What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Gradinaritul in general...fructe,legume.

jtm

Some kind of shaman
Veteran
esti norocos, m-am chinuit 2 ani sa prind niste zmeuri. anul asta fu primul in care au facut flori. la anuuuuuul :p:p:p
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu de cand am pus cativa, nu mai scap de ei. si acusi am chiar mai multa zmeura decat mi-ar trebui. dar am invatat sa fac o reteta deshidratata din ele, pentru pastrare, asa ca anul asta nu vor mai ramane neculese.

daca nu se prind, nu e potrivit pamantul.. si odata prinse, scapa de sub control, cam asa e cu astea.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mai rau decat murul cu care era impanzit terenul pentru casa cand l-am cumparat, nu stiu daca poate sa fie. Zic eu...
Am pus o luna aspersoarele si, dupa aia, cu pamantul ud, am smuls fir cu fir cu patentul. Doua luni mi-a luat si, dupa doi ani, a trebuit sa mai fac o mica tura.
Plus ca murele nu imi plac :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In ghivece am incercat si indoor si outdoor, dar fiind munca mai mare decat sa le pui in pamant si recolta mult mai mica, nu merita. Iar hidroponic n-are cum sa merite din punct de vedere financiar, mai bine te duci si iti cumperi capsuni bio..
Asa ca o incercare, daca vrei tu sa investesti ca sa te distrezi, poti incerca, dar nu te astepta la prea multe capsuni. Si nu da cu nutrienti multi in ele, ca iti vor iesi niste capsuni de rahat. Capsunile care cresc incet sunt cele mai gustoase. Si din ce am observat eu, capsunile hidroponice au gust de detergent, nu de capsuna.
 

weed99

Member
Am mai citit ceva articole si zice ca daca le oferi nutrientii care au nevoie si toate conditiile ar fi gustoase legumele crescute hidroponic.
Eu ma gandeam sa cresc capsuni toamna si iarna, cand nu se gasesc, sau se gasesc foarte scumpe si fara gust.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca stai sa te gandesti de ce nu au gust, o sa realizezi ca din cauza ca sunt crescute hidroponic. Si nu imi zice mie ca cine are sere hidroponice pentru capsuni nu stie de ce nutrienti si cati nutrienti au nevoie capsunile. Am gustat capsuni hidro facute in germania, franta, chiar si olanda, la toate de abia simti gustul de capsuna (asta daca il simti), si majoritatea au si un gust suplimentar ca de detergent, care cel mai probabil e de la nutrienti sau plasticele si alte elemente care iau contact cu solutia de nutrienti.
mult mai ok ar fi sa faci un bed de pamant.. desi mie mi-e greu sa cred ca o sa merite operatiunea, daca le pui la geam scoti o mana de capsuni per planta.. iar daca pui lumini mai bine cumperi capsuni bio, cum ziceam.
Si oricati nutrienti ai pune tu in solutia hidro, tot sunt enzime si alte componente care nu le vei gasi in nutrienti. Astia acum incearca faca tot felul de enzime care sa fie folosite la hidro, dar solutiile alea sunt cateva sute de lei pe litru.. o sa ajungi sa realizezi ca sunt ieftine capsunile iarna.. doar ca n-au gust.

Ce poti creste tu indoor, si destul de ieftin si usor.. ar fi chestii frunzoase. Tot felul de ierburi pentru gatit, salate, ceapa, usturoi, ridichi etc.

In experienta mea cu iarba.. chiar si cu cel mai prost pamant si fara nutrienti adaugati iese iarba mult mai aromata decat hidro, unde nutrientii sunt cateva sute de lei per ciclu.
 

deepstate

Member
Cred ca se poate creste si hidro si sa aiba acelasi gust ca in pamant. Tu ai mancat capsuni hidro facute pentru comert, acolo obiectivul e sa cresti repede ca sa faci profit. Cand cresti pentru tine altul e rezultatul final.

Insa nu e productiv datorita costurilor pe care le implica curentul, capsunii au nevoie de mult soare.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
N-are cum. Pamantul are ceva non/fizic, in afara substantelor aferente, gen acizi humici, etc, pe care apa nu are cum sa il aiba. Poti sa faci tu experiente daca vrei dar, cu exceptia unor abordari mai aparte, greu de realizat (si care nu sunt sigur de fapt ca pot fi realizate, doar presupun), ma indoiesc ca vei obtine vreodata "plinatatea" gustului si mai ales aromei (caci de fapt nu gustul difera foarte mult, ci aroma) fructului/legumei. Nu intamplator, in unele filosofii orientale, mirosul este corelat cu elementul (nonfizic) pamant, care si el este in stransa legatura cu pamantul efectiv (sol, stanca, etc).
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Busuiocul deja incepe sa infloreasca, asadar trebe cules si pus la pesto. Altu' infloreste, da il culeg tot:

picture.php


Ardeii iuti imi plac tare, au inceput si ei sa infloreasca, sa vedem daca se deschid si florile sa le polenizez (daca nu se polenizeaza singuri):

picture.php


Insa am o problema cu rosiile cherry.

Au crescut ca nebunele:

picture.php


Insa dupa cum se vede mai sus, au chelit jos, li se usuca permanent frunzele de jos.

In plus, asa cum se vede mai jos, nu li se deschid florile. A avut o floare o tentativa si.... basta, atat. Eu cred ca cele doua sunt corelate. Le-am copilit cat de cat (foarte tarziu, si nici nu as fi facut-o, fiind rosii cherry pitice - tufa dar...), insa mai mult nu stiu ce sa le fac.

picture.php


Eu cred ca sunt corelate cele doua. Sunt in doua tipuri de pamant, Natura si Composana, deci nu as spune ca e asta. Au apa, lumina (12/12) e 200W pe jumate de mp, nutrientii cat scrie pe sticla, 3,5-1,7-4,8 (haha, tot de la Natura, au schimbat compozitia, nu stiam eu de ce le merge la marihuane asa de bine in floare cu asta, abia azi am citit eticheta), in rest, conditii corecte de mediu - ca pentru fetele de deasupra I mean, 25C/50-60%RH.


Daca se pricepe careva la rosii cherry (soi determinat parca), rog feedback, daca nu le paste o defoliere de la radacina, urmata de plantat patrunjel si alte din astea ...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Macar ca experienta merita sa incerc. Sa vad ce gasesc pe la magazin. Mersi de sugestie!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai ii clar ca-s deficiente de calciu, rosiile fiind si mari consumatoare de calciu. Si toate plantele din genul Solanum fructifica mai bine cand au suficient fosfor. Asta se face si la ardei, cand le cad florile.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E clar pentru cine studiaza, nu pentru amatorii care se gasesc in treaba :))

L.E. Ok, am gasit la aprozar niste Florasol pentru cactusi, 6-8-8. Adevaru' e ca Natura ala lichid, organic "pentru intreaga gradina", ma mir ca mi-a crescut iarba, ca flori de unde, n-are fosfor nici cat batu de chibrit... Iar ala organic cu fosfor, e la sac, asa ca incepem cu niste chimie, poate isi revin rosiile. Mai trebe niste calciu, poate gasim maine ceva.

Avem de ales intre dolomita, creta, lactat de calciu. Ultimul cica e bun si pentru dinti :D Mai ramane sa vad cat la suta sa pun...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu, n-am gasit pe unde am fost, insa o sa ma duc pe unde este, sau ar trebui sa fie. Na, fu uichend... Mersi de sugestie totusi, nu ma gandisem la foliare.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
1. Am gustat deja ardei iuti. Sunt... iuti :D

2. Rosiile in schimb, mi s-au manat toate. Poate una doua sa scape nemanate. Foarte ciudat, dar asta este. Nu m-am gandit sa le fac un tratament cu zeama bordeleza la interior. Aviz amatorilor.
Totodata, am invatat (mai mult sau mai putin) sa le copilesc, fiind primele mele rosii. Fara asta nu creste neam de floare. Aviz viitorilor profesionisti.

3. In schimb busuiocul e gigantic, am bagat kile de Pesto, si mai am doua plante uriase.

4. Am trecut pe chestii mai usoare: patrunjel, marar, leustean, menta (busuioc din nou, desigur), plus inca vreo cateva din astea. E oarecum fun si cresc foarte usor.

5. Au rasarit primii Peyotl. Cu greu. Avem deci marfa speciala, in cativa ani :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Am decriptat ce s-a petrecut cu rosiile. Se cheama putrezirea varfului, nu e mana, nu e infectioasa, e de la udare prea multa si/sau neregulata, plus lipsa de calciu. Aviz amatorilor.

Update de gradina:

picture.php


S-a mancat, nu salivati. Super buna, chiar nu ma prind cum fac turcii rosii de cauciuc. Poate hidroponic.

picture.php


Abia au rodit de fapt. Rosii de incepator. Am facut practica pe ele, bietele...

Desigur, in tavita, peyotl, si in fata (nu se vad), inca 24 de tiny tim la incoltit.

picture.php


Patrunjel, marar, cimbru, leustean, busuioc, si inca vreo doua care nu le mai stiu ce sunt.

Pe scurt, tot un fel de iarba.
 
Top