What's new

Indoor - Aurora Indica si Papaya sub LED 120 W pe scrog

Status
Not open for further replies.
G

green_land

pai eu din cate am citit un LED de 90W high quality e echivalentul la un hps de 400W, sau ma insel? sau e doar marketing? :)
si sa fie echivalentul la un hps de 250W tot e ok... nu?

iar cat despre crescut eu le voi tine 2 sapt. in veg. dupa care in flower... asa ca nu-mi fac probleme privind dimensiunile plantelor... un topping ceva si am rezolvat cu inaltimea :D

edit: sub un hps 400W poti creste 6 plante linistit:)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
este vorba de eficienta cand se compara leduri cu hidurile, dar nu prea are treaba cu numarul de plante pentru ca difera puterea de patrundere..
 
G

green_land

ok...atunci 3 plante sub 90W in 60x60x160 ar merge?
ma gandesc la blue cheese ( big buddha ) , bubba kush si white widow ( ghs ). sper sa nu cresca mai mari de 1,3-1,4 M :D
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cu o instalatie de leduri eu as creste SOG. multe, mici si pt ca sunt aproape inundate in lumina produsa de instalatie vor fi, mai mukt ca sigur, un bud imens de sus pana jos :D


si pe langa asta, pot creste perpetuu :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sog e un mod ne a creste nu un strain. implica multe plante mici, fara ramificatii, inflorite de mici. daca ai loc poti face prin rotatie si sa recoltezi odata la 2 saptamani..
 

Skit

Member
Ok. Mersi pentru informatii. Chiar nu stiam asta :) Ma pun acum sa ma documentez...
Sau stii tu un loc aici pe forum unde se povesteste doar despre asta ? sau unde gasesc toate informatiile intr-un sigur loc...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poti incerca sa dai un search pe icmag folosind google. sunt destule threaduri din cate stiu. sau poti cauta pe google direct sog si te lamuresti zic eu.

ce e esential e sa incepi cu clone.. deci la inceput va dura putin pana Afli sexul, dar apoi poti tine cateva mame si sa iei clone mereu.
 
G

green_land

@ urbanhaze... scuze ca m-am bagat peste thread-ul tau....

am citit ceva despre SOG in dimineata asta dar m-am trezit mahmur rau de tot si e greu sa procesez...

zice ca poti creste 1 planta/1 sq. ft. ( 0,1 m patrati ) sau 4 seedlings / 1 sq. ft.

deci ar intra 6 plante pe o suprafata de 60x60, sau mai bine 8?

nu prea am inteles de ce nu se dezvolta plantele si in lateral, ci doar in sus... are legatura ca sunt una langa cealalta?

nelamurirea mea este urmatoarea...de mici trebuie sa fie una langa cealalalta? ca daca e asa in 60x60 incap 18+ seedlings dar eu vreau sa cresc maxim 8 ( de fapt atata cred ca e maximul ).

sau poate vorbesc eu lemne... :laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu se ramifica pentru ca le bagi in flower devreme. si nu am inteles unde ai gasit tu ca se foloseste seedling la sog, ca iti omori recolta cu fiecare planta care nu e femela.. trebuie sa ai clone. clonele vor fi si mai mature si vor inflori mai rapid, si foarte probabil vor da o recolta net superioara seedlingurilor.
 
G

green_land

am inteles si eu acum dupa ce am mai citit cate ceva...
era vorba de o comparatie, pentru a aproxima de cat spatiu am nevoie... vezi aici

nu stiam ca e vorba de clone... ma gandeam ca germinezi samanta, bagi planta direct in flowering, in ghivece gen 6.4 L and so on...
daca fac asa si nu tai clone va functiona? nu as vrea sa se ramifice planta si sa nu mai fie loc... vreau un singur COLA pe fiecare planta ( se poate si la plante normale si nu doar la cline? )

ma gandeam sa cresc 4 soiuri ( 8 plante ). sa tai din fiecare planta clone nu mi-ar ramane nu stiu ce loc...
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
se poate si sog din seminte. mai ales daca ai doar feminizate. au fost cativa pe icmag care au facut asta si functioneaza. vreo 10 zile de veg 24/0 si apoi 12/12.
la plante normale merge, si nu e chiar asa de grav daca ai cativa masculi, mai ales daca folosesti ghivece separate.
planificasem de mult treaba asta dar spatiul si siguranta la mine sunt tot timpul o problema.
ca idee voiam sa folosesc sticle patratoase ca sa incapa cat mai multe. as fi pus clone in ele. sticlele ar fi fost de 1,5-2l maxim. oricum in floare radacinile nu cresc prea mult. iar orice ramificatie ar fi fost taiata din timp pt ca toata energia si toti nutrientii sa se duca spre budul principal. un soi ca big bud ar fi fost perfect pt asta.
 
G

guestaweed

destul de tarziu m-am hotarat sa pun intrebarea . cate toppinguri i-ai facut urbanhaze...si la ce interval?> gen primul topping la 2 saptamani , urma o sapt mai tarziu..
si felicitari ..ptr harvest.
asteptam si pe urmatorul:)
 

urbanHaze

Active member
salut,

am facut doua toppinguri. restul ramificatiilor au fost de la sine sau de la scrog. nu pot sa iti spun timp, dar in principiu am taiat dupa vreo 3 noduri. in pozele astea poti sa vezi cele doua momente (pe aurora - cea mai inchisa la culoare).
 

urbanHaze

Active member
nu, mai. astea deja sunt demult culese :). doar ii aratam lui guestaweed toppingrile facute la cealalta, cea mai verde.

cea mai galbena avea o problema de lipsa de magneziu care s-a rezolvat in timp, iar frunzele afectate au cazut ulterior - de asta se vad asa uscate.
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top