What's new

Jamaldelica and Bangi Haze in the wild

LegacyTron

Member
Ευλογείτε Ορφέα ~!


Συγχαρητήρια αδερφέ ~! όντως τι έμπνευση είναι αυτή thai stick στυλ; Να σου πω, αφού το τυλίξεις, τι κάνεις; που το αποθηκεύεις;
 

orfeas

Active member
Veteran
Ευλογείτε Ορφέα ~!....

Ο Κύριος!

Το δεμάτι θα το σφίξω όσο παίρνει ακόμα και μετά σε αεροστεγή συσκευασία για τουλάχιστον ένα μήνα μπορεί και δυο...
Την έμπνευση μου την έδωσαν τα ίδια τα κλαράκια που όπως στέγνωσαν έμοιαζαν με Thai sticks...

:tiphat:Ορφεύς
 

ganja3

Member
το όρος το ψάρεψα και το κυνήγησα , έκανα και αρκετές ξεναγήσεις από την θάλασσα σε κόσμο . είναι νομίζω το ομορφότερο μέρος στην Ελλάδα . και όπως σε όλα τα ομορφότερα μέρη στην Ελλάδα , έτσι και εκεί θα βρούμε την εκκλησία .
τώρα εάν εκεί το λένε για καλημέρα αυτό δεν σημαίνει και καλημέρα .
καλά θα ήταν ο καθένας να ευλογεί τον εαυτό του , στον εαυτό του ,για την αγάπη που έδωσε και όχι να αποζητά την ευλογία του αλλουνού .
με το ευλογείτε , δεν βλέπω παρά μόνο να γεμίζουμε κόλακες ή κάτι άλλο , κάτι που καταντίσαμε σήμερα , να ζητάει ο ένας την ευλογία του αλλουνού για αυτά που ..... έκανε ή δεν έκανε ??.

τώρα όσο για το μέσα και έξω , να μην κατεβάσω φωτογραφίες από κάτι ιντόρ καλλιέργειες , ολόκληρα εργοστάσια .
απλά μέσα δεν έχω τον χώρο ,λόγο τις παρανομίας να σε ανταγωνιστώ .
βάλε πόσα μέτρα έπιασε το κάθε σου φυτό και τι ύψος . δώσε και σε εμένα τα 20 με 30 τετραγωνικά που χρησιμοποίησες και τότε φαντάσου τι ανταγωνισμό θα είχαμε .. δεν νομίζω κανείς να σου δίνει ελπίδα .

δεν νομίζω να χρειάζεται υστερόγραφο ( με καλή έννοια το λέω , και τέτοια )
γιατί κατά βάθος ξέρεις ότι σε ευλογώ , ίσως και σε ζηλεύω λίγο
:tiphat:
ίσως το λεμόνι με μπέρδεψε λίγο στο να βγάλω σωστά αυτά που θέλω να πώ ..
καλημέρα :tiphat:
 

antartist

Member
Αν μπορώ να διακρίνω σωστά από την απόχρωσή τους, οξειδώθηκαν πριν ακόμα τα τυλίξεις, λόγω κακουχιών ε; Ή έτσι είναι το φυσικό τους;
Πάντως αυτού του τύπου η ωρίμανση, απ' όσο ξέρω, θέλει συγκεκριμένα ποσοστά υγρασίας για να πετύχει.
Αν είναι λιγότερη δεν οξειδώνεται και αν είναι περισσότερη μουχλιάζουν...
 

psynobi

New member
ορφέα πιστεύεις ότι αξίζει αυτό το φυτό να το βάλεις σε τέντα? γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον και εγώ δεν έχω δυνατότητα outdoor.
 

orfeas

Active member
Veteran
@ ganja3

Για το ψάρεμα και το κυνήγι μόνο αν είχες καλό δόντι, αλλιώς μπαλαμούτια...

Για την εκκλησία, έχε υπ' όψη σου ότι το Όρος έβριθε από αρχαίους ναούς, ιδιαίτερα της Αρτέμιδος και του Διός και σίγουρα δεν ήταν η ομορφιά του που οδήγησε τον Αθανάσιο τον Αθωνίτη κατά 'κει...

Όσο για το μέσα και το έξω, εννοούσα το δικό σου χώρο κι όχι αυτούς που αναφέρεσαι. Αλλά ακόμα και μ' αυτούς, εσύ δεν θα είχες καμιά ελπίδα αν μπορούσα κι εγώ να καλλιεργήσω δυο στρέμματα χωράφι όπως θα ήθελα χωρίς να με περιορίζουν τα ρουμάνια...

Αυτά δε σου τα λέω για να σε πικάρω, ξέρω, κατά βάθος είσαι καθαρό παλικάρι...

@Αντάρτιστ
Έχεις δίκιο και στα δυο. Και ψιλοπαρατημένα ήταν τα κλαδάκια, αλλά έτσι είναι και το χρώμα τους στη ξήρανση.

@Πσινομπι
Καλά, μέσα δε μπορεί να γίνει όπως έξω, αυτό δε το συζητάμε...
Ωστόσο αν σκάσεις τουλάχιστον 5-6 και τα ξεκινήσεις 12/12 και μετά στην ανθοφορία 11/13 τότε θα έχει πολύ ενδιαφέρον. Έχε υπ' όψη σου ότι στο κλάδεμα δε μασάει. Επίσης θα μπορούσες να δεις τη καλλιέργεια του Waldgeist(Rudiger) στο φόρουμ του Άσσου και να δεις τι κάνεις ο μάγκας...απίστευτα πράγματα...

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς
 

makedon

Member
Veteran
η σοβαρη μπαλα για να κανεις τα κουμαντα σου και να εχεις υσηχο το κεφαλι=καβ@τζα
παιζετε εξω και με ενα μικρο θερμοκηπιο οπωσ λεει και ο αρτιστ,εισαι τζι τζι
και μετα παιζεις μπαλα μεσα για το γουστο σου τα σπορια σου και οτι αλλο εξαιρετικα προσεγμενο θελεις να παραγεις.
θα μας ακουσει και κανας ολλανδος και θα μας παρει (με) της λαμπες

μαστορα στο τυλιγμα που εκανες,αντι για χαρτι καπου νομιζω εχω δει με καλαμποκοφυλα...εχεις ιδεα?


:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
η σοβαρη μπαλα για να κανεις τα κουμαντα σου και να εχεις υσηχο το κεφαλι=καβ@τζα
παιζετε εξω και με ενα μικρο θερμοκηπιο οπωσ λεει και ο αρτιστ,εισαι τζι τζι
και μετα παιζεις μπαλα μεσα για το γουστο σου τα σπορια σου και οτι αλλο εξαιρετικα προσεγμενο θελεις να παραγεις.
θα μας ακουσει και κανας ολλανδος και θα μας παρει (με) της λαμπες

μαστορα στο τυλιγμα που εκανες,αντι για χαρτι καπου νομιζω εχω δει με καλαμποκοφυλα...εχεις ιδεα?


:tiphat:
Χέσ' τους Ολλανδούς! Είναι για τη πλέμπα...

Όσο για τα καλαμποκόφυλλα και βέβαια έχω ιδέα, αλλά που να τα έβρισκα ρε κουμπάρε;
Βασικά με τέτοια ήθελα να το κάνω, αλλά...

Άντε μπρούμ, που λέμε στα Καρούλια!

:tiphat:Ορφεύς
 

makedon

Member
Veteran
θα μας τρελανεις γεροντα,καλαμποκια δεν βαζεις?
ειναι και σουπερ στελθ κατασταση φραχτης και καλη πρωτεινα :biggrin:

:tiphat:
 

ganja3

Member
είμαι λίγο ποιο παλιός από σένα . τότε που δεν ήθελε δόντι . τότε που οι μονές φτιάχνανε και ένα καλύβι για να ξαποστάσουν οι ψαράδες , και μετά για να διώξουν τους κλέφτες / αρχαιοκάπηλους , στήσανε και τους ψαράδες στα 500 μέτρα .

να ρωτήσω κάτι . γιατί η μνήμη μου δεν ..
μονή άγιων Θεοδώρων υπάρχει ?
 

orfeas

Active member
Veteran
θα μας τρελανεις γεροντα,καλαμποκια δεν βαζεις?
ειναι και σουπερ στελθ κατασταση φραχτης και καλη πρωτεινα :biggrin:

:tiphat:

Πως δε βάζω, μωρέ! Απλά τώρα που είναι τα φύλλα;
Να και μια καλαμποκιά στη φωτό παρακάτω:biggrin:

Και μιας και τα ρακοκάζανα τελέψασι, είπα κι εγώ να βάλω μπροστά τα χασισοκάζανα...
Αυτό να δεις ύπνο που φέρνει μετά από κάνα δυο ώρες! Το ωραίο δε με τα καθαρά "ποτά" είναι ότι σε αφήνουν πανάλαφρο στο φεύγα τους και βέβαια δεν υπάρχει ταβάνι...

Γκάντζα, για το Όρος μη μου λες, από το '69 το τριγυρνώ...Άγιοι Θεόδωροι, όχι! Σκήτη του Αγίου Ανδρέα, ναι.

Eυλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080001.jpg
    P1080001.jpg
    111.7 KB · Views: 27
  • P1080002.jpg
    P1080002.jpg
    79.9 KB · Views: 27
  • P1080006.jpg
    P1080006.jpg
    130.9 KB · Views: 28
S

sinplin

το κεντρικο της ριζας εχει γυρισει προς τα πλαγια τιποτα δεν παει κατω ολα στριβουν?
αν δεν με ξεγελαει η φωτο :tiphat:
 

ganja3

Member
Αρσανας Χιλανταριου . στα 300 μέτρα νότια , υπάρχει καλύβα δύο δωμάτια με χτιστό τζάκι , έχει το όνομά μου επάνω .
από το 69 ε .. με έφαγες :)
 

Latest posts

Latest posts

Top