What's new

despre becuri

urbanHaze

Active member
UrbanHaze la ce am scris mai sus la ora 10:16 ce parere ai ? Are sau nu are sanse sa le transforme in hemafrodite ?

salut, marian123.

la intrebarea asta cred ca ti-a raspuns expoziv_gbb prin :

din cate am citit plantele sunt sensibile la lumina cu putere echivalenta cu 2 x puterea lunii pline intr-o noapte senina. asta inseamna destul de putin. daca poti vedea lumina batand pe ele (mai ales daca are puterea de a creea si umbre) e foarte posibil sa aiba un impact. [...]

eu, personal, cred ca ar trebui sa fie ok, date fiind toate tufele pe care le ai intre planta si bec.

dar pentru a intelege de ce nu se poate da un raspuns 100% sigur, trebuie inteles ca fotosinteza si reactia/rezistenta la stres a plantelor difera foarte mult de la caz la caz. fotosinteza e un proces complex, un lant de reactii de oxido-reducere in doua faze foarte importante: cea de lumina si cea de intuneric. In fiecare faza se intampla reactii chimice diferite in zone diferite ale plantei. Daca dai peste cap ritmul normal in care se intampla reactiile astea este normal ca planta sa fie stresata.

din punct de vedere al luminii, ca si factor extern al fotosintezei, este importanta atat intensitatea cat si compozitia ei. nu orice fel de lumina si la orice intensitate afecteaza plantele. de ex, plantele au doua fotosisteme care absorb radiatii cu lungimea de unda de 700nm, respectiv 680 de nm. La plantele verzi intensitatea fotosintezei e mare la culoarea rosie si albastra din spectrul luminii. pe langa asta, diferenta intensitatii luminii dintre zi si noapte este foarte mare. vara poate ajunge in timpul zilei la 100000 lucsi pe cand noaptea coboara aproape de 0 in noptile fara luna. din cate am citit pe net, luna plina are pe la 0,5-1 lux. fotosinteza incepe de pe la un nivel foarte mic, dar depaseste un prag sesizabil (masurabil) doar peste 100-300 de lucsi (la nivelul asta productia de O2 depaseste consumul).

ca si concluzie, daca va fi herma sau nu depinde de - lumina (intensitate, compozitie, perioade) si rezistenta la stres a plantei. de asta nu se va putea da un raspuns 100%. pana una-alta, din punctul meu de vedere, cel mai pertinent raspuns este cel al lui exploziv de mai sus.
 

marian123

Member
@wouldubreakfree: daca stau putin si ma gandesc iti gasesc locu ala imediat..
smile.gif
)

Norocul tau daca il gasesti , ghinionul meu :)
Atunci aia e , sper sa nu devina hemafrodita :tiphat:.

@turu_ca : https://www.icmag.com/ic/showthread.php?p=3688547#post3688547

Sunt eu panicos si daia tot intreb de 10 ori :))
Merci exploziv si urbanhaze de raspunsuri :thank you:
 
F

fabba

nu sunt mare fan indoor, dar din cate am inteles pot sa cresc si cu neoane.
pentru 2-3 plante, de cate neoane am nevoie? trebuie sa le schimb in veg un fel si in flower alt fel? si mai o chestie, ce fel de neoane?

eu ma multumesc cu soarele din cer, dar experimentam..

un pic de ajutor va rog? ma gandesc ca cineva a experimentat cu asa ceva, indoor growers maybe? ma gandesc ca nu sunt la fel de eficiente ca si cfl-urile, mh-urile etc. de aceea am pus si intrebarile de mai sus.
 

brainDMG

Member
un pic de ajutor va rog? ma gandesc ca cineva a experimentat cu asa ceva, indoor growers maybe? ma gandesc ca nu sunt la fel de eficiente ca si cfl-urile, mh-urile etc. de aceea am pus si intrebarile de mai sus.
poti folosi in veg neoane in flower tre sa schimbi cu HPS/CFL(lumina calda)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
exista si neoane warm white, dar eu cred ca neoanele pot fi eficiente doar la microgrows..
 
F

fabba

pai despre un micro ar fi vorba, un spatiu mic, oricum pe viitor poate o sa investesc mai mult, dar acum ma gandesc la neoane, sunt mult mai accesibile.
 
O

ovexs

Am o lampa LUXTEN PENTRU ILUMINAT STRADAL(CU VAPORI DE SODIU) de 250 w e bun becu pt un grow?

Seamana leit cu cel din imagine,maine o sa fac o poza reala cu becu`
A mai folosit cineva un bec de asta? de la firma Luxten?

Stiam ca a scris pe undeva Gantz care sunt bune si care nu dar nu am mai gasit,parca zicea ceva ca nu sunt bune alea cu vapori de mercur.Deci nu cred ca am ce face cu asta raman doar cu un hps de 250 w
 

Attachments

  • Atlas-400w-MBF-Lamp.jpg
    Atlas-400w-MBF-Lamp.jpg
    26.4 KB · Views: 15

MJgrow

Active member
pai nu cred ca e cu sodiu ci cu mercur...

alea cu sodiu lumineaza galben portocaliu

sa nu il furi degeaba :p
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ce parere aveti ? Au/n-au sanse sa devina hemafrodite ?
Am avut un grow cu un MH la 40m de plante si un HPS la 47m si nu au iesit (nici una din 4) hermie. Poate ca am avut noroc, poate a contat faptul ca s-au "obisnuit" inca din veg cu surplusul de lumina, asta numai stiu. Ce stiu insa e ca indica a "terminat" pe la 20oct iar sativele au lungit-o pana la finele lu' noiembrie pana s-au copt de tot si cred ca aici extra lumina a fost...
Nu stiu cati lumeni produceau dar puteam sa citesc la lumina aia.
Ochiometric erau cam la aceeasi dist. ca becu' din poza cu zoom, iar lumina depasea cu mult 2x luna plina, insa nici un hermie din 4.
Acum, la cativa ani dupa asta, realizez ce baftos am fost, insa repet: personal, cred ca e f. important daca au parte de acelasi surplus de lumina inca din veg. In rest, bafta! :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar scrie pe el ca e cu vapori de sodiu sau cum ai determinat tu ca e cu vapori de sodiu..?

si mie imi pare a fi MV..
 
O

ovexs

Cel care mi l`a dat mi`a zis ca e de la firma Luxten si am cautat pe net firma asta si am gasit ca face lampi de astea cu vapori de sodiu.Sunt si hps care sa arate ca asta? Deci ce fac pot sa il folosesc si pe asta?

ce inseamna MV?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cel care mi l`a dat mi`a zis ca e de la firma Luxten si am cautat pe net firma asta si am gasit ca face lampi de astea cu vapori de sodiu.
si daca gaseai un logan pe strada presupuneai automat ca e diesel? luxten face o gramada de becuri, si o gramada de tipuri de becuri.. :)

mv inseamna mercury vapour, alt tip de HID, care nu e prea bun la crescut. eu te-am intrebat daca scrie pe el ca e hps..
 
O

ovexs

Lene combinata cu un exces de alcool de aseara :) sunt leguma in momentu asta,maine ma duc sa ii fac poza la bec.
 

yohji

Member
sunt in discutii cu un site din china in vederea cumpararii a 2 lampi led de 300w. le am pus o intrebare cat ma costa alegand o lampa cu detaliile astea /300W LED Grow lights in 3W LED Diode (96*3W) Red &Blue & Orange&White 6:1:1:1 ,red in 630nm/.
Mi au dat un pret de 300$ buc dar dupa aia am vazut ca rosu are doar 630nm iar pe aici pe forum lumea vorbea de 660nm ca fiind mai reusite. In sf...le am scris ca vreau cu 660 si ei mi au raspuns asa / 300W LED Grow light with 630nm Is more efficiency than 660nm . if we use 660nm the power is not enough,can't reach to 300W .So we suggest you try the 630nm at first .
Ce ziceti de asta? sa ma iau dupa ei?
 

Latest posts

Latest posts

Top