What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

critical kush feminised

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti, dar nu pare sa aiba nevoie. Sau na, depinde de spatiul in care vrei sa o cresti. Dar vad ca sta foarte compacta.
 

bublle

Member
Da e f compacta. Poate așa e soiul. .habar nu am...spațiu e..Nu ar fi problema. .deci explo ce sfat îmi dai...sai fac...sau...mersi
 

bublle

Member
Da e f compacta. Poate așa e soiul. .habar nu am...spațiu e..Nu ar fi problema. .deci explo ce sfat îmi dai...sai fac...sau...mersi
 

bublle

Member
Așa arată
 

Attachments

  • 20171129_182838.jpg
    20171129_182838.jpg
    61.5 KB · Views: 10

plm

Member
Arata bine, las-o 2 saptamani sa se vindece si vezi cum raspunde top, apoi poti face cate top-uri vrei, depinde de spatiul pe care il ai la dispozitie, si cat de mult vrei sa tii planta in veg, poti sa cresti un monstru in ghiveci de 25L cu multe top-uri si sa pui plasa SCROG sa mentii o canopie egala si astfel utilizezi cel mai eficient lumina, e mai de munca in SCROG ca tre sa stai tragi pe sub ochiurile plasei crengile asta cam pana in sapt 2 de flower, mai greu cu udatul si daca ai de mutat plantele... dar merita, yield mult mai mare decat daca ai lasa o planta sa creasca de capul ei.
 

plm

Member
Un foarte bun exemplu poti vedea la colegul aici: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=338224

El si-a tras o clona de pe planta mama deja inflorita si a folosit metoda revegetarii (monstercropping) dar principul de baza se aplica peste tot, este evident daca te uiti pe acel jurnal cum in timpul procesului de revenire in veg, clona tinde sa creasca mult mai tufa decat in mod normal cu tendinte de dezvoltare a mai multor ramuri adiacente, unii prefera tiparul asta de crestere doar ca sa obtina acest efect, iar daca vrei poti experimenta si mai face si tu alte top-uri la randul tau daca iti permite spatiul, timpul de asteptare si alti factori.

Cel mai de pret sfat pe care l-am primit si eu la randul meu si acum il dau mai departe este sa citesti sa cauti si sa faci cat mai mult research depinde cum iti permite timpul, nimeni nu-ti poate deschide capul si sa-ti toarne informatia, apoi o sa stii tu ce sa faci sa vii sa ne zici si noua, succes.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
atata timp cat nu uzi ledurile
regulile sunt simple. Plante si apa jos, Lumina si electricitate sus. Apa si curentu nu sunt prieteni buni.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu. Lumina de la leduri este directionala si mult mai puternica decat a unui cfl. Daca sunt la distanta mare o merge, dar daca le tii cum trebuie, adica relativ aproape, risti arsuri. Mai mult ca la cfl, cu care dupa parerea mea e greu sa arzi ceva.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Așa arată

Pe viitor, foloseste LEDuri cu lumina alba. Rece, calda, neutra, de care vrei tu... Le merge mai bine la plante, si e mai la indemana cu pozele. Astronautii folosesc lumini din astea nebune, e drept, dar la ei economia de energie conteaza, nu gustul plantei.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mie mi s-a parut ca lipsa de spectru complet arde mai mult la yeld decat la gust. Practic aproape am dublat recolta cand am inceput sa completez ledurile majoritar rosu cu niste t5-uri.
 

plm

Member
Practic tot ceea ce trebuie sa facem este sa simulam cat mai bine cu putinta conditiile de afara si in interior, si anume planta cand e mica prefera un spectru spre alb albastru ca de primvara eu folosesc un MH de 250W, apoi pe masura ce planta creste si infloreste prefera o lumina cu un spectru rosu, galben ca lumina unei zile insorite de august, intelegi unde vreau sa ajung?

Pentru veg recomand MH, un 150W e ok de inceput dar mai mult de un 250-400W nu ai nevoie depinde si ce suprafata ai si nr de plante, oricum lampile MH asigura o penetrare maxima a luminii si dezvolta plantele uniform.

In flower, fa un efort si ia un HPS, aceste lampi sunt cele mai bune la imitarea spectrului luminii solare cel putin intr-o oarecare masura, sunt cele mai bune pentru aplicatii horticulturale si folosite de majoritatea cu rezultate bune, daca vrei muguri densi si foarte bine dezvoltati HPS e raspunsul, sunt mai scumpe, se incalzesc tare, ai nevoie de balast+ extractor dar in final rezultatul merita, eu am fost foarte multumit de investitie, daca vrei sa-ti valorifici timpul si nu ai chef sa astepti de fiecare data dupa 2-3 firimituri.

Lasa-le drq de led warm white ca nu faci nimic cu ele, cel putin niste rezultate mediocre, ca daca lumina este insuficienta in flower + de luat in calcul faptul cand are loc si stretching-ul din primele 2 saptamani de 12/12, plantele au tendita de a se alungi si mai tare in cautarea luminii, efectul este, plante alungite, distante internodale mari ceea ce va creea muguri rasfirati si aerati si pufosi adica fail fumezi pufoaica nedezvoltata... in loc de unul sau mai multe big fat colas de muguri babani si sticky.

Ai si varianta LED dar tehnologia buna e destul de scumpa, hai sa luam acest exemplu
http://timbergrowlights.com/model-4vs/ rivalizeaza un HPS 600W, rezultatele si yield-ul ar fi cam aceleasi, dar pretul lasa de dorit...

https://horticulturelightinggroup.com/collections/lamps/products/hlg-550
Asta deja e echivalentul la un HPS de 1000, dar iti arat asa ca aspect sa vezi ca la fel pretul lasa de dorit, tehnologia nu este una noua, dar mai are pana sa fie perfectionata sau cel putin accesibila, pana atunci raman pe HPS. Si chiar daca vrei sa meergi pe varianta ieftina sa faci ceva DIY, tot nu o sa faci tu mai bine ca o firma de calitate oricat ai vrea, build-ul per total nu o sa se dovedeasca a fi fiabli in timp, firmele alea au anumite certificari pe produse si etc, nu e chiar asa.

Mie imi place sa privesc pe termen mai lung, nu ma complic cu carpeli si etc, nu-mi permite timpul si sunt foarte reticent cand vine vorba de electricitate, singuranta pe primul loc.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Hai mai plm ca ledurile albe nu is asa nasoale cum spui tu. Si tare imi e ca nici macar nu le-ai folosit ca sa vezi ce iese.
 

bublle

Member
Nu zi k nu aveți dreptate..Dar din ce am văzut la net..Și ce am mai citit și panoul ăsta care îl am e ok..Și văd k și plantei îi e ok
 

plm

Member
Nu zic ca sunt nasoale, dar sunt o solutie mai de mijloc asa, pt veg sunt ideale sau microgrows, merg chiar si daca faci tu un panou DIY si sa le aranjezi in serie frumos, poti scoate daca ai experienta chiar rezultate cum ar scoate unii cu un HPS 600W nu neg asta, eu doar generalizam asa situatia per amsablu, daca stam sa luam in calcul pe termen lung o investitie buna.

Chiar si eu voi folosi in curand, astept sa scoata capul fetitele, planuiesc un grow mai mediu de data asta ca suprafata, am pus si eu 2 asa de placere ca imi place sa cresc, si plus vreau sa experimentez putin cu manifolding:D

Voi folosi pt veg 4 becuri LED Lohuis T100 30W am mers pe spectru mixat, 2 reci 2 calde, am reusit sa fac rost si de un HPS de 250W sa-l adaug cand incepe sa infloreasca:D

Dar daca le ai cu electronica si esti sigur pe tine si detii informatiile corecte, da, se poate face DIY , cateva fire, sursa, ventilator, radiator, reflector si led-uri cob si aia e.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
@bubble: Nu e neaparat rau, doar ca tehnologia e veche, eficienta e mica comparativ cu ce poti cumpara acum, si din experienta proprie iti spun ca daca vei adauga ceva spectru complet (cool white/daylight), chiar si doar cateva zeci de W, o sa observi o imbunatatire mult mai buna decat simpla adaugare de cateva zeci de W. spectrul mai complet va fi mai pe placul plantelor, cu rezultate mai bune. Am crescut si eu ceva ani cu panouri led majoritar red pana sa descopar asta. am fost uimit de diferente, desi nici inainte nu era rau rezultatul.
@plm: cu 400-450W leduri cob de calitate bati garantat 600W hid. Dar eu pun problema altfel, de la 600W in sus sa zicem ca e mai simplu de mers pe hid, si multe hiduri in un room sunt si mai eficiente decat un cort cu un singur hid. insa daca ai de ales intre 300-600W hid si 300-400W led pentru un grow mic, cum fac majoritatea de pe aici de pe sectiune, garantat vei avea rezultate mai bune cu leduri, chiar si daca vorbim de simple leduri cu dulie de 9-20W. chiar si cu chinezisme de leduri se poate face treaba mai buna la wattaj mic, pur si simplu pentru ca temperatura va fi mai potrivita si lumina va fi mai uniform distribuita. e aceeasi poveste precum daca ai avea de ales intre un cfl de 200W si cfl-uri de 15-30W distribuite uniform, totalizand 200W sau mai putin, intotdeauna vor fi rezultate mai bune. problema cu ledurile este costul mare de achizitie, mai ales daca vorbim de dotarea unui room intreg, ledurile vor fi mai scumpe cu mii de euro. ceea ce pare mult cat trebuie platita suma dintr-o data, dar in timp se amortizeaza costul. si pretul ledurilor scade continuu!
 
Top