What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

despre becuri

sznake

jarhead
Si cu reflectoarele sunt unele lucruri care trebuie stiute.. Forma de castron nu e buna pentru o dispersie eficienta a luminii. Nici macar forma standard din magazin nu e buna pentru ca reflectorul standard nu a fost facut special pentru plante si creaza puncte fierbinti concentrate.

Un punct fierbinte este un loc in care se intersecteaza cel putin 2 raze de lumina.

Un punct fierbinte CONCENTRAT este un punct in care se intersecteaza foarte multe raze de lumina. Punctele fierbinti concentrate creeaza probleme in sensul ca (virgula) concentreaza o mare parte a energiei luminoase in cateva locuri, cand aceea energie e necesara plantei pe o suprafata cat mai dispersata. Punctele fierbinti concentrate pot sa si arda frunzele plantei, ele concentrand si f multa caldura in locurile respective.

Punctele fierbinti nu pot fi eliminate atunci cand lumina se reflecta de pe o suprafata, este inevitabil ca reflexiile sa se intersecteze. In schimb, punctele fierbinti pot fi "imprastiate" mai mult, evitand astfel aparitia celor concentrate. Pentru asta e nevoie de un design personalizat al reflectorului.

Binenteles, chiar si cu reflector standard nu moare planta din cauza punctelor fierbinti concentrate care ii mai ard frunzele pe ici pe colo si care nu ii furnizeaza in mod eficient energia, dar e un stres in plus pentru ea. Se obtin rezultate super si cu reflector standard cu dispersie mai putin eficienta a luminii, temperatura in punctele fierbinti atenuandu-se cu o ventilatie buna.

In schimb, daca vrei sa faci treaba 100% ca la carte, solutia este un reflector personalizat (cu forma din imagine), daca vrei ca lumina sa se disperseze in mod ideal pt planta si sa elimini punctele fierbinti concentrate.



 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
daca vrea cineva sa isi faca reflector, am un tutorial in ~OG Salvage~*~ Tick's Sogg'n Journal : Part One Veg ~*

un reflector foarte bun nu e neaparat similar unei oglinzi. poate fi si alb mat, asa lumina este difuza si nu apar puncte fierbinti.

totusi foarte eficiente sunt grow-urile in care becul nu are reflector si sta vertical. stiu ca nu prea creste lumea in romania intr-un coloseum sau ceva similar, dar ideea e simpla: lumina ajunge direct la plante in toate directiile, mai putin in sus din motive evidente. pe cand atunci cand becul este orizontal si folosesti un refector, o buna parte din lumina se duce in sus si un procent important (dar sub 100%) este reflectat inapoi. concentrat? poate. Eficient? pentru locurile mai mici.
 

smallearth

Member
un bec HST este bun pentru plante?poate stie cineva,nu am gasit nici un spectru de lumina pentru a ma lamuri.:1help:........nu inteleg ce inseamna HST,HIE,HIT,etc.

un bec montat asimetric lumineaza mai bine ca un bec montat simetric?(in reflector)
 

dubite

Member
H.I - cel mai probabil inseamna High Intesity (HID high intensity discharge)

Bec montat asimetric??? Cum vine asta?? E inca 7 dimineata aici asa ca s-ar putea sa ma prind eu mai incet...
 

smallearth

Member
adica un bec simetric se afla in mijlocul reflectorului si unul asimetric este asezat mai aproape de o latura a reflectorului.intrebam deoarece am vazut reflectoare cu becuri simetrice si altele asimetrice(scuze,nu am explicat detaliat)

2j3jw5g.jpg
 

smallearth

Member
sa te ajut un pic :)

comanzi becul:

http://iluminat-special.ro/product_....html&XTCsid=c72aae871cb5403e0ac26ef6df330aeb

in procedura de comanda o sa ai la un moment dat un camp liber pentru observatii.acolo scrii asta :

pentru functionare mai comand:
- balast: BSN 400 L302-I 230V 50Hz = 25.290 EUR/buc (fara TVA)
- igniter: SN 58 220-240V 50/60Hz = 4.470 EUR/buc (fara TVA)
- condensator: AUX. CONDENSATOR 41053 50 METALIC M8/10 = 4.975 EUR/buc (fara TVA)

mai mult de atat.......doar sa ma chemi sa il montez :)

p.s.cat despre grow box din carton,eu cel putin nu as face asta in casa mea:hotbounce
 

tricky1

Member
Atata timp cat becul sau firele nu stau/ating cartonul, teoretic nu e pericol.
Cauta orice magazin de electrice, in orasul in care esti si intreaba daca au becuri , balast si igniter si or sa te indrume cei de acolo.
 
A

alphonse

Ballast si igniter iei tot de la ei, le dai mail sau ii suni si iti dau ce se potriveste, inclusiv dulie. Daca citesti atent specificatiile becului aluia, vezi ca are temperatura la soclu de 250 grade si la invelis de 450 grade. Asa ca fii atent cu cartonul !
 
B

bessarabie

Cred ca-mi fac topic separat ca sa scriu de problemele mele doar intr-un loc. N-am nevoie de 400w ca vreau sa cresc 1-2 plante intr-un spatiu foarte mic si e suficient si 150w;
smallearth zice no carton box; tricky zice ca-i ok, eu devin tot mai nehotarat !
Daca ar fi sa-mi iau 150whps de pe iluminat-special la (10eu) + ce-ai scris tu mai sus - 44.7eur adica 190 lei
 

tricky1

Member
Nici eu nu zic ca-i ok. Spun doar ca daca ai grija nu e periculos. Dar recomand sa eviti sa faci din carton ca nu-i practic. Eu mi-am facut si am rezistat cu el o saptamana. E destul de incomod, mai ales ca mie imi place sa ma uit la ele destul de des si cutia de carton e prea moale.
 

xcess_lcm

New member
Eu am gasit asa ceva.HD 250w,6700k,18000lm.Ce parere aveti?Pt mine unul e cam tot ce-mi trebuie:D.La asta o sa raman mai mult ca sigur.Cred ca-i foarte ok combinatia asta dintre w,k si lumeni,adica cel putin...n-am mai vazut ceva mai echilibrat.E cineva contra?:)App,un consum estimativ/luna pt 250w?e prima incercare in,nu de alta:).Pace voua!


http://www.ebecuri.ro/product.html?c=26911&p=102431
 

Latest posts

Latest posts

Top