What's new

despre becuri

MJgrow

Active member
oare pe la noi prin RO as putea gasi un CMH ? ceramic metal halide

Am vazut in diverse amenajari, ba chiar pe la malluri, dar nu si prin magazine.

Poate prin comanda de la Philiphs sau nu mai stiu ce firma mai mare...

Am citi despre ele si cica ar fi mai bune ca MH.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
FRATILOR! Ce si unde (faza/nul?) sa pun pe circuit ca sa protejez cfl-urile? Stiam de condensator, dar ce valori sa aibe? Mercix!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai putea sa folosesti o priza cu protectie, dar o instalatie electrica buna ar trebui sa nu mai necesite alte protectii.
 
G

guestaweed

Salut
cum se leaga un balast de 400 ETI la un cooltube ?
am schema pe balast , am urmarit si un scurt filmulet dar tot nu am inteles
am nevoie de cablu cu trei fire?
imi poate explica un grower experimentat cum se leaga in detaliu ?
adica cum si unde exact se pun firele de la baalst la dulia cooltube0ului?al treilea fir ptr impamantare este obligatoriu sau optional?
Multumesc
-peace
 
G

guestaweed

posteaza schema de pe balast

salut
uite am gasit un balast asemanator cu ce am ...doar ca al meu e de 400 si nu de 600 ca cel din imagine . am modificat un pic poza :
>>>>la A am trecut 22 si la delta t or whatever e acolo am trecut 75 in partea stanga a balastului
>>>>in partea dreapta unde sint alea dua cercuri taiate este L si respectiv N dedesupt ..
>>>>si treaba aia din mijloc dunga aia hasurataunde e scris mare CE, dedesupt este 09 ..respectiva 10 in loc de 7 8 sau ce e acolo...anyway aia mam prins si io ca e gen "legenda"
deci sint praf la capitolu curent

in rest e la fel

in afar de balast ptr a functiona becul proper am nevoie si de ignitor sau balastul are asa ceva sau nu are ....sau ?:tiphat:
 

Attachments

  • eti.jpg
    eti.jpg
    19 KB · Views: 17

boltzar

Member
Iei un stecher, legi un cablu cu doua fire in el, si capetele celelalte le legi in ballast unde scrie L si N.
Iei o dulie de bec hps, legi un cablu cu doua fire in ea, si capetele celelalte le legi unde duc in schema.
Bagi becul in dulie, stecherul in priza, si asta este!

Nu se vede prea bine schema, ballastul are igniter incorporat.
Impamantarea nu e obligatoriu sa o legi, dar daca ai impamantare la prize in casa, leag-o.
 
G

guestaweed

am uitat sa mentionez ca am un cooltube cu dulie and all.....
impamantarea cum o fac ?
multumesc ptr raspuns-uri
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
sa protejezi cfl-urile de ce?
de suprasarcini! pai eu tot pe la voi am auzit ca asa se procedeaza, ca pan-acum n-am av nici o pb...
Sa-mi bag picioarele, de nu fac cum a zis Gantz si-o sa-mi iau un reg. de tens., un ups si mai bag si un panou de led-uri si-am terminat circu! :tiphat: Noroc cu explo ca a confirmat ce banuiam eu cand am vaz prima oara grow-ul lui andrishka :dance013:, de-acum stiu ca merge brici cu led-urile, care mai consuma si putin si au o eficienta de 300%
Nu tu pb cu caldura, cooltube-uri, cheltuieli si griji inutile... Silentioase, "reci", eficiente si economice, daca erau femei le ceream in casatorie! :laughing:
Yo-s spart acu' da' nu retrag ce-am zis :tiphat:
 

urbanHaze

Active member
adevarul e ca si eu de asta am ales ledurile... mi se parea mai complicat sa imi fac un OZN in dulap decat sa iau ledurile. in plus si consumul este mult mai mic. acum sigur, inca nu stiu cat or sa produca... dar deocamdata arata bine.
 
G

green_land

si pana la urma care sunt cele mai bune LED-uri? pe viitor m-ar tenta si pe mine...
Cele de 660NM, 630NM? mi-a zis exploziv de ceva vreme...i just forgot :O
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aia iti arata pe schema.. care merge la capatul duliei si care merge pe filetul duliei.
 
G

guestaweed

Imi dau seama ca v-am obosit . Motivul ptr care va intreb este ca recent am avut oaresce nasoleli cu curentul in casa de am fost nevoit sa schimb tabloul electric si mi s-a spus sa nu se foloseasca mai mult de 25 de amperi. Aha! Habar n-am exact ce inseamna asta am auzit pareri diferita : ba ca ar fi 2500 w , ba ca ar fi 5000 w. Oricum suficient ptr balast cu lampa de 400 ventilator .
O sa scriu ce am inteles din cele spuse de voi si va rog sa ma corectati sau sa completati :

la un stecher pun un cablu(numaru 1) cu doua fire si il decojesc la capat de le leg la L si N din Balast. de acolo din balast decojesc un alt cablu cat sa bag firele in LA si LR si la celalat capat al cablului nr doi decojesc cat sa le potrivesc la dulia de la cooltube (inca nu sint sigur cum dar e ok). Impamantarea cum o fac ?....in lateralul balastului sau ca in filmulet http://www.youtube.com/watch?v=covJ_pAzE6U ? ptr ca in filmulet sint (2)cabluri cu 3 fire si shau pastreaza cate un fir de la fiecare cablu(1 de la cel ptr priza) (1 de la cel ptr lampa)si le pune in lateral ....unde voi spuneti sa fac impamntarea doar la balast nu la lampa ce pe mine ma deruteaza

multumesc
peace
 
G

guestaweed

merci frate dar eu nam chestia aia din stanga de langa balast.aia ce mai e?

m-ai facut paf cu schema asta un pic ca mi -ai bagat in imagine inca un element de puzzle ce ma termina grav ..nu stiu cum s-o dau o data sa get it started
 
Last edited by a moderator:

Latest posts

Latest posts

Top