What's new

Clonarea...

Uncle77

Member
desi este foarte cald afara si in casa apa din cloner este sloi nicidecum calda . poate ca ar trebui sa fie apa putin mai calduta?:chin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca sloi inseamna aproape de inghet, ar trebui.. daca nu, e foarte ok. temperaturile peste 26 grade inhiba inradacinarea.
 

Uncle77

Member
da, o sa vad eu[aproape de inghet nu este doar ca mi se pare rece]. multumesc..
oricum e cam pe duca sezonul, macar sa invat cumva sa clonez si aplic la anu
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai incercat sa dai un search dupa cloning / how to clone pe forum? sunt cateva tutoriale cu metode explicate, incearca-le si vezi care iti place si merge in cazul tau.
 

Uncle77

Member
3 saptamani au trecut si au mai ramas 2 clone in viata , o sa le fac o poza la tulpina , au in varf o aglomerare de ceva alb tare.
am impresia ca piatra aia de acvariu elibereaza o chimicala nociva clonelor. altfel nu pot sa mi explic cum 80% din tutorialele care le am vazut aici pe site cu bubble cloner au avut semne de radacini incepand cu 5-6 zile . asta ma interesa si pe mine sa am radacini cat mai repede, si am vazut ca metoda asta isi arata succesu inca din primele zile...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai luat-o cumva de la chinezi? cauta una ambalata si vanduta de un brand serios in acvaristica, acelea sunt 100% non-reactive. (de obicei scrie si pe ambalaj din ce material/e e facuta.)
la fel verifica si vasul in care clonezi, sa fie foodsafe si nu din vre-un plastic ce elimina toxine.
furtul de aer.. iar, food grade sau de la o firma de incredere in domeniul acvaristicii.
(eu de la furtun am patit-o cam acum 2 ani, tot asa de abia faceau radacini 10-20% dintre clone, de abia dupa 2-3 saptamani. de atunci nu mai cumpar chestii din acestea de la petshopuri mici, varsate, cred ca le iau de prin china mai toti, ieftine si proaste de-ti mor pestii, sau in cazul nostru clonele..)
 

Uncle77

Member
frate Hempfiled cum am zis si in postu de mai sus, in majoritatea tutorialelor pe care le am vazut aici in forum, ei folosesc un recipient din plastic, nu cred ca e cazu sa ma complic cu lut...
+ ca mie imi trebuie ca apa sa fie mai calda (cred eu)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
succes, dar din ce spui incep sa inclin catre "strain greu de clonat".
incearca si un alt strain, de curiozitate.

si inca ceva, cumva asta de incerci sa-l clonezi are tulpina goala pe dinauntru la maturitate? acelea tind sa se cloneze mai greu, deoarece intra aer in tulpina si mucegaiesc.
 

Uncle77

Member
multumesc.
am facut ultima taietura sub apa de data asta ( data trecut am taiat la "aer'' cu un cutter ruginit :)) ) acum in schimb lama noua, curata. Tulpinile au o maduva alba, nu s goale iar genetica nu o stiu pentru ca sunt seminte adunate (bagseeds) doar ca 6 au preflowers , sunt gagici. Pentru la anu am o lista mare de cumparaturi in materie de seminte :D

PS toate sunt diferite, ar fi ghinion mare ca toate sa fie greu de clonat . ma rog sa fi gresit eu cu ceva decat sa fie strainu greu de clonat :))

PS2 am gasit prin casa niste pastile cu coco peat cred. ai incercat vreodata sa clonezi in asa ceva Explo?

PS3 am pus in 3 stiluri : bubbler, apa simpla intr un pahar (ca la inceputu acestui thread) si in pastile de coco - trebuie sa iasa ceva .

sper ca nu te am innebunit :))
 
Last edited:

gigi becali

Member
unchiule ... iti recomand root it chit de propagare ... e doar 60ron si are tot ce trebuie pt clonat... explodeaza radacina indiferent de strain
 

gigi becali

Member
inainte clonam sub cfl. acum am un mh de 75w care e la distanta de 40cm de mediul de clonare si absolut toate clonele se prind....

50cm intre 20w cfl si clone mi se pare mult prea mult

din cate stiu eu fara fotosinteza planta nu traieste si fara intuneric radacina nu creste :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pe langa faptul ca nu prea inteleg rostul unor raspunsuri sau adaugiri la intrebari puse cu luni in urma, as vrea sa va impartasesc si voua metoda de clonare invatata de la Explo: e nevoie de clone, perlit, apa, o caserola cu capac si rabdare. Dupa 7-10 zile de stat cu coditele in perlit umed, clonele sunt gata de transplantat.

Un pic de Rhizotonic grabeste procesul de inradacinare.



Imaginea este cam nefocusata pentru ca e destul de greu sa prinzi un contrast bun pe lumina actinica (20000K - asa au ledurile pe care le folosesc in veg bog)
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Aha, douaj' de mii 20.000K - ca asta de aici : http://www.ebay.com/itm/10W-High-Po...-15000K-20000K-25000K-455NM-30V-/281009761470

$T2eC16RHJGwE9n)yTT7sBQiLE0m23w~~60_12.JPG



Este de fapt un led albastru cu doar un foarte subtire strat de fosfor pe el, asa ca lumina e un alb spre indigo - perfect pentru acvarii cu apa sarata sau piscine. M-am gandit ca daca le face bine pretentiosilor de corali, le-ar face bine si plantelor - si se pare ca se dezvolta de minune mamele sub ele. Ce e interesant e ca varfurile de crestere, deshise la culoare, se vad fluorescente aproape, de un galben electric, aproape luminiscint.
 
Top