What's new

Grow in viitorul apropiat

narcox

Member
Apai pt ce s-ar putea gandi omul ala ca sunt? Pt sobolani? :muahaha:
Asta imi aduce aminte de un fost baiat de pe un forum. A zis ca vorbeste cu un electrician sa ii lege el dulia de hps de ballast. Eu i-am zis ca mai bine isi rezerva 15 minute si invata sa faca singur legaturile. El a zis ca nu are de unde sa stie electricianul de iarba.
Electricianul nu a zis nimic, pana cand l-a intrebat cat fir vrea intre ballast si bec, growerul a zis 1 m, si atunci electricianul a zis, "aa, pentru crescut marijuana il vrei, deci".
Mi se pare normal, ca daca il pui pe stalp ori vrei fir scurt sa bagi ballastul in lampadar, ori vrei fir lung sa il bagi in cutia de legatura de la baza stalpului. :))
Ba frate rad cu lacrimi :laughing: :laughing:.
Atunci ii rog sa imi facă gura de exhaust si le.zic ca e pentru hota
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si pentru ca toata ventilatia asta scoate parfumul din hainele proaspat spalate, bagam niste plante frumos mirositoare sa rezolve problema.
 

narcox

Member
Bai ce sa zic, ar fi bine sa mi le dea in flower, nu mai astept asa mult :)).
Oricum, poate da si o culoare albă pe interior , ca mie imi place albul, dar doar pe interior .
 

narcox

Member
Gluma e gluma, dar mai crestem si noi niste iarba?

La asta mă gândeam și eu. Râdem glumim , dar eu stau pe uscat se atata timp. O sa caut o firmă ce vinde cartoane sau sa gasesc eu unul pe nebunia mea.
Credeam ca asta o file cel mai usor, să fac growul, dar iată că am totul aproape si nu am unde sa cresc :comfort:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da... stii ca poti creste in orice cutie de carton pentru primele 2-3 saptamani, si asa ai timp sa iti construiesti ce growbox vrei intre timp?? te agiti pentru niste chestii care nici nu ar trebui sa te faca sa te gandesti de 2 ori la ele.
firma care vinde cartoane?? tu vrei sa comanzi cutie de carton la dimensiune sau ce? daca nu gasesti o cutie de carton de-a gata sau nu te descurci sa faci ceva din placaj si alte materiale ce se gasesc pe la magazinele de bricolaj cred ca poti sa comanzi un grow tent. o sa fie mai scump, dar scapi de o grija si poti creste linistit. si asta la fel, iti vine linistit din EU pana fac plantele 2-3 saptamani si au nevoie de mai mult decat o cutie de carton cu laturile de 30-40-50 cm.
in nici un caz nu e greu sa gasesti in ce sa cresti, mai ales ca ai loc unde sa cresti. altii nu au nici atat. pentru ei e mai greu. tu trebuia sa fii rezolvat de mult problema asta, intr-un fel sau altul. daca nu crezi inca ca se poate creste in aproape orice, verifica pe la microgrows si indoor grows pe forum. sunt growuri inclusiv in cutii de pantofi, galeti de vopsea si alte nebunii de-astea.
 

narcox

Member
da... stii ca poti creste in orice cutie de carton pentru primele 2-3 saptamani, si asa ai timp sa iti construiesti ce growbox vrei intre timp?? te agiti pentru niste chestii care nici nu ar trebui sa te faca sa te gandesti de 2 ori la ele.
firma care vinde cartoane?? tu vrei sa comanzi cutie de carton la dimensiune sau ce? daca nu gasesti o cutie de carton de-a gata sau nu te descurci sa faci ceva din placaj si alte materiale ce se gasesc pe la magazinele de bricolaj cred ca poti sa comanzi un grow tent. o sa fie mai scump, dar scapi de o grija si poti creste linistit. si asta la fel, iti vine linistit din EU pana fac plantele 2-3 saptamani si au nevoie de mai mult decat o cutie de carton cu laturile de 30-40-50 cm.
in nici un caz nu e greu sa gasesti in ce sa cresti, mai ales ca ai loc unde sa cresti. altii nu au nici atat. pentru ei e mai greu. tu trebuia sa fii rezolvat de mult problema asta, intr-un fel sau altul. daca nu crezi inca ca se poate creste in aproape orice, verifica pe la microgrows si indoor grows pe forum. sunt growuri inclusiv in cutii de pantofi, galeti de vopsea si alte nebunii de-astea.
Ba frate sa stii ca la asta mă gândeam și eu
Sunt cam prea "perfectionist" dar in sensul negativ daca pot sa spun asa ceva . Pana mea , chestia e că este si filtru care cântărește ceva si voiam fac growul dinte un caeton mai mare astfel încât să susțină filtru si extractorul in interiorul lui ... Dacă nu gasesc săptămână asta mă reorientez către ceva mai mic; carton de la sticle, etc pana gasesc o alternativă .
De grow comandat chiar nu stiu ce sa zic, o sa iau in varianta si asta .
Am văzut și eu grow in pc/galeata/prostii . Ma gândeam sa ofer un spațiu maricel pentru o altfel de recolta , pentru aerisire, pentru filtru, pentru etc ... dar totusi ai dreptate :comfort:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Din experiență proprie - lasa filtrul afară sau cel puțin il poti atârna cu ceva sfoara sau o banda elastică de tavan sau un curs deasupra cutiei. Cu cat mai puțin ating filtrul si extractorul ceva, cu atat mai bine. Dacă ating pereții de carton, vor transmite vibrația motorului.
E mișto sa ai totu bine ascuns intr-o singura cutie, dar daca bătaie ca un frigider?
:tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Stai asa... cum sa lase filtrul afara? Pai de ce il mai pune?
Daca ai o cutie cat de cat solida poti pune 1 sau 2 cozi de matura sau alte lungimi de lemn rezistente, le spriji pe margini sau pe colturi sus, si poti agata filtrul de acestea, prin cutia de carton. Si agata-l cu ceva material semiflexibil, ca sa nu iti vibreze cutia. Desi vibratiile vin de la ventilator, nu de la filtru.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Aerul cu miros de iarbă e in cutie. Dacă filtrul si extractorul sunt afară si aerul din cutie e trans din cutie si scos si infiltrat afară, vom avea presiune negativă in cutie si aerul cu iz suspect nu va ieși din cutie.
Filtrul il pune ca sa filtreze aerul. Extractorul il pune ca sa schimbe aerul din cutie. Si totu e conectat cu tubulatura izolată fonic. E bine si daca extractorul e acoperit de avea tubulatura sau cum mama masi ii zice.
 

narcox

Member
Multumesc gantz, e o idee dar as vrea sa am totul intr o cutie , am incercat sa vad daca bate si e silentios, doar ca era cutia mica
Stai asa... cum sa lase filtrul afara? Pai de ce il mai pune?
Daca ai o cutie cat de cat solida poti pune 1 sau 2 cozi de matura sau alte lungimi de lemn rezistente, le spriji pe margini sau pe colturi sus, si poti agata filtrul de acestea, prin cutia de carton. Si agata-l cu ceva material semiflexibil, ca sa nu iti vibreze cutia. Desi vibratiile vin de la ventilator, nu de la filtru.
Man , eu am legat extractorul si filtru pe cutia veche cu soricei din aceia penteu construcții... stii ce zic .
Si statea fix, cu 2 soricei. Foarte ok . Îmi pare putin rau ca am aruncat cutia de 60.cm
Una peste alta am gasit o cutie albă în interior cam 30 cm cam îngustă dar speram sa meargă .
O sa pun pământul intr un sac menajere de 20l. O sa pun 10-12 l cu aproximație. Bănuiesc că dacă e prea mult pământ nu se intampla nimic (composana pământ pentru rasaduri)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aerul cu miros de iarbă e in cutie. Dacă filtrul si creatorul sunt afară si aerul din cutie e trans din cutie si scos si infiltrat afară, vom avea presiune negativă in cutie si aerul cu iz suspect nu va ieși din cutie.
Filtrul il pune ca sa filtreze aerul. Extractorul il pune ca sa schimbe aerul din cutie. Si totu e conectat cu tubulatura izolată fonic. E bine si daca extractorul e acoperit de avea tubulatura sau cum mama masi ii zice.

Mie imi scapa ceva! Tu spui sa filtreze aerul din camera in care e cutia? Dar aerul din cutie cine il schimba? Sau daca filtrul e afara, cum trage aerul din cutie? Cum functioneaza? Sau te referi sa fie conectat pe un perete al growboxului? Si daca e asa, conteaza daca e inauntru sau afara? :tiphat:
Si ce e ala creator?


@ narcox, pai daca pui pamantul in sac de gunoi (banuiesc ca la asta te referi), surplusul de apa unde se duce? chiar daca dai gauri la sac greutatea pamantului ce apasa pe folia de plastic in jurul gaurilor va sigila gaurile de run-off. si sacii sunt oricum foarte fragili. exista growbags.. dar aia sunt din un material mai rezistent, care isi pastreaza forma, si au gaurile pe lateral, la baza pungii.
Cred ca iar te complici prea mult. Oricum nu ai ce face cu o latura de 30 cm, minim 50-60 x 50-60 cm ar fi recomandat. Altfel muncesti la fel pentru un sfert din recolta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asa mai merge, si ai grija sa iti faci accesul pe una dintre laturile mai mari (daca spatiul e dreptunghiular si nu patrat), pentru a usura munca cand ingrijesti plantele.
 

narcox

Member
Am inteles . Gen daca al meu carton are acces doar sus si jos, le etanses si fac acces pe partea din fata mea( asta in cazul in care înălțimea e mai mare ca lungimea )
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
am scris pe telefon si ghici ce? autocorectorul mi-a traso.

Folosim un filtru pt a filtra. Ideea e sa traga aerul din cutie prin tubulatura (sau burlan daca asa va place) folosind extractorul (ventilatorul de baie) conectat la filtru. Asa aerul e tras din cutie si trecut direct prin filtru.

Cutia trebuie sa aiba si un intake - pasiv.



De ce nu inauntru?


Spatiu. Si in plus cum vine treaba cand avem un circuit inchis?
Tot aerul cald si mirositor trece prin filtru si apoi se intoarce in cutie.
Temperatura creste dar macar aerul e curat pt plante? Avem acelasi volum de aer in cutie tot timpu si nimic nu scapa pe la usa sau pe undeva?
Nu zic ca nu merge dar cu un filtru afara ai mai mult spatiu vertical si nu ai probleme cu temperatura si cu umiditatea
 
Top