What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Haideți la săpat ! Outdoor 2023

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Afara nu vor termina la fel ca indoor. Ele trebuie sa fie in procesul de inflorire, cu pistili sau chiar mugurasi la 1 sept, ca sa termine la final de noiembrie. Se lungeste pe mai mult timp perioada de inflorire pentru ca ea este inceputa treptat, dar se compenseaza prin cantitatea mai mare.
 

budstealth

Active member
Am 4 clone de Northen Lights care ma interseaza in special,celelalte ce o fi o fi,clonele stau 24/0 doar ca sunt destul de mici si daca ar inflori acuma nu ar produce prea mult ,de asta le tot mut ziua la soare si noaptea la bec,ma gandeam pe la un 10 august sa le scot out de tot,la interior 70 de zile de flower au fost gata ...sau sa le scot la inceputul lui septembrie si sa sper ca termina pana la 1 noiembrie? anul trecut am avut vreme buna de out inclusiv toata luna noiembrie....sunt cam incedis,ceva sfaturi? o marime de ghiveci final? momentan stau in ghivece de 4 L
Acum nu au cum da infloresca...sunt 15 ore de lumina , de fapt clonele crescute in indoor la un program intensiv de lumina se scot afara in luna iunie👍
 

DcSantos

Active member
Acum nu au cum da infloresca...sunt 15 ore de lumina , de fapt clonele crescute in indoor la un program intensiv de lumina se scot afara in luna iunie👍
poti sa le incepi inauntru de prin aprilie le cresti sa devina maricele si le pui de prin mai ,eu cred ca merge si asa;plantezi copacei mai mari ca rasadurile si rezista . la guerila e mai dificil sa muti plante deja maricele dar cine are spatiu disponibil la curte si e safe poate face si asa parerea mea.
 

budstealth

Active member
poti sa le incepi inauntru de prin aprilie le cresti sa devina maricele si le pui de prin mai ,eu cred ca merge si asa;plantezi copacei mai mari ca rasadurile si rezista . la guerila e mai dificil sa muti plante deja maricele dar cine are spatiu disponibil la curte si e safe poate face si asa parerea mea.
Depinde fe programul de lumina adoptat in interior pe perioada de vegetatie.....dacă s-a folosit clasicul program 18/6 sunt șante sa infloreasca la început de mai.....dacă se folosește un program indoor pe perioada vegetației indoor de 14/10 în acest vaz pot fi scoase în luna mai.Șmecheria este ca atunci vând sunt scoase afarâ în perioada de vegetație da fie lumina naturală cel puțin aceeași dau mault față de cât au avut în indoor , sau cel puțin 14 ore lumină.
 

weedrulzz

New member
poti sa le incepi inauntru de prin aprilie le cresti sa devina maricele si le pui de prin mai ,eu cred ca merge si asa;plantezi copacei mai mari ca rasadurile si rezista . la guerila e mai dificil sa muti plante deja maricele dar cine are spatiu disponibil la curte si e safe poate face si asa parerea mea.
Cu bagseed-urile asa am facut ,geminate in aprilie ,lumina 24/0 crescute maricele si scoase la 1 mai si deja sunt in flower de vreo 2 saptamani.
 

budstealth

Active member
Cu bagseed-urile asa am facut ,geminate in aprilie ,lumina 24/0 crescute maricele si scoase la 1 mai si deja sunt in flower de vreo 2 saptamani.
Păi era de așteptat asta....Pe 1mai lumina solară are un pic peste 13 ore adică sub 14 ore.De asta au intrat în floare.La un program de 24/0 nu ai ve cauta afara decât in luna iunie.....facă ar fi fost la 14/10 mergeau scoase pe la jumate mai , dar diferența de la 20/0 și 13/11 a fost prea mare , au intrat in floare.
 

weedrulzz

New member
Afara nu vor termina la fel ca indoor. Ele trebuie sa fie in procesul de inflorire, cu pistili sau chiar mugurasi la 1 sept, ca sa termine la final de noiembrie. Se lungeste pe mai mult timp perioada de inflorire pentru ca ea este inceputa treptat, dar se compenseaza prin cantitatea mai mare.
Sunt comfuz pt ca am mai avut out-uri in trecut care au intrat in flower tarziu pe la jumatea lui august diferenta este ca au stat afara din ziua unu in sera si dupa mutate la spot...astea de acuma au vegetat out inca o luna fata de luna de indoor si direct in flower ....acuma ma oftic ca sunt cam mici dar fiind bagseed e cam noroc oricum...dar cu clonele nu stiu ce sa fac exact,le scot acuma,si mai vegeteaza inca cat timp aproximativ pana intra in inflorire? sunt cam mici si as vrea sa se mai mareasca pana sa infloreasca ,colegu zice ca nu infloresc daca le scot acum,ce sa fac?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ar trebui scoase, dar de obicei cand pui pentru out ar trebui sa tintesti sa ai cam cate ore de lumina sunt si afara. Daca le scoti de la 24 vor inflori mult mai repede, daca le scoti de la 16-18 mai merge. In rest si daca intra in inflorire prea devreme va fi un preflower mai lung de obicei. Iar plantele de la out au mult mai multa energie decat cele de la indoor, deci se vor descurca sa mai creasca intre timp, daca solul e in regula si au apa.
 

weedrulzz

New member
Ma gandeam atunci sa pun lumina artificiala pe timer, scad treptat pana la inceputul lui iulie incat sa coincida cu lumina de afara si sa le scot atunci,ar fi mai ok?
 

budstealth

Active member
Ma gandeam atunci sa pun lumina artificiala pe timer, scad treptat pana la inceputul lui iulie incat sa coincida cu lumina de afara si sa le scot atunci,ar fi mai ok?
Te complici...nimic nu se compara cu lumina soarelui..scoatele afara și-ți garantez că cu nu vor intra în floare.Dezvoltarea lor ulterioară in perioada de întindere nu se compară sub lumină artificială.Asta este valabil acum....fără să o amâni . Dacă o faci acum plantele vor crește cu o viteză la care în indoor nici nu poți visa .👍
 

weedrulzz

New member
Te complici...nimic nu se compara cu lumina soarelui..scoatele afara și-ți garantez că cu nu vor intra în floare.Dezvoltarea lor ulterioară in perioada de întindere nu se compară sub lumină artificială.Asta este valabil acum....fără să o amâni . Dacă o faci acum plantele vor crește cu o viteză la care în indoor nici nu poți visa .👍
ok,le scot atunci afara dupa ce le transfer in ghivecele finale,momentan sunt in 4 sau 6 l ,nu stiu exact,care ar fi dimensiunea ok pt cele finale?
 

weedrulzz

New member
Ar trebui scoase, dar de obicei cand pui pentru out ar trebui sa tintesti sa ai cam cate ore de lumina sunt si afara. Daca le scoti de la 24 vor inflori mult mai repede, daca le scoti de la 16-18 mai merge. In rest si daca intra in inflorire prea devreme va fi un preflower mai lung de obicei. Iar plantele de la out au mult mai multa energie decat cele de la indoor, deci se vor descurca sa mai creasca intre timp, daca solul e in regula si au apa.
Explo,tu ce parere ai de ideea cu timeru ,are rost sau... ?
 

budstealth

Active member
@weedrulzz
Pe viitor dacă ai posibilitatea tehnică să scoți un bec afarâ atunci poți să scoți plantele afară și în aprilie după ultimele înghețuri cu condiția să le oferi 1 oră de lumină ....fix în mijlocul întunericului.Prin ruperea intunericului in 2 părți împiedici intrarea în floare chiar și cu o jumătate de oră de luminâ oferită regulat în mijlocul întunericului.😜
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Explo,tu ce parere ai de ideea cu timeru ,are rost sau... ?
Ca si marime probabil ca o sa fii tot pe acolo in cateva saptamani. Dar tine cont ca sunt sensibile la inceput deci nu le da soare direct. Si oricum, asteapta-te sa stagneze putin. E normal sa faca asta cand dau de schimbari, si mai ales mai bruste.
Ce as face eu ar fi sa la plantez in pamant, e si mai stealth, rezista si mai mult pe seceta si garantat recolta va fi mai mare. Pune pamantul de voiai sa il pui in ghiveci direct in groapa. Daca e seceta si zona e uscata va trebui sa le uzi, e mult mai important decat sa le dai nutrienti sau orice altceva. Se pot scoate 100-200 grame per planta out doar cu apa. Daca solul din zona e bun si hranitor se poate si mai mult. Iar daca ai mai multe plante nu le pune toate in acelasi loc. Daca nu faci poteca cand mergi sa le ingrijesti, poti sa ramai cu o parte din ele chiar daca cineva ti-a gasit deja o planta in zona. Atat timp cat nu e usor de observat planta de la distanta, si cateva sute de metri intre spoturi iti cresc mult sansele sa recoltezi ceva. Cred ca sunt multe sfaturi pe subiect ingropate in threaduri mai vechi, mai ales cele ale lui Gantz.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Păi era de așteptat asta....Pe 1mai lumina solară are un pic peste 13 ore adică sub 14 ore.De asta au intrat în floare.La un program de 24/0 nu ai ve cauta afara decât in luna iunie.....facă ar fi fost la 14/10 mergeau scoase pe la jumate mai , dar diferența de la 20/0 și 13/11 a fost prea mare , au intrat in floare.
Sau bag seed-urile erau auto..
Din ce baga omu' p-aci inteleg c-au inflorit la 3-4 sapt.
A estimat el cam sapt doi de flower, la care mai adaugi o sapt marja de eroare, plus inca o sapt intarzierea infloririi din stresu' de transplantare, cam p-acolo iese.
Deocamdata e incedis si comfuz.. :biggrin:
Ca de mare ghiveciu'?
Cat mai mare!
Cand cresc in 5 L sar de 30g/ planta, daca-i dau 10 L de sol sare de 70g.
Doar turba cu perlit si nutrienti bio bizz de rigoare, soil grow fara fitze.
Daca cresti afara in ghiveci, izoleaza bine vasul sa nu se-ncinga de la soare ca da in heat stress. Si nu mai muta atat ghivecele ca la stresezi de se hermafrodesc si iei seminte-n loc de bud. : tiphat:
La grow-ul curent (re)folosesc solul de la sezonul trecut, curatat de radacini si compostst peste iarna intr-un sac de plastic.
Contrar multor opinii, l-am amestecat cu nisip 30% si-am adaugat strat de pietris pe fund, nu doat pt drenaj ci si pt mineralele din pietre/nisip.. :2cents:
Cand l-am bagat in sac i-am adaugat algamix si urina de piramidon. :biggrin:
 

weedrulzz

New member
Ca si marime probabil ca o sa fii tot pe acolo in cateva saptamani. Dar tine cont ca sunt sensibile la inceput deci nu le da soare direct. Si oricum, asteapta-te sa stagneze putin. E normal sa faca asta cand dau de schimbari, si mai ales mai bruste.
Ce as face eu ar fi sa la plantez in pamant, e si mai stealth, rezista si mai mult pe seceta si garantat recolta va fi mai mare. Pune pamantul de voiai sa il pui in ghiveci direct in groapa. Daca e seceta si zona e uscata va trebui sa le uzi, e mult mai important decat sa le dai nutrienti sau orice altceva. Se pot scoate 100-200 grame per planta out doar cu apa. Daca solul din zona e bun si hranitor se poate si mai mult. Iar daca ai mai multe plante nu le pune toate in acelasi loc. Daca nu faci poteca cand mergi sa le ingrijesti, poti sa ramai cu o parte din ele chiar daca cineva ti-a gasit deja o planta in zona. Atat timp cat nu e usor de observat planta de la distanta, si cateva sute de metri intre spoturi iti cresc mult sansele sa recoltezi ceva. Cred ca sunt multe sfaturi pe subiect ingropate in threaduri mai vechi, mai ales cele ale lui Gantz.
Sunt la mine in curte,nu e problema ingrijirea lor,am lasat boschetii sa creasca in voie tocmai pentru a le ascunde ,sunt pana la gat :)
Atunci cred ca voi experimenta ,2 in pamant ,2 in ghiveci vedem ce iese.
Multumesc pentru sfaturi.
 

weedrulzz

New member
Sau bag seed-urile erau auto..
Din ce baga omu' p-aci inteleg c-au inflorit la 3-4 sapt.
A estimat el cam sapt doi de flower, la care mai adaugi o sapt marja de eroare, plus inca o sapt intarzierea infloririi din stresu' de transplantare, cam p-acolo iese.
Deocamdata e incedis si comfuz.. :biggrin:
Ca de mare ghiveciu'?
Cat mai mare!
Cand cresc in 5 L sar de 30g/ planta, daca-i dau 10 L de sol sare de 70g.
Doar turba cu perlit si nutrienti bio bizz de rigoare, soil grow fara fitze.
Daca cresti afara in ghiveci, izoleaza bine vasul sa nu se-ncinga de la soare ca da in heat stress. Si nu mai muta atat ghivecele ca la stresezi de se hermafrodesc si iei seminte-n loc de bud. : tiphat:
La grow-ul curent (re)folosesc solul de la sezonul trecut, curatat de radacini si compostst peste iarna intr-un sac de plastic.
Contrar multor opinii, l-am amestecat cu nisip 30% si-am adaugat strat de pietris pe fund, nu doat pt drenaj ci si pt mineralele din pietre/nisip.. :2cents:
Cand l-am bagat in sac i-am adaugat algamix si urina de piramidon. :biggrin:
Auto nu aveau cum pentru ca sunt seminte adunate din ultimii 3-4 ani,de pe ici colo si toate sunt in flower.
Le-am dereglat eu cu lumina non stop si dupaia out in Mai direct. Si da cam dupa o luna au inceput sa infloreasca.
Nu mai sunt comfuz man:) m-am hotarat 2 la ghiveci de 15l si 2 in sol,asa pentru comparatie,ghivecele sunt invelite in carton.
 

budstealth

Active member
Auto nu aveau cum pentru ca sunt seminte adunate din ultimii 3-4 ani,de pe ici colo si toate sunt in flower.
Le-am dereglat eu cu lumina non stop si dupaia out in Mai direct. Si da cam dupa o luna au inceput sa infloreasca.
Nu mai sunt comfuz man:) m-am hotarat 2 la ghiveci de 15l si 2 in sol,asa pentru comparatie,ghivecele sunt invelite in carton.
Mergi pe sol cu toate ....fii încrezâtor ...rezultatele vor fi cu totul altele....singurul avantaj al ghivecelor în outdoor este că le poți muta dintr-un loc în altul ...atât! Dar și dezavantajele sunt destule: ph-ul se dezechilibrează mult mai ușor în ghiveci , suprafertilizarea este un pericol dar si subfertilizarea , la fel cu supraudarea sau subudarea. În sol direct toate acestea se diminuează foarte mult. Bacteriile si ciupercile de rizosferă vor avea grijă de ph, de nutrienți (dacă mergi pe organic) nu există supraudare si nici subudare dacă le mai torni din când în când niște apă.Dacă zici ca le ai în ograda ta și dacă vine grindina , le poți acoperi cu o plasâ sau prelatâ.👍
 

Latest posts

Latest posts

Top