What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Gradinaritul in general...fructe,legume.

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Man nu te mai excita atat cu concursul asta ca dupa cum vezi nu percuteaza nimeni. Si incearca sa nu fugi cu concursul in toate threadurile. Ca deh, daca e sa vrea lumea, o sa vada si pe threadul "de offtopic".
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mai la sud de Laponia e si orasul lui explo, la o adica, ba chiar si Suceava, Iasi, Chisinau, Budapesta, Bruxelles... La ultimu' poti sa te duci sa ii dai foc.

Am crescut si cu 50W, merge o floricica sub el. 4 becuri de 12 W LED, e binisor.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Salate

Salate

Si pentru ca suntem pe threadul de salate, uite si salata mea:

picture.php
[/IMG]
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e asa intr-un fel poza, ca nici daca imi zici ca e cannabis acolo nu te cred. camuflare reusita sa-i spunem?
 

hamstorgg

Member
Hey! Pff, ce mai trec anii. Ma uitam un pic de dragul nostalgiei pe forum si (recunosc) nevoie disperata de informatie. Uite ce frumos a crescut! :). Defapt ce ma bucura ca m-am intors la inceputuri. Aici mi-am gasit vocatia fara sa imi dau seama initial ca asta va fi munca vietii mele. Nu am mai putut tine pasul aici datorita unui cumul de factori ce tin de viata. Cert e ca nu am uitat! Si uite ca lucrurile s-au intamplat astfel incat sa ma intorc aici ori de cate ori am nevoie de ajutor.

Scriu aici pentru ca, acum multi ani, eu am intocmit acest thread, si imi cer scuze ca nu m-am ocupat de el.(Mi-am uitat parola de la contul vechi, LOL.) Dar promit ca o sa ma revansez. O sa vedeti!

Totul a inceput acum 2 ani. Cu dorinta de a deschide un business fara sa stiu pe vremea aia ce anume. Cert era, ca vroiam sa fac ceea ce imi place. Si a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o pe departe in viata mea. Ma consider norocos, pentru ca mi-am dat seama de la o varsta destul de frageda ce vreau sa fac.

Ca sa concluzionez, vorbim despre agricultura urbana, in speta cea indoor, dar nu numai.

Am inceput cu microverdeturi( se comercializeaza cu denumirea de microplante in comert). Peste 40 de varietati testate.

Nu stiu daca ati vazut The Big Short. Dar Brad Pitt avea dreptate, moneda viitorului sunt semintele!

Inainte de toate, imi cer scuze pentru poze, nu am echipament care sa faca poze de calitate.( Mi-am cheltuit toti banii pe led-uri :biggrin: )
https://sendvid.com/34vwg112

^5095CC8899FB0C9CAF54AB9D8DAF5F817A805DBDA0E1E72B7A^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

^80C351242C0D63E57CE346DF96E382F60C57844A971249A383^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

4.jpg

2.jpg

3.jpg

^10E9F9EE3324938D7BD838CE2E22FB3FE01D080BA40E6885D2^pimgpsh_fullsize_distr (1).jpg

O sa va povestesc mai in detaliu, pe cei care ii intereseaza procedura corecta de a produce microverdeturi.

Dupa cum poate ati si observat, am facut mici teste si cu niste salata, cu metoda kratky( au iesit ok, nu cum mi-as fi dorit eu, dar am invatat destul de multe.)

Bineinteles dupa o scurta perioada, sa zicem ca am perfectionat microverdeturile. M-am apucat de plante aromatice. Vorbesc de menta, busuioc, etc ad infinitum.

Trebuie sa recunosc, m-am prins un pic cu busuiocul. Am testat peste 13 varietati de prin toate partile ale globului cu rezultate foarte bune in pamant organic, hidroponic(metoda kratky).

Cu toate astea, nu eram multumit cu costul de productie. Nu eram multumit cu asa zis-ul design de rastel, nu eram multumit cu multe.

M-am decis sa fac un alt prototip la care lucrez acuma si as aprecia si inputul vostru in ceea ce priveste design-ul, ideeologia mea in general.

Poate ca pare imprastiat post-ul asta, dar am incercat sa fiu cat mai la obiect. O sa revin cu detalii cu un alt post. Am prostul obicei de a nu nota lucrurile astfel sunt incarcat cu multa informatie si nu am cum sa o procesez sa iasa cat de cat coerent.

work1.jpg
work2.jpg
WORK4.jpg


In momentul de fata este un prototip, care inca nu este functional pentru inca studiez fogponics aka High pressure aeroponics.

http://imgur.com/LcL185n

Astea vor fi tavitele cu care planuiesc sa lucrez pentru ca sunt usoare, sunt modulare, si au aceiasi dimenisuni si pot fi cu plug-uri mai mici sau mai mari.

Dupa cum vedeti, este un sistem vertical-vertical si nu vertical-orizontal care se poate rabata pentru a usura munca in cazul in care are nevoie de mentenanta. Am gandit-o asa pentru ca modulul sa ocupe cat mai putin spatiu, care in scenarii de large scale, lipsa spatiului poate fi un detriment.

Legat de iluminat o sa revin mai incolo :).

As dori sa folosesc fogponics, prin simplul fapt ca este cel mai eficient pentru ce am eu nevoie. Ofera cea mai buna cale de transfer al nutrientiilor(vorbim de de microni de apa intre 5-50)
Consumul cel mai redus de nutrienti si de apa, si cel mai important pentru prototip, greutatea.

Trebuie sa fie cat mai usor, pentru a putea fi construit din materiale cat mai usoare(aici deja vorbim de logistica transportului).


Pe scurt, daca cineva a mai lucrat cu sisteme aeroponice - fogponics, a avut la indemana poate un atomizator cu ultrasunete, pompe cu PSI corespunzator, sprinklere de calitate, orice
etc, mi-ar fi de mare folos informatia dobandita.



Cu toate astea spuse(cat se poate de bine in momentul de fata - sunt la munca - multitasking, hehe) va urez succes in continuare, si astept parerile voastre - si intrebari, daca cumva va intereseaza si partea asta a lucrurilor!
 

Attachments

  • ^10E9F9EE3324938D7BD838CE2E22FB3FE01D080BA40E6885D2^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
    ^10E9F9EE3324938D7BD838CE2E22FB3FE01D080BA40E6885D2^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
    56.5 KB · Views: 20
Top