What's new

Autoflower/LED project

weedolada

Member
Για πείτε μου λίγο πόσα φυτά μπορούν να μεγαλώσουν άνετα κάτω από 6 πανελ;
 

Bluesdude

Member
Εξαρτάται, sog, scrog κλπ. Από ένα μέχρι 32 :p Το grow που έχω αρχίσει είναι για 6 πάνελ σε ,60 * ,60 δύο regular σπόρια. Αλλά αν δεν ήταν ο περιορισμός των φυτών θα έκανα ένα ωραίο sog να γουστάρω.
 
L

letis

πρωινό update. μέσα στη βδομάδα αποφάσισαν να μου κάνουν τη χάρη και να μπουν και τα υπόλοιπα σε διαδικασία φουντιάσματος. μόνο το white widow ακόμη το σκέφτεται λίγο αλλά παίζπυν φαινότυποι του συγκεκριμένου strain όπως έχω διαβάσει που πάνε πάνω από 100 μέρες οπότε άστο ακόμη.

Μέρα 52, βδομάδα 8. E.C: 1,3 / P.H: 6,1 / watt:240









 
L

letis











τα 2 που έχουν ανθίσει εδώ και καιρό(pineapple, afghak kush) εμφάνισαν μία έλλειψη τις μέρες που ήταν μόνα τους. την εξέλαβα σαν cal/mg def αλλά οπως φαίνεται μάλλον δεν ήταν. ph σε απόνερα δεν μετράω ποτέ να πω την αλήθεια αφού ποτιζω με πολύ ρυθμισμένο ph, οπότε το άφησα στο έλεος του που λένε.
 

tjo

life gardener
Veteran
ωραιά φαίνονται όλα και δεν έχεις def πουθενά...το αντίθετο
θα λεγα εγώ..πολύ λίπασμα ρε παιδάκι μου!

..πάντως τα λεντ γ@μ@νε:biggrin:
 

locoezon

Member
Λέτι στο #144 ποστ η πρώτη φωτογραφία,ποιο μωρό είναι αυτό??

Σαν να μου φαίνεται ότι παραέχει άζωτο??

Η μήπως οφείλεται στο ότι είναι σβηστά τα φώτα η θέμα φαινοτύπου του φυτού...

Πάντως μια χαρά πάνε για 52 μέρες στο πεντάστερο κρουαζερόπλοιο!
 
L

letis

είναι το Pineapple express. οτι είναι πιο πράσινο από τα άλλα είναι.. αλλά αν είναι όντως καψίματα όπως λέει ο tjo τότε παίζει να έιναι και από πολύ άζωτο.

γενικώς το πρόβλημα μου σε αυτό το grow είναι η έλλειψη χώρου. έγιναν πολύ φαρδιά αυτή τη φορά. έχει πήξει εκεί μέσα.. στο προηγούμενο είχα 7 γλάστρες κα ιπερισσότερη άπλα..
 
Last edited:
L

letis

ναι. εκτός από τα 2 που ανθίζουν από μέρες. το θέμα είναι ότι όσο δινουν σε ύψος, δίνουν και σε πλάτος. και με τα συγκεκριμένα πανελς αυτό είναι θέμα μιας και δεν έχουν μεγάλη διεισδυση, οπότε κόβεται το φως στα χαμηλά και το φύτο δεν αποδίδει τόσο. μια λύση που έχω βρει είναι να κόβω τελείως τα πολύ χαμηλά κλαδιά που ανθίζουν από την αρχή μόλις βγαίνουν. και εννοείται όλους τους "κλέφτες".
 

tjo

life gardener
Veteran
και με τα συγκεκριμένα πανελς αυτό είναι θέμα μιας και δεν έχουν μεγάλη διεισδυση, οπότε κόβεται το φως στα χαμηλά και το φύτο δεν αποδίδει τόσο.

καλά τα λεντ αλλά αν θέλεις να διεισδύσεις πιο
βαθιά πρέπει να την έχεις μεγαλύτερη..τη λάμπα εννοώ:tiphat:
 
L

letis

και τα led φτάνουν χαμηλά φίλε tjo. τα συγκεκριμένα είναι σχεδιασμένα για να δουλεύουν χαμηλα. αυτό είναι και ένα θέμα που σε περιορίζει στις τεχνικές.. αλλά κάτι πανελ 600άρια, έχουν πολύ καλή διείσδυση. άσε που αυτά τα μεγάλα πρέπει αν τα έχεις και 60-70 πόντους από το canopy.
 

locoezon

Member
Λέτις πιστεύω ο ναύτης ,θα κάνει φοβερή δουλειά αν ολοκληρώσει το τελευταίο panel που έχει ήδη στο project του.
 

tjo

life gardener
Veteran
και τα led φτάνουν χαμηλά φίλε tjo. τα συγκεκριμένα είναι σχεδιασμένα για να δουλεύουν χαμηλα. αυτό είναι και ένα θέμα που σε περιορίζει στις τεχνικές.. αλλά κάτι πανελ 600άρια, έχουν πολύ καλή διείσδυση. άσε που αυτά τα μεγάλα πρέπει αν τα έχεις και 60-70 πόντους από το canopy.

άρα δε σου φτάνει....
 
L

letis

τα βαρβάτα panels εκεί στα 600 watt έχεουν απαιτησεις 1000άρας νατρίου σε αποστάσεις από τα φυτά. βέβαια δεν βγαζουν τόση θερμότητα αλλά βγάζουν.. προσωπικά είμαι άλλης σχολής. αν ήταν να βάλω 600 watt μαζεμένα σε μια "λάμπα" έβαζα και νατρίου. τα led για μένα πρέπει να χρησιμοποιούνται αλλιώς. να εκμεταλευτούμε την ευελιξία που δίνουν.
 
L

letis

Λέτις πιστεύω ο ναύτης ,θα κάνει φοβερή δουλειά αν ολοκληρώσει το τελευταίο panel που έχει ήδη στο project του.


σπάνιο αλλά πολύ ιδιαίτερο το μυαλό του ναύτη. πάντως επειδή το ακολουθώ το νήμα του, κατα κει το πάει...
 
L

letis

καλησπέρα. γρήγορο update τα κορίτσια. σήμερα μπήκαμε βδομάδα 10. έχω κλασσικά όπως πάντα καθυστέρηση 2 βδομάδες τουλάχιστον. ίσως τα χαμηλά watt, ίσως κάτι που κάνω λάθος στους προγραμματισμούς, ίσως το φάσμα, δεν ξέρω τι να πω. το pineapple express είναι στα τέλη του. 2 βδομάδες το πολύ του δίνω ακόμη. το afghan kush ryder ακολουθεί αλλά λόγω του προβλήματος κάνει μπαμ ότι έχει επηρεαστεί πολύ δυστυχώς. κι αυτού του δίνω 3 βδομάδες το πολύ. τα υπόλοιπα μεγαλώνουν ικανοποιητικά. 3-5 βδομάδες ακόμη υπολογίζω για όλα..το κακό είναι ότι η τέντα έχει γίνει σαν αστικό λεωφορείο σε ώρα αιχμής και θα χάσω πολύ από τα χαμηλά. έπρεπε να το είχα προβλέψει. P.H : 6,1, E.C: 1,3 κάποια τρώνε big bud και κάποια overedrive.. όλα τρώνε Connoisseur bloom.

μέρα 59:





pineapple:





afghan kush:

 

LegacyTron

Member
OYIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!! Στο είπα κ πρωτύτερα~! Αφγκαν Κους και Πάιναπλ Εξπρές μπήκαν στο μπουκ για καλοκαιρινές επιδρομές ~! ΓΚΟΥΝΤ ΤΖΟΜΠ ΝΤΟΥΥΝΤ
 

locoezon

Member
Στα αστικά λεωφορεία Λέτις γίνεται ακόμα πιο πολύ της κολάσεως απ'ότι μέσα στην τέντα σου.

Το Pinneaple το βλέπω λίγο δυναμικό με ωραία χρώματα και μου γυάλισε το μάτι,πέραν του αφγανού που είναι για μένα το καλύτερο strain για τα γούστα μου.

Καλή συνεχεια σύντεκνε με περισσότερο ποδοπάτημα από παπάδες οσονούπω!

:tiphat:
 
Top