What's new

Marian123 CFL GROW

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu la SCROG las o distanta de 15-20 cm intre plasa si ghiveci, cat sa imi incapa mana sa lucrez, tot din cauza spatiului limitat. Ce e frumos la SCROG e faptul ca mugurii cresc perpendicular pe tulpini, fiind mult mai usor trimmingul final.

O sa se cam incalece fetele si cea care va castiga cel mai mult spatiu va produce cei mai multi muguri, in detrimentul celorlalte.

Daca te lasa inima eu as zice sa pastrezi doar 2 fete in SCROG. O sa constati ca un SCROG supraaglomerat va produce muguri mici, imaturi din care vei putea scoate doar hash sau cannabutter.
 

marian123

Member
Day 26 - De cand le-am facut topping plantele au crescut mai greu . Azi am contruit plasa de SCROG si cam peste 1 saptamana cand ajung ele la nivelul ei o pun . Sper ca in 2 saptamani s-a dau drumu la flower .

picture.php


picture.php


Aici este Tangerine Dream , cea mai mica dintre toate

picture.php


Pareri , sfaturi ...
 

coolbud

puffin' the herb
daca le mai ti inca 2 saptamani in vegetatie nu-ti vor incapea in box , ele se vor lungii mega mult in flower deci dedu tu :))
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca vrei sa ai un strech cat mai mic, baga-le treptat in floare (planta de cannabis simte si raspunde la variatii ale perioadei de lumina de aproximativ 5 minute). Plantele se lungesc ca raspuns la privarea de lumina. Daca trecerea este graduala, atunci strech-ul nu mai este asa de intens (poti reduce zilnic perioada de lumina cu o ora sau doua - e chiar funny, iti da un sentiment accentuat de grija pentru plantute).

Daca le antrenezi zilnic dupa ce le bagi in floare si ai grija sa ti tot timpul ramurile sub plasa nu ai de ce sa iti faci probleme cu lungitul. Trebuie doar sa ai grija ca internodurile si varfurile ramurilor sa fie expuse direct la lumina ca sa isi poata face aparitia mugurii.

Si inca o chestie : nu uita sa le faci traning intotdeauna inainte de a le uda, cand nu au apa multa in ele. Atunci sunt mai flexibile si mai scade riscul de a le rupe accidental; in cazul in care o ramurica se fractureaza in procesul de training, daca nu e o rana deschisa sau prea profunda, las-o in pace ca isi va revenii.

Am avut placuta supriza sa constat intr-un grow recent ca cei mai mari muguri s-au dezvoltat pe niste ramuri care atinsesera accidental lumina si pur si simplu s-au prajit. Cand am descoperit problema era deja prea tarziu, asa ca am facut un fel de topping fortat si am indepartat frunzele afectate si varful mugurelui. La nici o saptamana efectiv au explodat si s-a facut un mugure aproape sferic (oricum forma nu aducea deloc cu o inflorescenta de Sativa).

Inca un sfat in legatura cu SCROG-ul : cand pui plasa deasupra incearca sa indepartezi ghivecele cat mai mult unul de altul, plaseaza-le chiar aproape de colturile growbox-ului. In felul asta ramurile nu se vor mai incurca asa de mult in SCROG, ceea ce e de dorit intrucat ai mai multe strainuri, cu evolutie diferita ( tare ma tem ca Tangerine Dream va iesi pe ultimul loc in cursa pentru ocuparea unei suprafete cat mai mari din plasa).

Succes cu fetele. Abia astept un smoke report pt Tangerine Dream.
 
bravo mariane.. arat foarte foarte bine fetele.. ai putea sa le tii mai mult in veg daca iti permite spatiul.. cu cat mai mult veg cu atat mai mult yeld.. :D gg si asteptam updateuri
 

marian123

Member
Day 30 - Plantele cresc foarte bine iar pe Tangerine Dream care e cea mai mica am ridicat-o la nivelul celorlalte de inaltime si acuma prinde foarte bine .

picture.php


picture.php


Cum arata pentru 1 luna ?
 
E

everydaygreen

Arata foarte sanatoase...Dupa mine le-as fi bagat la inflorit acum .
Te descurci bine .Bafta la inflorit
 
le mai poti tine in veg o sapt-2 .. dar la flower o sa iti trebuiasca mai multe becuri si incearca sa tii budzi la acelasi nivel :) bafta
 
Last edited:

marian123

Member
Day 40 - Plantele au crescut foarte bine pana acuma , au acumulat destule noduri si o marime acceptabila si le-am scos varfurile usor si prin plasa de SCROG . Azi am inceput programul de flower cu 12/12 iar ca nutrienti o sa dau bio bloom 1ml/L top max 1ml/L si carbo load tot 1ml/L pentru prima saptamana . Sper sa nu se lungeasca prea mult si sa decurga totul bine :)

@Mjgrow - Reflectorul e cumparat :)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


:gday:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
man, niste stinghii erau suficiente sa legi plasa pe ele, nu trebuia sa folosesti un sfert de brad!

succes cu fetele. :wave:
 

Splif

Member
Foarte frumoase fetele , jur ca seamana cu ale mele.Sa-ti traiasca.Bravo
A fost ok pana acum cfl-ul, sper sa fie si cand intra la flower sa ne impresionezi asta daca nu ai vreun kit hps .
@ xplo : deh ma xplo unii nu au ce face si incearca sa fie cat mai frumos :D asa sunt si eu .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce frumos man, aspectul e acelasi, diferenta e spatiu pierdut, lemn irosit, si greutatea mare. la fel si munca, e aceeasi, numai ca lucrezi cu bucati mai usoare.
 
G

gibonelu'

trebuie sa para robusta in campania de marketing de atragere a clientilor :joint:
 
E

everydaygreen

Frumoase florile !Toate aprecierile pentru munca laborioasa depusa
Tine-o tot asa
 

marian123

Member
Day 57 (17 Flower) - Timp de 2 saptamani au crescut sub cfl-ul de vegetatie pentru ca nu am gasit de unde sa cumpar cfl de flower iar acuma ca am gasit stau sub un CFL de 200w de flower . S-au inaltat foarte mult pentru ca nu prea am lucrat la SCROG sa le tin mai jos . Infloresc destul de bine iar ca nutrienti dau 2ml bloom + 1ml top max + 1ml carbo /L de apa :) . In principiu sunt multumit de ele :jump:

picture.php


picture.php


picture.php


:tiphat:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
lasa ca daca se intareste tulpina nu le mai indoi ca sa ajunga sub plasa... decat in bucati
 

Latest posts

Latest posts

Top