What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Gradinaritul in general...fructe,legume.

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Eu la fereastra am 5 plante de mustar e pentru prima oara in viata mea cand vad cum creste mustarul!!!!!:))))))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Este ca e misto? Vezi ca am impresia ca ii trebe ceva mai mult azot, ca al meu (coloana a doua din stanga, in spatele mararului mai mic (nu se vede) e cam galbior, ca e des si nu prea i-am dat nutrienti. Frunza e buna la gust.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
mai am 4 pomelo nustiu cum se zice in romana e ceva care atata ca o grefa dar e mai mare si astazi a iesit si o singura mandarina din 4 dupa 3 luni de zile de cand am pus semintele in pamant..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Alea au mici sanse sa iti faca fructe daca nu le altoiesti.. Si daca fac ceva fructe, dupa foarte multi ani, nu vor semana cu fructul din care le-ai scos, deoarece e vorba de hibrizi care se inmultesc prin altoire, si nu prin seminte.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
mi-am dat seama ca trebuie altoite dar la altoi nu ma pricep si nici nu am de unde lua altoi!!! daca e frumos ca desing pentru mine e o bucurie!pentru ca am vazut cum creste si am avut grija de ea
......:)))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Gradina botanica locala, sau gagici care studiaza agronomia in centrele universitare mari. Surse bune pentru orice altoi vrei tu. Ieftin!
Alternativ ai putea sa comanzi direct una altoita de pe net sau sa o cumperi din un magazin. asa vei avea fructe din al 2-lea an, uneori chiar din primul, daca ai un geam cu expunere solara foarte buna sau o sera.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
merci mult de raspuns explo! !!! dar mai e o problema sunt in cehia nu stiu limba asa bine si inca ceva asa multe gagici nu prea am din cauza femeii....:)))) gelozia stii tu! deci am sa raman la varianta fara altoi si cu fructe mici daca or iesi!!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
numai indoor n-am incercat, dar daca ii dai suficienta lumina nu vad de ce nu ar merge. eu le bag indoor doar cand temperatura trece sub 5-10 grade, si am una care are vreo 10 ani. creste mai greu insa ca una tanara, deoarece este rootbound. asa ca nu-i neparat ceva atractiv sa le tii pana imbatranesc in ghivece. afara ar merge, dar nu ne permite vremea.
Later.edit: Am uitat sa mentionez, nu te astepta sa culegi mai mult decat o crenguta pe saptamana (sau poate 2 in mijlocul verii) daca o tii in casa tot anul. Cam atat reusesc sa recoltez eu pe timpul iernii, avand in vedere ca le tund inainte de a le baga in indoor, si le dau expunerea solara maxima posibila.
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
numai indoor n-am incercat, dar daca ii dai suficienta lumina nu vad de ce nu ar merge. eu le bag indoor doar cand temperatura trece sub 5-10 grade, si am una care are vreo 10 ani. creste mai greu insa ca una tanara, deoarece este rootbound. asa ca nu-i neparat ceva atractiv sa le tii pana imbatranesc in ghivece. afara ar merge, dar nu ne permite vremea.
Later.edit: Am uitat sa mentionez, nu te astepta sa culegi mai mult decat o crenguta pe saptamana (sau poate 2 in mijlocul verii) daca o tii in casa tot anul. Cam atat reusesc sa recoltez eu pe timpul iernii, avand in vedere ca le tund inainte de a le baga in indoor, si le dau expunerea solara maxima posibila.

Ia uite mai, nu stiam ca rozmarinu nu rezista peste iarna. Se vede treaba ca al meu nu a stiut asta pana acuma. Culmea, nu a avut treaba pe gerurile mari, insa si-a luat-o pe iarna trecuta, care fu mai moale.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Rezista pana pe la -10 grade. Daca iarna vine treptat ai sanse sa duca si mai frig de atat, singura problema este sa nu ii inghete radacina. Daca cumva iarna trecuta frigul a venit rapid, pe neanuntate, atunci s-ar putea explica de ce si-a luat-o.
Pana una alta, il tii direct in pamant? Sau daca nu in ce marime de ghiveci si ce mediu de crestere?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Suna bine, teoretic stiu si eu ca in pamant sunt sanse mai mici sa le inghete radacina, dar nu m-as risca cu tufisurile mele din ghivece sa le pun acum in pamant si sa ma trezesc ca imi mor dupa atatia ani in care le-a mers bine mersi.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Corect, daca nu le pui de la inceput, e riscant. Poate daca le protejezi macar vreun an, insa... Nu-i tot aia o radacina crescuta intr-un ghiveci si una crescuta in pamant. Poate doar daca au fost crescute in airpot-uri?
 

bbRobertasd

New member
Salutare si eu am o gradina destul de mare , m-am mutat acuma ceva ani la tara si m-a prins foarte mult gradinaritul , o sa fac chiar si niste poze , am tot felul de solare cu rosii castraveti, ardei iuti , am si legume care nu sunt in solar , ceapa , gogosari si in jurul pamantului sunt doar puieti de pomi pusi la o distanta de 3-4 metrii in ei , peri , meri , caisi...etc Acuma am cumparat ceva seminte si le-am pus le germinat sper sa mai am timp de un grow outdoor.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
La tine in Laponia, mai greu, dar poate mai la sud... ;) Ce-are sa n-ai timp, creste si ea cat poate, macar de doua fumuri...
 
L

lumion

La cat de des ai folosit azi @jtm cuvântul ,,sud,, rezulta un complex al tău ce te localizează în Câmpia Romana country side....acum înțeleg de ce nu te mulțumesc 50w...când tu ai tot soarele din lume....da vine iarna...și muti tu baraca în casa ...te aștept la colțul casei :)) ...dacă nu te bagi în concurs jur te găsesc și dau foc :))
 

Latest posts

Latest posts

Top