What's new

Gradinaritul in general...fructe,legume.

M

MJMJ

in curand vreau sa achizitionez si eu un panou de macar 50W.explo ca tu ai mai crescut,cate ore de lumina sa le dau? 12/12 am inteles ca ar fi ok.Si inca o intrebare,tu i-ai mai ajutat cu polenizarea?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca vrei sa creasca mari ar trebui sa dai 24/24 pana vezi primele flori, apoi 12/12, daca nu, 12/12 din start e ok.
fert cu cat mai mult PK in flower, ardeii sunt mari consumatori de nutrienti.
nu i-am ajutat cu polenizarea pentru ca am observat ca se descurca singuri. oricum au crescut mari si erau destul de inghesuiti deci ma gandesc ca nu mai era cazul sa fac mai mult decat sa ii misc cate putin cand ii ingrijeam.
 
M

MJMJ

mersi pt sfaturi,deocamdata sunt la 12/12.sper ca in cateva luni sa-mi permit inca un box pt ei si cateva mirodenii.tu acum mai ai vreo leguminoasa?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
am niste ardei chupentino care trebuie sa intre in flower cu prima ocazie cand pun si niste plante la flower.. :)
 
M

MJMJ

de unde ai comandat semintele de chilli,imi poti recomanda un site?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu. dar sunt sigur ca iti va recomanda google. se gasesc si in magazine la noi cateva varietati, iar altele le-am luat din piata de flori din ams. aveau vreo 20 de sortimente..
 
M

MJMJ

am gasit cateva site-uri cu multe sortimente pe google,vroiam sa vad de unde ati luat si voi.ramane sa vad de unde comand

LE: am comandat seminte de
Orange Habanero (Capsicum Chinense)
Nagaland Naga Morich Naga King Chilli

Curry Chilli



Deabea astept sa le bag in pamant :jump:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
vezi ca la varietatile din genul capsicum chinense le trebuiesc temperaturi mai mari la germinare si chiar si pe perioada cresterii.
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
mi-au iesit si mie rosiile si pepenii anu asta :D pepenii galbeni sunt nenorociti rau...se intinde pe cativa metrii doar o planta..!
 
M

MJMJ

era mai problematic daca vroiau mai racoare :) le pot oferii 30 de grade usor...
wubfree: pune poze sa vedem cu ce te lauzi:wave:
 
M

MJMJ

mi-au sosit semintele.Cum sa fac,sa pun cate una in fiecare ghiveci sau mai multe?
 
M

MJMJ

ahh shit,nu mai am pamant...revin cu poze dupa ce le plantez...

LE:am pus 2 seminte de Jolokia in pamant.acum sa asteptam
 
M

MJMJ

Primul Bhut Jolokia care a germinat :jump:
 

Attachments

  • PB220058.jpg
    PB220058.jpg
    110.3 KB · Views: 17
M

MJMJ

Nagaland...pe site scria ca germineaza intre 4-30 zile.Am mentinut temperatura 31 de grade constant si pamantul umed,poate de aceea a iesit asa repede.
 
Cum se cresc ardei iuti?

Cum se cresc ardei iuti?

As avea si eu niste intrebari legate de plantatul si crescutul ardeilor iuti

Cum se germineaza?
La cat timp dupa ce se pune in pamant iese?
Poate creste bine la 12/12?
Cat timp dureaza pana la flower?
Cat timp dureaza floweru?
Pot lua seminte dintr-un ardei iute uscat?
 

Latest posts

Latest posts

Top