What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Clonarea...

ganjamind

Member
da da da. zici ca is prafuite... acuma am mutat 3 clone in pamant si cand m-am uitat la celelalte am observat ca is putrezite... oare le mai pot salva ?
degeaba le muti in pamant...de fapt este cam cea mai proasta masura ce poate fi luata..deoarece in pamant se poate infecta foarte usor..mai ales daca este intratat de vulnerabila...(clonele tale au imunitatea slabita ca si cum ar avea sida)
Ce ar trebui sa faci:
sa le cureti mazga de pe tulpina cu un jet de apa si apoi sa faci o noua taietura din punctul in care tulpina mai este inca tare,presupun ca doar in partea inferioara este moale.
Schimbi apa,ai grija sa nu se incalzeasca prea tare si e posibil sa le salvezi.
Eu am reusit sa salvez 3 din 5..
 

ganjamind

Member
faza e ca daca apa este calda devine un loc propice ptr protozoare si amibe si toate draciile astea unicelulare ce se hranesc cu planta ta...
temp apei trebuie tinuta sub 24 C
 
am mutat clonele care aveau radacini date... cu clonele alea asa am facut.. am taiat tulpina pana unde era oke . in fine ,si astea is bune ...
 

tricky1

Member
Am gasit in revista , issue 6, ca cica si mierea ajuta la clonare.
Copy/paste de acolo:
" Honey Cloning
Many don’t know that rooting hormones in gel, powder, etc. are not indispensable to speed up the rooting process of freshly cut clones. The same results, if not better, can be obtained in the same amount of time and in any medium (peat pellets, rockwool, aircloner,etc.) using one of God’s gifts to man: honey!
Honey is not only a natural rooting agent, but has the added benefits of being completely organic, with antiseptic, antibacterial, and antifungal properties as well as a variety of other benefits. "
How to:
The honey used for cloning should be preferably organic and unprocessed, but any honey will do. The first step before taking your cutting is to mix approximately 1 part honey to 3 parts RO water or distilled water to dilute it, it shouldn't be too thick, nor too watery, a dense syrup consistency is fine. The solution should be lukewarm
(around 18°C – 64.5°F), when used. You take your cutting as usual, dip the stem in the solution to cover it
up to 1cm (little less than a half inch) above the cut, then place the cutting in your medium of choice,
bubbler, Jiffy pellets, rockwool, whatever. Voilà! Depending on the strain and the medium used, your
honey clones will take exactly as long to root as clones treated with rooting hormones in the same conditions,
and you’ll be surprised to see that your clones do not wilt or seem traumatized at all. Try it, you’ll like
it!
 

MJgrow

Active member
chiar am sa incerc si eu cu prima ocazie metoda asta in paralel cu una conventionala.

stiu ca mierea e buna atunci cand te frigi. se pune pe suprafata pielii pentru a se vindeca mai repede. deci ar trebui sa functioneze si in cazul clonelor daca pe pielea lezata pui miere si ii face bine.(nu are bacterii, microbi, etc)
 

daphyx

Member
a folosit careva la clonare miere?? da rezultate sau e vrajeala?
Am citit pe alt forum cum ca mierea ar fi mult mai buna la clonare decat gelul de clonare,cel care a postat acolo spune ca foloseste o solutie din miere si apa, in esenta miere un pic diluata cu apa dar tot vascoasa,in care scufunda 2-3 cm din clona.El arata si poze cum ca in zona scufundata in miere apar radacini mult mai repede decat daca s-ar folosi clonning gel
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu am folosit si merge. de fapt cred ca am mai spus asta pe aici. poate ar merge sa incerci un search??
de geluri nu stiu ce sa zic ca mai mult m-au incurcat pana acum...
 

yohji

Member
cam dupa cat timp incep clonele sa si revina de cand le iei din apa si le pui in pamant? la mine au 4 zile si sunt din ce in ce mai firave.
inteleg faptul ca trec prin stres si trebuie putina rabdare dar deja le a luat 20 de zile sa le dea radacini ...acum cat trebuie sa mai astept sa si revina sa le vad ca se indreapta si au pofta de viata?
 
E

evilkid

probabil ai rupt radacinile cand ai facut transplantyul.... stropeste-le pe frunze cu nijte apa...
 

yohji

Member
sunt absolut sigur ca n am rupt nimic ..m am purtat prea atent cu radacinile.
cat despre apa ce sa zic ..le pulverizez de 2 3 ori pe zi.
 

ganjamind

Member
probabil...nu stiu..nu am incercat cu ruderalis...
Pe cele autoflower la ce inflorit sa le pun? caci se pun singure indiferent de cantitatea de lumina oferita...de aceea se nm autoflower :D
 

Latest posts

Latest posts

Top