What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

despre becuri

smallearth

Member
un pic de ajutor va rog.avem :
bec,dulie
balast
igniter
condensator

cum se leaga?in schema curentul merge in "L" si "N" ....ce reprezinta?de la priza incotro merge curentul?:)

33jod40.jpg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu e clara poza dar ai schema acolo, se vede clar cum trebuie sa legi la ballast si ignitor.
e simplu: au 3 intrari fiecare, le pui in directia care le arata pe schema si apoi legi firele cum le vezi acolo. (vezi ca la ignitor se bifurca in 2 fire pe ultimul port, bagi ambele fire in acelasi port, ca sa nu faci legaturi pe fir.)
 
A

alphonse

Ignitorul are condensator incorporat, asa ca nu-l folosi pe care l-ai cumparat.
L= faza
N= nul
Pe amandoua le duci la stecher. Hai, ca nu e greu !
 

smallearth

Member
multam` frumos.luni-marti iau cablu(trebuie cu 3 fire..nu?) si trec la faza 2:)

personal consider:
1.outdoor e cel mai bine sa cresti "legume"
2.pt.indoor trebuie sa muncesti mai mult:)
3.anul viitor trebuie sa incercam un "hydroponic".
 
A

alphonse

multam` frumos.luni-marti iau cablu(trebuie cu 3 fire..nu?) si trec la faza 2:)

Trebuie cablu cu 2 fire. Iti trebuie insa cateva fire separate, pentru a face legaturile. Procedezi dupa cum urmeaza (de sus in jos dupa schema):
- iei un fir de 1 m, la un capat il legi la stecher, la capatul celalalt il pui la prima intrare din ballast.
- iei alt fir de 1 m, un capat il legi la a doua intrare in ballast, celalalt capat il legi la intrarea din mijloc a igniterului.
- iei un fir al cablului cu 2 fire pe care l-ai cumparat, la un cap il legi la ultima intrare a ballastului. Pe urma masori 50 cm, il dezizolezi acolo pe distanta de 1 cm, il indoi unde l-ai dezizolat si il legi la intrarea de sus a igniterului. In partea cealalta vine la o intrare a duliei pentru bec.
- cu cel de-al doilea fir al cablului pe care l-ai cumparat procedezi cam la fel: un capat il legi la stecher, pe urma masori 50 cm pe el, il dezizolezi, indoi si il bagi in partea de jos a igniterului. Capatul celalalt vine la a doua intrare din dulie.
Voila !
 

sznake

jarhead
Plm, ce sa mai zic.. spectru de 3 K de la inceput pana la sf?.. dupa graficul celalalt, care mi se pare stiintific si impartial, la 3 K ai activitate minima in clorofila.. mie schema de sus imi miroase a marketing, ca sa isi vanda ei becul ala..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa ma gandeam si eu..

stau si ma gandesc si cum ar putea becul de 4000k sa fie mai bun pentru productie comerciala decat cel de 3000K.. banuiesc ca asta ar in semna sa imbunatateasca bag appeal-ul, ceea ce nu ar fi rau si pt un utilizator casnic.
 
A

alphonse

un pic de ajutor va rog.avem :
bec,dulie
balast
igniter
condensator
cum se leaga?in schema curentul merge in "L" si "N" ....ce reprezinta?de la priza incotro merge curentul?:)

Leaga firele exact ca in fotografie. Am pus culori diferite ca sa nu le incurci. Inspre dulie poti sa pui cablul ala cu 2 fire pe care o sa il cumperi. Si la stecher trebuie un cablu mai lung, depinde unde ai priza.
 

smallearth

Member
imi cer scuze anticipat dar am vazut la cineva din comunitatea (de la noi) cum sa faci un reflector dintr-o foaie de tabla.poate cineva sa dea un link?......nu mai gasesc omul in cauza,poate cineva tine minte.
 
A

alphonse

cumperi un burlan de la aia cu palarie si mustatza si il tai pe jumate, iar apoi ambele jumatati le tai pe lungime si le faci exact ca in forma lui sznake. o sa ai doua reflectoare !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Un burlan nu are suficienta latime cat sa faci un reflector, mai degraba jumatate de reflector faci, nu 2. in plus nu e mai simplu sa te duci la un magazin si sa alegi exact bucata de tabla care e cea mai potrivita decat sa platesti manopera burlangiului?
 

smallearth

Member
o tabla de 2 m x 1 m ...27 ron la praktiker.....4 mm grosime.

@explo,scuze....eu am tinut minte ca e pusa la cineva la semnaturi....numai aci nu m-am uitat:wallbash:............mai avea cineva poza cum se indoaie tabla,etc etc(foarte detaliat)
 

high4free

Member
e tabla super buna pentru reflectoare, din aluminiu din aia granulata sau lucioasa la hornbach.in plus au si tot felul de bare si profile de aluminiu pt un eventual cadru de sustinere.
check it out:joint:
 
Top