What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nush daca e de bine sa vina, ca mi-e ca ii da de nu mai ai nici cand sa culegi.am mai patit asa in 2 dintre cei mai recenti ani de outdoor.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
FB_IMG_1631639394095.jpg
FB_IMG_1631639403725.jpg
FB_IMG_1631701604731.jpg
FB_IMG_1631639407636.jpg
Pozele nu îmi aparțin!!!! Dar îmi plac!!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Daca ai putea oferii detalii despre ele (cand le colectezi). Numarul ghivecelor, dimensiunea? Sunt curios!
Eu presupun ca sunt 9 ghivece de 15l. Voi?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Explo nush' cum e la tine in outdoor da' mie nu mi-e frica de ploaie. Daca le culeg ude le agat in magazie si pun ventilatoru' pe ele cateva ore.
De anul trecut am inceput sa le "spal" p-astea de-afara, e o metoda luata de p-aci cu 3 galeti: o galeata de solutie sare de lamaie, una bicarbonat si a treia apa chioara pt clatit.
Cand am vazut cate insecte, oua si gunoaie spala chestia aia de pe ele, am adoptat permanent manevra.
Daca ai putea oferii detalii despre ele (cand le colectezi). Numarul ghivecelor, dimensiunea? Sunt curios!
Eu presupun ca sunt 9 ghivece de 15l. Voi?
Zonele eu am fumat wappa, tu? :biggrin:
Scuze, da' nu inteleg cui adresezi si ce intrebare(i).. Zici de pozele puse de vasy care spune ca nu-s ale lui?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Stiu ce zici, dar e timingul mult mai critic la o recolta uda. Nu poate sta asa mult uda si impachetata, deoarece create riscul de mucegai. Cand ai mai mult de recoltat ai si mult de intins la uscat e si mult mai.multa munca .. si nevoie de mai mult spatiu.. si niste ventilatoare sau un aer conditionat..
Apai sa ma chemi si pe mine la recolta sa vaz cum iese mizeria din buzii aia! Sincer sa fiu nu as avea rabdare de spalat in 3 galeti, mai bine bag direct la hash tot out-ul si stau mai linistit ca l-am "spalat". Dar daca merge pt tine, e numa bine!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Timing-u' se rezolva cu good planning. :2cents:
In plus, la recolta tarzie nu m-astept nici macar s-ajunga vreuna la 50cm inaltime daramite sa depaseasca si c-un total de vreo 30-40 plante de-o schioapa, o palma-doua inaltime...
Locul nu-i departe de mine, 20 min pe jos, n-apuca sa faca mucegai. Daca voi plantati copaci pe hectare intregi, planificati in consecinta logistica, tacticile si analizati riscurile in avans.
Io te-as chema la recolta da-i hazard... ACHTUNG MINEN! :biggrin:
l.e.
Vb lu' Bubbles din Trailer Park Boys: "I love everything about it, love to plant the thing, water it, taking care of it, I FUCKING HATE HARVESTING! :laughing:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
M-a-njurat explo, era cat p-aci sa calc pe-o mina de-a mea... :biggrin:
Zdrentzele alea stau p-afara si someaza.. o fi temperatura, o fi soarele redus, o fi crescatoru'? :laughing:
Ma laudam ca le dau apa doar in prima sapt si de trei incoace fac drumuri in fiecare seara sa le ud.
Noroc ca nu-i departe apa.
Se fac aproape trei sapt de cand le-am scos afara si parca n-au miscat un mm. Atat am vazut: o femela de mini mango si un coios de sativa.
Las' ca vin ele ploile... :rtfo:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu te injurasem.. da daca mai zici mult de ploi, si mai or si veni... nu se stie niciodata.
hai, spor la carat ulcelele alea!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Rasfoiam ceva stiri pe youtube si-am vazut ca bate vantu' covidului prin manelisti; unu' a dat coltzu' ieri, altu-i la urgente... numa' crema. Miejii.. restu-s devastati, zice la "stiri" :biggrin:
Si-acu' vine valu' patru. "Vine valu' imi ia calu'..." :jerkit:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nush bre ca eram la supermarket sa iau carne de bagat la congelator. Era cam frig, cred .. :joint:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Update out tarziu: toata tarlaua de mini mango si sative arata semne de suprafert... M-am lenevit si am sapat niste gauri nu gropi, cat o cescuta de espresso iar pe fund le-am pus cate-o lingurita de fert organic granulat, cred ca de-acolo suprafertu'. Da' nimic grav pan-acu', doar putin ingalbenite varfurile.
Tot de-o schioapa is, cred c-au o palma inaltime cu tot cu strech-ul ca-s plantate putin la umbra.
Am uitat sa tin cont de schimbarea unghiului soarelui si acum cade umbra unor copaci pe ele, au soare direct cam 3-4 ore pe zi.. plm, si-asa le voiam mici, deci ai grija ce-ti doresti. :laughing:
Cad si temperaturile noaptea, deci sanse mari sa scada temp solului sub 10 grade la m.m. si sative.
Cheese e maiestuoasa dar o sa iau maine cateva clone din ea (pt indoor) in caz de chix sa am un back up si sa nu mai astept dupa vreo samantza pana mi se lungesc urekile.
Cel mai probabil una din clonele astea va deveni mamica pt alte clonutze.
Wappa e handicapata rau, n-a trecut de cele doua internoduri cat i-au mai ramas deci si pe ea o s-o mut inauntru. Cu carantina de rigoare... is deschis la sugestii. :tiphat:
Mini mango aia de a scos preflower inca se tine bine si va termina mana-n mana cu Chees-u' de-afara. Sau vor da coltzu-n tandem ca-ntr-o tragedie de pe InSula Lesbos... :biggrin:
Daca le omoara ceva, cel mai probabil va fi frigul - blocare nutrienti, etc si altele.. Doar Cheese si suspecta de feminitate mango au protectie la radacini, restu-s la curu' gol in lanu' de stiuleti.
Scenariul de mai sus implica extractie cu unt pt mini mango, cam 200g canna butter concentratie 0,5/g. Adica juma' de g de verde la 1g de unt.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Gata mă , m-ați enervat!
mai băgați și voi o glumă și hai sa fumăm!
Eu : Mă duc sa fumez și ce să văd ceva , ce credeți??? Mă uit la un copac și ce vad?
un chip!
Care ??
 

Attachments

  • IMG_20210922_164054.jpg
    IMG_20210922_164054.jpg
    202.3 KB · Views: 15

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mishto chipu' ala vasy, am si eu in curte un salcam batran uscat de nu l-am taiat ca arata ca Groot batran si fumat, ii zic Moshu'. :biggrin:
 
Top