What's new

Marian123 CFL GROW

man, eu zic , ca arata bine. e cam cald in box (aceeasi problema am avut-o si eu) dar s-au descurcat. incearca sa mai pui si niste spectru rosu...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Parerea mea e ca ar fi bine sa le bagi la inflorit nu dupa ceas sau calendar ci cand se fac suficient de stufoase, ca sa aiba cat mai multe ramuri cu multe noduri. La urma urmei mugurii cresc acolo unde sunt noduri. Daca le bagi repede la inflorit le cam fortezi.

Sunt interesat mai ales de ce rezultate vei avea cu Tangerine Dream. Am incercat-o acum cateva luni si e intradevar traznet.
 

dalin

Member
Parerea mea e ca ar fi bine sa le bagi la inflorit nu dupa ceas sau calendar ci cand se fac suficient de stufoase, ca sa aiba cat mai multe ramuri cu multe noduri. La urma urmei mugurii cresc acolo unde sunt noduri. Daca le bagi repede la inflorit le cam fortezi.

sunt de acord cu tine....e cea mai buna metoda!!valabil si la sativa:)))))
 

marian123

Member
Day 12 - Am cumparat carbo load pentru flower dar o sa le dau odata si in vegetatie 2ml bio grow + 1ml carbo load /1L APA .

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Pareri :tiphat:
 

growcase

Member
Daca acolo din ce vad eu, temperatura este 31,5 grade C, inseamna ca mor de cald si cresc greu.
Incearca sa reduci caldura la 23-28 grade si ventilatie calumea cu aer proaspat sau baga ventilator pe scoaterea aerului si lasa sa intre aerul pasiv.
 

sznake

jarhead
Intr-adevar nici temperatura nici umiditatea nu sunt prea bune. Si umiditatea ar trebui sa fie peste 50%. Vad ca incerci sa ridici umiditatea cu castroanele alea cu apa.

Daca bagi ventilatie activa acolo s-ar putea sa-ti reduca si mai mult umiditatea.

Intr-adevar e bine sa treci ventilatia doar pe iesire si sa lasi intrarea pasiva, iar pentru umiditate ar fi ideal daca ai putea instala un pulverizator ceva. S-ar putea confectiona un pulverizator dintr-un furtun in care e apa la presiune si dai o gaurica mica cu varful unui ac atat incat sa tasneasca stropi foarte fini de apa, cum sunt pulverizatoarele alea pe la terase facute sa te racoreasca.

Oricum, plantele par ok, nu mor chiar de cald, daca mureau de cald ar fi avut frunzele mai molesite sau curbate.

pace si 2 centi ;)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
exista humidificatoare. de ce sa se complice cu furtun? dar aia nu e cea mai mare problema a lui, caldura e. si aia se poate controla scazand temperatura aerului la intake..
 
E

everydaygreen

:groupwave:Mariane, patura aia cred ca le tine de cald:smoker:

In rest toate cele bune
Sa-ti traiasca !
 

marian123

Member
Day 14 - Cu toate ca temperatura variaza intre 30-35 C ziua si noaptea intre 18-24 C iar umiditatea noaptea e 50-70% si ziua e 25-30% plantele mi-au crescut foarte bine si nu dau nici un semn de stres sau sa observ ca se misca greu . Nu stiu cine e de vina pentru cresterea asta super rapida in conditii extreme poate o fi de la voodoo juice , poate de la smart-uri sau nutrienti cine stie . Daca intr-o saptamana le fac topping la toate e ok si apoi sa le pun plasa de scrog ? In caz ca nu o sa fac rost de bec prima saptamana de flower daca il folosesc pe asta de vegetatie e ok , poate stresa planta sau sa o transforme in hermafrodita ?

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


:jump:
 

Splif

Member
Nu cred ca la 35 grade nu au stres.
Exact asa erau si la mine...si cresteau ale mele in 2 sapt cat la altii in 2-3 zile...
 

growcase

Member
Mariane, mai citeste in *** ca esti e 1 an si cateva luni pe forumul asta si tu tot pui intrebari de incepatori. Da-o-n *** de treaba.
Si da, plantele tale rezista cadurilor si toate cele, datorita nutrientilor, dar ia scade tu temperatura sub 30grade sa vezi atunci crestere cu nutrientii aia. BaftA.
 

Splif

Member
Exact ce zice gc.
Daca ai face 27-28 grade ar creste de 3 ori mai repede.
Raspunsul lui xplo : "eu nu as mai creste in conditiile astea de temperatura"
Deci daca ai face un maxim 28 grade ar fi de n ori mai bine ( deci ale tare stau intr-un stres dar nu il vezi pt ca ele par ok dar nu se dezvolta asa repede cum ar trebui )
Ia sa vezi tu cat o sa te tina pana termina.
Si eu aveam 35 grade...chiar 31 maxim de cand am cumparat reflector vitrat ( mai bun ca un cooltube ) insa le-am dus out in speranta de a scoate ceva mai mult decat as scoate la 35 grade in grow.
 

marian123

Member
Day 21 - A trecut o saptamana de cand nu am mai udat . Azi am udat cam cu 1.5L pe planta doar cu voodoo juice 4ml/L . Ele se descurca foarte bine si cresc vazand cu ochii . Azi le-am facut topping la toate . Mai astept 1-2 saptamani si pun plasa de scrog sau cel putin asa sper . Nutrientii sunt si pentru in si pentru out .

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Pareri :wave:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Arata bine fetele, frunzele sunt foarte carnoase si se vede ca vegeteaza intens. Parerea mea e ca spatiul de care dispui e mult prea mic pentru 4 plante daca vrei sa faci scrog.

Daca ai fi avut mai multe, incat sa ocupi toata suprafata glowbox-ului cu smartpot-uri, puteai sa dai frumul deja la flower, in sistem SOG.

Oricum fetele promit insa vezi ca o sa ai ceva probleme cu frunzele alea mari, care o sa tina umbra multa. Poti incerca (daca si cand va fi nevoie) o defoliere partiala.
 

marian123

Member
Eu am la dispozitie 80 de cm pentru plante (incepant de la pamant pana la varful lor) restul pana la 150 il ocupa ghiveciul , lampa si distanta dintre lampa si varf . Am 4 plante in spatiul care l-ati vazut in poze si acuma au 3 saptamani de vegetatie .

Ce pot sa le fac ca sa nu depasasca 80 de cm pana la harvest ? Oricum o dau tot SCROG-ul e ultima solutie pentru limitarea inaltimii . Alta solutie eu nu stiu , in caz ca mai exista ceva anuntati-ma ca poate fac asa .
 

marian123

Member
Eu azi mi-am luat lemne si sfoara si maine construiesc plasa de scrog apoi peste cam 1 saptamana o si montez in box si ce o fi o fi . O pun cam cand plantele au 35 de cm si le las sa isi faca de cap si le mai trag eu prin plasa cand am umplut-o sau ma plictisesc bag si flower-ul , asta cam in 2 saptamani cred si aia e . Si cu ocazia asta cu scrog-ul le mai las cam 40 de cm de dezvoltare peste plasa , in caz ca se duce peste recurg la solutii extreme .
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
un scrog iti permite sa impletesti tulpini si crengi in asa fel incat sa impingi toate frunzele sub plasa si sa pastrezi buzii la acelasi nivel. o sa fie un camp verde cu copacei de bud :p
go 4 it!!!
 

Latest posts

Latest posts

Top