What's new

despre becuri

Paff

Member
Tot nu m-am luminat.... Acel bec pe care tu mi-l recomanzi -dubite- si tot pe sectiunea RO l-am mai vazut ca recomandare, scrie ca temperatura de culoare este de 2000K. Asta ar insemna ca este mai cald decat MH. Din cate m-am informat ar trebui sa am un HPS de ~ 6500k pentru floare
Din clasa Agro nu am gasit de 150W
 

sznake

jarhead
Pai HPS-urile nu prea sunt la 6500k pentru ca in mod intrinsec, vaporii incandescenti de sodiu nu au temperatura respectiva de culoare. Prin zona 5500 - 6700k am vazut in schimb MH-uri si respectiv CFL-uri.

Desi nu o sa gasesti HPS la 6500k, HPS-ul are spectru rosiatic, bun pentru floare. MH-ul daylight (pe la 5500) are spectru albastru, bun pentru veg. De asta, ideal este MH la veg, HPS la floare.

Dar merge foarte bine cu oricare dintre ele de la inceput pana la capat. Nu cred ca trebuie sa te pierzi prea mult in detalii din astea, la urma urmei..


Eu daca n-as putea sa alternez MH la veg si HPS la floare, cred ca as alege HPS de la inceput pana la capat pentru ca la spectru rosiatic budul iese mai putin frunzos decat la spectru albastrui. In schimb, daca ai MH la veg, cantitatea o sa fie un pic mai mare. Atata tot.

Oricum, in cazul tau nu e relevant sa iti pui MH la veg, pentru ca iti faci micro-grow (sog, banuiesc). MH-ul la veg nu iti foloseste decat daca vrei ca planta sa creasca mare si sa aiba mai multe ramuri. La plante de 30cm nu se pune problema sa incurajezi cresterea de ramuri laterale.. Pe tine te intereseaza sa ai doar o main-cola pe fiecare planta.. :2cents:

Asadar, HPS is the way to go pentru tine, de la inceput pana la capat..
 

Paff

Member
Merci Sznake de raspunsul tau.... Scurt si cuprinzator. M-ai luminat in multe privinte..Am rasfoit vre-o doua zile si acel thread 150 HPS dar din pacate pricep mai greu... deoarece cunostintele mele de limba engleza sunt minime(traiasca google translate).Deci o sa merg pe SON-T 150W/220 E40 1SL. Balastul din ce am inteles... poate fi electronic sau tip transformator...Exista vre-o preferinta cu privire la balast pentru grow?
 

high4free

Member
Ala electronic e mult mai scump dar mai bun da merge bine si ala magnetic.
Spor la construit ca o data ce ai prins microbul nu mai scapi:witch:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cel electronic arde becurile mult mai repede, dar in prima parte a ciclului de viata (al becului) e mult mai eficient. daca il schimbi la 1-2-3 grow-uri merita sa iei digital, daca nu magnetic..
 

Paff

Member
De aceea am si intrebat, pentru ca am citit undeva ca numarul de lumeni ar fi mai mare in cazul balastului electronic....Merita si sa-l schimb la fiecare grow la cat am cheltuit pe iarba pana acum....numai ca vad ca sunt destul de scumpe
 

C99

Member
Ideal e sa ai un spectru cit mai aproape de cel solar si numarul suficient de lumeni /foot (5000 e o valoare medie ) O alternativa buna in locul MH/HPS sint CMH urile ,(poate chiar mai bune decit HPS urile ) dar din pacate Philips nu prea le face pentru EU . Se pot insa comanda din State .

"Benefits:
There are many benefits to these lamps. The main reason for even considering these lamps is the fantastic spectrum of light they produce.


As you can see there is a great deal of light energy available in the blue spectrum as well as the red. HPS lamps produce lots of light but its not the "right" light. It is true that plants can adapt and grow well under HPS but they will do better under CMH. Think of it this way, the sun, the light we are trying to reproduce inside, is full spectrum not just a lot of yellow / red. So why just give them yellow / orange? Basically HPS has become the standard for growing in supplied lighting conditions. This is mostly historical (now) because that was the best we had…now we have alternatives.

Other benefits include they "throw" less heat, they have very little color shift (less than 200K over their life time), your plants will have less stretch (tighter internodes). "


Puteti citi mai mult aici : http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=72215

Oricum nu va grabiti cu cumparatul , faceti va calculele in raport cu spatiul avut , vedeti cum e cu temperatura and so on . Patience pays off

Paff , hydroponics.eu au preturi de nesimtiti incearca exoticgarden.eu maybe
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu as spune ca de la 2000-2500 lumeni per foot e ok. 5000 e deja overkill.
6000-8000 lumeni pe metru ar fi o valoare buna!
 

C99

Member
5000 lumeni la nivelul becului inseamna cam 2-3000 la 3 -4 feet ( ground level )pentru ca se pierd ,la fel ca si puterea de penetrare . Am vazut baieti cu 10000 lumeni /foot .Practic depinde de setup , cit de sus tii lampa , cite plante ai ,temperatura,umiditate etc but more the better :)
 

sznake

jarhead
5000 lumeni la nivelul becului inseamna cam 2-3000 la 3 -4 feet
Te contrazic aici. Se pierd doar intr-un mediu in care lumina este absorbita. Intr-un mediu in care lumina de la bec este reflectata eficient, se pierde o cantitate neglijabila de lumeni la 3-4 ft.

Binenteles, daca e vb de lumenii care reusesc sa penetreze dincolo de frunzele plantei, pana la nodurile cele mai joase, asta e alta discutie..

Chiar si daca peretii ar fi negri (absorbtie perfecta), a pierde 50% din intensitatea luminoasa a unui HID (descarcare de INTENSITATE MARE) la doar un metru distanta mi se pare absurd..

Pai gandeste-te ca cu HPS-uri se ilumineaza stadioane de pe stalpi de zeci de metri inaltime si la baza stalpului tot ajunge suficienta lumina.. cum naiba sa se piarda 50% doar la 1 m distanta de la sursa???

Daca spuneai 5000lm la niv becului si 4500lm la 3-4ft distanta as fi fost tentat sa te cred.. dar 2-3000lm e o cifra pe care eu cred ca ai cam scos-o direct din burta..
 

C99

Member
"Te contrazic aici. Se pierd doar intr-un mediu in care lumina este absorbita. Intr-un mediu in care lumina de la bec este reflectata eficient, se pierde o cantitate neglijabila de lumeni la 3-4 ft."

Credeam ca plantele si mediul asta fac ,absorb lumina, dar poate ma insel ;si se pierde mult mai mult decit "neglijabil" .

Anyway Sznake nu o sa incep sa ma contrazic aici pentru ca stiu ce iese de obicei .

Pentru cine vrea sa afle mai mult cautati inverse square law pe net .

"The intensity of light from a point source (energy per unit of area perpendicular to the source) is inversely proportional to the square of the distance from the source so an object twice as far away, receives only 1⁄4 the energy (in the same time period).

And in English for us potheads: Basically, if you have one lumen shining on one square foot at a height of one-foot from above, then at two-feet from above that lumen is now only a quarter of a lumen (1/4), because that single lumen will diminish by traveling a greater distance and is now also spread out over a greater area"


 

rimi

New member
Salve :)
Am gasit la dedeman din militari bec CFL Daylight Philips Tornado de 80W si echivalent la 300w cu 6500k si 5000lumeni.Faza nasoala e ca are dulie E40(se gaseste tot acolo) dar rezultatele se vad de la prima zi de functionare.
Sa cresteti mari :)

P.s.: nu am gasit bec mai mare decat la sediul acela..nu se gasesc in sediul din berceni.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu vad de ce faptul ca are dulie mai mare ar fi ceva nasol, atat timp cat se gaseste pe toate drumurile.
la urma urmei si orice hps/mh peste 250w are tot dulie e40.

bafta!
 

sznake

jarhead
Salve :)
Am gasit la dedeman din militari bec CFL Daylight Philips Tornado de 80W si echivalent la 300w cu 6500k si 5000lumeni.Faza nasoala e ca are dulie E40(se gaseste tot acolo) dar rezultatele se vad de la prima zi de functionare.
Sa cresteti mari :)

P.s.: nu am gasit bec mai mare decat la sediul acela..nu se gasesc in sediul din berceni.
Ohoo, saru-mana, saru-mana! E f bine de stiut!
 

Latest posts

Latest posts

Top