What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Utilizari ale Cannabisului in scop medicinal

spicy99

New member
mare pacat ca nu se misca nimeni in sensul asta :(
eu eram disperata sa gasesc uleiul si chiar ma-ntrebam cum pot sa-l iau fara mare tevatura din olanda .. trebui sa cumpar din nou.. nu m-a mai '' lasat'' tata
 
Last edited by a moderator:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Acum observ ca avem si o doamna pe aici, hmmm. Saru'manushitele. Pacat ca ocazia...

Nu poti sa il iei fara mare tevatura din Olanda, mai ales daca nu e de tip CBD.

Lumea se misca dupa interese. Si interese nu sunt. Legalizarea si/sau decriminalizarea ar insemna fonduri zero la anumite departamente, trafic zero la altele.

Bine, trebuie sa recunosc ca, daca as avea parghiile necesare sa fac un bisnis in directia asta, mi-ar conveni starea de lucruri :D

Oricum ar fi, pot sa spun ca exista cel putin o firma mare de naturiste care are pregatit asa ceva. Nu, nu aia de la domnita maria, aia sunt... nu sunt. Asadar la prima strigare, in 24 de ore au si iesit cu produsul pe piata, dar asta cand va veni strigarea.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Bine, trebuie sa recunosc ca, daca as avea parghiile necesare sa fac un bisnis in directia asta, mi-ar conveni starea de lucruri :D

Oricum ar fi, pot sa spun ca exista cel putin o firma mare de naturiste care are pregatit asa ceva. Nu, nu aia de la domnita maria, aia sunt... nu sunt. Asadar la prima strigare, in 24 de ore au si iesit cu produsul pe piata, dar asta cand va veni strigarea.

Parghiile le faci, nu trebuie sa vii cu ele de acasa, ca doar vorbim de romania, le trebuie si la ai nostrii niste bani in plus de sarbatori.

Si totusi, aia nu au cereri! Ca asa merge totul in tara asta.. :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Asa e, le faci, dar cu unele chestii ti se face lehamite. Bine, nu mai am entuziasmul de la inceput in directia asta.

Umbla vorba ca ar avea cereri, nu stiu insa, na, care este realitatea...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Atentie, THC 1,3% e ilegal. Eu nu am o problema cu asta, doar sa nu se prinda altii. E cam ca o canepa salbatica culeasa toamna tarziu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si cand ma gandesc ca mie nu au vrut sa imi vanda un respirator de ala pentru astm fara recomandare medicala cand eram in olanda.. asapanicati erau ca voiau sa chemesi garda cand incepeam sa ii intreb care e logica. Si tu ai reusit sa iti ulei de canepa. Fata descurcareata.
 

spicy99

New member
am avut prescriptie medicala, si a fost eliberata intr-o farmacie, am o tona de documente pe langa eliberate de farmacie ... nu e deloc ilegal : pana si in romania scrie ca nu au ce face la prescriptie medicala
n-as putea spune ca am fost descurcareata cata vreme a apucat sa le ia numai 6 zile
chiar i-au alinat ultimele zile din viata , insa nu -i placeau pt ca-l facea sa doarma foarte mult: nu i-au placut deloc
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai la dozele necesare la un astfel de tratament, mai ales daca are mult CBD, dormi frate de rupi! De aia se si ia gradat (evetual oleaca de CBD si mai mult CBDa), dar el clar, nu a mai avut cand sa ia gradat.

Da, nu stiu cum e cu prescriptia eliberata in alta tara, dar oricum, la modul asta da, ar putea sa nu fie nici o problema. Stiu ca, teoretic se poate asa, insa prescriptia cred ca a fost eliberata in alta tara decat in Romania. La noi nu stiu cine ar prescrie asa ceva. Ce medic, vreau sa spun...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu daca ati studiat legea prea curand, dar traversarea granitelor cu ierburi ori concentrate de-astea e inca ilegala. Pana si in state, daca zbori din stat care e legal MMJ, in alt stat unde e legal MMJ, va trebui sa iti lasi materialul acasa, sa iti eliberezi la destinatie un nou card MMJ pentru statul respectiv (sunt si state care accepta carduri din alt stat, dar .. doar cateva) si sa iti cumperi de acolo ce ai nevoie.
De altfel legea asta care da voie la marijuana medicinala in romania stipuleaza clar ca importul se va realiza de catre firme, in baza autorizatiei, si ca persoanele ce au drept de tratament vor cumpara de la aceste firme. Zice pe acolo ceva si de farmacii, dar chiar nu cred ca astia se gandesc ca o sa se distribuie iarba la fiecare farmacie din romania, ca sa aiba de unde cumpara pacientii. Nu poti face import pe persoana fizica, iar daca te prinde de exemplul ungurul cu iarba la tine, nu il intereseaza pe el daca tu ai autorizatie in toate celelalte 20 de tari din jurul ungariei, atat timp cat nu ai in ungaria. Zic de transport rutier, ca pe cale aeriana e mai greu sa vii cu material, si la fel de ilegal. In concluzie, cu orice recomandare ai avea de la medic, daca nu esti in tara de unde ai cumparat iarba, si evident, de unde ai recomandarea, nu esti in legalitate. In sua, e la fel, numai ca statele au sisteme separate, nu e nimic organizat la nivel de tara.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Undeva vazui o chestie legata de aeroporturi, legata de unele medicamente, pentru care e necesar sa ai prescriptia la tine ca sa le poti trece. Insa e o chestie vaga, si de aia am zi ca cine stie, o fi...

Uite, gasii ceva valabil pentru in/out UK. Intr-o masura mai mare sau mai mica e posibil sa se aplice si in alte tari (inca) membre UE.

https://www.gov.uk/travelling-controlled-drugs

Atentie! Vorbim despre medicament cu cutie, cu lista de ingrediente, cu avizare, nu despre o punga/punguta cu iarba!!! Nu sunt sigur ca o sticluta cu extract CBD/THC intra in categoria asta. A, Sativex, poate...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
din ce scrie acolo sativex e singurul cu care se poate calatori, daca e vorba de oricare dintre incredientele lui active (cbd, thc etc) in alta forma, nu se mai poate. way to go, big pharma!
in stilu alta ma doare fix in pix daca se "tolereaza" si in romania sau pe tot globul, daca se face selectiv, si in favoarea corporatiilor.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E un articol teapa din 2013, atat.

Si oricum, oncologii au (doar de data asta) dreptate. Efectul cannabisului in cazul cancerului este limitat. Poate sa si vindece, in anumite situatii, dar nu in toate, dozele sunt mari, etc. Mai exista si alte posibilitati. Bineinteles, majoritatea oncologilor nu cred nici in altele. Unii s-au trezit totusi...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nici nu poti iesi in fata in romania sa sustii aceasta treaba ca medic dupa ce ai studiat toata viata sa ajungi unde esti, doar ca sa fii pus la colt de colegii cu mintea ingusta care nu inteleg punctul tau de vedere si il considera nepotrivit. Adica trebuie intai sa se schimbe mentalitatea, poate sa devina pe bune legala pe plan medical, si de abia apoi sa apara treptat si sustinerea din partea medicilor.. Nu suntem inca in acel punct.
 

Latest posts

Latest posts

Top