What's new

Arena growerilor - RO 2013

fenomeno_djo

Active member
Asa se-aude ca ardem chatul cu o poveste in seara asta :biggrin:
 

Attachments

  • SAM_1411.jpg
    SAM_1411.jpg
    54.2 KB · Views: 23

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si eu am pregatite cate un sample din blockhead x angel's breathe si una din acest haze:



In concluzie, sa ziceti cam cand ne intalnim pe chat sa schimbam impresii despre fetele din concurs. :tiphat:
 

pagabboy

Active member
am taiat si eu una bucata papaya
picture.php

picture.php

poza asta e pentru cei ce vor sa faca altoi
picture.php

inaltimea finala 80 de cm asta din cauza ca am fost plecat in perioada de cretere exploziva
picture.php

picture.php

enjoy
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
A ramas doar "ghiveciul" pe care o sa-l "disec" mai incolo, pt a se vedea cum se comporta radacina cu "airdome"
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=42768&pictureid=1062830&thumb=1]View Image[/URL]
Si am pus la uscat recolta:
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=42768&pictureid=1062832&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=42768&pictureid=1062831&thumb=1]View Image[/URL]
piramidon reports: Mission accomplished! :tiphat:

Jos palaria Piramidoane ! :tiphat:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Le multumesc tuturor pt aprecieri si fara falsa modestie spun ca n-am facut altceva decat ce fac si fratii mei de breasla. Cu unele mici diferente.
Ceea ce ma aduce la subiectul airdome:

Dupa cum se vede din poza, nu-i o mare diferenta decat gaura din mijloc. Dar acolo, pe fundul ei se adunasera o gramada de radacini.
Totusi, observ aceeasi aglomeratie de radacini si in stratul de perlit de pe fund. Ba chiar mai multe in asta, pt ca are suprafata si vol mai mare, deci e mai mult loc pt dezvoltarea lor (radacinilor).
Vizual, nu e mare diferenta inauntrul mediului de crestere, dar comparabil cu alte plante, cele la care am folosit airdome s-au dezvoltat mai repede si mai mult, ba chiar au inflorit si/sau terminat mai repede decat suratele lor fara dom.
Concluzia mea este ca poti face diferenta cu un dom doar cand cresti o singura planta in sol (poate si in cocos), in rest, ma pregatesc de marele salt in necunoscut (pt mine) si anume: HYDRO :bandit:
Si mai subliniez o concluzie personala.
De cand am inceput sa folosesc stratul de perlit pe fundul ghivecelor, nu am avut decat de castigat in sensul dezvoltarii plantelor si usurinta in ingrijirea lor. Udatul consta in varsarea apei in tava pe care stau ghivecele. Chiar daca le dau mai multa apa decat le trebuie, nu apare supraudare (overwater), stratul de perlit nepermitand solului (turba) sa traga mai multa apa decat are nevoie planta.
Bineinteles, presupun ca cineva care va imita metoda va avea grija la hidroizolarea box-ului... :D
Aici e mandria mea. O clona de Jack Herer care are, in acceptia mea, forma si dimensiunea perfecta:

Seamana al naibii de mult cu cea a lui explo din concurs, doar ca a lui e mai mare.
Auzi explo? A ta e mai mare :laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da man, nu e nevoie sa mai spui, cred ca o stim cu totii! :laughing:

multumim pentru disectia ghiveciului. acum mai ramane de venit disectia de la fenomeno, sa ne arate ce ascunde ghiveciul lui, cel cu plantele siameze. :woohoo:
 

fenomeno_djo

Active member
Sunt 50% cloudy pan acum si niciun amber, deci poate mai este inca o saptamana si un pic pana la disectie :D Pan atunci eu ard un cui de nerabdare..:joint:

offtopic: nu stiu ce se intampla cu chatul dar e stricat rau. DImineata pot intra, noaptea nu; Ca aseara, cand nici cum n-a vrut sa se deschida. Afisa doar un ecran verde trist..
 

Itachi

Member
Le multumesc tuturor pt aprecieri si fara falsa modestie spun ca n-am facut altceva decat ce fac si fratii mei de breasla. Cu unele mici diferente.
Ceea ce ma aduce la subiectul airdome:
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=42768&pictureid=1063735&thumb=1]View Image[/url]
Dupa cum se vede din poza, nu-i o mare diferenta decat gaura din mijloc. Dar acolo, pe fundul ei se adunasera o gramada de radacini.
Totusi, observ aceeasi aglomeratie de radacini si in stratul de perlit de pe fund. Ba chiar mai multe in asta, pt ca are suprafata si vol mai mare, deci e mai mult loc pt dezvoltarea lor (radacinilor).
Vizual, nu e mare diferenta inauntrul mediului de crestere, dar comparabil cu alte plante, cele la care am folosit airdome s-au dezvoltat mai repede si mai mult, ba chiar au inflorit si/sau terminat mai repede decat suratele lor fara dom.
Concluzia mea este ca poti face diferenta cu un dom doar cand cresti o singura planta in sol (poate si in cocos), in rest, ma pregatesc de marele salt in necunoscut (pt mine) si anume: HYDRO :bandit:
Si mai subliniez o concluzie personala.
De cand am inceput sa folosesc stratul de perlit pe fundul ghivecelor, nu am avut decat de castigat in sensul dezvoltarii plantelor si usurinta in ingrijirea lor. Udatul consta in varsarea apei in tava pe care stau ghivecele. Chiar daca le dau mai multa apa decat le trebuie, nu apare supraudare (overwater), stratul de perlit nepermitand solului (turba) sa traga mai multa apa decat are nevoie planta.
Bineinteles, presupun ca cineva care va imita metoda va avea grija la hidroizolarea box-ului... :D
Aici e mandria mea. O clona de Jack Herer care are, in acceptia mea, forma si dimensiunea perfecta:
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=42768&pictureid=1063736&thumb=1]View Image[/url]
Seamana al naibii de mult cu cea a lui explo din concurs, doar ca a lui e mai mare.
Auzi explo? A ta e mai mare :laughing:

La ce te referi prin hidroizolarea box-ului ?
 

recfree

New member
HIDROIZOLÁ, hidroizolez, vb. I. Tranz. A izola pentru a împiedica sau reduce infiltrarea sau orice altă acțiune a apei asupra unei construcții. [Pr.: -dro-i-] – Hidro- + izola.
 

Itachi

Member
Nu inteleg de ce ar trebuii sa il izolt sa nu intre/iasa apa. Cum sa iasa apa din box? Sare din vasul ghiveciului ? ... sau de unde sa intre apa in box ?
 

cmnbs

Active member
pai daca perlita lui Piramidon nu permite turbei sa absoarba mai multa apa decat ii e necesar plantei,de ce e nevoie d eo hidroizolatie asa buna? presupun ca la asta s-a gandit si Itachi.nu?!
 

Itachi

Member
pai daca perlita lui Piramidon nu permite turbei sa absoarba mai multa apa decat ii e necesar plantei,de ce e nevoie d eo hidroizolatie asa buna? presupun ca la asta s-a gandit si Itachi.nu?!
Asta nu am inteles eu, de ce trebuie sa "hidroizolez" box-ul.

hidro nu-i ca soil grow, vara nu-i ca iarna, itzachi e pe langa.

E vorba de soil grow :laughing:. Fumat placut in continuare :blowbubbles:
 

Latest posts

Latest posts

Top