What's new

1st XPerience

Status
Not open for further replies.

Chris14

Member
:smoke::smoweed:Salut,

Eu sunt Grasu`:wave:, Basic in ceea ce priveste "gradinaritul", de asemenea si pe forum.

Aceasta este prima mea experienta "profi", am mai avut vara trecuta o clona de White Widow, care am incercat sa o cresc indoor in conditii de outdoor, bineinteles ca a fost un caz esuat.

De data aceasta m-am mai documentat, si impreuna cu voi, si sfaturile voastre binevenite, sunt convins ca va fi un succes.

Avem urmatoarea samanta :

Code Name : Pakistan Ryder

Sex : feminizat
Type: Ruderalis, indica/sativa
Flowering : Auto, short 55-60 days
Thc Level : 20%-21.2%
Height : short

In urmatorul box :

40cm l X 40 cm L X 150cm H

1 CFL 33w Philips lumina rece 6400K
1 CFL 32w Hepol Lohuis lumina calda 2700K
1 neon 14w
Sursa atx 400w
2 coolere



Mai trebuie sa fac un filtru, am cumparat deja filtru clasic de hota, si 1k carbune activ, as avea nevoie de niste sfaturi , cum sa-l fac, si cum sa-l pozitionez cel mai bine.

Astepta parerile, sfaturile voastre.


Aaa... si sa va fac cunostiinta cu Zuza care are 7 zile .

Ziua 5
 

gorbaciov

Member
pana atuncia aranjeaza boxu ala !
cumpara becuri!
filtru o sal faci cand o sa ai nevoie adica in flower.
ce faci tu acolo nu prea se numeste profi!
 
S

SfPetru

nu prea inteleg care e moda cu autoflower-u si cred ca o zic a mia oara....si o sa o mai zic, de ciuda....e 12 lei un temporizator, and that`s all you need

oricum, cateva observatii, vad coolerele, vad intake-ul dar nu vad nici un extractor,
luminile sunt muuult prea departe, cfl-urile nu au patrundere aproape deloc, la distanta aia o sa cresti un bat nu o planta
instalatia electrica (in special sursa aia) nu are ce cauta pe jos, cand uzi cu siguranta o sa curga apa si asta poate insemna incendiu.
pune un ventilator sa bata de la o oarecare distanta pe planta, APROPIE LUMINILE!!!!, pune un extractor, ia-ti un termo higrometru (preferabil cu min/max) ca sa ai o idee si despre umidiatatea mediului.

nutrienti ai de gand sa folosesti ? ce ?
daca nu ce alta metoda de fertilizare cauti sa folosesti ?
pentru flower ce vei folosi? tot cfl sau hps? cati W?

anumite chestii le-am repetat intentionat pentru ca sunt esentiale, momentan ai multe greseli care trebuie corectate RAPID

edit: am uitat sa iti zic, in loc de sursa ai putea folosi niste alimentatoare de router sau ceva de genu care sa iti dea 12V si vreo 2A, consumi mai putina electricitate, zgomotul este redus si ala e mai usor de montat prin alta parte
 

Chris14

Member
nu prea inteleg care e moda cu autoflower-u si cred ca o zic a mia oara....si o sa o mai zic, de ciuda....e 12 lei un temporizator, and that`s all you need

oricum, cateva observatii, vad coolerele, vad intake-ul dar nu vad nici un extractor,
luminile sunt muuult prea departe, cfl-urile nu au patrundere aproape deloc, la distanta aia o sa cresti un bat nu o planta
instalatia electrica (in special sursa aia) nu are ce cauta pe jos, cand uzi cu siguranta o sa curga apa si asta poate insemna incendiu.
pune un ventilator sa bata de la o oarecare distanta pe planta, APROPIE LUMINILE!!!!, pune un extractor, ia-ti un termo higrometru (preferabil cu min/max) ca sa ai o idee si despre umidiatatea mediului.

nutrienti ai de gand sa folosesti ? ce ?
daca nu ce alta metoda de fertilizare cauti sa folosesti ?
pentru flower ce vei folosi? tot cfl sau hps? cati W?

anumite chestii le-am repetat intentionat pentru ca sunt esentiale, momentan ai multe greseli care trebuie corectate RAPID

edit: am uitat sa iti zic, in loc de sursa ai putea folosi niste alimentatoare de router sau ceva de genu care sa iti dea 12V si vreo 2A, consumi mai putina electricitate, zgomotul este redus si ala e mai usor de montat prin alta parte

Mai exact pe un temporarizator am dat 29Ron,
Nu stiu ce sa zic daca este o moda cu autoflower-ul sau de ce il prefera altii, eu l-am preferat deoarece :

1) Prima data cand pun, ca oricine , vreau totul cat mai repede ceea ce ma duce la punctul
2) ca este gata de cules in maxim 60zile de la germinare
3) Nu exista sansa sa ii dau prea multa lumina :D
4) Pentru faptul ca nu ii schimb ciclul de lumina
Daca totul o sa mearga bine, si mai capat putina experienta si o sa am tot ce imi trebuie, mai am de plantat un Moby Dick si un White Russian.

Exact inca nu am nici un extractor, m-am apucat de box ieri , urmeaza sa imi vina un placaj in care sa decupez si sa incastrez un ventilator de baie, de vreo 30cm diametru, pentru filtru, cred ca am tot ce imi trebuie, carbune activ si filtru de hota, cum m-ai sfatuii sa-l fac?

Luminile intradevar sunt sus, dar am preferat sa urc planta la luminii decat sa cobor luminile la planta, din pacate am avut un mic incident , placa pe care sta acum atat de jos Zuza, era muuullt mai sus, din cauza aceasta prinsesem unul dintre coolere care sa bata cat mai mult inspre ea, iar al2lea cooler sa bata inspre becuri, sa pastrez o temperatura decenta, maine o sa o prind in 2 bride, cat mai sus, sa vad cum fac ceva reglabil..

Cat despre sursa este pus tot temporar acolo, si o sa urmez sfatul tau sa caut un alimentator de router, la 2A pot tine 4 coolere linistit, gresesc?

Legat de termo higrometru, cam cat ar costa, unde il gasesc ( bineinteles cel mai eficient) si care ar este umiditatea optima pentru planta? si cum ar fi cel mai bine sa ridic umiditatea? sa pun intr-un bol apa fiarta, sa iasa aburi? dar s`o scad?

Am de gand sa folosesc, nu stiu exact ce, am gasit pe un site homegrow parca sau growin , la 150Ron parca, un pachet complet, si pentru vegetatie si pentru flower si inca una nu stiu pentru ce /:)
Ce imi recomanzi?

Pentru Flower, da tot CFL, o sa inlocuiesc philipsul cu lumina rece , cu unul cu lumina calda cred ca tot de 32w, cu cel care este si acum, in total 64w economici, echivalentul cu 320w total. pentru juma de metru patrat, banuiesc ca este indeajuns, gresesc?
 
B

blu

1) Prima data cand pun, ca oricine , vreau totul cat mai repede ceea ce ma duce la punctul
12/12 din samanta si tot 3 luni iti ia, daca asta urmaresti. Da' nu prea merita, avand in vedere ca poti sa scoti de multe ori mai mult daca o tii cateva saptamani in veg.
2) ca este gata de cules in maxim 60zile de la germinare
sub 60 n-ai nicio sansa. nici una!
3) Nu exista sansa sa ii dau prea multa lumina
biggrin.gif
soarele e de jdemii de ori mai puternic decat orice bec facut de om
4) Pentru faptul ca nu ii schimb ciclul de lumina
ahaha.
 

Chris14

Member
12/12 din samanta si tot 3 luni iti ia, daca asta urmaresti. Da' nu prea merita, avand in vedere ca poti sa scoti de multe ori mai mult daca o tii cateva saptamani in veg.
sub 60 n-ai nicio sansa. nici una!
soarele e de jdemii de ori mai puternic decat orice bec facut de om
ahaha.

Nu vreau sa te contrazic deloc, ai pus si tu acelasi strain si ti-a iesit in 3 luni?

De acord ca soarele este cel mai bun , dar :

1) nu am posibilitatea sa o cresc outdoor.
2) ar fi fost mult mai economic, dar nu a-si fi putut sa o tin atat de mult sub control , sa ii mentin o temperatura constanta, o umiditate constanta. etc.
3) riscul de esec este redus cu 50% indoor, decat outdoor.
 
B

blu

Nu exista sansa sa ii dau prea multa lumina
Pai chiar nu exista, dar de ce pui asta ca argument pentru af?

La 4) sa fim seriosi, iti ia 1min sa schimbi ciclul de lumina, si asta de maxim 2 ori pe intreg growul, deci ce legatura are cu af?

Din ce ai scris inteleg ca ai ales af pentru ca zicea in descriere ca termina in 60 zile. Pai, ce sa-ti zic, nu-ti urez decat spor si multa bafta!
 

Chris14

Member
@funfact merci pentru link, totusi as fi mai incantat daca mai indruma undeva unde sa gasesc thread-uri facute de romani, cu accesorii luate din romania, m-as orienta mult mai bine.
 

Chris14

Member
Pai chiar nu exista, dar de ce pui asta ca argument pentru af?

La 4) sa fim seriosi, iti ia 1min sa schimbi ciclul de lumina, si asta de maxim 2 ori pe intreg growul, deci ce legatura are cu af?

Din ce ai scris inteleg ca ai ales af pentru ca zicea in descriere ca termina in 60 zile. Pai, ce sa-ti zic, nu-ti urez decat spor si multa bafta!

Sure, exact primul mare motiv este ca termina in 60zile, restul au fost niste argumente, care puse in balanta au contat si ele la alegerea AF.

Nu inteleg, de ce este atat de rau cu AF?
 
B

blu

Termina in 60zile, se termina in 7. Eu zic ca nu merita riscul. Ai o planta, nu 20.
 

coolbud

puffin' the herb
Chris pune-le sub bec , acolo nu a crescut , s-a lungit dupa lumina , iar daca folosesti becuri cfl poti sa le pui lejer la 5 cm de el(ele) si atunci vei vedea cum creste ea cu adevarat altfel se va lungi si-ti va parea rau mai tarziu.
 
S

SfPetru

ce e aiurea la autoflower, este ca in prima vegetatie exista sansa sa gresesti, si prin prelungirea vegetatiei poti scoate ceva ok la final, tu acum deja ai pierdut vreo 5 zile de vegetatie (planta putea fi mult mai mare la 7 zile, aprox 3 noduri, pe cand la tine al doilea nod nici nu s-a dezvoltat cum trebuie.)
site-uri nu avem voie sa dam aici dar cele precizate de tine sunt ok si gasesti orice ai avea nevoie pentru grow,
termo higrometrul cu minim maxim este 55 de lei,

extractorul este foarte important, plantele au nevoie de aer proaspat, pentru boxul tau ar fi suficient sa folosesti unul dintre ventilatoare ca extractor si pe celalalt sa il pui sa bata spre plante si becuri.

nutrienti, eu folosesc biobizz, si sunt foarte multumit, ce ti-as putea recomanda si ce vreau sa incerc si eu sunt nutrientii bio de la advanced nutrients. (iguana juice), sunt scumpi dar sunt sigur ca sunt cei mai buni din mai multe puncte de vedere.
oricum, cu biobizz nu vei da gres


cat despre lumina nu stiu ce sa zic eu am putin peste juma de metru patrat si un hps de 250W care da dupa cum zic cei de la sylvania 33.000 lumeni.
 

Chris14

Member
stiu , am mai pus acum ieri la germinat inca una indentica, maine probabil o sa mai pun inca una, si am mai adus un white widow , are 38 zile, dar este cam pricajita, pana la varsta asta a stat numai la geam nu foarte mult soare pe ea, o sa pun de indata poze cu ea,

Ideea este ca e prima data cand fac, si am vrut sa fac doar una de proba. intre timp m-am razgandit si o sa fie in total un white widow 3 pakistan ryder, si acum intrebarea in growul care il am, merge sa mai bag un moby dick si un white russian ? si sa le dau si lor tot 18/6 lumina ca la AF?
 

Chris14

Member
White widow

38 de zile , crescuta la geam , cam pricajita, nici pamant ff bun nu a avut, am pus o azi intro manuta de turba din pastile, dupa care in florisol, sper sa prinda.. niste poze si eu cred ca este femela dupa cum arata.
 
S

SfPetru

nu stiu ce sa cred despre grow-ul tau......mai ai multe de pus la punct.
fara 12/12 nu iti infloreste decat autoflower, cat despre white widdow-u ala, eu zic ca daca il pui acum in flower scoti 3 grame maxim de pe el
 
Status
Not open for further replies.
Top