What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Grow in viitorul apropiat

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Este ok, dar ia in calcul ca un ventilator va avea debitul scazut cand ii adaugi un filtru. Iar fiindca vorbim de unul de baie, probabil o ieftineala chinezeasca ai putea sa te bazezi doar pe jumatate din acel debit dupa ce adaugi filtrul. Apropo de debit, 105 banane? 105 portocale? Cfm? M3/min? M3/h? Ai calculat daca ajunge pentru volumul de aer ce o sa il ai tu in box?
 

narcox

Member
Este ok, dar ia in calcul ca un ventilator va avea debitul scazut cand ii adaugi un filtru. Iar fiindca vorbim de unul de baie, probabil o ieftineala chinezeasca ai putea sa te bazezi doar pe jumatate din acel debit dupa ce adaugi filtrul. Apropo de debit, 105 banane? 105 portocale? Cfm? M3/min? M3/h? Ai calculat daca ajunge pentru volumul de aer ce o sa il ai tu in box?

M3/h. Ma gândeam ca e jenant de mic growul si poate sa tragă aerul urat mirositor de la o singură planta , să îl schimb cu ceva mai puternic ?
 

narcox

Member
Cred ca ma răzgandesc putin si o sa ma duc sa cumpăr un dulap din material textil de 150cm si 70 latime si o sa cumpăr un vent foarte puternic .
Întrebarea este :daca iau dulap din material textil , cu ce il acopăr în interior ? Foi a4 sau pot sa dau si vopsea mată?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In principiu poti vopsi si materialul textil, dar poate fi messy, vopseaua va costa mult si nu va fi durabila in timp din cauza suportului. Eu as zice ca mai bine iei un dulap de placaj, chiar si second hand. Cat despre ventilator, nu am retinut volumul boxului tau, trebuie sa calculezi volumul si sa fii sigur ca vei schimba aerul de minim 1-2 ori pe minut. adica la un growbox de 1 metru cub iti trebuie un ventilator care sa duca 60-120 m3/ora, sau 120-240 m3/ora daca adaugi filtru de carbon.
 

narcox

Member
In principiu poti vopsi si materialul textil, dar poate fi messy, vopseaua va costa mult si nu va fi durabila in timp din cauza suportului. Eu as zice ca mai bine iei un dulap de placaj, chiar si second hand. Cat despre ventilator, nu am retinut volumul boxului tau, trebuie sa calculezi volumul si sa fii sigur ca vei schimba aerul de minim 1-2 ori pe minut. adica la un growbox de 1 metru cub iti trebuie un ventilator care sa duca 60-120 m3/ora, sau 120-240 m3/ora daca adaugi filtru de carbon.
Ca sa fie treaba buna am luat ceva cu min 145 maxim 187. Multumesc frumos si o sa tin cont . Doar ca cel textil il prindeam gen la un pret de 50 lei și imi era mai usor de configurat, nu necesita găuri ci masina
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E tricky cu cel textil, mai ales ca se poate ca materialul sa fie permeabil atat pentru lumina cat si pentru aer. Daca nu vrei dulap de placaj se poate si sa iti faci o rama de lemn pe ce dimensiuni vrei tu si sa o imbraci in folie de plastic (pond liner sau folie panda). Doar ca nu arata asa bine ca o mobila normala, in caz ca ai vizitatori. Eu pe rama de lemn si folie panda merg intotdeauna (de ani buni), scot cativa metri patrati de growroom la 100 euro, si e complet demontabil si remontabil, doar folia trebuie inlocuita o data la cativa ani sau daca este rupta la demontare sau in exploatare. costa undeva sub 1 euro per mp folia, deci nu e un mare cost. lemnul se poate taia pe masura la unele magazine de bricolaj daca nu ai cu ce sa il tai acasa si iti mai trebuie doar o bormasina electrica, sau chiar surubelnita electrica mai puternica pentru a da gaurile pentru suruburi si a insuruba suruburile.
de asemenea, daca esti baiat destept, cu o bormasina electrica, un spiral si o surubelnita dreapta mai solida poti da gauri si in placaj, la nevoie. nu trebuie sa cumperi carote sau fierastrau pendular doar pentru asta. in plus, cam orice scula se poate imprumuta de pe la prieteni sau unele magazine de bricolaj (chiar si in romania au inceput sa ofere astfel de servicii de ceva ani).
Variante sunt! Trebuie doar sa studiezi si sa vrei sa faci.
 

narcox

Member
Ms explo. O sa mai astept si finalizez growbox cand o sa primesc comenzile de pe aliexpress.
Can filter (nu stiu cum sa ii zic in romana), cred ca prefiltru, pot sa o improvizez cu ceva ? Observ un pret 200-300 lei. As dori sa iau un filtru de la un service auto, pe site urile specifice de grow sunt supra evaluate.
Ma refer la protecția aceea albă
 

Attachments

  • filtre-a-charbon-max-carbon-100mm-200mm-160m3.jpg
    filtre-a-charbon-max-carbon-100mm-200mm-160m3.jpg
    22.3 KB · Views: 21

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Can filter se refera la tot filtrul in forma de "conserva". Iar service-urile auto nu folosesc filtre cu carbon activ din ce stiu. Cea mai buna solutie ramane sa ti-l faci singur. E un thread pe icmag cu peste 5 modele de filtru homemade, da-i cu search si pune mana la treaba.
Oricum, rolul tesaturii aleia e sa nu lase praful sa ajunga la carbon si sa nu lase carbonul sa cada din filtru prin gaurile de la plasa care il tine in filtru. Orice burete filtrant, tesatura filtranta, sau chiar un tricou sau o carpa de bumbac o pot inlocui. Nu iti trebuie ceva foarte restrictiv pentru fluxul de aer, evident.
 

plm

Member
Bro, lasa-l drq de dulap textil nu faci nimic cu el, am ras la duma asta=))
Daca vrei ceva calumea fa-ti calculele si ia-ti niste placi OSB si da-i bataie, le poti vopsi in alb sau adaugi tu folie mylar... restul deja ti-am explicat atat eu cat si baietii ce ai de facut, nu mai pierde timpul aiurea si hai
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Apropo, tot ne zici de aliexpress, macar zi-ne cam ce ai reusit sa comanzi de acolo care sa ajute la grow. Ca nu-mi dau seama ce ar putea fi.. ventilatoarele? postere cu bieber? :joint:
 

narcox

Member
O sa incerc sa fac un filtru eu . Nu inteleg un lucru di sper sa ma lămuriți . Filtru cu carbon activ este de fapt filtru care se foloseste si la acvariu sau in tratarea chinicalelor din apa ?
Pentru ca daca este asa , este la un pret acceptabil. :comfort:
 

narcox

Member
Apropo, tot ne zici de aliexpress, macar zi-ne cam ce ai reusit sa comanzi de acolo care sa ajute la grow. Ca nu-mi dau seama ce ar putea fi.. ventilatoarele? postere cu bieber? :joint:

Ph meter si solutiile de up si down
1x bec led
1xventilaror la gura de intake pentru circulatia aerului
Dulii cu stecher si prelungitor pentru bec
Lupă
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cu restul is total de acord, dar becul led mai bine iei ceva de calitate din magazine specializate. philips/osram sau macar lohuis, nu chinezisme. La majoritatea chinezismelor eficienta e scazuta si risti sa arzi ca sobolanul in casa. La fel si duliile si prelungitorul, daca nu cumva ai gasit ceva ce respecta standardele europene, mai bine iei din europa decat sa comanzi ceva din china, ca unele sunt facute mai la misto asa, si exista risc de incendiu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa incerc sa fac un filtru eu . Nu inteleg un lucru di sper sa ma lămuriți . Filtru cu carbon activ este de fapt filtru care se foloseste si la acvariu sau in tratarea chinicalelor din apa ?
Pentru ca daca este asa , este la un pret acceptabil. :comfort:

NU! Sunt asemanatoare in sensul ca ambele folosesc carbon activ, dar dispunerea elementelor e diferita si carbonul are de obicei alta forma si porozitate pentru apa. Se poate folosi si carbon activ din acela pentru apa dar trebuie reglata grosimea stratului si suprafata de filtrare in functie de marimea granulelor/peletilor, si e posibil sa nu tina asa mult, pentru ca la apa exista si prefiltru organic inainte de carbon. Dar tot filtrul, asa cum il iei de la magazinul de acvaristica nu il poti folosi pentru a filtra aer. Si dupa parerea mea sunt oricum foarte scumpe comparativ cu unul diy, care poti sa il scoti si la 50-100 lei, in functie de marime si pretul carbonului. Avantajul la diy este ca il poti face de suprafata mai mare decat ai nevoie, asa incat sa forteze ventilatorul mai putin si sa dureze mai mult pana in schimbi. Filtrele de carbon din comert nu vor tine niciodata mai mult de 2 growuri in conditii optime, incep sa aiba scapari. (si da, stiu ca tu ai vrut initial sa cumperi unul care promitea 4 growuri fara reumplere/schimbare. NU e asa, dar trebuie si ei sa le vanda, nu? :D)
 

narcox

Member
Am văzut mai multe filtre făcute în casa.
Voiam să vă întreb dacă asta e ok ca si concept?
Am mai vazut unul pe care eram gata sa il fac ieri din suport metalic birou doar ca nu am gasit al 2 lea suport cu diametru mai mare . Asta pare relativ simplu de facut: https://youtu.be/t0cM3yLHk8E
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acel video cere inregistrare pentru a putea fi vizionat. Ar fi bine sa verifici de pe ce cont vizionezi astfel de filme. Si daca trebuie neaparat sa le vizionezi fa-ti un cont doar pentru asta, nu folosi un cont ce poate fi legat de identitatea ta reala. Eu nu l-am vizionat.
Oricum, cel mai simplu filtru de facut diy este unul sub forma de rama, incastrat intre 1 sau 2 cutii de placaj cu cate 1 flansa pentru atasat tubulatura pe fiecare parte. Desi pe partea din interiorul boxului nu ai nevoie neaparat de cutie decat daca planuiesti sa folosesti cooltube. Altfel poti lasa toata suprafata ramei expusa. La acest model se poate schimba si carbonul foarte usor. Eu am folosit astfel de filtre cu suprafata de aproximativ 0.25 mp si grosimea de 3 cm timp de 2 ani jumatate fara a schimba carbonul. Growroom de 6 si 8 mp, vent de 800 m3/H. Ventul nu se chinuie deloc sa treaca aerul prin filtru, datorita suprafetei aproape duble fata de un filtru normal, si a grosimii mai mici a stratului de carbon. La un grow mic poti folosi o astfel de rama pe post de perete al growboxului, sau tavan al boxului.
 

narcox

Member
Am luat din dedeman 2 conductoare de plastic drepte . Unul de diam 125 si unul de diam 110
Cel de tubulatura 125 (care va sta in grow i am atasat o sită rotundă se aer) in el voi baga Carbon activ apoi pun o plasa, urmând să bag in interiorul lui , ca o prelungire, cel de 110 pe care îl voi conecta la extractor, extractorul la tubulatura .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai bine faci un desen.
De asemenea, n-am mai auzit termenul conductoare folosit in domeniul ventilatiei. Cunductor e de obicei un metal ce transporta curent electric. Carbonul l-ai luat?
 

narcox

Member
Mai bine faci un desen.
De asemenea, n-am mai auzit termenul conductoare folosit in domeniul ventilatiei. Cunductor e de obicei un metal ce transporta curent electric. Carbonul l-ai luat?

Cred ca mai bine dau 2 poze.
Prima poza arata din ce material sunt facut. În recipientul din stanga( are atasat sita rotundă) voi turna Carbon, apoi voi pune o sită sau plasa, după care vin cu recipientul din stanga peste sita/plasa
Poza a 2 a arăta cam cam pana unde as vrea sa pun carbonul .
Aerul care va fi extras va trece prima dată prin sita rotundă, urmată imediat de carbonul din abundență, urmând corpul care face legătura cu extractorul.
Este ok ?
Nu. Încă nu am cumparat carbonul, cred ca maine . Chiar nu stiu unde as putea găsi, dar cred ca ms descurc :tiphat:
 

Attachments

  • 20180111_162042.jpg
    20180111_162042.jpg
    19.7 KB · Views: 17
  • 20180111_162207_001.jpg
    20180111_162207_001.jpg
    19.8 KB · Views: 16

narcox

Member
Acum gândidu ma ca sa pun o plasa sa nu iasa carbonul din recipientul mare , voi folosi un dres de picior pe care îl voi atașa recipientuluu mic .
 
Top