What's new

INDOOR - PYTANIA

korzon3

Member
Siema.
Czy do zasilacza o mocy powiedzmy 250 W można podpiąć żarówkę 100 W?
Kolega mi powiedział, że to spali żarówkę, ale ja nie widze ku temu powodów.
Wolę się jednak upewnić...dzieki za odp.
 

korzon3

Member
Jakiemu większemu obciążeniu? Mozesz to jakos uzasadnic?
Tak łopatologicznie to np jak np składamy peceta i trzeba dobrać zasilacz to im większy (więcej wattów) tym lepszy bo się będzie mniej grzał. Zamiast wkładać np 300 watowy który jest dobrany na styk z poborem podzespołów to można dać większy i się nie martwić czy się nie zjara zasilacz.
Podobnie jak kupowałem zasilacz do laptopa. Kupowałem zamiennik i wziąłem taki co ma więcej wattów niż oryginał, przez co się mniej grzeje. Tak zresztą doradzał sprzedawca.
Dlaczego niby do zasilacza do HPS 250 ma być podłączona żarówka konkretnie 250 a 100 już nie powinna bo to chyba sugerujesz?
Albo inny przykład - w licznik elektryczny w isntalacji masz wkręcone jakieś tam korki które spokojnie uciągną pobór załóżmy 1000 wattów. Chcesz powiedzieć, że jeśli mam toster który zużywa 500W to szybciej się on spali bo nie wykorzystuje w pełni mocy? To chyba nie tak, bo z tego co mówisz to jarały by się wszystkie sprzęty o małym poborze podłączone do instalacji o większych możliwościach niż pobór urządzenia, nieprawdaż?
 
Lampa 70W z dławikiem od 100W będzie przeciążona. Świecona "na dłuższą metę" ulegnie szybszej awarii z powodu przeciążenia termicznego. Będzie to najprawdopodobniej pęknięcie rurki ceramicznej i rozszczelnienie jarznika. Jeśli nawet wytrzyma, to dość szybko zacznie gasnąć i zapalać cyklicznie bo na lampie będzie tak duże napięcie, że dławik nie będzie w stanie stabilizować wyładowania. Lampa będzie gasnąć i zapalać ponownie po lekkim ostygnięciu itd.
Cytat z innego forum.


Chcesz wiecej info wpisz w google "Moc HPS mniejsza od mocy układu" 1link . pozdro :)
 

korzon3

Member
korzon3'ek ale czego ty nie kumasz?

Chyba się nie zrozumieliśmy :)
to ja w zasadzie nie wiem czego ty nie skumałeś w moim pytaniu, skoro musiał powstać w odpowiedzi taki elaborat o doborze mocy zasilacza w pecetach i bezpiecznikach w instalachach domowych, nawet wspomniałęś o silnikach spalinowych itp no ale mimo wszystko dziękuję za poświęcony czas :)

Odpowiadasz na rzeczy o które w ogóle nie pytałem a nawet na tezy które sam stawiasz a które starasz się przypisać mi choć moje nie są :)
A pytanie brzmiało - "czy można podłączyć słabszą żarówkę HPS do mocniejszego zasilacza?", bo tego akurat nie wiem i nie uważam, też aby to było takie oczywiste jak Ty. Być może uznasz to za głupie, że ktoś tego nie wie, ale na pewno nie możesz mi przypisać braku logiki w moim toku rozumowania a niestety muszę przyznać, że starasz się zrobić ze mnie jakiegoś matoła bez szkoły, który nie wie co to 'prund', i myśli, że jak się odepnie jeden toster od sieci to drugi zacznie mocniej grzanki przypiekać. Starasz się tłumaczyć coś jak jakiemuś cepowi na przykładzie malucha o mocy silników V8 w ilosci koni 730... No przepraszam, ale są pewne granice, bo jeśli masz mnie za takiego debila to po co w ogóle mi odpowiadasz i tracisz czas? :)
Mógłbym ciagnąć to dalej i zacząć teraz Ci odpowiadać, że akurat nie liczba cylindrów determinuje moc, tylko szereg innych parametrów, bla bla bla między innymi jednym z głównych jest pojemność skokowa. Wtedy z kolei spróbowałbym zrobić z Ciebie debila i pokazałbym Ci silnk V8 o mocy 2 KM i znikomej pojemności rzędu kilku cm3 i to Ty byś z kolei nie miał racji, bo seryjny maluch z Twojego przykładu byłby mocniejszy od silnika v8 i w ten sposób miałbym podstawę do zrobienia Ci wykładu o budowie silnika, tylko po co skoro obaj wiemy, że Ty wcale tego nie powiedziałeś? Rozumiesz aluzję? :) Ja też jak mi się zdaje nie wykazałem niewiedzy nt. rzeczy które mi nie wiedzieć czemu tłumaczysz ...
Tu chyba nie o to chodzi, żeby się tak produkować. Ja nie zakładam z góry, że w ogóle Ty sobie życzysz tego słychac na tym forum ani tym bardziej nie śmiałbym pomyśleć sobie, że jesteś tak głupi, żeby trzeba Ci było mówić, że silnik od malucha nie będzie miał co prawda 730hp ale jednocześnie może mieć moc silnika v8 wbrew temu co mówisz...
Do rzeczy bo to i tak strata czasu i tak. Chodziło mi o to:
Mam w kompie bebechy co ciągną 234W i zasilacz co ma 400w. JEST OK.
Zmieniam GPU na mocniejszą z dodatkowym chłodzeniem i bebechy ciągną teraz powiedzmy 278W a zasilacz ma nadal 400W i JEST OK. W obu przypadkach JEST OK. Idąc tym moim tokiem rozumowania myślę sobie że tak samo będzie z lampą HPS czyli że:
Mam żarówkę HPS 100W i zasilacz np 600W JEST OK i tak samo żarówka 400W i JEST OK i żarówka 600W i JEST OK. Jak dam większą to oczywiście już będzie nie OK.
Tak myślałem, a tu się okazuje, że żarówka musi mieć tyle ile zasilacz. Czemu? Nadal nie wiem...
Czy teraz jest jasne dlaczego tak myślałem i przytoczyłem przykład zasilacza komputerowego? Ty zupełnie wszystko przekręciłeś i zacząłeś tłumaczyć jakieś sprawy typu dlaczego 2+2x2 to nie jest 8. Ja wiem, że są ludzie co twierdzą, że jest ale jednak nie należy z góry zakładać, że każdy tak myśli, bo to po prostu nieładnie. Trochę wiary w ludzi.

Do swojej wypowiedzi dodałem kontekst zasilacza w kompie czy instalację domową i toster, żeby sprowokować fachowe wytłumaczenie a tu mi się wykład o bezpiecznikach trafił itp, no ale ok.
Ja po prostu idąc tym samym tropem jak przy dobieraniu zasilacza przy składaniu peceta myślałem że tak samo mogę dać zasilacz z zapasem i nie zmieni to parametrów pracy żarówki. Tylko tyle.
Z tego co piszesz na końcu wynika, że się myliłem, i ok akceptuję to.
Zauważ, że nie twierdziłem, że Amnesia nie ma racji tylko nie trafiał do mnie jej(jego?) argument, bo w żaden sposób tego nie uzasadnił(a). Przykłady które podałem doskonale rozumiem, a podałem je tylko po to, żeby wymusić dokładniejsze wytłumaczenie dlaczego się ma spalić. Teraz przynajmniej wiem, że w tym konkretnym przypadku za mocny zasilacz spali z czasem zbyt słabą żarówkę choć nadal się nie dowiedziałem dlaczego (jaki konkretnie parametr za to odpowiada).

Powód dla którego o to pytałem jest prosty. Myślałem po prostu, że kupię sobie zasilacz 600w na zapas a na razie przez parę miesięcy odpalę pod tym mniejszą żarówkę np 100 w tymczasowej małej szafce, bo tylko taką obecnie posiadam. Podobnie jak mogę sobie kupić mocniejszy toster:tiphat:, i podobnie jak mocniejszą kartę graf. w sensnie poboru prądu i też będzie ok. Myślałem sobie, ze czemu tu nie miałoby być ok?.

Trochę pewnie się będzie ktoś śmiał jak będzie czytał najpierw twój post a potem mój z powodu tego jak bardzo można się wczuć w tak proste kwestie no ale w końcu to forum dotyczące MJ co niejako nas obu tłumaczy :)
Na koniec dodam, że zdaję sobie sprawę, że również odpowiedziałem elaboratem, ale jakoś nie umiałem tego zwięźlej napisać i proszę nie wyciągać pochopnych wniosków z godziny powstania postu :p.
Pozdrawiam, peace
 

purpletop

Member
Siema.
Czy do zasilacza o mocy powiedzmy 250 W można podpiąć żarówkę 100 W?
Kolega mi powiedział, że to spali żarówkę, ale ja nie widze ku temu powodów.
Wolę się jednak upewnić...dzieki za odp.

Witam
Z wlasnego doswiadczenia. Kompletny (uklad, statecznik, kondensator) nowy fabryczny naswietlacz Elgo 400W oswietlal "plac budowy", po miesiacu ze wzgledu na zuzycie pradu (4x 400W na kazdym rogu naswietlacz) inwestor poprosil o zmniejszenie poboru mocy czyli wymiane zarowek na 250W co uczyniono. Po 3 "nocach" dwie zarowki padly totalnie a dwie pozostale rozpalaly sie, swiecily ok 10/15 minut i gasly, zapalajac sie dopiero po wystygnieciu... zamiana statecznikow na 250W rozwiazala problem
Pozdrawiam
 
Last edited:

Amnnesia

Member
Masakra jaka tu sie akcja z tego zrobila korzon szczerze nie jestem za dobra jesli chodzi o doswiadczenia z elektryka a moja odpowiedz byla podyktowana tym ze tak zrobilam w swoim czasie i zarowka 100w podlaczona pod 250w zjarala sie o wiele szybciej niz jej poprzedniczka jesli byla by to jedna sztuka mozna by uznac to za przypadek ale byly to 3 zarowki 2 Pila i 1 Philipsa montowane po sobie tak wiec i firma inna a nie wytrzymaly wszystkie 3 tyle co jedna 250

Pozdrowionka
 

korzon3

Member
Wyobraź sobie teraz, że bombardujesz podzespoły wymagające 200W zapasem mocy z 400W zasilacza. Jaki będzie efekt? Podzespoły będą działać? Zaczną pracować lepiej czy się spalą?
A ty dalej swoje :).
Nikt nie chciał bobardować niczego większą mocą. Przestań już proszę mi tu imputować takie bzdury ok?
Sądziłem, że zasilacz do HPS na podobieństwo tego komputerowego obsłuży prawidłowo zarówno mniejszą żarówkę jak i większą.
Myliłem się, więc dziękuję za wyprowadzenie z błędu. Ten wykład na prawdę nie był potrzebny, ale mimo wszystko jeszcez raz dziękuję.
Pozdrawiam
 
Jaka jest najniższa dopuszczalna temp. przy wyłączonych lampach. Na ten moment mam 15, czy to za niska? Wiele osób wygłasza odmienne zdania i sie gubie powoli. Przy włączonych dobija do 33 ale chce ją zbić mocniejszym wentylatorem do 28-30. Niżej nie dam rady. Sprzęt to 4 x 600w hps. Wilgotność przy włączonym wentylatorze spada mi do 30%, początek wega więc za nisko, zamówiłem nawilżacz powietrza.

Kolejne pytanie, pojutrze będę montował wentyl odprowadzający 800m3/h podłączony do rury 12,5cm. Z przodu growroom'u 2 wloty pasywne z kolankami 10cm i 15cm. Kolanka wystają na metr do góry. Robi to jakąś różnice i czy te 2 loty zaspokoją zasysanie powietrza? Chodzi mi o to czy nie będzie tłumić możliwości wentylatora.
 
C

czaczo

hej
czytalem kiedys ze optymalna w nocy jest 18 ,pisali tez ze ponizej 16 wiekszosc roslin ma problemy z przyswajaniem fosforu,i jakims szoku pisali.a co do twojego wentylka.ziom,cos za wosko do mocy,ja mysle ze to bedzie mocno chuczec wiesz 125 to dobre do 400m3/h i tak juz bedzie chuczec.4 x 600w to dosc powazna inwestycja ,radzil bym sie zaopatrzyc w dobry system ,z jakim sterownikim klimy,wilgotnosc jak wilgotnosc,ale temperatura ,na to bardziej musisz uwazac.powodzenia
 

Leptosoma

sɔıʇǝuǝ⅁ ʞuoW
ICMag Donor
Veteran
siema

czaczo dobrze prawi:D Na taki zestaw lepiej powiesić ok 1000m/h, tylko dlatego że na zewnątrz jest tak zimno temperatura nie pali roślin pod włączonymi lampami, poszukaj czegoś lepiej do marca;) Przy takim zestawie lepiej powiesić za dużo i mieć możliwość regulacji. Jak dla mnie 15 stopni to masakra, za zimno.. u mnie jak temp. spada poniżej 20C widzę poważne spowolnienie wzrostu, a jeśli nocą poza spadkiem temperatury podnosi się wilgotność masz tam idealne warunki dla pleśni co najbardziej daje po dupie jak topy napuchną. Rozwiązaniem będzie grzejnik elektryczny z termostatem.
Zrób więcej pasywnych wlotów i możliwie rozmieść je tak by świeże powietrza rozchodziło się po całym systemie, pomogą przy tym wentylatory na klipsach:D U mnie średnio na każdy wentyl 660m2/h przypadają 3 pasywne wloty 125mm + wentyl doprowadzający powietrze z jednego z mniejszych systemów. Co do tłumienia to ja mam wentyle owinięte ręcznikami oraz "akustyczne" przewody powietrzne co coś daje lecz odwilżacz powietrza tłumi wszystkie urządzenia domowe a działa 24/7, zawsze też możesz zbić z desek obudowę na wentylator i zasypać styropianem ...aha, jak wilgotność wzrasta powyżej 80% to można zdjąć filtry bo nie pełnią funkcji nawet w 20%, przynajmniej z tego co wdziałem tak wynika ;)

peace
 

tost

Active member
strzałka, bloombastic jest organic?
na stronce atami nie jest w dziale organic, ale opis
"Bloombastic to wysokowartościowy koktajl składający się z biominerałów i biostymulatorów, który jest odpowiedni dla ostatniej fazy kwitnienia i przejrzewania (4 do 6 tygodni)"

ktoś coś może powiedzieć na ten temat? z góry dzięki
 

ugu

New member
Witam,
jestem nowy na forum, ale sledze je juz sporo czasu ;) mam za soba 2 outy i teraz zaczalem myslec o czyms w domu... (marzy mi sie zapalic amnesie haze lub jh :D)

Ogolnie plan boxa mam juz wymyslony, bedzie to szafka stojaca kolo lozka o rozmiarach ok 50/50/90-100cm. Planuje zainstalowac w niej HPS 150w i pod nim umiejscic szybe, zeby bylo latwiej chlodzic dol z roslinka. Mam tylko jeden problem ktorego nie potrafie rozwiazac, mianowicie zapach ;) Myslalem o jakims filtrze powietrza, ale za wzgledu, ze chca aby to byl w miare dyskretny box to nie moze on wystawac z tylu, ani nie moze byc glosnych wiatraczkow (wiec lazienkowe raczej odpadaja a obawiam sie, ze od pc bedzie mial problemy z filtrem weglowym). Ogolnie to nie mam problemu z mieszkancami bo mieszkam tylko z siostra ktora wie, ze jaram. Bardziej chodzi mi o kogos kto przyjdzie. Nie mam zamiaru nikomu sie chwalic czy mowic co mam w domu, wiec jak ktos przyjdzie to mnie to nie chce, zeby rozkminil albo zadawal jakies pytania (co to z tylu szafki, co tak buczy w tej szafce, lub co tak zielskiem smierdzi u Ciebie :D). Chce zachowac to w calkowitej dyskrecji, wiec jest to dla mnie priorytetem, naczytalem sie tego forum jak i innych, ale nie znalazlem nic konkretnego co by mi sie przydalo. Bardzo prosilbym o jakies podpowiedzi itp. :)

Pozdrawiam
 

pietre

New member
cześć, na haszyszu widziałem w jednej z fotorelacji jak gościu zastosował matę węglową na wylotach i podobno daje radę( w PC boxie z jednym skunkiem pod ledami).

Mnie z kolei nurtuje pytanie, ile czasu potrzebują roślinki, aby trichomy z mlecznych zmieniły się na mleczno-bursztynowe. Musze wyjechać na tydzień i nie wiem kiedy ciąć, przed wyjazdem czy po powrocie ? Panie to Kalichakra i Beyond the Brain od Mandali w 69 dniu od przełączenia na 12/12 (na niektórych listkach przytopowych są już bursztynowe trichomy, ale na reszcie kwiatów 50/50 przezroczyste-mleczne)
Pozdrawiam
 

Bakunastyk

New member
witam, mala prośba z mojej strony. potrzebuje porady. mam brata ktory zmaga sie z nalogiem amfetaminy przez to w moim domu dosc czesto wita kurator, policja i tego typu inne scierwa. chce zalozyc maly indoor aby tylko zaczac. outdoor mnie juz nie satysfakcjonuje bo pare razy zlodzieje nakryli planty i huj z tego wielki wyszedl. mam miejsce by zrobic mega growroom ale ryzyko jest zbyt duże (przynajmniej na razie) ale nie o tym chcialem pisac. mam w planie przerobic szafke na odzież( ok 0,4 m2) na weg + flo. problemem nie jest zapach ale Halas i przeswity swiatla ale glownie chodzi o halas. kupilem sobie akwarium i najglosniejsze oprzyrządowanie jakie udalo mi sie znalesc do niego. moje pytanie brzmi: czy ten halas zdola zagłuszyc balast, lampe i najważniejsze; szum powietrza z wetylatorow z szafki z roslinami? uprzejmie dziekuje za wszystkie rady.
Bakunastyk
 

Leptosoma

sɔıʇǝuǝ⅁ ʞuoW
ICMag Donor
Veteran
Hej Bakunastyk !

Akwarium zajebisty pomysł jako zagłuszenie, przy osprzęcie pod 1x250W powinno wystarczyć, tylko jak akwarium ma stać dla picu to oszczędź cierpienia biednym rybom i posadź same rośliny wodne, ew. 2 glonojady by azot był dla roślin...swoją drogą ciekawe czy takie glonojady posmakowały by w organicznych liściach hehe sałatę i groszek polubią na pewno.

Co do "zaworu bezpieczeństwa" w razie niespodziewanych gości zrób odcięcie zasilania, w tym celu przeciągnij kabel 2-żyłowy, gruby np. z okolic wejścia do domu do samej szafy możliwie dyskretnie i na końcu umieść przełącznik tak, że gdy zorientujesz się, że masz gości będziesz mógł jednym pstryknięciem odciąć wentyle i lampę z zasilania. Koniec kabla w pokoju gdzie stoi szafa podłącz do jednej z żył przewodu zaopatrującego w energię cały system. Po każdej akcji nie zapomnij jak najszybciej włączyć systemu i skorygować timer, jeśli masz balast magnetyczny będziesz musiał odczekać po jego wyłączeniu do kolejnego włączenia 10-15 min. balasty elektroniczne tego problemu nie mają.
A najlepszym rozwiązaniem jest groźnie wyglądający czworonóg którego zamykasz w "tym" pokoju jak goście przychodzą, każdy widząc uśmiech np. dobermana mięknie hehe

zachęć brata niech Ci pomoże, znam z bliska przypadek kiedy zioło wyciągnęło człowieka z objęć białego węża.. teraz jest dobrym growerem:)

powodzenia

peace
 

Amnnesia

Member
Hejka

Mam male pytanie dotyczace gestosci lisci na flo, obie rosliny sa w danej chwili w 4 tyg flo (fotka jeszcze z trzeciego tyg) jest to reveg i bardzo duzo czasu poswiecilam na wegetacje i rozkrzewienie plantow w tej chwili jest duzo szczytow do ktorych dociera niewiele swiatla przez to jak geste sa rosliny i tu pojawia sie moje pytanie :

1. Zostawic tak jak jest i nie stresujemy rosliny
2. Pozbawiamy rosliny niewielka ilosc lisci juz teraz systematycznie co kilka dni az osiagniemy dobre doswietlenie
3. Czekamy az flo bedzie bardziej zaawansowane i dopiero pozbywany sie nadmiaru lisci
4. Heh inna opcja o ktorej nie napisalam :)
picture.php



Dzieki za podpowiedz :thank you:


Dzieki -Bruce- Pomoglo
 

-Bruce-

Active member
Hejka

Mam male pytanie dotyczace gestosci lisci na flo, obie rosliny sa w danej chwili w 4 tyg flo (fotka jeszcze z trzeciego tyg) jest to reveg i bardzo duzo czasu poswiecilam na wegetacje i rozkrzewienie plantow w tej chwili jest duzo szczytow do ktorych dociera niewiele swiatla przez to jak geste sa rosliny i tu pojawia sie moje pytanie :

1. Zostawic tak jak jest i nie stresujemy rosliny
2. Pozbawiamy rosliny niewielka ilosc lisci juz teraz systematycznie co kilka dni az osiagniemy dobre doswietlenie
3. Czekamy az flo bedzie bardziej zaawansowane i dopiero pozbywany sie nadmiaru lisci
4. Heh inna opcja o ktorej nie napisalam :)
picture.php



Dzieki za podpowiedz :thank you:


Witam moze ten film ci pomoze w podjeciu decyzji :) pozdrawiam
http://www.jorgecervantes.tv/2011/11/jorge-cervantes-psa-keep-your-leaves-on/
 
Top