What's new

Clonarea...

Uncle77

Member
Salutare!
Tin un bubble cloner de vre o 6 zile cu ceva clone in el dar pompa merge non stop (iar mustati pe tulpini nu au aparut). La voi, cei care folositi bubble cloner, cum faceti, ii dati si cateva ore de repaus pe zi sau tot la fel non stop functioneaza ?

Sanatate! :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu iti trebuie dom la bubbler, doar sa mai completezi apa cand se goleste, si sa ai recipient opac ca sa nu se dezvolte alge.
 

Uncle77

Member
pana acum nu s au dezvoltat alge, e o cutie de inghetata alba putin transparenta..
si ce am pierdut anu trecut ca nu am clonat:
asta mirosea a piper si o idee dulce, dupa un curing mic de 2 luni era foarte parfumata si interesanta
picture.php

picture.php


si asta care mirosea a pamant si inca ceva nu am reusit sa i gasesc o asemanare. cam ciudat mirosul..
picture.php
 

pagabboy

Active member
eu clonez cu o minisera direct in tavite cu pamant foarte umed, pulverizez de 2 ori pe zi ca sa aiba umezeala pe frunze iese mai bine decat direct in apa (cel putin la mine).
 

Uncle77

Member
interesant. in cate zile dezvolta radacini? si fara stimulatori de inradacinare?

Edit

pana acum nu am reusit sa clonez decat un mascul ( intr un dop de pepsi :)) ) si ceva mai sativa care oricum nu a terminat ..deci mereu am mari emotii cand fac asta si nu am o reusita clara sa zic gata maine pun o clona in 10 zile este prinsa si pot sa o duc afara :(
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
mah unchiule, fara nici un stimulator pot da radacini tot intre 7 si 14 zile, uneori poate dura ceva mai mult. Dak vrei sa stii de ce, citeste un singur articol, cat de scurt o fi, despre clonare.
RECOMANDABIL este sa INTARESTI clona inainte de a o pune in sol, adica sa o scoti la soare progresiv, dealungul unei sapt (poate 2) pt a avea timp sa-si formeze un sistem de radacini care sa o alimenteze corespunzator sub razele nemiloase ale soarelui care nu se compara cu amaratu' de neon, cfl, etc sub care o tii cat face primele radacini.
Cand scot clone pt out, de obicei le inradacinez (7-14 zile), apoi le plantez in sol in ghiveci ceva mai inalt (macar 15 cm) si le mai tin o sapt sub bec pana isi intind radacinile mai adanc si se dezvolta mai bine, tot atunci incep sa le dau si nutrienti progresiv, incep cu 1/4-1/2 concentratie. Apoi le scot afara sub folie agro dubla si unde bate soarele direct pe ele cam 3-4 ore pe zi vreo 3-4 zile, apoi inca vreo 3-4 zile folie simpla in plin soare (minim 6 ore de soare direct) si abia apoi le plantez definitiv in solul de afara.
Poti scurta procesul cu riscul de a ucide clonele, pt ca n-au dezvoltat un sistem de radacini destul de puternic pt a sustine planta sub puternica radiatie solara, sau te pomenesti cu plante defecte din te miri ce motiv -principalul fiind sarirea etapelor necesare devoltarii corespunzatoare.
Clonarea e f simpla, daca tii cont de ce are nevoie planta in acest proces si de ce anume sa o feresti. Auzi pe cate unul:"am scos clonele afara si in 2 zile mi-au murit" Pt ca ametitul a uitat sa fereasca si radacinile de caldura excesiva, de ex, soarele batand chiar si prin folie pe ghivece si incalzind solul la 50 gr C sau peste, astfel a prajit radacinile.
Sau le-a facut o cupola ETANSA pt a le mentine umezeala si n-au mai avut aer, ori le-a scos afara sub cupola etansa si aerul necirculand in jurul frunzelor n-au mai avut CO2 pt fotosinteza.
etc si altele...
got it? ;)
 

Uncle77

Member
multumesc pentru explicatia lunga dar ma descurc dupa ce prinde radacini nu i asta problema :D, problema e ca nu prea imi iese mie treaba cu clonatu..
 

Uncle77

Member
am taiat crengutele, sunt in bubble cloner de o sapatamana, am scris si mai sus putin . doar ca radacinile intarzie sa apara. ce ai descris tu acolo cu transplantu si tinutu la bec stiu si eu, nu i mare filosofie .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai ai rabdare, daca nu apar in bubbler pana in saptamana 2, atunci sa zici ca nu merge.
Oricum, vara e posibil sa fie cam cald, si atunci se prind mai greu si e si posibil sa mucegaiasca inainte de a se prinde. Ca si plantele aflate in pamant, nu au nevoie de mai mult de 28 de grade, intre 23 si 26 fiind perfect, dupa parerea mea.
De la 30 in sus e greu si cu clonarea, ca si cu cresterea plantelor.
 

Uncle77

Member
ar trebui sa fac rost de un termometru sa vad temperatura apei :chin:..
prea calda sigur nu este pentru ca se simte "rece" la atingere

sau te refereai si la temperatura ambientului?
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Apei, si nu uita ca tu ai 36.5 grade, asa ca tot ce e sub aceasta temperatura e rece la atingere.. ;)
Oricum in timp, temperatura apei tinde catre cea a mediului. Si cu cat mediul e mai cald au nevoie de mai multa umiditate. Asa ca daca e prea cald s-ar putea sa ai mai mult succes cu un dom de umiditate.
 

Uncle77

Member
tare asta nu stiam ca avem 36.5 grade :D e bine de stiut ca referinta
o sa incerc sa pun o punga de plastic cumva pe o structura mica :D
multumesc
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
tare asta nu stiam ca avem 36.5 grade :D e bine de stiut ca referinta
o sa incerc sa pun o punga de plastic cumva pe o structura mica :D
multumesc

Glumesti, nu ? :laughing: Asta e temperatura medie a unui adult (in special barbati , intrucat la femei mai exista variatii 'in sus' de temepratura , iar copiii au in general temperatura un pic mai ridicata).

Banuiesc ca apa din bubbler nu depaseste 3-4 litri ca volum, asa ca e o chestiune de minute sau cel mult ore pana va ajunge la temperatura mediului ambiant. Asa cum spunea si Explo, temperatura ideala pentru germinare/inradacinare este de 26-27 de grade Celsius, in conditii de umitidate de peste 60% (cu cat umiditatea e mai mare, cu atat clonele vor consuma mai putina apa ).

Cand incerci sa faci clone in perioada de vara trebuie sa pui clonerul in cel mai rece loc din casa (mai ales ca nu e nevoie de lumina multa).

Ideal ar fi ca vasul din care e facut sistemul de clonare sa fie din lut nesmaltuit. Astfel de vase sunt poroase si permit apei sa strabata peretii (in cantitati mici) iar prin evaporare scad semnificativ temperatura apei din vas. Daca mai pui si un mic ventilator care sa sufle catre vas, poti ajunge lejer la temperaturi scazute.
 

Attachments

  • img-5480.jpg
    img-5480.jpg
    26.5 KB · Views: 26
  • Imag010-1.jpg
    Imag010-1.jpg
    44 KB · Views: 23
  • 655650940562101415817551-2534843-700_700.jpg
    655650940562101415817551-2534843-700_700.jpg
    21.6 KB · Views: 22
  • iooo.jpg
    iooo.jpg
    17.6 KB · Views: 20

Uncle77

Member
mai mult de juma din clone au murit, tulpinile au murit . mai bag o tura cu dom de data asta si intr un loc mai racoros sa vedem. daca nu direct hormon de inradacinare si aia a fost
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cred ca-i de la caldura. asa ca nu stiu daca o sa ajute hormonii de inradacinare.

incearca cu locul racoros, nu lasa multe frunze pe clone, si ai putea sa schimbi si apa odata la 2-3 zile.
 

Latest posts

Latest posts

Top