What's new

Gradinaritul in general...fructe,legume.

wouldubreakfree

user b4nn3d
am fost astazi la cumparaturi. am cumparat pamant fertilizant si ingrasamant. mi-e lene sa vad cum se numesc ca nu imi sunt la indemana dar am aici semintele de ce am luat, as vrea sa ma ajutati, nu stiu in ce perioada a anului le pot planta. la unele m-am lamurit, la altele nu, am cautat pe net si mai peste tot dar nu am gasit cine stie ce. daca puteti sa ma ajutati ar fi super !
so...

- Leustean
- Roinita
- Rosii
- Ardei iuti
- Pepene galben :D
- Rosii galbene
- Fragute
- Castraveti

+

- Crin
- inca ceva mov care nush cum se numeste in rom (in engl. Gayfeather) - poate ma ajuta careva la traducere ca n-am idee :D

So ... dimineata ma bag la treaba :D

astept sfaturi !!!
 

sznake

jarhead
acum ma documentez.... printre altele imi sare in ochi busuiocu'..
A-propos de busuoic, am crescut o data un busuioc din ala violet (de tip african, cu iz de scortisoara, vezi wiki pt detalii..), si ii crescusera ditamai tricomii rezinoferi pe "buzii" lui de busuioc! Aveam niste poze, dar momentan nu le gasesc.

Ma gandisem sa incerc sa fumez un bud din el :D, dar am citit ca terpenoizii de busuioc sunt un pic cancerigeni, plus ca nefiind psihotropi...

In idiotenia mea de mai demult incercasem de curiozitate sa fumez oregano, ma gandeam ca o fi avand gust bun, dar a fost cea mai naspa chestie! Era sa borasc!

In schimb am fumat menta neagra si BINGO!!! Menta neagra e incredibil de gustoasa, chiar si proaspat uscata (nematurata) fumul are un gust de zici ca vaporizezi, nu arzi! In combinatie cu iarba face minuni pt gust! In schimb menta verde e gretoasa, are gust de clorofila arsa si nimic mai mult.

Aveti ceva poze cu legume/condimente crescute de voi?
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
A-propos de busuoic, am crescut o data un busuioc din ala violet (de tip african, cu iz de scortisoara, vezi wiki pt detalii..), si ii crescusera ditamai tricomii rezinoferi pe "buzii" lui de busuioc! Aveam niste poze, dar momentan nu le gasesc.

Ma gandisem sa incerc sa fumez un bud din el :D, dar am citit ca terpenoizii de busuioc sunt un pic cancerigeni, plus ca nefiind psihotropi...

In idiotenia mea de mai demult incercasem de curiozitate sa fumez oregano, ma gandeam ca o fi avand gust bun, dar a fost cea mai naspa chestie! Era sa borasc!

In schimb am fumat menta neagra si BINGO!!! Menta neagra e incredibil de gustoasa, chiar si proaspat uscata (nematurata) fumul are un gust de zici ca vaporizezi, nu arzi! In combinatie cu iarba face minuni pt gust! In schimb menta verde e gretoasa, are gust de clorofila arsa si nimic mai mult.

Aveti ceva poze cu legume/condimente crescute de voi?

=)) haha ai zis sa dai lovitura cu busuiocu?:D
merci de sfat cu menta, btw de asta... am uitat sa iau menta!! lasa ca merge prietena maine la magazin si ii zic sa imi mai ia cate ceva :D menta si altele.
abia astept dimineata pun primele seminte (cele de patrunjel - in apa calduta 24 ore) - pt a le planta in pamant tot dimineata.
in legatura cu celelalte sunt cam in impas. explo(sa sara in ochi :blackeye: ) cum ai facut cu semintele de ardei iute? te rog poti sa-mi zici? exact cum ai facut cu ele? :p

o sa pun si eu poze cu ce si cum, ma atrage grav gradinaritu:p

LE: cica Roinita e grava!! :D da un miros f bun (gen de citric, lamai) si un ceai extraordinar. sunt nedumerit cu semintele cum sa fac. pt ca prin plic vad ca sunt ca si cum ar fi niste granule... ceva sfaturi??? TNX!:D
 
R

Razvannus

@wouldubreakfree daca te referi la ce cred eu, ala e pe termen lung, parca si scrie pe el ! Dar ce vazusem eu era "ingrasamant organic pe termen lung" sper sa nu ne incurcam :| tot asa era, betisoare ca niste lumanari mai subtiri ma gandeam sa iau pt. out' poate functioneaza :D

p.s. Super treburi faceti, eu am ceva zmeura "super altoita" adica fata de cea salbatica face fructul de 2-3x mai mare :D am mancat vara asta de am vomitat ( asta fiind la casa ... )
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
gata patrunjelu' leusteanu si ardeiul iute:D o sa revin cu poze zilele astea sa imi ziceti daca e bine(fiind prima oara cand fac asa ceva). am fertilizator vitaflora pt capsuni si legume. aveti idee daca e bun? cand pot sa incep sa le dau? dar pot sa le dau? daca da, cat? :p
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cu semintele de ardei iute e simplu.

temperatura: 24-32 grade (mai scazuta pentru varietatiile din specia annum si mai crescuta pentru cele din specia chinense)
umiditate: 30-80%
adancimea de plantare: max. 3 MM
pamantul nu trebuie sa se usuce pana la germinare!
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
tre sa le tin la soare? eu le-am scos acum 30 min la geam ca e putin de sorinel afara dar s-a lasat frigu. le bag in casa acum :p
cu fert ?
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
prima boacana complete:D am mai dat apa calduta la ardei iuti si a dat pe afara(am dat si gauri in ghiveci.) mi-a cazut pe perete apa pana pe jos(o tin la geam) :)) sper sa nu raman negru peretele.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nici o planta nu se germineaza cu ingrasaminte.
exista anumite produse special pentru germinarea plantelor care se dau in doze foarte mici, si in general doar de catre cei care fac agricultura industriala.

eu o sa caut anul asta sa cresc toti ardeii fara ingrasaminte. eventual o sa folosesc la inceput un pamant slab fertilizat apoi unul mediu sau super-fertilizat.
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
vine zilele astea cineva care se pricepe in agricultura si o sa-l pun sa imi zica si mie cate ceva, o sa ma ajute sa imi pun rosiile galbene castravetii si ce mai am :D
eu am pus pamantul(cumparat din hiper market) l-am udat si am pus semitele peste. trebuia sa fac altcumva?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
eu de obicei le las 24 de ore in apa si apoi in pamant cu ele. am cumparat primaflora pt rasaduri si e chiar bun ca pamant. are lemnisoare in mix dar e light si fluffy. are cam toate caracteristicile pe care le vreau intr-un mix si nu voi adauga cocopeat. il recomand celor ce au nevoie de pamant bun la punga ;)
 

MJgrow

Active member
azi am pus in ghiveci capusuni.

acus le transplantez in gradina.

Sunt curios ce va iesi din seminte. cam toata lumea se plange ca nu prea au succes cu semintele.
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
azi am pus in ghiveci capusuni.

acus le transplantez in gradina.

Sunt curios ce va iesi din seminte. cam toata lumea se plange ca nu prea au succes cu semintele.

am vrut si eu sa iau capsuni dar am zis ca ma complic.
nu inteleg.acum le-ai pus in ghiveci iar acum le muti in gradina?wtf.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
la mine au iesit din toate soiurile. Rosiile 100% dar ardeii... in procente, de la 40 la 90%...iar Naga Jolokia au iesit tarziu de tot, am si scurmat pamantul dupa seminte ca dupa 2 saptamani de asteptat incepusem sa imi pun intrebari. Am scurmat, nimic, pus pamantul la loc, udat, bagat piciorul...ma gandeam sa germinez altele in vreo 10 zile. Dupa 3 zile iese una, apoi peste inca 2 zile, inca una... etc etc etc...
Sper doar sa se faca primavara ca daca o tine tot asa va trebui sa imi fac gradina la fereastra... si ar ocupa ceva spatiu...
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
kkk right! ;D
ps: am fost in beci acum, de curiozitate sa vad ce imi fac legumele.credeam ca nu o sa fie nimic pe capul lor dar la crin a iesit cam 1 cm si e firavv firav. la leustean si patrunjel a iesit la fel o coditza mica si firava, iar la ardei iuti nimic inca :( tin sa mentionez ca au stat din 1 martie in beci, la lumina normala(n-am idee de care). cand vine caldura pot sa le scot afara?
ps: la astea am pus pamant cumparat din hyper market, insa am rugat pe cineva sa-mi aduca o roaba de pamant de tara lucrat, si mi-a adus intr-un sac. am inca un ghiveci din acela lung si patratos. e bine daca pun pamant din ala in ghiveci si ulterior sa pun si seminte de alte legume? mai am castraveti rosii rosii galbene ardei iuti pepene galben fragutze roinitza(cica e tare rau) si inca ceva dar nu`mi amintesc + inca o floare (gayfeather) --> arata frumos

ps2: am vrut sa fac un experiment cu semintele in apa 24 ore. am tinut in 3 pahare pline seminte de 3 feluri-> Roinitza, Rosii galbene, si inca ceva !! DAR NU IMI POT AMINTI DEOARECE SUNT F SPART!! --> revenim, le-am scos dupa 24 ore si le-am pus in servetele uscate. le-am lasat pana acum dar avand in vedere ca iarba ma face sa uit uneori am uitat de ele. ce sa fac cu ele?pot sa le bag in pamantu' de care ziceam? sau nu mai are rost?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tocmai ce am plantat niste Black Chillies. In schimb Naga Jolokia nu au aparut inca. (17 zile)
 
Top