What's new

Autoflower/LED project

LegacyTron

Member
letis
το κ με τη χιλιάρα δεν είναι τίποτα και στο λέω υπεύθυνα.


Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα και θα συμβάλλω κι εγώ ως προς την επιβεβαίωση του κ με την χιλιάρα.
 
L

letis

και δεν μπορώ να διαφωνήσω καθώς δεν έχω άποψη από 1000. πολλά κυβικά για μένα το ομολογώ. το 1,6 βγηκε με τη μέση κατανάλωση. υπερβολή θα πείτε... συμφωνώ. είναι προσωπική επιτυχία αλλά όχι ο κανόνας για τα led.το 1-1,2 είναι όμως εύκολο από μέσους καλλιεργητές.

φίλε Legacy είσαι της σχολής των κόκκινων. τα asl που δουλεύω εγώ είναι με άσπρο φάσμα. πάει με τη θεωρία που λέει ότι η πολυχρωματική προσέγγιση είναι καλύτερη για τις ανάγκες του φυτού σε σχέση με τη μονοχρωματική. άσπρο(έχει απόλα) εναντίον του κόκκινου(μονό) που προτείνεις εσύ. έχουν γίνει έρευνες και για τα 2. και στα 2 υπάρχουν θετικά πειράματα. για αυτό και υπάρχουν και πανελς με κοκκινο φάσμα που αποδίδουν πολύ καλά. και καλύτερα από αυτά με το άσπρο. από κει και πέρα είναι τι έρευνα κάνει ο καθένας. η κοινή λογική λέει ότι το καλύτερο φάσμα είναι το πιο κοντινό στον Ήλιο.. μετά παίζει ρόλο και η κατασκευή κάθε πανελ. ο τρόπος και η τεχνολογία που έχει πάνω του. η ποιότητα κατασκευής. τα υλικά. άλλο κινέζικο led και άλλο philips. τα led δεν είναι hps. όλες ίδιες. υπάρχουν πολλές διαφορετικές νοοοτροπίες. για αυτό και δουλεύουν λίγα ακόμη και θέλει ψάξιμο.
 
επειδή με αμφισβητείς, θα συνεχίσω την απλή κουβεντούλα.. το 1,5 λίτρο βάζο που είδες στις φωτός χωράει 60 γρμ καλά ξεραμένη φούντα... αν την πατήσεις μπορεί να πάρει και 80. τις φούντες μου τις ζυγίζω 4-5 μέρες μετά που τις βάζω στα βάζα γιατί σε αντίθεση με όλους τους άλλους, παραδέχομαι και ξέρω ότι ακόμη και στο curing χάνουν ένα 5-10 % ανάλογα το strain. χαμογελάω με αυτά που γράφεις γιατί έτυχε προχτές που εκανα από τα τελευταία burp στα βάζα και τα ξαναζύγισα είχαν μείνει 270 γρμ. άρα ή τα βάζα σου είναι διαφορετικά ή μάλλον κάπου μπερδεύεσαι στα νούμερα φίλε phillie blunt... αν δεν εβγαιναν τα νούμερα δε νομίζεις ότι θα έκρυβα πληροφορίες για να σας μπερδέψω????

και στην τελική μην ξεχνάς ότι είμαι και πολύ καλός grower. οπότε για σένα το 1,6 σε χώμα/led μπορεί να μην είναι εφικτό κρίνοντας από τις ικανότητες σου αλλά αν κόψεις μια βόλτα από ξένα φόρα και δεις grows με led θα δεις αρκετά με τέτοιες αποδόσεις. τους αμφισβητείς και αυτόυς όλους δηλαδη?

το θέμα δεν είναι το πόσο έβγαλα εγώ. το θέμα είναι ότι δεν θελετε με τίποτα να πιστεψετε ότι τα led και ειδικά τα ΑΣΤΗΡ δουλεύουν και αποδίδουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τις hid εφόσον ο grower είναι σοβαρός...

οι αποδόσεις είναι αυτές και εγώ παραμένω ένας ευτυχισμένος grower που αποφάσισα να δουλεύω με led και όχι με hid και βγάζω περισσότερο χόρτο για να έχω να πίνω. τώρα αν εσείς θέλετε ακόμη να υποστηρίζετε τις νατρίου χωρίς να έχετε ιδέα από led είναι δικό σας θέμα. όταν και εφόσον αποφασίσετε να τα δοκιμάσετε τότε το ξανασυζητάμε. μέχρι τότε ο καθένας μπορεί να αμφισβητει ότι θέλει και να πιστεύει οπου θέλει. φιλικά η κουβεντούλα έτσι?

υ.γ: το 1,6 είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων...

1)λιπάσματα advanced nutrients. χρησιμοποιώ την πλήρη σειρά μαζί με τη ναυαρχίδα τους για άνθηση το connoiseur.
2)το grow ΔΕΝ γίνεται σε χώμα αλλά σε soiless medium. όσοι ξέρουν, καταλαβαίνουν και τη διαφορά.. δεν το λένε το soiless παθητική υδροπονία για πλάκα.
3) σωστό φάσμα.. η επιλογή φάσματος είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα.

έτσι μήπως και γίνει λίγο πιο ευκολοχώνευτο..

Pros theou letis den se amfisvito :whiteflag:oute gnoriza oti ise 'πολύ καλός grower' opos kala ekanes ke mou ipes gia na xero ke me pion exo na kano. Timi mou! ipoklinome ...alla apla mia paratirisi ekana.

Exis dikio oti gia tis ikanotites mou, to 1.6 den ine efikto, alla kano ke ego oti mporo. Pote den exo paradexti oti ime kalos grower alla den ime ke tipota paparas na leo aerologies, oti leo to leo apo tin embiria pou exo xoris na metafero kati pou diavasa kapou xoris na to exo testari.

Okay exis dikio gia afta pou iparxoun sto forum, opos ke iparxoun dentrakia mesa se 1 potiri 300sion ml me xoma ke to denraki exi 50g founda pano tou, ...den to amfizvito alla an den to pistevo
avatar1581_1.gif



letis, den se ekraxa ke singnomi an to elaves etsi, alla ta dika mou 6alitra vaza isa isa 170g xorane:wallbash: kala omos pou mou to ipes na psaxo vazakia san ke ta dika sou na perno kana dio kila sto grow:biggrin:


p.s Tora to prosexa ke tha ithela na se diorthoso oti exoume vali ke emis [ke poli ali] led... gia afton akrivos ton logo protimame tis hps :tiphat:
 

Bluesdude

Member
Θα τα φτάσω κάποια στιγμή :D

Τώρα για τσόντα σε hps, πρώτα θα έλεγα αλλαγή σχεδίου, θέλεις πανελ με μικρότερη ψύκτρα πιο ευκολοδούλευτα, τα συγκεκριμένα είναι αρκετά βαριά και δε να μανουβράρονται. Από θέμα φάσματος τώρα, θα έλεγα το (γ) ακούγεται ενδιαφέρον αν βρεθούν τα λεντ σε τιμές τις προκοπής γιατί τα υπέρυθρα κοστίζουν ένα κάρο
 
L

letis

Pros theou letis den se amfisvito :whiteflag:oute gnoriza oti ise 'πολύ καλός grower' opos kala ekanes ke mou ipes gia na xero ke me pion exo na kano. Timi mou! ipoklinome ...alla apla mia paratirisi ekana.

Exis dikio oti gia tis ikanotites mou, to 1.6 den ine efikto, alla kano ke ego oti mporo. Pote den exo paradexti oti ime kalos grower alla den ime ke tipota paparas na leo aerologies, oti leo to leo apo tin embiria pou exo xoris na metafero kati pou diavasa kapou xoris na to exo testari. έχεις τεστάρει δηλαδή ότι τα συγκεκριμένα φώτα δεν μπορούν να δώσουν τέτοιες αποδόσεις και το λες?

Okay exis dikio gia afta pou iparxoun sto forum, opos ke iparxoun dentrakia mesa se 1 potiri 300sion ml me xoma ke to denraki exi 50g founda pano tou, ...den to amfizvito alla an den to pistevo

letis, den se ekraxa ke singnomi an to elaves etsi, alla ta dika mou 6alitra vaza isa isa 170g xorane:wallbash: kala omos pou mou to ipes na psaxo vazakia san ke ta dika sou na perno kana dio kila sto grow:biggrin:


p.s Tora to prosexa ke tha ithela na se diorthoso oti exoume vali ke emis [ke poli ali] led... gia afton akrivos ton logo protimame tis hps
ωραία. αντί να συγκρίνουμε βάζα λοιπόν, με χαρά αν θελεις να ανοίξουμε ένα τοπικ για τα led και να τα πούμε εκεί. να αλλάξουμε απόψεις. να μας πεις και τι led χρησιμοποιήσατε και σας απογοήτευσαν. ευχομαι να μην κάνατε τα τεστ σας μόνο με τίποτα ufo που αγόραζαν κάποτε όλοι και αναρωτιούνται γιατί δεν δουλεύουν καλά.. θα χαρώ πολύ πραγματικά να κάνουμε μια κουβέντα κάπου. δυστυχώς μέχρι τώρα είναι ελάχιστοι οι Έλληνες που γνωρίζω να μεγαλώνουν με led.

Υ.Γ: δεν ειμαι ψωνιο, ούτε προσπαθώ να αποδείξω κάτι. αλλά από την πρώτη στιγμή που ανέβασα το grow, κάποιοι προσπαθείτε να με βγάλετε ψευτη και υπερβολικό απλά και μόνο γιατί δεν σας αρέσει η απόδοση των led. μάλλον δεν θέλετε να την πιστέψετε. λάθος μου που σας πέταξα το 1,3-1,6 και σας ήρθε κάπως. αλλά αυτή είναι η αλήθεια. αποτέλεσμα πολλών παραγόντων αλλά αλήθεια. συγνώμη αν προσέβαλα κάποιον με τις απαντησεις μου. απλά υπερασπίζομαι τα πιστεύω μου όπως κάνετε και σεις με τις νατρίου σας. καλά grows να έχουμε είιτε με led είτε με νατρίου είτε με κεριά...
 

orfeas

Active member
Veteran
Το αν είσαι η δεν είσαι ψώνιο ουδόλως με αφορά(ουδείς αναμάρτητος...) κι ούτε βλέπω ότι προσπαθείς να αποδείξεις κάτι γιατί δεν το κάνεις. Μας πλασάρεις μια καλλιέργεια με αυτόματα και μας λες την απόδοση της. Κι εγώ σου λέω ότι αυτόματα βάζουν όσοι δεν ξέρουν να καλλιεργούν η όσοι δεν κατέχουν τη κάνναβη.
Σαφώς και ενδιαφέρει η απόδοση των λεντ, μιας κι απ' ότι φαίνεται είναι ο φωτισμός καλλιέργειας του μέλλοντος. Αλλά, κουβέντες του στυλ "εγώ έπιασα χ γρ./βατ" και τις οποίες βαρέθηκα να τις διαβάζω στο διεθνές, απευθύνονται μάλλον στους νέους άσχετους που τσιμπούν με νούμερα ψιλο-αβασάνιστα.
Βάλε μια καθαρή σατίβα κι έλα να μου πεις τι έπιασες...
 

locoezon

Member
Βάλε μια καθαρή σατίβα κι έλα να μου πεις τι έπιασες...

Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο νου σου ορφέα?

Άγιε απέχεις από το άθλημα φέτος?
Δεν σε βλέπω και πολύ δραστήριο,λογικά έχεις τρεχάματα!


Όσο για τον ΑΣΤΗΡ,αν και δεν έχω panel το υποστηρίζω με χίλια αυτό το επιχείρημα,μονο και μονο οι ώρες που πέρασαν αυτά τα παιδιά γράφοντας σε φόρουμ αναλυτικά για όλα τους τα βήματα λέει πολλά... ελάχιστα company θα το έκαναν αυτό.
 

makedon

Member
Veteran
φιλε λετισ το γκρου σου μιλαει απο μονο του...keep it green

τωρα για την συζητηση περι ποιοτητας....αν θες το 100% πρεπει να βρωμισουν τα χερια (νομιζω) :tiphat:
 
L

letis

καλημέρα και χρόνια πολλά. δυστυχώς ένα πρόβλημα υγείας με ταλαιπωρεί εδώ και καιρό και για αυτό και είναι τα Update τόσο αραιά. anyway. τα κορίτσια δεν θα έλεγα ότι είναι και στα καλύτερα τους αφού πρακτικά εδώ κι 3 βδομάδες μεγαλώνουν μόνα τους. ευτυχώς που υπάρχει ένας φίλος και τα ποτίζει τουλάχιστον. μπήκαμε 6η βδομάδα σήμερα. το pineapple express έχει ήδη φουντιάσει οπότε πιστεύω θα τελειώσει αρκετά νωρίτερα. το airpot από ότι βλέπω αποδίδει πολύ καλά. ίσως να ήταν λίγο μεγαλύτερη η ανάπτυξη γιατί τις τελευταίες μέρες με τα κρύα που έχει πιάσει μεγαλώνουν στους 17-19 βαθμούς. έκανα όσες βελτιώσεις μπορούσα αυτές τις μέρες που ήμουν σπίτι οπότε τώρα είναι καλά.

36η μέρα λοιπόν για όλα. e.c : 1, p.h : 5,9. από σημερα τα watt είναι στα 192 (8 πανελς) και θα βάλω μεσα στη βδομάδα άλλα 2 οπότε το max θα είναι 240. επίσης από αυτη τη βδομάδα θα γυρίσω το φαγητό σε connoiseur bloom. θα ήθελα να το κάνω την επόμενη αλλά βλέπω ότι το pineapple express και το afghan kush ryder βιάζονται..






white widow, big bang



pineapple express, afghan kush ryder



+speed

 
Χρόνια πολλά και υγεία φίλε! Περαστικά σου εύχομαι και καλή συνέχεια με τα βλαστάρια...
 

locoezon

Member
Περαστικά σου ρε Λέτις και γρηγορη ανάρρωση,τα μωρά πάνε μια χαρά πάντως και συγχαρητήρια στον φίλο σου που τα προσέχει. :comfort:
 

ganja3

Member
περαστικά φίλε .
μάλλον κανένα στάσιμο θα είχες ... όλα τα άλλα τα γιατρεύει το χόρτο:biggrin:
τα φυτά μια χαρά δείχνουν , άντε να μαθένει το σπόρ και κανένας φίλος ,, όχι μόνο στην τράκα :biggrin:
 

Bluesdude

Member
Περαστικά letis, όπως λέει κι ο ganja, να μαθαίνει και κανείς άλλος το σπόρ, να δουλέψουν τις τράκες τους
 

tjo

life gardener
Veteran
ό,τι και να ναι εύχομαι να είναι περαστικό φίλε μου...
τα φυτά είναι 2εύον..δε σχολιάζω καν!

+ tjoενέργεια:comfort:
 

weedolada

Member
letis περαστικά σου φίλε!καλή συνέχεια με το grow σου..!το afghan είναι δύναμη..το έχω βάλει..
 
L

letis

καλημέρες. update. μπήκαμε 7η βδομάδα. μέρα 43 για όλα. E.C : 1,3 , P.H : 5,9 , Wattage : 240
αν έχεις τύχη διάβαινε λένε.... τα κορίτσια δε λένε να ανθίσουν.. τα 4 στα 6 δηλαδή. ευτυχώς το pineapple express και το afghan kush ryder το πήραν απόφαση και τσούκου τσούκου από αυτή τη βδομάδα βγάλαν παπάδια. τα υπόλοιπα μουλαρωμένα. έχουν γεμίσει άσπρες τρίχες(ευτυχώς δείξαν φύλλο δε λες) και τρελάθηκαν να βγάζουν κορυφές. λες και είναι φωτοπεριόδου στα φουλ τους. ίσως φταίει το ότι ακόμη δε γύρισα σε flower λιπάσματα? δεν ξέρω. το να έπεσα σε 4 διαφορετικά strains που όλα να θέλουν 12/12 για να ανθίσουν μου φαίνεται τραβηγμένο πολύ. από την άλλη με τα αυτόαμτα είπαμε πρέπει να περιμένεις τα πάντα. πόσο μάλλον σε αυτό το grow όπου όλες οι ποικιλίες είναι καινούργιες για μένα.. anyway. Πέμπτη θα ποτιστούν με connoiseur οπότε ελπίζω να ξεκολλήσουν και να μπουν σε διαδικασία flowering. αν όχι από Δευτέρα τα γυρνάω σε 12/12 και βλέπουμε τι ρόλο βαράνε τελικά.


pineapple express:





afghan kush



όλα τα υπόλοιπα



 
Last edited:

locoezon

Member
Γεια σου ρε Λέτι με τα πιπινακια σου!

Αυτά θα είναι και τα τελικά σου Watt???
 
Top