What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Modalitati, tehnici, retete.... de fumat si consum al marioarei

Paff

Member
Experienta mea de fumat marioara se limiteaza la joint-uri, si de cateva ori o pipa portabila gen breloc... iar la amsterdam... "Spacecake". As vrea sa incerc si eu alte moduri de consum... la bong... mi-as lua un bong.... de ce trebuie sa tin cont cand il achizitionez.... cat se pune in el.... deci nu stiu n-am fumat... le-am vazut doar in vitrina... pipe... stiu doar cele de tutun cum arata, celorlalte nu prea le-am dat atentie... si nici nu am fost atent la amanunte.... bluntul am aflat aici pe forum ce-i ala si cum arata... As manca si eu duminica dimineata.... adica la pranz spre dupa-amiaza niste biscuiti cu unt si cu miere... cu un ceai fierbinte (toate pe baza de canabis).... ca de... cu o seara in urma ne-am spart cu un blunt dupa care am bagat un bong.... acum e timpul de o cura cu vaporizatorul.... vreau sa aflu procedee, reguli, tehnica... pricipiul de functionare, retete... cum e high-ul?...:smoke out:
O sa incep ca exemplu postul lui Gantz:
Pipa isi face bine treaba dar cand mai fumez cu cineva nou...un obicei rar pt ca pipa e ceva personal, le explic regulile dinainte:
1. pipa se pune pe buze in fatza, nu se baga in gura si nici nu se atinge cu dintii sau limba. ai ceva la botic? nu pupi.
2. bricheta se tine cu butonul in jos, flacara in sus si degetele la distanta
3. nu atingem piatra - pt ca arde ca dracu si daca scapi pipa si sare iarba din ea, nu mai fumezi cu mine decat joint-uri...daca mai vreau sa fumez cu tine...
4. regula 3P (puff, puff, pass)
5. doar eu inspectez cat mai are pipa si te anunt cand sa mai sufli ca sa iasa din cenusa.
6. spre sfarsit tragem usor printre dinti ca sa nu ne intre cenusa pe gat. screenurile sunt misto dar nu am si nu prea am chef sa imi fac cateva. (lene)

Ps: pipa fluiera cateodata cand tragi din ea...
Ps2: unii tind sa zica ca nu au nimic dupa ce terminam o pipa. o fi pipa? o fi gg-ul? orice o fi, oricine striga Batman Batman si mai vrea o tura va simti cum se invarte lumea cu el...garantat
 
B

bilu

Bongul- in primu rand te uiti la "capul" bong-ului (orificiul in care pui materialul) sa fie cat mai incapator,mare, sa poti pune destul ,apoi de preferabil sa fie de sticla(se curata usor).Vara in special poti pune gheata (cubulete ) e foarte racoros fumul si usor pe plamani .Bine gama e larga poti pune si votka .Un fum sanatos si pasezi .
"Lapticul"- pui 3-4 litrii de lapte(depinde cat material vrei sa pui si pentru cate portii) cat mai gras eventual o bucatica de unt la fiert timp de 40min-1h impreuna cu materialul ,la foc mic .Amestecat din cand in cand cu o lingura si vezi ca laptele scade la fiert , mai adaogi pe parcurs cat e nevoie
Io personal l-am facut din canepa dupa reteta de mai sus si am fost foarte multumit de rezultat .
Recomandare :miere cateva lingurite dupa gust , deoarece gustul e destul de oribil ,neaparat sa va tineti de nas in timp ce il savurati astfel nu se simte gustul asa intens:friends:

PS:Am uitat sa va zic dar cred ca va-ti prins ca trebuie sa il strecurati la final
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
paff...eu ma refeream la pipa mea...nu stiu cum fumeaza altii la pipele lor...dar eu cu a mea asa m-am invatzat :D
 

Paff

Member
paff...eu ma refeream la pipa mea...nu stiu cum fumeaza altii la pipele lor...dar eu cu a mea asa m-am invatzat :D
Pipa aia cand ai timp poate imi faci si mie o schita.... vreau sa-mi fac si eu una.Sub acea piatra gaurita banuiesc, ca are un compartiment unde pui iarba....
 
ce ai tu acolo e gen narghilea ... ai incercat sa faci un cookteil de detergenti ? eu asa imi spalam un bongulet homeade.. pana s-o crapat...

p.s. : daca il ti prea mult timp cu apa in el , e normal ca pute.. pot sa apara si ciupercute/mucegai trallala...

a incercat cineva sa fumeze cu tigara electronica?
 

MJgrow

Active member
poti sa ii tragi o spalatura buna cu clor, apoi il dai o tura prin otet ca sa nu mai puta si apoi cateva ore in apa rece, de preferabil schimbata din cand in cand.

zici ca e nou :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
iarba in tigara electronica? si unde pui iarba??? aia merge cu rezerve de tutun in glicerina.

joint, aici stiti toti banuiesc despre ce e vorba, jointurile vin in diferite masuri si tipuri de foite, preferatele mele sunt cele rulate invers (backrolled) pentru ca nu mai e atat de multa hartie care sa schimbe gustul. cu cat sunt mai subtiri sunt mai economice.

bong, cat mai de calitate, din sticla. creuzetul (sau cum ii spuneti voi capul :D) nu trebuie sa fie deloc mare, oricum din cateva hit-uri te omori. de asemenea daca nu ai mai fumat la bong si iei unul mare din start o sa irosesti foarte mult fum. asa ca e mai bine sa iti iei pentru inceput unul mediu, daca gasesti exact cel mai mic posibil in care intra gheata pe tubul ala pe unde tragi.
marimea camerei de fum + tub (cilindru) = marimea hit-ului. eu unul prefer sa aiba carburatorul cu gaura, cat mai la indemana. nu imi plac cele care trebuie sa scoti creuzetul ca sa poti trage tot hit-ul.

pipa exista in multe modele si forme in general cele pentru iarba au creuzetul mai putin inalt si mai extins, nu ca cele de tutun. unele se desfac si poti scoate componentele de filtrare pentru a le curata, altele nu.
cele de metal si de sticla sunt preferatele mele deoarece fumul este mai rece si la cele de sticla e foarte tare sa vezi fumul cum se misca prin ele.

pentru mancat, nu recomand in nici un caz laptic, ci unt. untul are multiple utilizari si tine cel putin 2 luni din momentul cumpararii si prepararii, daca il inghetati tine chiar si mai mult.

vaporizatoarele folosesc o farfurie ceramica sau metalica (dintr-un material non-reactiv) sau un generator de aer cald pentru a vaporiza doar compusii esentiali din iarba. cum fiecare compus are un punct de fierbere diferit, se pot obtine efecte diferite la temperaturi diferite. cele mai bune in momentul asta mi se par volcano digital si extreme Q.
aveti grija la dozaj, ca se poate ajunge unde nu vrei sa fii daca bagi prea mult.

blunturile sunt un fel de jointuri, numai ca foita este din tutun. cele mai bune blunturi sunt cele din tutun integral (neselectionat) si cat mai putin prelucrate. In lipsa de foita blunt se poate folosi invelisul de la un trabuc de calitate. Antentie, trabucurile ieftine au invelis de carton peste care este lipit ceva care imita foita de tutun, deci nu sunt bune. Cele mai bune trabucuri cu care am incercat sa rulez au fost Cohiba Robustos. Cum sunt mare fan al trabucurilor va spun ca un trabuc mai scump isi arata valoarea mai mult in starea lui initiala, cu tutun decat taiat si facut cu iarba. Nu va apucati sa taiati trabucuri pana nu aveti experienta cu foite blunt mai ieftine. majoritatea nu pun filtre blunturilor, eu prefer sa le pun pentru a nu ma trezi cu bucati de material in gura. Ca sa nu le stric aspectul le pun filtru facut din hartie nealbita, care are exact aceasi culoare ca si bluntul.

daca am uitat ceva o sa revin pe parcurs. :wave:
 

MJgrow

Active member
Adica cu unt si fara lapte cum??

Nu ar fi mai usor 1 pachet de unt, incalzit intr-o oala mica.
Si ingredientele puse dupa peste...adica pui 1 l lapte, fierbi ce ai de fiert si dupa ce ai strecurat bine sa pui peste untul ala incalzit. Sa fie mai mult decat o crema.

cred ca merge uns si pe paine (prajita) dupa ce se raceste bine :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de ce sa pui lapte care are mai putina grasime si se strica mai repede??

untul simplu il poti folosi in orice reteta in loc de unt sau ulei si poate avea o concentratie mult mai mare de thc, datorita grasimii.
laptele cum il folosesti la gatit?

ce imi place mie foarte mult este sa fac unt foarte concentrat ca sa il pot manca si simplu. la lapte o doza necesara ca sa te faci praf este gretoasa. la unt o poti inghiti fara apa, fara suc si nici nu o simti.

@tricky1: nu a durat mult compunerea, scriu foarte repede. ce a durat mult au fost pauzele de joint. :D
 

high4free

Member
ce ai tu acolo e gen narghilea ... ai incercat sa faci un cookteil de detergenti ? eu asa imi spalam un bongulet homeade.. pana s-o crapat...

p.s. : daca il ti prea mult timp cu apa in el , e normal ca pute.. pot sa apara si ciupercute/mucegai trallala...

a incercat cineva sa fumeze cu tigara electronica?

m-am gandit si eu sa modific o tigara electronica si chiar cred ca se poate folosi. functioneaza pe principiul vaporizatorului cred si are niste "vata" metalica pe care se pune nicotina lichida, care poate fi inlocuita cu ulei. cand o sa incerc o sa va spun cum merge :smokey:

Pe langa metodele enumerate de colegii de mai sus mai sunt si unele mai ne-profesionale dar care te pot scoate din cacao cand s-a terminat hartia si pipa ai uitat-o acasa:

bong facut din bidon (cu apa sau fara)
pipa din mar
galeata

ps: @Paff, ceai nu merge sa faci pentru ca ai nevoie de grasime sa extragi THC, dar poti sa-ti cumperi ceai din canepa (ala in cutia portocalie) si chiar are gust fain:smokeit:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
in schimb ceaiul e bun pentru calmare, sunt cativa cannabinoizi care adera la moleculele de apa.
 

dalin

Member
bonggg...fara apa merge de minune....iei tubul de la hartia igienica ii dai o gaura mica cu o sula cu ceva cat sa intre filtrul de la joint....tii mana dedesubt bagi jointul in gaurica si tragi pe partea ailalta cat te tin plamanii daca mai vrei si aer ....lasi slab mana cealalta care e ocupata sa tina gaura de jos.....spor baieti...daca vreti sa va spargeti capetele....! :D cel mai simplu si costa 5 mii de lei si mai si folosesti hartia:D
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
uuuu.... ala e un steamroller - tare treaba. dupa vreo 3-4 fumuri te opresti si termini j-ul a doua zi
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce am mai incercat si e tare, steam hit, la bong.

adica pui apa fierbinte in el si tragi pana iti umplii plamanii. nu de multe ori la rand insa ca poti face condens in plamani si nu e sanatos. oricum te spargi mult mai repede decat cu apa rece.

alt tip daca obisnuiesti sa nu mai ai chef sa speli bongul dupa o sesiune de fumat este sa pui putin whiskey sau coniac in apa (poate sa fie si de proasta calitate...), ca a doua zi sa fi mai usor de curatat. :)
 

dalin

Member
asta fac acum...si ma chinui dee 25 de minune sa sctiu ....traiasca hartia igienica!

nu stiam ca se numeste asa...off doamne ce greu eeeeeee
 
Last edited by a moderator:

edster

Member
hahahahahaha ce se spar copiii la tubul de hartie igienica....vedeti sa nu rulati cu hartia din greseala!
pt mine pipa si bluntul sunt puse deoparte,am si un bong mic dar il folosesc mai rar.
pana una alta va las ca am o pipa incarcata de da pe afara.
pace!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
prima data cand am fumat la bong era la un amic. nebunu a pus votca in bong....nu am repetat experienta...
 

edster

Member
primul bong l-am bagat in franta eram intr-un bloc parizian la etaju 4 si un prieten imi prepara ceva hash cu putin tutun si imi zice "trage pana se umple tubul cu fum dupaia ia degetu de pe gaura"....hahaha zis si facut,m-am intins pe canapea mai alb ca varul la fata si nu m-am mai miscat de acolo vreo 2 ore.de atunci nu am mai utilizat un bong pana de curand,cred ca au trecut vreo 8 ani.succes.
 
Top