What's new

INDOOR - PYTANIA

Kikeritz

Member
korzon3: końcówki liści (widocznych na górze zdjęcia) są popalone. Inne liście z kolei żółkną, co sugeruje niedobór azotu. Nie wiem, czy tak wczesny niedobór jest normalny, chyba nie. Ale z nawozami na kwitnienie raczej przesadziłeś. Czy na tych kwiatkach masz już trichomy?
Pozdrawiam Was:tiphat:
 
Przepustowość filtra powinna być większa niż wydajność wentylatora, żeby go za bardzo nie zmulało.
Im większy filtr tym lżej wentylatorowi.
W mojej wypowiedzi wcale nie zamierzam negowac tego co powiedziales, bo prawde mowiac przemowilo mi to do rozsadku, lecz nie do konca bo...

... z drugiej strony zbyt duzy filtr ( ktory zapewne ma wiecej wkladu ) chyba bedzie ograniczal przeplyw powietrza napedzany zbyt malym wentylem, poniewaz ciezej bedzie sie mu przedrzec... Wnioskowalo by to tym, ze: im wiekszy filtr - tym lepiej, wcale nie jest prawdziwa regula.

W kazdym razie, jest to lekcja tego, aby nie udzielac sie na tematy o ktorych nie ma sie pojecia, gdyz efektem tego jes smietnik w danym temacie. Z reguly tego nie robie, a tu masz...
 
C

czaczo

mi sie wydaje zeby filtr byl wiekszy taki 30% zapas przepustowosci zapewni prawidlowa prace przez dluzszy czas do 12 miesiecy uzytku,filtry zazwyczaj maja 4-6 cm grubosci ,i wieksza przepustowosc tym dluzszy i ciezszy,pamietam ze cos bylo takiego ze 1kg wegla to 100m3/h przepustowosci.
nigdy niezauwazylem zeby filtr np obliczony na 800-do 1400m3/h zle wychodzi w spolpracy z extraktorem 400m3/h
pozdro
 

smokingone

New member
Dzięki za podpowiedź. mierzyłem pH gleby jest miedzy 7-8 zależnie od doniczki.
mam Jeszce pytko do ilu powinienem zbić pH i w jakim mniej więcej stężeniu na litr wody dawać tego kwasku?
pozdrówki
 
Siema.


O ph pisal, ze zbijal z 7,5 na 6 z hakiem 10 kroplami soku z cytryny ( na 1 litr kranowki ).
Mysle ze to zalezy w pewnym stopniu od buforowosci wody, czyli jego przyklad nie musi byc idealnie scisla regula, ale jednak daje jakis zarys.
 
Last edited by a moderator:
U mnie kranowka (nie miejska, z odwiertu na dzialce) ma dokladnie pH 7,8 dodaje do niej 2 mililitry swierzego soku z cytryny i woda wykazuje pH 6,2. Jako ciekawostka dodam, ze po 24 godzinach ph wzrasta do 6.4-6,5, po 48 godzinach miernik wskazuje 6,6-6,8.
 

smokingone

New member
Zajebiście dzięki za rady. Ja ze swojej kranówki już zrezygnuje bo wydaje mi się ze to ona nabroiła mi w ogródku. Kilka roślin się powoli kuruje po aplikacji wody z dolomitem oraz odrobiny kwasku ale kilka coraz gorzej wygląda w tym ssh x la.conf


i bluberry

i tutaj tez lekko mi zółknie icedgxak47 fem

naszczescie obydwa skunk hazy coraz lepiej wygladaja.
zobaczymy co przyniesie przyszła noc
jak macie jakies rady to z checia wysłucham
pozdrówki
oby do przodu
 

korzon3

Member
a ja dodam, że warto czasem skaliborawać bądź sprawdzić miernik czy dobrze działa
Ostatnio kupiłem sobie miernik ph taki czerwony popularny
http://www.hid.pl/images_sklep/up4_d_140d_125x93.jpg

Kilka miesięcy przede mną taki sam miernik kupił kolega.
Różnice między wskazaniami mierników wynoszą 0,3 i obawiam się, że ten jego pokazuje dobrze, a ten mój mimo, że jest nowy to zawyża.

Jednocześnie stanowczo odradzam te mierniki
http://img07.allegroimg.pl/photos/oryginal/17/35/71/70/1735717006
totalne dno. Niby wydaje się być fajny do pomiaru gleby ale niezależnie w co go wbiję to pokazuje 7.0.
O tym, że podziałkę ma co 0,5 nie wspomnę. Nie nadaje się do pomiarów czegokolwiek poza temperaturą.
Przy wsadzaniu go do wody PH pokazuje różne w zależności od głębokości zanurzenia.

A jak już na temat PH zeszło to mam pytanie.

Jak to jest, że podlewam kwiatki wodą o ustalonym ph (zawsze w granicach 6,5-7) a z doniczki na dole wycieka woda z PH zawsze znacznie niższym? Przeważnie jest to około 6 ale zdarzało się nawet, że było 5,5.
Czy to efekt nagromadzenia nawozów w glebie?
A może to normalne?
 
C

czaczo

siemka
korzon ,opisz krok po kroku jak podlewasz woda ,jaka wode uzywasz,kiedys pisales ze uzywasz destylke,powiedz wyrownujesz wapno z magnezem.co do miernikow ktore podaja takie dziwne wlasnie wyniki,nioewarto kupywac takie rzeczy,trzeba kalibrowac przy kazdym urzyciu,sondy uzyte do produkcji tych miernikow sa .......warte,no coz.wiem ze to jest koszt wydac 200 zl na miernik np ha""a,ale naprawde warto

e:juz wiem ze miernik twoj to hanna (poszukalem w necie troszke)HI 96106 albo HI 96107,w katalogu producenta pisze ze tolerancja pomiaru w jednym to ±0.1 pH,a wdrugim ±0.2 pH
 

korzon3

Member
Dzieki czaczo za zainteresowanie. Czyli rozumiem, że woda wyciekająca z doniczki o Ph niższym niż wlewana to jest jakiś problem?
Owszem jakieś dwa miesiące temu stosowałem przez kilka tygodni wodę destylowaną.
Ja to zawsze mam jakieś jazdy z kwiatkami jak przechodzą na flo i wtedy postanowiłem spróbować z destylowaną. Zeszło mi jej ze 20 litrów i potem wróciłem do zwykłej kranówki. Nie zauważyłem różnic.
Wapna z magnezem nie wyrównuję, nie mam sprzętu ani pojęcia jak się to robi.

No to po kolei.
uprawiam tylko AFy. Próbowałęm w różnych donicach (od 2l to 7l) ale zawsze z doniczki leci woda o znacznie niższym PH niż wlewam.

Od startu podlewam drzewko nawozami HESI według tabelki.
Kiedyś próbowałem przez pierwszy tydzień nie stosować żadnych nawozów ale zauważyłem powolny wzrost i zaczerwienienie na lodyżkach. Kiedy próbowałem dawać nawozy i boostery od startu to zapierdalają jak dzikie i nie czerwienieją łodyżki.
Ziemia to canna pro ale dość stara (ze dwa lata ma i była przez chwilę zamarźnięta). Już się właśnie kończy wiec natępne będą miały nową glebę.
Woda z kranu ma PH około 7,1. (potwierdzone także testem papierkowym)
Z nawozami HESI na gro (Supervit, PowerZyme, TNT complex, ROOT complex) pożywka ma PH około 5,9-6,1. Podbijam je na 6,5 za pomocą PH plusa firmy bodajze GHE
Podobnie ma się sprawa z PH dla pożywki zrobionej z HESi na flo (Supervit, powerzyme, Bloom complex i phosforus plus).

Miernik na pewno nie jest zepsuty, podjerzewam jedynie, że lekko zawyża pomiar (0,3).
Jedno jest pewne - nadmiar wody która wylatuje z otworów z dołu doniczki jest o znacznie niższym PH niż woda wlewana.
Czyli mówisz, że ten mój miernik jest OK??
Widziałem takie same po ponad 150 zł, wydaje mi się, że ktoś po prostu sprzedaje to taniej na allegro zarabiaijać na jednym pewnie 5 zł, co go zadowala a inny mający legalną firmę, prawcowników i podatki do zapłacenia sprzedaje z marżą rzędy 150% stąd ceny miedzy 60 a 200 zł tego samego miernika. Tu jest taki sam jak mój a 148 zł a ja swój kupiłem za 60 z wysyłką. https://grower.com.pl/index.php?products=product&prod_id=467

Tak się zastanawiam czy jak wleję do ziemi w której nic nie rośnie wodę z nawozem, a ta woda potem odparuje to czy jak zrobię flush i zmierzę ph tego co wylatuje to jaki będzie wynik? Pewnie PH będzie niskie z uwagi na nagromadzenie pierwiastów w glebie, których nic nie zużyje.
Może to samo ma miejsce u mnie. Być może stosuję za dużo nawozów i one mi się kumulują w glebie i zakwaszają ją?
 
C

czaczo

,mi sie wydaje ze ziemia po tak dlugim czasie ,zamrozeniu zachowala swoje wlasciwosci.ztego co pamietam ,kiedys kupowalem ta ziemie,jest to bardzo dobra gatunkowo ziemia ,dane producenta to :pH: 5,5-6,5 , EC: 1,1-1,3mS/cm, NPK: 12/14/24.jest to ziemia bardziej przzenzaczona do fazy flo,tych pierwszych 2-3 tygodniach flo mi sie wydaje ze jest najlepsza z dostepnych gotowych medium .
mi sie wydaje ze troszke moze zaduzo tego jedzonka,rozumiem ze niemozesz sprawdzic ec ziemi .
co ja moge ci polecic ,to zebys uzyl tylko power zym ,raz,pozniej woda sama,szczegolnie przy tych 7 litrowych donnicach ph ustaw na 6,6,co do tych 2 litrowych ,niewiem przyjacielu,z wyczuciem.
naprawde nie oplaca sie uzywac nawozow chcemicznych w uprawach soil,umiera cala mikroflora w uprawach soil lepszym wyjsciem jest uzywanie nautralnych nawozow,typu humus (nieiwem dlaczego ale wszystko co niejest uwodnine wydaje sie byc lepszym ,takie plynne humusy sa jakby bardziej skoncentrowane i juz maja jako takie ulepszacze i wazne jest odpowiednie przechowywanie).bat guano,algi morskie

taki maly wycinek z jednego artykulow opisujacego mikroorganizmy oraz i ch role reszta tutaj
Chcąc odnowić glebę, musimy sięgnąć do jej fundamentu, do mikroorganizmów. Dziś w rolnictwie zakłócona jest równowaga miedzy pożytecznymi mikroorganizmami a patogennymi. Jest to wynik przenawożenia gleby nawozami sztucznymi oraz stosowanie coraz większej ilości herbicydów do oprysków. Zwiększa się ph gleby w kierunku kwasowości. Zdrowa gleba ma ph obojętne. Życie biologiczne ulega biodegeneracji, co powoduje zachwianie równowagi w naturalnych ekosystemach. Rośliny zamiast przyswajać pożyteczne dla życia metale, pobierają środki trujące z gleby, które je osłabiają. Wszelkie robaki i grzyby oraz pleśnie atakują, gdyż ich rolą jest eliminacja słabych i chorych roślin
 

Ganja Smile

Active member
Hej! Szukam tu szukam tam i wszedzie krzycza ze wilgotnosc powietrza na vegu powinno byc wysokie a na flo nieco nizsze.. problem w tym ze nigdzie nie ma precezyjnie najlepszych wynikow.. Wiec moze wy macie jakies swoje doswiadczenia co do humidity?:)
 

Wyrolowany

Active member
Siemanko, ruszam z budową boxa, ze starej szafki, ale nvm. Szafka ma wymiary 58x44x1m(h). Mam zamiar dać tam HPS 150, myślę, że starczy, bo potrzebuję do tego boxiwa ok. 13k lumenów, z HPS 250 miałbym problem, jeśli chodzi o wentylację. No właśnie.. nie wiem jaką dać wentylację do takiego boxa. Czy wentylator łazienkowy 100m3/h wystarczy? Czy lepiej zainwestować i kupić "WENTYLATOR KANAŁOWY FI 100 / 2-BIEGOWY 145/187M3/H" a do tego najmniejszy filtr czyli 100 X H180MM, 160 - 240M3/H. Uciągnie takie coś taki wentylator?

proszę o rady :)
 

tost

Active member
jak dasz na wlot jakiś wentyl, mieszajacy, i coś na lampę to temp powinieneś mieć w normie. czemu fi100?

edit: moja odp tyczy się dwubiegowca
 

Przem

Active member
siemanko mam pytanko

Używa może ktoś odbłyśnika typu The Orginal Wings 400W-600W+Spreader mały,
do jakiej mam zamontowane 4 x hps 600 wat jak wiadomo rachunki troche mnie przerastają i tu pytanie gdybym użył takich odbłyśników czy mógłbym zmniejszyć liczbę lamp powierzchnia to 4,8 mkw
 

Wyrolowany

Active member
A jeszcze takie pytanko: ile dB musi miec wentylator, żebym mógł spokojnie spać 2m od boxa? 40 to bardzo dużo? 30 dużo lepiej? Jak to jest u Was?
 
Hej! Szukam tu szukam tam i wszedzie krzycza ze wilgotnosc powietrza na vegu powinno byc wysokie a na flo nieco nizsze.. problem w tym ze nigdzie nie ma precezyjnie najlepszych wynikow.. Wiec moze wy macie jakies swoje doswiadczenia co do humidity?:)

Wilgotność na vegu powinna wynosić 60-70%, podczas kwitnienia powinna spaść do 40-50%.
Oczywiście jest to ustandaryzowana odpowiedź, w rzeczywistości wszystko zalezy od odmiany, im bardziej zbite topy tym mniejsza wilgotność podczas kwitnienia jest pożądana, luźne tropikalne sativy spokojnie wytrzymają 70-80% podczas kwitnienia bez najmniejszych problemów z pleśnieniem.

pozdro
 
Top