What's new

Canabis in Bucatarie - Retete si ingrediente primare - THC din firimituri si frunze

paste Rasta

paste Rasta

Reteta preluata din carte, pare complicata, dar multe din componente sunt optionale sau se pot inlocui in functie de ce avem la dispozitie. De asemenea cantitatile se pot modifica dupa gust, in limite destul de largi.
Ingrediente

* 7 grame de ganja de buna calitate
* 100 grame de unt, preferabil sarat
* 1 mana mica de faina
* 2-3 cesti de smantana
* 2 linguri de parmezan ras
* 2 linguri de branza Romano rasa
* 7 catei de usturoi tocati
* 1 legatura de ceapa verde tocata
* 3 gogosari (galben, rosu, verde), copti sau prajiti si apoi taiati felii subtiri
* piper negru, boia iute(cayenne sau chipotle), patrunjel si busuioc dupa gust
* 1-2 linguri ulei de masline
* Paste Rotini tricolore (cca 200-250 grame de paste uscate-se pot folosi orice fel de paste[macaroane])

Din ganja si unt se prepara Unt de Canabis conform primei retete din acest thread. Desigur, putem avea cana-butter gata=facut la congelator, scutim o groaza de timp
Gogosarii sunt taiati fisii subtiri care sunt prajite sau coapte la foc potrivit, cu putin ulei de masline
Pastele se fierb bine intr-o cratita.
Untul de ganja se topeste la foc mic intr-o tigaie, cu usturoiul si ceapa verde tocate marunt. Dupa prajirea acestora, se adauga treptat o mana mica de faina care se amesteca cu untul pana obtinem o pasta groasa si omogena. Se adauga apoi smantana, pana ce stabilizam consistenta in mod convenabil. Trebuie amestecat tot timpul pentru a nu se prinde de tigaie.
Apoi adaugam branza si parmezanul rase, cate putin si cu focul cat mai mic. Daca sosul devine prea gros il mai subtiem cu smantana. Se adauga apoi piperul si boiaua, busuiocul si patrunjelul. Se mai lasa pe foc cateva minute, amestecand continuu si adaugandu-se smantana daca e nevoie.
Pastele fierte si scurse bine sunt acoperite cu gogosari, apoi peste toate se pune sosul de ganja. :watchplant:
 
Fructe Saute

Fructe Saute

Ingrediente

* 1 lingura shake
* 2-3 linguri Unt de Canabis
* 1-2 cesti de fructe taiate sau fructe mici intregi. (Pot fi si din compot)
* 1 lingura zahar (alb sau brun)
* 30 - 60 ml rom

Se amesteca shake-ul si untul. Apoi se incalzesc la foc mic, cu grija sa nu se arda.
Se adauga fructele si zaharul si apoi se calesc, amestecand sa nu se prinda, pana cand amestecul devine moale.
Se da focul mai tare, iar cand se incinge bine se adauga cu grija rom-ul. Se va aprinde. Dupa ce va arde tot, fructele vor ramane dulci si aromate cu gust de Marihuana si de Rom. :canabis:
Se mananca ca atare sau poate fi turnat ca toping peste un alt desert, de exemplu inghetata sau cereale.
 
Sos pentru salata "a la Brownie Mary"

Sos pentru salata "a la Brownie Mary"

ingrediente

* 1 ceasca ulei de masline
* 1/2 ceasca zahar
* 1/2 ceasca otet
* 1 lingura seminte de canepa zdrobite
* 1 lingura de ceapa tocata marunt
* 1/2 lingurita de sare
* 1 lingurita mustar
* 1/2 ceasca vin rosu
* 7-14 grame de frunze uscate de marijuana faramitate sau 1-3 grame de boboci fara seminte

Se adauga marijuana peste ulei, se acopera si se lasa la foc foarte mic pentru 20 de minute, amestecand din timp in timp. Atentie, nu are voie sa se supraincinga sau sa se arda MJ pe tigaie. Recomand una din procedurile procedura mai lungi dar mai sigure descrise pe larg la reteta de Unt de canabis. :canabis:
Dupa racire, se pune uleiul intr-un mixer impreuna cu celelalte ingrediente si se amesteca pana se omogenizeaza. (In reteta din carte nu scrie ca frunzele sau bobocii s-ar scoate, desi cred ca e mai bine fara ele/ei).
Amestecul se poate pastra in frigider, intr-un borcan bine inchis.
 
tinctura de Canabis

tinctura de Canabis

ingrediente

* vodca sau alt alcool la fel de tare.
* marihuana proaspata sau uscata (preferabil frunzulite de la tunderea buzilor sau buzi mici. Daca se folosesc buzi de calitate rezulta o tinctura extrem de puternica. Reteta nu functioneaza cu frunze mari sau frunze de masculi)

O parte vodca se amesteca cu 5 parti de marijuana proaspata. Pentru Canabis uscat proportiile sunt 1 parte de vodca la 10 parti de iarba.
Amestecul trebuie pastrat intr-un loc caldutz, in vase de sticla sau de pamant ars timp de cel putin doua saptamani, timp necesar pentru extragerea elementelor active din planta. :canabis:
Dupa trecerea acestui timp, se strecoara planta de lichid, printr-o sita foarte fina. Tinctura se poate pastra indefinit, in vase de sticla bine inchise si ferite de actiunea luminii.
Tinctura poate fi bauta, administrata sublingual sau aplicata local, pe zona dureroasa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, si se chinuie sa le si transcrie manual.
pe deasupra nu am vazut nici unu sa fi zis ca a incercat vreo reteta de aici..
 
G

green_land

nu toata lumea are cantitati industriale haha.

stii si tu vorba...poate prin toamna :D
 

swimi

Member
N-are sens sa faci nu stiu ce reteta. Bagi niste unt pe paine cu dulceata si daca ti-e fomae faci ceva normal de mancare.
 
Fratele meu Canabisul

Fratele meu Canabisul

@hippiepittis tu ai carte "Fratele meu Cannabisul" nu?
:canabis:
Da, retetele sunt din carte. De fapt povestea este un pic mai complicata, eu am cartea scanata, a rezultat un pdf de 40 MB, este toata cartea. Aceasta scanare este facuta de mine pentru uzul intern al A2FP, nu este nici luata si nici pusa pe Net. :comfort:
Cartea poate fi cumparata de pe Internet, de la editura Art sau de la Libraria Cartea Scolara.:artist: Sora mea de aici a cumparat-o...
Eu am aflat despre carte de la reclama pe care am vazut-o deasupra pisoarelor din Club A , Bucuresti, acum cam 2 ani...

P.S. Azi voi pune o reteta care nu este din carte...
 
Ciocolata cu Canabis

Ciocolata cu Canabis

ingrediente
150 grame de ciocolata, preferabil ciocolata de menaj pentru prajituri
3.5 grame buds de buna calitate
doua vase care intra unul in celalalt, si prin introducerea de apa intre ele sa rezulte un sistem Bain-Marie

Se pune sistemul Bain-Marie pe foc mic. Se rupe sau taie ciocolata in bucatele, si se pun in vasul interior. Ciocolata se va topi incet. Nu trebuie sa incalziti nici prea mult, deobicei nici nu trebuie ca apa sa fiarba.
Mugurele de iarba se va marunti cu o rasnita de cafea pana ajunge ca un praf si se pune peste ciocolata topita. Se amesteca bine, pentru omogenizarea Ierbii in toata ciocolata.
Se toarna intr-o caserola metalica pentru cuburi de gheatza si se pune la frigider. Dupa solidificare se desprind pastilele de ciocolata incalzind un pic caserola.
:canabis:Ciocolata cu Canabis se poate pastra in staniol, ca si ciocolata obisniuita, de preferinta in frigider.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si iarba ramane printre dinti. :D
mi s-ar parea mai inteligent sa faci ciocolata cu kief decat cu buzi.
 
si iarba ramane printre dinti. :D
mi s-ar parea mai inteligent sa faci ciocolata cu kief decat cu buzi.
1. Observatie cu privire la reteta de ciocolata: La topirea ciocolatei de menaj e bine de pus o lingura si jumatate de lapte sau o lingura de apa impreuna cu ciocolata si cu praful de iarba. In felul acesta noua ciocolata va ramane cremoasa, altfel va fi tare (fizic) .

2. Observatia lui Exploziv mi se pare corecta, kief-ul sau hasis-ul de sita proaspat par alternative mai bune. Si probabil si mai ieftine, cel putin in Spania si Italia.

3. Mie mi se pare un pic riscant sa pui buds in rasnita de cafea. Datorita vitezei foarte mari si a temperaturii instantanee produsa de sfaramare, o parte din tricomi se vor topi si lipi de cutitul rasnitei si de pereti. Daca totusi iarba se rasnesta la starea de praf, atunci nu se va simti in gura.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
depinde de doza. de la cateva zeci de mg de thc in sus poate sa fie chiar un trip neplacut.
 

brebo

Member
Eu am mancat 3 prajiturele inainte de a decola de pe un aeroport de afara.. pe un drum de 3 ore am zis ca fac o eternitate..si ce plm sa faci intr-un avion..:)..deci il aprob pe explo..poate sa fie si neplacut..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pacat ca pe unde e legal exista o limita de 10 mg/portie.. si majoritatea pun 5 mg chiar.
dar si atat e destul pt un trip de cateva ore.
 

sznake

jarhead
3. Mie mi se pare un pic riscant sa pui buds in rasnita de cafea. Datorita vitezei foarte mari si a temperaturii instantanee produsa de sfaramare, o parte din tricomi se vor topi si lipi de cutitul rasnitei si de pereti. Daca totusi iarba se rasnesta la starea de praf, atunci nu se va simti in gura.
CORECT! Am incercat eu odata, am facut niste jointuri f concentrate cu iarba macinata f fin in rasnita si nu intelegeam de ce au iesit un pic cam slabe. Si m-am facut si de cacao ca le spusesem celor cu care am fumat jayurile sa se astepte la o plezneala de pomina.

Din iarba respectiva m-am rupt de nenumarate ori la pipa numai dupa 3-4 fumuri.

Si am mai constatat si cu alte ocazii ca iarba maruntita f fin isi pierde din tarie, probabil si datorita faptului ca arde mai puternic si se distruge mai mult thc prin ardere.
 
Eu am mancat 3 prajiturele inainte de a decola de pe un aeroport de afara.. pe un drum de 3 ore am zis ca fac o eternitate..si ce plm sa faci intr-un avion..:)..deci il aprob pe explo..poate sa fie si neplacut..
In avion poti sa asculti muzica, sa visezi cu ochii inchisi sau deschisi, sa te uiti la nori sau sa vorbesti, daca ai cu cine...
 

Latest posts

Latest posts

Top