What's new

newFish tryToGrow orangeBud

tjo

life gardener
Veteran
Για τον ανεμιστηρα τι γνωμη εχετε; να χτυπαει στην χαμηλη σκαλα τα φυτα ή θα τους κανει κακο;

Αν παρω αλλον εναν ανεμιστηρα μικρο και το βαλω και αυτον σε μια γωνια θα εχει νοημα για να χαμηλωσουν λιγακι οι θερμοκρασιες;

Ο ανεμιστήρας κάνει καλό στη χαμηλή ή στη μεσαία σκάλα,εγώ πότε
δε το έβαλα στο φουλ..
ο 2ος είναι συνήθως περιττός σε μικρούς χώρους..αν έχεις αποό τώρα πρόβλημα με θερμοκράσιες αργότερα τι σκέφτεσαι να
κάνεις?
 

newFish

Member
Σε ευχαριστω πολυ tjo

Αυτο ακριβως το πραγμα σκεφτομαι τι θα κανω μαιο_ιουνιο εχω γεμισει το κταψυχτη με μπουκαλια νερο μπας και καταφερω να την ριξω την θερμοκρασια 1-2 βαθμους, αν δω οτι δεν γινετε τπτ θα τα ξηλωσω και θα ξανα προσπαθησω νοεμβριο που ο καιρος ειναι πιο καλος για τετοιες δουλειες
 

Fruzzle

Member
Εγω εχω κανει το εξης και πιστευω θα ειναι υπερ-αρκετο.
Εχω εναν ανεμιστηρα να φυσαει ακριβως κατω απο την λαμπα (Μικρος)
Και εναν αλλον να φυσαει πανω στην πορτα της σκηνης στην χαμηλη σκαλα, ετσι ωστε να ανακλαται και να πηγαινει πανω στα φυτα και να κουναει τα φυλλα τους ισα ισα οσο χρειαζεται για την φοτοσυνθεση. Αν αργοτερα ανεβει η θερμοκρασια, ανεβαινει και η σκαλα!

Μια χαρα φαινονται τα φυτα! Η αποσταση της λαμπας καλο θα ηταν κατα την αποψη μου τις πρωτες 2 βδομαδες γυρο στους 80-70 ποντους και αν αντιδρουν καλα οι ακρες των φυλλων τους την κατεβαζεις κιαλο την 3η βδομαδα.
 

newFish

Member
φιλε Tron οχι cooltube δεν εχω και δεν ξερω καν πως δουλευει

Εκανα αυτο που λεει περιπου ο fruzzle πηρα δευτερο ανεμιστηρα ο προηγουμενος ηταν πολυ μικρος η θερμοκρασια επεσε και εχω καταφερει να ειναι περιπου ιδια θερμοκρασια σε ολο το δωματειο 27-28 βαθμους. Ολα βαινουν καλος αυριο λεω να ριξω πρωτη φορα λιπασμα συμφωνα με το προγραμμα της εταιριας,τι γνωμη εχετε γι αυτο;
 

astrix

Member
το cooltube μπαινει στην λαμπα με ενα εξαερισμο και στελνεις την ζεστη εξω απο την τεντα..
χθες εκανες μεταφυτευση και θα αρχισεις τα λιπασματα?:biggrin: με το ιδιο χωμα παιζω και εγω, το μονο που μπορεις να ριξεις απο την σειρα της βιοβιζ ειναι rootjuice αν το χεις ριξε..
 

newFish

Member
Δηλαδη μπαινει στον εξαερισμο που υπαρχει τωρα ή θελει εξτρα εξαεριστικο;.Επισης με ποιο το συνδεεις με αυτο που βαζεις αερα ή αυτο που βγαζεις;

Τα φυτακια πανε μια χαρα δεν δειχνουν να εχουν στρεσαριστει και πολυ απο την μεταφυτευση η θερμοκρασια εχθες ολη την μερα ήταν στους 27 βαθμους με τον ανεμιστηρα να ειναι στην πρωτη σκαλα. Η λαμπα κατεβηκε στους 80 ποντους και σημερα θα την κατεβασω αλλους δεκα ποντους να δω πως θα αντιδρασουν.

O προηγουμενος ανεμιστηρας ηταν τελικα 25 βατ γι αυτο τον λογο δεν εκανε δουλεια τον εβγαλα εξω και αγορασα ενα box fan

Σας ευχαριστω και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες σας με βοηθατε πολυ!
 

antartist

Member
Καλημέρα και καλό μήνα.
Μπράβο και από μένα, μέχρι εδώ πολύ καλά!
Συνέχισε να ρωτάς για να αποφύγεις τα λάθη.

Το cooltube συνδέεται με διάφορους τρόπους.
Ιδανικά με δεύτερο, δικό του εξαερισμό αλλά και με τον έναν που έχεις για βασικό γίνεται δουλειά.
Και το συνδέεις με αυτόν που βγάζει αέρα...

Λιπασματάκι είναι κάπως νωρίς για να ρίξεις αλλά αν τρώγεσαι άσε να στάξουν κανα δυο σταγόνες grow στο λίτρο. Έτσι για το up!
Κανονικές δοσολογίες σε κανά διβδόμαδο.
 

newFish

Member
Καλημερα σας,

Αν θελησω την περιοδο της ανθοφοριας να βαλω 400watt για να μην εχω προβληματα με τις θερμοκρασιες γινετε; Καπου ειχα διαβασει πως η 400 μπαινει σε 600 μετασχηματιστει.Το εχει δοκιμασει κανενας σας;Θα εχουν προβλημα που στην αναπτυξη ηταν με 600αρα λαμπα και στην ανθοφορια μικροτερη;

Θα γλιτωσω κανα βαθμο με την 400 αρα ή δεν αξιζει;

Γενικα παντως τα φυτα αντιδρασανε καλα μετα την μεταφυτευση. Οι θερμοκρασια ειναι στους 27-28 με αναμμενη λαμπα και 22 με κλειστη. Η υγρασια ειναι 40-60
 

panas1

Member
κρίμα θα ναι να τους ρίξεις το φως στην άνθιση.. καλύτερα να βάλεις ενα ανεμιστηρα ακόμη ή κάτι άλλο για τη θερμοκρασία αν δεις να ξεφευγει
δεν είναι τοσο τραγικό να πας πχ απο 27-28 στους 30-31.. θα αντέξει
πιο σημαντικό είναι να μην είναι μεγάλη η διαφορά μερας-νυχτας (θερμοκρασία)
 

LegacyTron

Member
Το μπάλαστ πρέπει να είναι "dimmable" δηλαδή να έχει διακόπτη 400, 600 και 600 σουπερ λούμενς. Αλλιώς δεν ξέρω αν μπορείς να συνδέσεις διαφορετικών βατ λάμπα κ μπάλαστ. Δηλαδή μπορείς, το θέμα είναι μην γίνει καμιά λ@λ@κία. Τσέκαρε τα θρεντ μας όλοι έχουμε φωτός που φαίνεται τι είναι το cooltube ^^
 

tjo

life gardener
Veteran
Το μπάλαστ πρέπει να είναι "dimmable" δηλαδή να έχει διακόπτη 400, 600 και 600 σουπερ λούμενς. Αλλιώς δεν ξέρω αν μπορείς να συνδέσεις διαφορετικών βατ λάμπα κ μπάλαστ. Δηλαδή μπορείς, το θέμα είναι μην γίνει καμιά λ@λ@κία. Τσέκαρε τα θρεντ μας όλοι έχουμε φωτός που φαίνεται τι είναι το cooltube ^^

έχω βάλει 400άρα λάμπα σε 600άρι μπάλαστ άπειρες φορές..
η μ@λ@κία είναι οτί καις 600..δεν ξέρω αν συντομεύει και τη διάρκεια
ζωής της λάμπας..
 

newFish

Member
Γεια σας,

Μακαρι να μην εχω προβληματα με θερμοκρασιες και δεν θα την αλλαξω την λαμπα ,ομως μαιο ιουνιο οι θερμοκρασιες θα εχουν ανεβει κ αλλο και θα ειναι δυσκολα τα πραγματα. Επισης το σκεφτομαι γιατι διαβασα πως η λαμπα της ανθοφοριας βγαζει πιο πολυ ζεστη απο αυτη που εχω.

Ευτυχως εχω εναν 400αρη μετασχηματιστη αν χρειαστει για να μην κανω πειραματα καθως ειμαι ασχετος με το ρευμα.

Οσο για τα φυτα εχθες το πρωι εριξα ο,5μλ root-juice και heaven σε ενα λιτρο νερο.

Σκεφτομαι να κρατησω την περιοδο της αναπτυξης 2 βδομαδες συμφωνα με το προγραμμα της bio bizz για διαφορους λογους (θερμοκρασιες + οτι θα ειναι καλοκαιρι και δεν θελω να ειμαι εγκλωβισμενος). θα ηθελα εδω την γνωμη σας

Οσο για κουλ τιουμπ ειναι δυσκολο να παρω διοτι χρειαζεται 3ο εξαεριστικο επομενως και τρυπες και ειναι δυσκολο τωρα να κανω τετοιες δουλεις εκει μεσα. Επισης υπαρχει και θεμα με τα χρηματα δεν εχω τοσα

Τελος επενδυσα μια μεγαλη κουτα με φενιζολ της ανοιξα και μια τρυπα 100mm ωστε στα δυσκολα να την γεμισω με παγωμενα μπουκαλια και να στελνει απο εκει δροσερο αερα.Δεν ξερω αν δουλεψει θα το δοκιμασω στο επομενο αναμα της λαμπας
 

newFish

Member
Πως τα βλεπετε....;

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
L

letis

Γεια σας,

Επισης το σκεφτομαι γιατι διαβασα πως η λαμπα της ανθοφοριας βγαζει πιο πολυ ζεστη απο αυτη που εχω.

λάθος είναι αυτό. η metal halide βγάζουν πιο πολύ θερμοκρασία από τις hps. κάνε ένα πειράμα πριν τις αλλάξεις και θα δεις..
 

locoezon

Member
Μια χαρά πάνε!!:laughing::laughing:

Το heaven απότι γνωρίζω έχει npk 4-3-6 , ίδιο δηλαδή με το biogrow,αλλα είναι booster.
Γιατί δεν δουλεύεις biogrow καλύτερα?

How to use Bio·Grow®
Bio·Grow® is a complete fertilizer for the growing period. Start with Bio·Grow® as soon as the first leaves appear and the plant has a height of 10 to 15cm. Keep using Bio·Grow® till the end of the fruit production. Follow our grow schedule for the best results.
 

newFish

Member
Καλησπερα σας,

letis μαλλον θα βαλω 400αρα στην ανθοφορια για να μην παιδευομαι με τις θερμοκρασιες

locoezon Ακολουθω ακριβως το προγραμμα της biobizz απλα βαζω λιγοτερες ποσοτητες :)
 

newFish

Member
Καλημερα σας καιρο εχω να ανανεωσω ας το κανω τωρα,επισης καλες γιορτες να εχουμε..

Περασε ενας μηνας απο τοτε που εβαλα το σπορι ειχα πολλα προβληματα με τις θερμοκρασιες δυο βραδυα τα φυτα περασανε με 32 βαθμους. Στο ενα αρπαξανε οι κορυφες νομιζω αλλα τελικα ανοιξα 2 τρυπες με μεγεθος 6 ποντους και η θερμοκρασια εχει σταθεροποιηθει στους 27 βαθμους με την λαμπα να ειναι στους 45 ποντους απο τις κορυφες.
Τα φυτακια εχουν μεγαλωσει και σημερα θα μπουν σε 12/12 για να μην με πιασει εντελως καλοκαιρι. Φωτογραφεις θα ανεβασω συντομα να μου πειτε τις γνωμες σας. Το ενα ξεφυγε σε υψος και επειδη φοβομουν να κοψω την κορυφη την εδεσα και την κατεβασα χαμηλα
Να εχετε μια υπεροχη μερα!
 

newFish

Member
Καλησπερα οριστε και τα φυτακια μου πρωτη μερα σε λαμπα hps και 12/12



Παρατηρηστε την κορυφη και δειτε καποια κενα που εχει στις κορυφες εμφαβιστηκαν μετα απο 2 μερες που μου ξεφυγαν οι θερμοκρασιες αλλα δεν εχω ιδεα αν οντως φταιει αυτο

picture.php


Αυτο μου φαινεται το πιο υγιες

picture.php



Το συγκεκριμενο αποφασισε να ψηλωσει πιο γρηγορα και κατεβασα την κορυφη για να τα φερω στο ιδιο υψος

picture.php


και το 4ο

picture.php



Παρατηρειστε καποιες κιτρινες κηλιδες που εχουν εχετε ιδεα σε τι μπορει να οφειλεται;
Γενικα πως τα βλεπετε θα κανισουμε τπτ;; :)
 

Latest posts

Latest posts

Top