What's new

despre becuri

G

growcase

mah, tu ai impamantare la casa ?

vezi ca prizele cu impamantare sunt alea ADANCI iar alea fara impamantare sunt mai normale, nu intra stecheru` prea mult in ele.
Eu asa stiam...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sunt de acord, e vizibila pe priza, dar degeaba e vizibila, ca poate sa nu fie legata pe firul de impamantare in interior.
daca omu a zis ca are 2 fire, cu siguranta nu are cum sa aiba impamantare. pentru ca aia necesita inca un fir, nu se face prin aer.

adica poti avea priza cu impamantare, care sa nu aiba impamantare..
 
G

guestaweed

frate in cele din urma la cooltube in partea cu dulia am pus tubulatura si la capatul tubulaturii in perete extractor ....


si daca nu are impamantare si am facut legaturile la balast cu impantare and all ....could it go wrong ? gen e vreun primejdiu?

ok thanx exploziv

deci este periculos sa tin un hps legal la o priza fara impamantare in acest caz?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca nu ai impamantare degeaba mai faci legaturile.. in rest e ca si cum nu ai avea.
 
G

growcase

DEVINE HERMAFRODITA !
ce nu ai inteles, planta intra in floare, da tu crezi ca lumina aia e asa de puternica incat sa no bage in flower? Intelege, devine hermafrodita, gata punct
 

turu_ca

Member
eu am inteles ca intra in floare numai dupa cateva zile in care are parte de minim 12 ore de intuneric neintrerupt...
dar daca u stii altceva sau ai inteles altfel,FEEL FREE TO SHARE!
 

urbanHaze

Active member
in natura, semnalul la care plantele intra in floare este echinoctiul de toamna, atunci cand ziua si noaptea au fix cate 12 ore. in principiu asta este in jurul datei de 23 septembrie. incepand cu data asta, numarul de ore de intuneric creste continuu pana la sfarsitul vietii lor.

orice fel de stres (lumina, apa, hrana, mecanic, termic) poate sa faca o planta sa considere ca "vine sfarsitul lumii" si ca e posibil ca alte plante mascul din apropiere sa nu fi supravietuit si este sarcina ei sa asigure perpetuarea speciei. in momentul asta planta femela produce flori cu polen ca sa poata produce seminte. cat de mare este stresul necesar pentru a produce reactia asta difera de la o planta la alta.

DA, un ciclu haotic de lumina poate provca un stres suficient pentru a transforma plantele tale in herma, chiar daca nu este 100% obligatoriu. ideea este ca nu merita sa risti sa vezi ce se intampla. dar daca tu vrei neaparat acolo... nu te poate opri nimeni. eu iti urez succes (fara misto) :)
 

marian123

Member
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare . Am plantele in niste boscheti si am un stalp de iluminare publica la ~50 de metri (asa dupa ochi) , acum apreciati si voi distanta dupa ambele poze .

Poza e facuta fara zoom , iar becul aaaabea se vede pe poza.

fara zoom.jpg

Poza e facuta cu zoom digital 4X , iar becul pare prea aproape.

cu zoom.jpg

Am fost la ele noaptea si nu prea am stiu cum sa apreciez daca ajunge sau nu lumina la ele . M-am pus in fata spectrului de lumina si a facut umbra in spatele lor .

Dar am facut si acasa un mic experiment . Am acoperit noaptea toate ferestrele sa fie bezna totala iar apoi am aprins si am stins monitorul ca sa ramana acel beculet deschis si a reusit sa provoace umbra sa 3 m. Cred ca lumina lunii e mai puternica decat acel bec (ma refer la cel de pe stalp) sau ce putin sper sa fie . Dar sa zicem ca o sa imi devina plantele hemafrodite , care ar fi primele semne ? Unde o sa apara saculetii de polen sa-mi dau seama ?

DSC00392.jpg

Ce parere aveti ? Au/n-au sanse sa devina hemafrodite ?
 

turu_ca

Member
in natura, semnalul la care plantele intra in floare este echinoctiul de toamna, atunci cand ziua si noaptea au fix cate 12 ore. in principiu asta este in jurul datei de 23 septembrie. incepand cu data asta, numarul de ore de intuneric creste continuu pana la sfarsitul vietii lor.

orice fel de stres (lumina, apa, hrana, mecanic, termic) poate sa faca o planta sa considere ca "vine sfarsitul lumii" si ca e posibil ca alte plante mascul din apropiere sa nu fi supravietuit si este sarcina ei sa asigure perpetuarea speciei. in momentul asta planta femela produce flori cu polen ca sa poata produce seminte. cat de mare este stresul necesar pentru a produce reactia asta difera de la o planta la alta.

DA, un ciclu haotic de lumina poate provca un stres suficient pentru a transforma plantele tale in herma, chiar daca nu este 100% obligatoriu. ideea este ca nu merita sa risti sa vezi ce se intampla. dar daca tu vrei neaparat acolo... nu te poate opri nimeni. eu iti urez succes (fara misto) :)

daca neonu sta apris si ajunge destula laumina pt a stresa planta sa devina hermafrodita,logic nu ar trebuii sa intre in floare pt ca nu are parte de cele 12 ore de intuneric necesare intrarii in floare,deci ar trebuii sa stea in vegetatie pana la venirea iernii cand ar murii de frig,nu sa intre in floare si sa devina hermafrodit(a)
 

urbanHaze

Active member
mai, turu_ca... deci acum serios... astea sunt povesti asa, de dragul povestilor. daca tu vrei sa dezbati logic atunci gandeste-te pana la capat. normal ca neonul nu se compara ca si putere cu soarele incat sa iti tina planta in veg pana-n iarna. dar poate fi suficient cat sa o streseze. acum sigur, daca vrei asaaa, detalii stiintifice, asta depinde de multi factori - cat de puternic e neonul ala, cat de aproape de plante, cat de constant este aprins/stins... puii mei... daca lumina de la neon se adauga la lumina lunii pline... + cat este de rezistenta la stres planta. putem dezbate la nesfarsit.
din cate vad eu tu oricum esti hotarat sa le cresti acolo asa ca toata dezbaterea asta e cam lipsita de sens. spor la grow si sa pui poze :)
 

turu_ca

Member
distanta e de 4 metri,e aprins numai noaptea.....(ziua nu prea am vazut lumini aprinse)are 56w....

am cam zis de la inceput distanta fata de neon si am crezut ca e lofic ca numai noaptea e aprins, in sperata ca cineva imi va da un raspuns logic
 

urbanHaze

Active member
distanta e de 4 metri,e aprins numai noaptea.....(ziua nu prea am vazut lumini aprinse)are 56w....

am cam zis de la inceput distanta fata de neon si am crezut ca e lofic ca numai noaptea e aprins, in sperata ca cineva imi va da un raspuns logic

daca asta e reactia la ce ti-am scris... :)
tu sa fii sanatos! succes :good:
 

marian123

Member
UrbanHaze la ce am scris mai sus la ora 10:16 ce parere ai ? Are sau nu are sanse sa le transforme in hemafrodite ?
 
G

growcase

@marian 123
eu zic ca nu e nici o problema.
si la mine bate becul vecinului seara, ca am stat si am urmarit, are bec in spatele casei si e cam la...20m si e din ala economic cred, lumina galbena si bate destul si ajunge la planta si nu o afecteaza...
nu cred ca o sa afecteze becu ala prea mult....e departe.
bafta !
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare . Am plantele in niste boscheti si am un stalp de iluminare publica la ~50 de metri (asa dupa ochi) , acum apreciati si voi distanta dupa ambele poze .

Poza e facuta fara zoom , iar becul aaaabea se vede pe poza.

View attachment 71697

Poza e facuta cu zoom digital 4X , iar becul pare prea aproape.

View attachment 71698

Am fost la ele noaptea si nu prea am stiu cum sa apreciez daca ajunge sau nu lumina la ele . M-am pus in fata spectrului de lumina si a facut umbra in spatele lor .

Dar am facut si acasa un mic experiment . Am acoperit noaptea toate ferestrele sa fie bezna totala iar apoi am aprins si am stins monitorul ca sa ramana acel beculet deschis si a reusit sa provoace umbra sa 3 m. Cred ca lumina lunii e mai puternica decat acel bec (ma refer la cel de pe stalp) sau ce putin sper sa fie . Dar sa zicem ca o sa imi devina plantele hemafrodite , care ar fi primele semne ? Unde o sa apara saculetii de polen sa-mi dau seama ?

View attachment 71699

Ce parere aveti ? Au/n-au sanse sa devina hemafrodite ?

daca stau putin si ma gandesc iti gasesc locu ala imediat.. :))
 
F

fabba

nu sunt mare fan indoor, dar din cate am inteles pot sa cresc si cu neoane.
pentru 2-3 plante, de cate neoane am nevoie? trebuie sa le schimb in veg un fel si in flower alt fel? si mai o chestie, ce fel de neoane?

eu ma multumesc cu soarele din cer, dar experimentam..
 

Latest posts

Latest posts

Top