What's new

Jamaldelica and Bangi Haze in the wild

orfeas

Active member
Veteran
Ναι μεν οι κυρίες φουσκώνουν, γίνονται όμως ευάλωτες στα άγρια μπουρίνια των ημερών...
Ο διάκος της δεύτερης φωτογραφίας αποχωρίστηκε την εκκλησία λόγω μούχλας...
Η κλάρα της τελευταίας φωτο δεν είναι η κεντρική...

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1070947.jpg
    P1070947.jpg
    101.3 KB · Views: 29
  • P1070955.jpg
    P1070955.jpg
    114 KB · Views: 30
  • P1070948.jpg
    P1070948.jpg
    131.9 KB · Views: 29
Last edited:

makedon

Member
Veteran
XXL ομορφιες :dance013:
μεχρι και αυριο ειναι τα μπουρινια,μετα ρχνει θερμοκρασια,λενε οι μελοντολογοι :laughing:
:tiphat:
 

LegacyTron

Member
Ιησούς Χριστός! ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΛΑΡΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
 

orfeas

Active member
Veteran
Aloha Lega*!

Κεντρική κλάρα γιοκ! Ο πόνος καλά κρατεί...

Εν τω μεταξύ μερικά κλαδιά έχουν γεμίσει αφίδες και λέω να τα απομακρύνω.
Κανένα κόλπο να τις διώξω αφού κόψω;

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς

* Όχι του Βορρά!
 

Attachments

  • P1070957.JPG
    P1070957.JPG
    70.2 KB · Views: 26
  • P1070956.jpg
    P1070956.jpg
    70.5 KB · Views: 26
S

sinplin

αλατα καλιου ?
νημ οιλ (τοχω δοκιμασει μεχρι τρεις φορρες ανα τρεις μερες εκαστη με 2 ml ανα λιτρο νερο την πρωτη και απο 1,5 τις αλλες δυο τελειωνεις και με τα αυγα διαφορων ετσι)
χρυσανθεμο το πυρεθρο κανει δουλεια επισης τοχω δοκιμασει
 

LegacyTron

Member
Ως άλλος Μπερλουσκόνι, ο αγέρας την κλάρα σου ξεπατώνει....μλκία γαμώ το κερατό του...Δεν μπορούσες με τίποτα να το σώσεις; Ψόφισε τώρα;

Έλα...όπου να'ναι θερίζεις ούτως ή άλλως έτσι δεν είναι; Εγώ πηρα έναν αφυγραντήρα του ελέους των 300-500 μΛ την ημέρα και ρίχνει την υγρασία μόνο 3%-5%. Ε είδα κι αποείδα και τσίμπησα έναν κομπρεσοράτο με 16 λίτρα την ημέρα αφύγρανση, να δούμε πώς θα πάει....
 

antartist

Member
Πάνω στην ώρα...
Άσε που υπάρχουν κι άλλες κλάρες για την συνέχεια...:biggrin:
 

orfeas

Active member
Veteran
+ - , καλά τα λες, αλλά που να ρίξω οτιδήποτε πάνω στα μπουμπούκια...

Lega, άκου τον Αντάρτιστ τη παλιοαλπού!:woohoo:

Ο κεντρικός δε ψόφησε, απλά φωτογραφήθηκε:biggrin:

Στη προτελευταία φωτό η ζωή τραβάει την ανηφόρα και στην τελευταία ο δεξιός ψάλτης...

Και θυμάμαι που παλιότερα όλοι ρωτούσαν τον καθένα, ρε συ πόσα τζι σου έδωσε το τάδε η το δείνα... ε, εδώ δε μιλάμε για τζι:laughing:

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1070961.jpg
    P1070961.jpg
    164.3 KB · Views: 30
  • 84.3 KB · Views: 25
  • P1070968.jpg
    P1070968.jpg
    128.5 KB · Views: 27
  • P1070963.jpg
    P1070963.jpg
    84.8 KB · Views: 27

LegacyTron

Member
α ρε σιχαμένε μαντζαφλαρο-παραγωγέ!!!!! Κιλό ανά κλαρί πας ορέ παραγωγέ, σαν το R1 το μηχανάκι που βγάζει κιλό ανά ίππο τροχό; Τι'σαι συ ρε παιδι μου! Γίγαντας ο δικός μου αφυγραντήρας, Τιτάνιες οι δικές σου συλλογές!

Στην τρίτη φωτό κρέμασε και καμια μπάλα Χριστουγεννιάτικη , βάλε και κανα αστέρι στην κορυφή, λαμπακια και έγραψες ~! Εκτός αν είσαι της παράδοσης και φτιάχνεις καραβάκι, οπότε φόρτωσέ τα στον ποταμό και ταξίδεψε πραματευτή μου ως άλλος Οδυσσέας μέχρι την Ιθάκη σου ! Πολύ χρόνο κράτησε το ταξίδι σου κι εσένα! Γεμάτο όμως ~! Αρχηγός !
 
S

sinplin

τα μυρμηγκια ειναι συμμαχοι τους οσο μπορεις τα κυνηγας, και καθαριζεις οπου τις βρης με βρεγμενο πανι
καλη ολοκληρωση:tiphat:
 

antartist

Member
Τώρα μάλιστα, είδαμε και τα λέλουδα από κοντά...
Να υποθέσω πως όσο έχει καλοκαιρία θα τις αφήσεις..;
Με τα μπαγκι τι γίνεται, καμιά κοντινή εκει?
Δε μου είπες, με τις μούχλες γενικά, μιας και έχεις εμπειρια και η γκλάβα σου αποκλείεται να μη σκαρφίστηκε κάτι, αφού κόψεις τι τις κάνεις; Κάνεις κάποιου τύπου διαλογή και περαιτέρω εκμετάλλευση ή πέταμα;

Άντε με το τσιγκέλι στα βγάζω μάστορα!
Λίγο βρεγμένα τα γλυκάδια... :dance013:
 
Last edited:
Ανέβηκα στη χασισιά μαζί με ένα πανέρι
κι από τα μέλια που 'σταζε μου κόλλησε το χέρι

κάνω να πιάσω το σουγιά να κόψω καμιά κλάρα
Θέ μου σ' εμένα έλαχε τέτοια ψηλή μουνάρα
 

orfeas

Active member
Veteran
Ανέβηκα στη χασισιά μαζί με ένα πανέρι
κι από τα μέλια που 'σταζε μου κόλλησε το χέρι

κάνω να πιάσω το σουγιά να κόψω καμιά κλάρα
Θέ μου σ' εμένα έλαχε τέτοια ψηλή μουνάρα

Εγώ καλά ανέβηκα στη χασισιά επάνω
μον' δε βαστούσα το σουγιά μη δε και το μπαλτά μου

ένα ψαλίδι κοφτερό πού είναι για τ' αμπέλι
κι εγώ ο μαλάκας έκοβα τις κλάρες με το μέλι

Το δαχτυλάκι το μικρό το πήρα με το δρεπάνι όταν ήμουν στο Γυμνάσιο, ένα γερό κάθετο κόψιμο κανα δυο πόντους...
Ε, τώρα το πήρα με το ψαλίδι ευτυχώς λιγότερο...

Αύριο η συνέχεια, σήμερα μου φαρμάκωσαν το σκυλί...
 
την έβγαλε?το εύχομαι! Εγώ πριν λίγο γύρισα από τον κτηνίατρο το δικό μου, έχει αρχίσει να γερνά και βγάζει προβλήματα, ξέρεις :biggrin:

θα κόψεις με τη νέα σελήνη ή ?
 

orfeas

Active member
Veteran
Δυστυχώς! Αν ο κρετίνος κτηνίατρος είχε έρθει στην ώρα του κι όχι με δέκα λεπτά καθυστέρηση, το ζώο δε θα ήταν παραχωμένο τώρα...

Εν τω μεταξύ, ο καιρός το δεύτερο μισό τ' Οκτώβρη ήταν ό,τι χειρότερο. Όχι ότι τώρα είναι τέλειος, αλλά τουλάχιστον δε βρέχει και η υγρασία έχει πέσει ικανοποιητικά. Ωστόσο, η μούχλα ήταν αδύνατο να μη κάνει την εμφάνισή της και ενώ το Μπάντζι κόπηκε σχεδόν έτοιμο, η ανοιχτοπράσινη Τζαμαλντελίκα κουρεύτηκε κατά το ήμισυ, αφού είχε κάμποση μούχλα και η σκουροπράσινη που τραβά την ανηφόρα, που είναι πιο καθυστερημένη στην ανθοφορία τη σκιάζει, καθ' ότι ψηλότερη.
Τουτέστιν, με το νιο φεγγάρι ε να 'ποκαθηλωθούν μιας κι ο καιρός μπατάρει πάλι σύμφωνα με τους μετεωρολογάδες...
Άσε που έχουν πιαστεί τα δαχτύλια μου με το χρατς χρουτς των ψαλιδιών! Ναι, των ψαλιδιών αφού χρησιμοποιώ δυο-τρία εναλλακτικά γιατί στομώνουν γρήγορα με το λάδι:biggrin:

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
Τώρα μάλιστα, είδαμε και τα λέλουδα από κοντά...
Να υποθέσω πως όσο έχει καλοκαιρία θα τις αφήσεις..;
Με τα μπαγκι τι γίνεται, καμιά κοντινή εκει?
Δε μου είπες, με τις μούχλες γενικά, μιας και έχεις εμπειρια και η γκλάβα σου αποκλείεται να μη σκαρφίστηκε κάτι, αφού κόψεις τι τις κάνεις; Κάνεις κάποιου τύπου διαλογή και περαιτέρω εκμετάλλευση ή πέταμα;

Άντε με το τσιγκέλι στα βγάζω μάστορα!
Λίγο βρεγμένα τα γλυκάδια... :dance013:

Βρεγμένα γλυκάδια, ε; Ε, πρώτη μου φορά τρυγάω βρεγμένα μπουμπούκια, αφού μας σάπισε ο Οκτώβρης.Δεν υπάρχει πρόβλημα όμως με τα καλοριφέρ αναμμένα και θερμοκρασία γύρω στους 20 βαθμούς.
Όσο για τα μουχλιασμένα, σε άλλη περίπτωση φτωχής σοδειάς θα είχαν στοιχειωδώς καθαριστεί και βουρ στο κουβά με το πάγο. Τώρα απλά τα πετάω και μαζί μ'αυτά και τα πολύ μικροσκοπικά ποπ-κορν:biggrin:

Όσο για το τσιγκέλι, ρε κοίτα ποιος μιλάει που μας φλόμωσε στις ενημερώσεις:laughing:

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Το Μπάντζι μια βδομάδα πριν την αποκαθήλωση...
 

Attachments

  • P1070941.jpg
    P1070941.jpg
    58.9 KB · Views: 26
  • P1070940.jpg
    P1070940.jpg
    82.7 KB · Views: 27
  • P1070939.jpg
    P1070939.jpg
    70.1 KB · Views: 28

ganja3

Member
κρίμα για το ζώο .
φροντίστε όμως όσοι έχετε ζώα , να έχετε και μια αμπούλα εμετικιά και δύο ατροπίνες , με δύο σύριγγες . θα τα βρείτε ή στο φαρμακείο , ή στον κτηνίατρο . ( μαζί με τις οδηγίες ).
το κόστος είναι από 7 έως 15 ευρώ .
κρατάνε 5 χρόνια . και σίγουρα κάποιο ζώο αν όχι το δικό σου θα σώσεις από κάποια φόλα , και δεν θα σε φταίει μετά και ο κτηνίατρος .
 

orfeas

Active member
Veteran
κρίμα για το ζώο .
φροντίστε όμως όσοι έχετε ζώα , να έχετε και μια αμπούλα εμετικιά και δύο ατροπίνες , με δύο σύριγγες . θα τα βρείτε ή στο φαρμακείο , ή στον κτηνίατρο . ( μαζί με τις οδηγίες ).
το κόστος είναι από 7 έως 15 ευρώ .
κρατάνε 5 χρόνια . και σίγουρα κάποιο ζώο αν όχι το δικό σου θα σώσεις από κάποια φόλα , και δεν θα σε φταίει μετά και ο κτηνίατρος .

Έχεις δίκιο, γκάντζα, απλά ο κτηνίατρος ήξερε πολύ καλά τι έτρεχε και απείχε μόλις δύο λεπτά με τα πόδια...και είχε ήδη σώσει 2-3 ζώα πριν μερικές ώρες
 
Top