What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu e mai bun in prajituri. Mie nu imi place nici untul facut din trim, e prea mult cbd cbn si prea putin thc, si da un buzz prost. Iar daca vapezi la peste 200-210 grade or sa aiba gust de "ars" prajiturile. Daca vapezi sub 180, in schimb, e posibil sa mearga ca aroma, si sa mai aiba si ceva thc ramas.
Budul meu deja vapat merge la compost direct. E prea scarbos pt altceva. Am incercat si eu odata sa il fumez sa vad cum e si aproape sa vomit am fost.. mai prost ca o tigara de aia nasoala era.
 

DcSantos

Active member
Deci nu are rost sa-l folosesc nici la prajituri. Nu e risipa daca il arunc. Nu fac compost asa ca asta e singura solutie.
 

DcSantos

Active member
Apropos de tigari nasoale. Cea mai nasparlie tigara care am fumat-o vreodata (adica nici n-am putut sa o fumez toata) a fost marlboro rosu de la rusi ,asa ceva...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti sa incerci o data daca esti mai aventuros. Eu compar cu untul facut din bud, deci poate sunt prea pretentios legat de problema asta. Dar in acelasi timp nu as mai repeta experienta nici daca nu as avea nimic altceva de fumat..
La mine cea mai nasoala tigara a fost camel de prin egipt. Cred ca erau si contrafacute, ca erau patate foitele in galbui asa, de noi, din pachet. Scarboase rau, dar sincer toate de le-am cumparat pe acolo erau mai nasoale ca ce se gasea prin europa la vremea aia, asa ca poate pt. standardele lor nu erau chiar asa nasoale. Oricum, ma bucur ca am descoperit iarba si m-am lasat de tigari! Cel mai idiot si costisitor viciu inutil care exista!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Gata a venit panoul !
Mars hydro TS 1000 !
După pozele astea ai să îți dai seama daca e ceea ce trebuie!
IMG_20211201_165739_1024x1365.jpg
IMG_20211201_170000_1024x1365.jpg
IMG_20211201_170016_1024x1365.jpg
Aștept o părere Exploziv!
 

DcSantos

Active member
Nu incerc man , am sa ascult din experienta ta . Am sa ma limitez si eu la unt facut din mugur! Haha,chiar asa man,da-le incolo de tigari! :joint:
 

vasile

Well-known member
Veteran
felicitari vasy pt achizitie, some real shit right here :kissass:

legat de ce ramane dupa ce vapam, eu am incercat o singura data sa fumez si am aruncat, o data sa fac niste unt si la fel am aruncat, o data sa fac extractie cu alcool izopropilic si la fel am aruncat, iarba aia asa cum a zis ex are prea putin thc (5-6%) si prea mult cbd, poate merge de un tratament pentru oamenii care au nevoie dar sigur nu e un high placut
 

DcSantos

Active member
Vasile,chiar ma gandeam si eu cum poti sa folosesti iarba vapata pt edible si altele daca tot in articolul cu pricina am si citit ca vapatul extrage si cel mai bine thc.ul cbd.ul si celelalte. Se contrazicea singur articolul ,dovada ca multe chestii de pe net is shit.. :))
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Iarba vapata e gunoi de fapt, dar in acel gunoi mai rămâne o fărâmă de THC , pentru că nu are loc o ardere completă!
Eu unu sunt fumător înrăit de tutun! Deci nu m-ar deranja sa fac un joint mare cu acea iarbă , in edible as pune de 2 ori cantitatea recomandata pentru untul făcut!
Mai multe nu prea știu să te îndrum pentru că nu sunt adeptul la edible!
Am incercat de câteva ori și am făcut o grămadă de greșeli și apoi am regretat, o data am făcut unt fără să decarboxilez marfa apoi mă uitam de ce nu mă sparge! 4 ore lângă aragaz, mai repede o fumez și gata!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
4 ore? Eu merg pe 8 ore, sa fiu sigur ca extrag cat mai mult. Si nu decarboxilez inainte iarba, ca se decarboxileaza direct in unt. Ca sa nu stau langa aragaz, folosesc o plita cu reglaj, si un termometru precis. O data ajuns la vreo 85-90 grade, reglez plita si asa ramane timp de 8 ore. Mai amestec cand imi aduc aminte acolo. Dar nu se intampla nimic, ca materialul pluteste iar temperatura e prea mica ca sa se arda untul (mai ales ca sub unt e apa). Am lasat si ore bune fara sa amestec, fara probleme. Dar ajuta sa mai misti materialul, sa se extraga mai bine. Apa de asemenea e foarte importanta, trebuie sa ai cateva degete de apa sub unt, si ca sa mentina temperatura cat mai constanta, si ca sa capteze clorofila si alti compusi nedoriti din bud. Daca temperatura e potrivita, adica fierbere scazuta spre medie, sub 90 grade, e posibil sa nici nu fie nevoie sa readaugi apa. Daca e mai mare temperatura, mai trebuie adaugata o data la cateva ore. Gazul poate avea fluctuatii de presiune si putere calorica, si atunci trebuie verificata mai des temperatura si daca e nevoie de apa iar. Dar sincer, nu merita munca sa faci din bud deja vapat, decat daca il vapezi doar pana la 180-190C max.. si chiar si atunci.. POATE. La fel si la fumat, zici ca esti funator inrait de tigari, da materialul ala e destul de scarbos. Tot asa.. poate sa mearga.. daca nu e vapat la temperaturi mari deja. Altfel si aroma scarboasa e mai puternica, si continutul de thc mai mic, si raportul intre thc si cbd mai prost.. e cam ca si cum ai fuma frunze, numai ca mai scarbos ca aroma. As alege oricand o tigara, in loc de un joint cu bud deja vapat.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Eu fumez mai bine , și nici atâta muncă nu e sunt mai leneș din fire , și daca e scârbos la gust mai bine o arunc și fumez ceva bun ! Deci după părerea mea e compost!
Prea multă muncă pentru nimic!
 

DcSantos

Active member
Si eu is fumator inrait vasy2009! Nu m-a deranjat asa tare cand am fumat un cui din iarba vapata . Era aiurea durerea de cap ce o da..fumatul mi.a afectat gustul,nu mai simt gustul cum il simteam inainte.
 

DcSantos

Active member
Daca n-am bud,fumez si sugar leavusurile urban haze,daca is prea lenes sa le dau prin sita la grinder sa extrag kieful..si muguri mici de calitate inferioara. Merge si calitatea inferioara cand mai asteptam sa se mai coaca vreo planta!:))))
 

lumion

Active member
Si eu is fumator inrait vasy2009! Nu m-a deranjat asa tare cand am fumat un cui din iarba vapata . Era aiurea durerea de cap ce o da..fumatul mi.a afectat gustul,nu mai simt gustul cum il simteam inainte.

Dimineata ar trebui sa iti cureti limba cu o lingura. Trebuie sa raschetezi cu varful lingurii toate depunerile de pe limba. Daca te uiti in oglinda si suprafata limbii este alba sau galbuie sa nu te mire ca nu mai ai gust. Trebuie sa faci asta dimineata de dimineata o perioada si o sa vezi rezultate. Receporii tai sunt plini de cacaturi :hotbounce
 
Top