What's new

Coco Grow/Sog-Gorilla Glue,Gelato;

Update; 6 saptamani de la germinare , 2 saptamani initiere 12/12;
Plantele au explodat in crestere in ultimele 2 saptmani si par sa o duca destul de bine . Zilele trecute le-au aparut si primii pistili .Una din ele sufera de o deficienta,nu stiu sigur ce e inca dar banuiesc ca ar fi ori calciu ori magneziu ori fier. Las poza poate reuseste cineva sa ma ajute!! Merci frumos!!
Cum am spus si in postul precedent ,plantele se afla acum intr-un cort de 1.2mx1.2m ceea ce le prieste pt ca in cortul de 1 pe 1 erau cam inghesuite.am si eu mai mult spatiu de manevra si toata lumea e fericita.
Las si poze cu cele 3 plante mici care o sa le cresc pt clone.
O seara buna !
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
 
Update : 7 saptamani ( 3 saptamani si 4 zile de 12/12)
Temperatura:ziua/noaptea: 26-28 C /20-23 C
Umiditate: 45 -60 %
Mariile par sa o duca destul de ok , s-au intins cam mult de la initierea programului de 12 cu 12 . Planta ce avea probleme cu punctele galbene pe frunze si-a revenit si petele au disparut ! nu primea destul nutrient in apa de baut probabil. si-a revenit la cateva zile dupa ce am crescut concentratia nutrientilor. Udarea o fac acum in fiecare zi ,concentratia solutiei e de 1000 ppm si ph-ul solutiei il reglez la 6!
 

Pillang

Well-known member
Ai rezolvat problema cu poze? Daca da, arata-ne ceva, daca nu, scrie un pm, te ajut. Sint curios de gradina asta!
 
Multumesc tuturor ! Nu stiam ca pozele nu se vad in postare pt ca eu le pot vedea ! Albumul era la privat,am schimbat acum ! is curios daca acum se pot vedea pozele ! am sa mai fac luni altele si o sa mai postez !
exploziv, salaturile is in coco si perlit ; 75 l coco si 20 de l perlit cand am facut amestecul ( sa zicem aproximativ 80% coco 20% perlit)! Prima data cand incerc in coco. E mai multa bataie de cap ca in sol cand vine vorba de udat ca tre' sa uzi aproape tot timpul ,coco zice lumea ca trebuie mentinut tot timpul ud si nu trebuie sa se usuce. si se usuca foarte repede ,mai ales cand ai o planta flamanda in el. Ar trebui insa sa fie mai putina bataie de cap pentru plante pentru ca in coco plantele au acces la nutrienti mai repede si asta le permite sa se concentreze mai mult pe crestere decat pe cautarea hranei. Asta m-a facut sa incerc. unii considera coco ca hydro si chiar is curios voi ce parere aveti ? eu il vad ca o punte de la sol la hydro,undeva intre ! :joint:
 

verde

New member
Ala-i man! Acum se vad.
Incearca atunci cand urci poze sa le ai la o rezolutie cat mai mica. Daca ai sa zicem un dslr si pui poze de 1024 x 1024 cu 15-30 de poze ti-ai incarcat toata galeria si dupa n-o sa mai ai loc sa urci altele, zic asa ca idee.

Ai fete frumoase:friends:
 

Pillang

Well-known member
Si eu consider coco ca hydro, contine 0% hrana. E o alegere buna. Scuze, daca inteleg gresit ce scrii despre lumina care folosesti, dar mie pare cam slab pt flow la dimensiunea cortului.
 
Verde,merci de sfat man ! mi se pare ca rezolutia o seteaza site-ul la 800x600 sau ceva de genul asta daca nu ma insel ! arata bine fetele bro merci,sper sa nu pocesc ceva pana la final totusi ! :))
Pillang,merci bro ,astept sa mai fac postari si cand am acces la chat ,in caz de o problema iti las imediat o poza in mesaje ! chiar ma gandeam ca ar mai trebui suplimentata si lumina daca tot am marit spatiul! Momentan nu am finante sa mai cumpar un panou cob sau un kit sa il fac singur cum ma gandesc sa fac pe viitor! mai am un panou led Viparspectra care trage 200w de la perete dar il folosesc momentan sa cresc 3 plante pentru clone ! in vreo 2 saptamani am sa cumpar un bec CFL din ala de 300 w si il bag la mame si panoul led il bag pentru inflorire ! asta o sa imi aduca in total vreo 600 W in inflorire !! sincer sa fiu nu ma asteptam ca 9 plante in coco sa umple un metru patrat asa repede ! in sol 16 plante au facut aceeasi treaba tot cu 4 saptamani de 18/6 si apoi bagate la 12/12 ! bine ca nu am mers iar pe numarul maxim de plante ca aveam ditamai jungla in cort acum presupun ! cel mai probabil ar fi trebuit sa renunt la cateva din ele ! :)))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Hahahha cica nu s-a asteptat sa umplee 1 mp cu 9 plante.
Pai il umplii si cu una. Eu rar bag mai mult de 4-6 (de obicei 4) per mp si tot il umplu de fiecare data.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Eu am 9 pe 1,5 m2 si se face jungla! Cand pui mai multe poti face recolta putin mai repede pentru ca nu pierzi mult timp in vegetatie si asta iti creste rezultatul final dar asta inseamna ca 50-60% din copac o sa ai muguri mici si mult popcorn! In general plantele incep sa explodeze dupa 5 saptamani de vegetatie iar configuratia pe care o ai acum 1,5m2 ca sa te avatajeze la final ar trebui sa mergi aproximativ 6-7 saptamani in poturi de 11l cu un toping si putin lst ca varfurile toate o sa aiba 5g + (depinde si de sambure), iar pentru poturi de 20l ideal ar fi aproximativ 8 saptamani cu minim 3 toppinguri.
Faci treaba buna!
 

Pillang

Well-known member
CFL sa nu cumperi in nici un caz, mai bine LED E27, fara capac, sa cum se zice. O sa fie asta o gradina faina!
 
Update: 8 saptamani (4 saptamani 12/12)
Le-am dat azi un flush cu apa chioara reglata la ph 6 . Ma grabesc sa ajung la munca, scuze de postul in graba !
 
Multumesc de sfaturi si incurajari tuturor gradinarilor !
Zona verde, merci bro ! de data asta am lipsit orice training . tura viitoare daca bag tot 9 ,o sa le tin 2 saptamani extra si le aplic un topping in a 4-a saptamana ! alea 2 saptamani extra sa fie pentru recuperare ma gandesc eu !Initial cand am inceput proiectul voiam sa germinez doar 1 boaba sau 4 si sa merg pe scrog dar nerabdator fiind am renuntat la idee gandindu-ma ca o sa trebuiasca mult timp in vegetatie ca planta/plantele sa aiba timp sa umple plasa ! am mers iar pe multe plante si timp de vegetatie scurt !Data viitoare o sa fac ori un scrog din 1 ori 4 plante ori 9 plante 6 saptamani veg si topping ,chiar is putin indecis ! Eram asa de decis pe scrog ca am cumparat si plasa ! zace si acum intr-un colt nefolosita ! cred ca vrea sa fie folosita ! :))) Urmaresc cu placere growurile tale si is curios si nerabdator de evolutia scrogului ce l-ai pus la cale,sunt convins ca o sa fie ceva frumos!Mult spor iti doresc si muguri cu galeata ! :)))
Pillang, sa traiesti man! ma gandeam sa cumpar un cfl din ala mare de 300w sa tin sub el plantele crescute pentru clone ! Sa pot muta panoul led sub care ele sunt acum in cortul pt flower ! Dar daca zici ca ar fi mai bine sa merg pe becuri led e27 mi-ar trebui mai multe din ele si ar trebui sa construiesc eu un fel de panou ! chiar e o idee buna ! Ma gandesc sa iau totusi un bec cfl din ala mare sa am sub ce sa le tin pana o sa construiesc un panou de becuri led E27 pentru vegetatie ! Tre' sa vad cam cate mi-ar trebui sa fac o lumina decenta !
Exploziv, am 400w reali acum, mai bag 200 w! tu ce zici man,is de ajuns 600w reali pentru inflorit un spatiu 1.2mx1.2m?
 

Pillang

Well-known member
CFL are de obicei 50-70 lm/w, amortizeaza repede si e scump. LED are 100+ lm/w, daca faci DIY, e ieftin si are viata lunga. Daca nu te deranjeaza asta, poti sa cumperi, zic numai ca sa sti. In spatiul tau 400w LED nu e rau, dar 600 e mai bun. (Ce destept sint XD) plantele se simt bine in amindoua, diferenta o sa simti la recolt.
 

Latest posts

Latest posts

Top