What's new

Clonarea...

ProCan

Member
Astazi am facut instalatia cu Pompa de aer. Taieturi la 3 noduri distanta.Totul ca la carte , totul sterilizat .acum tin si distanta 35 cm.
Toate incercarile din trecut de a face radacini la clone , s-au terminat cu esec 100% .
:))) De data asta chiar vreau sa vad some "root Action"
Cum da radacina , pun poze. si cu sistemul
 
E

evilkid

DACA NU VORBITI DIN EXPERIENTA, NU MAI DATI SFATURI AIUREA !!!!!!!​
cum sa pui bah clonele la distanta de 50cm de un bec de 20w? v-ati lovit la cap?


daca clonezi sub 20w, tine clonele la 10-15 de bec. eu le-am tinut la 10 cm de un bec de 28w si am avut rata de inradacinare 100%

cat timp ajunge destula lumina la ele sa le stimuleze fotosinteza, e ok.
e mai bine sa le tii la 50 cm

PRIETENEEEEEEE!!!! CLONELE NU TREBUIE SA FACA FOTOSINTEZA

p.s.: s-a ales prafu' de sectiunea RO.... toti sunt mari groweri si se apuca sa dea sfaturi... foarte putini au avut macar o planta
 
E

evilkid

inainte clonam sub cfl. acum am un mh de 75w care e la distanta de 40cm de mediul de clonare si absolut toate clonele se prind....

50cm intre 20w cfl si clone mi se pare mult prea mult
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu puneam la 20-40 fata de un 11w, si tot asa, toate se prindeau. dar merge si la lumina naturala, in semi-umbra.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
ontopic: clonele fac fotosinteza ori ba?

ontopic: clonele fac fotosinteza ori ba?

Ca sa se formeze radacinile, butasii au nevoie de lumina. Da-le prea multa si se vor autoconsuma. Da-le prea putina si nu vor prinde radacini, sau vor face f greu.
Unii groweri recomanda sa dai clonelor co2 suplimentar pt a accelera fotosinteza si implicit formarea radacinilor, altii sustin contrariul din motivul autoconsumarii mai sus mentionat...
Pana la urma, exista fotosinteza in procesul asta (clonare) sau m-am exprimat eu gresit? Poate ca este o reactie fotochimica... plm, ma lamureste si pe mine careva? Si pe restul lumii dealtfel. tx
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
acum le poti pune chiar la geam, numai ai grija sa nu ramana fara apa daca este soare. vara se pot pune si dupa jaluzeze sau draperii (evident, nu cele lightproof), intr-un colt al camerei.
 

arigog

Member
urmeaza sa fac prima operatiune de clonare si as vrea sa va intreb ce imi recomandati : rockwool sau pastile din turba ?
 

MJgrow

Active member
o oala, o bucata de folie de aluminiu.

Mi-au iesit 5 din 5 cu metoda asta. Oala fiind din inox, folia aluminiu (rol de sustinere a clonelor + nu lasa lumina sa intre )

umpli oala cu apa (pana sus ) pui folia frumos intinsa, apoi unde pui clona faci o gaurica cu ceva ascutit si o infingi acolo. In functie de marimea oalei atatea clone poti sa pui.

E metoda populara dar fara lumina la radacini.

P.S> sa faci un flush bun cu 1 zi macar inainte de recoltarea colnelor daca dai plantei nutrienti.
 

Chris14

Member
o oala, o bucata de folie de aluminiu.

Mi-au iesit 5 din 5 cu metoda asta. Oala fiind din inox, folia aluminiu (rol de sustinere a clonelor + nu lasa lumina sa intre )

umpli oala cu apa (pana sus ) pui folia frumos intinsa, apoi unde pui clona faci o gaurica cu ceva ascutit si o infingi acolo. In functie de marimea oalei atatea clone poti sa pui.

E metoda populara dar fara lumina la radacini.

P.S> sa faci un flush bun cu 1 zi macar inainte de recoltarea colnelor daca dai plantei nutrienti.

2 intrebari :

daca urmez metoda ta, nu le mai acopar? la modul sa fie inchise ermetic si sa aibe umiditatea mare?

ce este flush-ul??

si in cate zile ar prinde radacini?

Eu am mai vazut o metoda , in care o "juleste" ii pune pastila de turba, si pe urma o taie din mama, dar nu am inteles julitura cum se face ;))
 

arigog

Member
asa arata clonele mele dupa 1 saptamana , am folosit gel Clonex si pastile de turba .

sunt pregatite pt plantare in pamant ?

(sunt spoetnik#1 de la paradise seeds si da stiu ca trebuia sa rup randul de frunze de la baza sau macar sa le scurtez cu o foarfeca :p)
 

Attachments

  • 30062011202.jpg
    30062011202.jpg
    44.6 KB · Views: 29
  • 30062011203.jpg
    30062011203.jpg
    47.4 KB · Views: 25
Top