το τεντωμα εχει σταματησει εντελως και οι παπαδες δενουν μερα με την μερα. Επισης καφε τριχες εχουν κανει την εμφανιση τους και το δωματειο εχει γεμισει με μια φοβερη μυρωδια την οποια δεν μπορω να προσδιορισω, μου μυριζει σαν τσιχλα λεμονι κατι τετοιο.

Μεχρι τωρα ποτιζα καθε μερα περιπου 600 μλ στο καθε φυτο αλλα δυο μερες τωρα πινουν το νερο πιο αργα και εχθες τα αφησα αποτιστα χωρις προβληματα. Δοσολογιες δινω κανονικα απο το προγραμμα της biobizz.

Τα βραδια εχουν γινει πιο ζεστα αλλα οπως φαινεται θα κατορθωσω να φτασω στο τελος. Στο ενα φυτο εχω βρει μια μπανανα και ειναι και η μοναδικη που εχω εντοπισει σε ολοκληρο τον κηπο μου.

weedolada: σε ευχαριστω για την βοηθεια λογω της απειριας μου φοβηθηκα και παραλιγο να το ξηλωσω αλλα δεν φαινεται να εχουν επηρεαστει τα υπολοιπα.

Επισης μια απορια γιατι τα φυτα ενω ειναι το ιδιο ειδος εχουν διαφορετικη οψη; Για παραδειγμα τα δυο ειναι με πλατια φυλλα και πυκνα και τα αλλα δυο με λεπτα φυλλα και οχι και τοσο πυκνα.

Για την ιστορια συμφωμα με τον εκτροφεα απομενουν ακομα 2,5 εβδομαδες αρα βρισκομαι στην τελικη ευθεια και οσο πλησιαζω στο τελος τοσο πιο ανυπομονος γινομαι.

Φωτογραφεις δεν προλαβα να βγαλω γιατι εσβησε η λαμπα θα ανεβασω αυριο να μου πειτε την γνωμη σας και παλι ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
 

weedolada

Member
να σαι καλά φίλε!
είναι διαφορετικός φαινότυπος γι αυτό ενώ είναι ίδια ποικιλία εμφανίζουν άλλα χαρακτηριστικά..επίσης δεν είναι λίγο νωρίς να κόψεις σε 2.5 εβδομάδες?μην βασίζεσαι και πολύ σε αυτά που λένε οι breeders δεν είναι απόλυτα,θα πρέπει να έχεις ένα μεγεθυντικό φακό (χ60-100) για να κρίνεις εσύ ο ίδιος πότε είναι έτοιμα..
 

newFish

Member
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες ,εννοειται πως δεν θα κοψω αν δεν ωριμασουν απλα αναφερω την ημερομηνια που λεει ο εκτροφεας καθως καπου εκει θα πλησιαζω πιστευω προς το τελος..

Οι θερμοκρασιες μου κανουν την χαρη το περισσοτερο που πιανει ειναι 29.6 το τελευταιο μισαωρο πριν κλεισει η λαμπα που εξω εχει ξημερωσει. Τις υπολοιπες ωρες ειναι καπου στους 28.5 βαθμους. Το ενα φυτακι την εχει ακουσει απο το λιπασμα και του εχω μειωσει κατα πολυ το φαι τα υπολοιπα τα ταιζω ακριβως με αυτα που προτεινει η biobizz. H μυρωδια ειναι φοβερη και ελπιζω να βγει ποιοτικο χορτο.

Τα δυο φυτα εχουν πολλους κρυσταλλους και μυριζουν εντονα ενω τα αλλα δυο λιγοτερους και η μυρωδια ειναι πιο διακριτικη.

Για να μην λεω πολλα οριστε και μερικες φωτογραφειες και περιμενω γνωμες. Σας ευχαριστω για ολα :)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

weedolada

Member
η φούντα θα είναι σούπερ ποιοτική..!αν είναι και η πρώτη φορά που καλλιεργείς θα είναι ακόμη πιο ποιοτική..:dance013: :biggrin:
 

tjo

life gardener
Veteran
Ωραία γεμίζουν τα παπάδια...σε λίγο καιρό σε βλέπω να κάνεις πάρτυ!

εύγε! ψάρακα τα πας τέλεια!:biggrin::woohoo:
 

ganja3

Member
λίγο ανέβασε τον ανεμιστήρα να μην χτυπάει κατευθείαν στα φυτά . με αυτές τις θερμοκρασίες αν τα χτυπάει ο αέρας σταθερά σε ένα σημείο νομίζω θα το κάψεις .
 

petougia

Member
Γαμω η φαση φις!! Ρε συ και μενα το ενα μου φερνει λιγο μπαμπαλου η ντελαχειζ η οπιουμ ειναι χεχ
 

newFish

Member
Γεια σας παιδια σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!

Τα πραγματα δεν πανε καλα με τις θερμοκρασιες ανεβαζει 32 βαθμους με την λαμπα αναμμενη και με σβηστη ειναι στους 27:whee:
βεβαια στα φυτα αυτο δεν εχει φανει. Γενικα οι παπαδες γεμιζουν και εχουν εμφανιστει πολλες καφε τριχες. Μακαρι να μην ψηθουν τωρα στο τελος φωτογραφειες θα ανεβασω την Πεμπτη. Ριχνω μπολικο νερακι γιατι το πινουν αμεσως.

Επειδη βρισκομαι προς το τελειωμα απο την αλλη βδομαδα λεω να ποτισω μονο με νερο τι γνωμη εχετε γι αυτο; Με 32 βαθμους εχουν πιθανοτητες να μου κανουν την χαρη και να αντεξουν 2.5 ακομα βδομαδες;
 

panas1

Member
θα αντέξουν πιστεύω.. μεγαλύτερο ρόλο παίζει η διαφορά θερμοκρασίας νύχτας-μέρας και εκει είσαι καλά..
τώρα αν μπορέσεις και να τη ρίξεις κάπως καλό θα ναι.. (με καναν ανεμιστήρα ακόμη ίσως ή κανα απ αυτα τα μικρά ερ-κούλερς)
μια χαρά φαίνονται όμως οπότε θα τη βγάλουν λογικά.. πιο πολύ κοιτα την υγρασία να μη σου ξεφύγει με τις ψηλές θερμοκρασίες κ σου κάνει κανα μούχλιασμα

για το μόνο νεράκι απο βδομάδα που λες.. ναι.. έτσι κάντο
 

newFish

Member
Σε ευχαριστω φιλε μου δινεις κουραγιο γιατι ειχα ψιλοαπογοητευτει ελπιζω να τα καταφερουν και να μην γινουν ψητα. Γενικα εχω ανοιξει πορτα και εχω ανεμιστηρα που βαζει απο μεσα εξω. Την πορτα την κλεινω στις 9.00 που σβηνουν οι λαμπες. Αγορασα την εξυπνη συτα :p για τις ωρες που εχω ανοιχτη την πορτα εντομεταξυ ειναι μαπα το καρπουζι για την κανονικη της χρηση δεν την προτεινω.

Το ενα φυτακι εχει μεινει πισω και ισως χρειαστει παραπανω μερες απο τα υπολοιπα. Οι παπαδες στα υπολοιπα εχουν ξεκινησει και κολλανε και εχουν παρει ενα ωραιο πορτοκαλι χρωμα. Ακομα δεν φαινεται να την εχουν ακουσει απο την ζεστη καθως τα φυλλα τους ειναι τελεια.



Αλλη μια απορια που εχω ειναι πως τα φυτα στην φυση μπορουν να ζησουν με υψηλοτερες θερμοκρασιες ενω εσωτερικα οχι
 

LegacyTron

Member
λίγο ανέβασε τον ανεμιστήρα να μην χτυπάει κατευθείαν στα φυτά . με αυτές τις θερμοκρασίες αν τα χτυπάει ο αέρας σταθερά σε ένα σημείο νομίζω θα το κάψεις .

Τι εννοείς ρε γκάντζα; Πώς την μπλέκεις έτσι τη σχέση ανεμιστήρα-θερμοκρασίας-καψίματος; εγώ δηλαδή π έχω 4 ανεμιστήρια μέσα να βαράνε από κάθε μεριά της ντουλάπας και σηκώνω 30άρια, κινδυνεύω να γίνουν τα παπάδια σουβλάκια;;;;; ΓΟΥΑΤ ΔΕ ΦΑΚ ΝΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΙΝ :p
 

panas1

Member
hahaha και σκεφτόμουν για να την πάρω την "έξυπνη" σίτα αλλα ευτυχώς ήταν μικρή για εκεί που θέλω..

στην φύση αντέχουν πιο πολύ γιατι έχουν γααααμμμωωωω τους "εξαερισμούς" :p

λέγκασι.. όταν χτυπάει σταθερά σε ενα σημείο δημιουργούνται hot spots στα άλλα σημεία που δε βαράει ο ανεμιστήρας(και cold spots -ναι έχουμε και τέτοια :p στα σημεία που βαράει).. αυτό γίνετε πιο ευκολα σίγουρα με εναν.. στη περίπτωση τη δική σου που βαράνε απ τις 4 γωνίες δημιουργείτε κάποια ροη..
οκ. δεν είναι και ο πρώτος λόγος δημιουργίας χοτ σποτ.. αλλά είναι..
γενικά στο γκροου ρουμ τον αέρα τον θέλουμε όπως έξω.. να κινείται και οχι να βαράει αποκλειστικά ενα σημείο..
η καλύτερη θέση είναι να φυσάει πάνω ή στο ύψος του κάνοπυ.. να κάνει τα φύλλα να "θροϊζουν" και να μη κουνάει τον κορμό
ή να είναι γυρισμένος (ο ανεμιστήρας) προς τον τοίχο (ή τη γωνία) για να κάνει καλύτερη κυκλοφορία

η καλή κυκλοφορία αέρα βοηθάει στο να αποφύγουμε μούχλα και κάποια ζωύφια

--
fish.. όταν έχεις ανοιχτή την πόρτα.. δοκίμασε τον ανεμιστήρα τον έξτρα που λες να βάζει αέρα στο γκρόου ρουμ απο έξω
(αυτό μπορεί να ναι και μαλακία που λεω.. γιατι θα σου επηρεάσει τον εξαερισμό.. δε ξέρω.. τεστ ιτ)
 
Last edited:

tjo

life gardener
Veteran
Επειδη βρισκομαι προς το τελειωμα απο την αλλη βδομαδα λεω να ποτισω μονο με νερο τι γνωμη εχετε γι αυτο; Με 32 βαθμους εχουν πιθανοτητες να μου κανουν την χαρη και να αντεξουν 2.5 ακομα βδομαδες;


θα αντέξουν άλλες 2.5 βδομάδες για πλάκα και μη φόβασαι
ότι θα ψηθούν.:biggrin:
Ο ανεμιστήρας π ρ ε π ε ι να χτυπάει στα φυτά..έτσι ρίχνεις
την θερμοκρασία κάποιους βαθμούς..αν δεις ότι ξεφεύγεις απ το 32
τότε βάλε άλλον 1 ανεμιστήρα να χτυπάει τις γλάστρες,αν και δε
νομίζω να έχεις πρόβλημα:tiphat:
κοντά είσαι στο τέλος και το καλοκαιράκι θα σου ρθει μέλι!!
 
Top