What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Gradinaritul in general...fructe,legume.

hamstorg

Member
Mie imi place mult sa cresc marioara,chiar foarte mult,dar si pe langa am de gand sa ma apuc de gradinarit,ma gandesc foarte serios sa imi urmez anii de scoala la o facultate de horticultura specializata...daca exista asa ceva in Romania.Asa ca anul asta,am 20 25 de m patrati de gradina lucrabili,cu pamant din cate stiu eu foarte ok(am sa fac niste teste pentru a verifica).In general vreau sa cresc si eu fructe si legume cum au crescut bunicii nostrii ani de zile pana acum.
Am convins-o pe mama sa imi lase mie bucata de pamant sa o muncesc dupa placul meu.
Urmeaza sa imi fac un plan cu ce vreau sa cresc si cum,vreau sa fac un design de irigatie si o idee cam ce,cum,si unde vreau sa plantez diferite soiuri de legume si fructe.
Sunt sigur ca nu sunt singurul care creste doar pentru ca ii place sa fumeze,stiti voi,its something more...placerea de a face ceva din nimic!
Am downloadat o carte de horticultura care se numeste "Vegetable Gardening Encyclopedia".Contine toate informatiile necesare pentru a creste orice soi de leguma si multe altele!Si multe alte informatii care ajuta si la marioara!

Poate ma puteti ajuta voi cu irigatia...ideei conceptii etc,sau impartit informatii din experienta voastra!
O sa fac o poza in curand cu spatiul pe care am de gand sa il amenajez.

ham
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
si eu am ceva pamant in oras si anul asta il voi cultiva. deja am pus la germinat semintele :D
ce cultiv? raritati. imi plac legumele ciudate, anul asta vor fi rosii galbene de diferite forme: lamai si pere :D. Alaturi de ele voi pune tot felul de salate viu colorate, porumb rosiatic, tartacutze de diferite forme si culori si multi ardei iuti. Si eu sunt un nebun dupa chilli si gradina mea va gazdui niste chilli criminali: habanero, scotch bonnet si faimosul Naga Jolokia. Va fi un an picant :D
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
couchsurfing - am cunoscut un indian la niste amici in Praga, am cascat gura prin oras impreuna, am discutat si am ramas prieteni. m-au intrebat de craciun daca vreau ceva din india si dupa ce m-am uitat pe wikipedia si am zis bhut/naga jolokia. Din ianuarie imi sticlesc ochii la ele :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
foarte tare!!! te asteptam cu poze. :wave:

eu chiar de azi incep sa pun primele seminte la germinat.
 

hamstorg

Member
Pai sa incepem,mar interesa in general ce plantati voi si cum,am citit prin carticica si la fel recomanda practica cresterii puietiilor indoor dupa care afara.

Voi ce aveti de gand sa gradinariti anul asta?Eu m-am gandit la niste cartofi,rosii,castraveti,morcovi,salata,spanac,chilli,ceapa,usturoi,ardei grasi,vinete,fasole de mai multe soiuri,broccoli,varza.

Si chestii de genu ca patrunjelul si etc.

Ironic semintele de naga se vind la fel ca marioara :D nagaseeds . org

Iar fructe ma gandeam la ceva fructe de padure...insa nu am idee cati ani dureaza pana produce fructe,de ex zmeura,etc etc.

Si am uitat sa mentionez....10 Mdanzig Bluestreak AF in fundul gradinii unde e soare toata ziua...:D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, se recomanda cultivarea rasadurilor indoor, apoi scoaterea lor afara.
anul asta o sa pun ardei si menta.
din cate stiu dureaza cam 2 ani pana cand tufele de fructe.. zmeura, coacaze.. etc. fac fructe.
 
Last edited:

hamstorg

Member
La irigatia asta ma cam gandeam...cu niste tuburi pvc sau poate imi fac niste carari si ma bag eu la stropit :D Ca ungurii de paste.

irigatie.jpg


Ce parere aveti?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
arata destul de bine, dar daca ai de gand sa cultivi si anii urmatori, si ai apa trasa, poate ar merita sa te bagi la un sistem gardena subteran, pe care ti-l poti face pe bucati, si care se si poate automatiza. chiar nu costa mult. :2cents:
 

hamstorg

Member
Nu cred ca o sa am si la anul,adica nu am de unde sa stiu,sar sa se construiasca peste desi nu sunt sigur,asa ca nu ma bag la investitii,e ok si asa ma gandesc.
 
C

cannabis god

tare!si yo am un spatiu,tocmai m-am mutat la o casa cu o mica gradina:jump:.la inceput ma gandeam la un gazon si flori.dar uite ca mi-am schimbat ideea,asa ca ma alatur acestei initiative.o sa pun in curand poze cu locul,momentan arata cam paraginit:tumbleweed:,abia ce m-am mutat si e iarna:freezing:.dar 1 martie e aproape,asa ca o sa incepem curand.:mopper:
o singura problema ar fi:locul principal nu e chiar in soare,mai multa umbra.ceva sugestii cu legumele pe care le pot avea la vara?pace!
ps.am o parte care beneficiaza de mai mult soare,acolo ma gandesc la niste MI5 seeds.:plant grow:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
provocarile sunt intotdeauna interesante :D

there is no failure, there are only learning lessons
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai succes gantz!! eu deja ma apuc de treaba, am verificat si 25 feb. e o data buna de inceput pentru plantat semintele de cilli.

am in total 6 tipuri de chilli anul acesta, din 3 specii diferite. (frutescens, annum, chinense)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Eu, cum am zis, am bagat Habanero, Scotch Bonnet, Naga Jolokia si am mai bagat niste seminte indiene luate de la un stand de chilli si alte condimente traditionale (din cate am inteles). Sunt deja in minisera si astept sa iasa. Dar deja au trecut cam 6 zile si tare am impresia ca mai am de asteptat pana ies la lumina.
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
o yeah i`m in. de ceva timp ma bate gandul asta dar nu m-am incumetat sa postez pe nici unde. si eu am sa incep cu niste ardei iuti, rosii probabil si mai multe legume + niste craciunitze trandafiri si altele. anu trecut am pus niste plante agatatoare si acum 3-4 ani un brad cam de 20-25 cm, iar acum cred ca are 55-60 cm. si un corcodus am salvat :D da, am gasit un corcodus prin zona, scos din radacini si mi s-a facut mila de el.l-am luat si l-am pus in curte la mine. acum e bine sanatos, e putin mai inalt si este perfect.a facut si corcoduse bune :D pacat ca nu`mi plac :)) still waiting :x
 

Latest posts

Latest posts

Top