What's new

Υδροπονικές συζητήσεις

Bluesdude

Member
Το χρώμα μη σε ανησυχεί, είναι από τα λιπάσματα, και από δική μου εμπειρία μια χαρά δουλεύουν μαζί τα advanced. Για τις κομμένες ρίζες που λες δεν ξέρω να σου πω...
 

ganja3

Member
να σε καλά Ganja για τη βοήθειά σου! με έλυσες κάποιες απορίες για να ξεκινήσω, έχω κάνει παραγγελία αεραντλία κ νερού και τα περιμένω, επίσης πήρα ένα phμετρο και ένα για ηλεκτρική αγωγιμότητα, τι διαφορά έχει με ο μετρητής TDS με EC? ή είναι το ίδιο και αν χρειάζεται και αυτός. Ελπίζω να μην σε έχω ζαλίσει ;)
ευχαριστώ
άργησα λίγο να το δώ και μάλλον τα πείρες . ένα phμετρο και ένα ECμετρο και είσαι κομπλέ .
 

ganja3

Member
bazz ότι είπε ο Bluesdude δουλεύουν όλα μαζί και το χρώμα είναι αυτό που παίρνει από τα λιπάσματα και έτσι θα είναι και η υγεία δεν είναι μόνο στο λευκό .. μην το ξεπλένεις .
τώρα εάν δεν είναι από το ψέκασα οι κομμένες ρίζες , δες λίγο το οξυγόνο στο νερό μήπως είναι λίγο .Το PH και το EC μπορεί να ανέβηκε και από τις κομμένες ρίζες που σαπίζουν μέσα στο νερό . πάντως πέρα από τις κομμένες μια χαρά δείχνουν
 

psynobi

New member
καλημέρα. κάποια πρόσθετα της advanced αφήνουν κατάλοιπα και χρωματίζουν το διαλυμα. αυτό δεν είναι κακό. νομίζω και το micro από την τριπλέτα έχει αυτό το θέμα. για αυτό και η advanced παντα εφιστά προσοχή στο ανακάτεμα και στη σωστή μίξη. ακόμη και η σειρά που βάζουμε τα 2part/3part παίζει ρόλο στη σωστή αναλογία. και όλα τα πρόσθετα (15 περίπου) να βάλεις μαζί δεν θα έχεις πρόβλημα. το "ph perfect" δε σημαίνει ότι φέρνει το διάλυμα πάντα κοντά στο 6, αλλά ότι διατηρεί πάντα διαθέσιμα όλα τα στοιχεία για το φυτό.
Για τις κομμένες ρίζες και γω δεν ξέρω να σου πω.
Μιας και χρησιμοποιείς advanced μια λύση για καθάρισμα είναι το final phase. για λίγες ώρες (2-3) βάλε στη δεξαμενή final phase και νερό μόνο και μετά, άδειασε το και κάνε καινούργιο γέμισμα με φρέσκο διάλυμα.
 

bazz

Member
Na stai kala!!!!!

Sapizma stis rizes htan telika... antalaksa kai merika e-mail me thn advance nutriens. mou protine to eksis:

However if you hydrogen peroxide (H202)
We recommend running a flush for around 10 hours with peroxide and water.

If you have 3% peroxide, we recommend 150ml to every 4L of water.
If you have 29-35% peroxide we recommend 15ml to every 4L of water.


After running straight peroxide and water, you will want to dump this out and mix a new batch of nutrients. The root rot is now fixed, but you must keep your water temperature at 19-20 degrees C in the future to keep this problem from happening again.


PROSOXI PROSOXI....se periptosi pou xrisimopihsetai to H2O2 +20% na foresetai GANTIA kai prosoxh na mhn staksi POUTHENA auto to prama...einai apistefta kaustiko!!!!
 

ganja3

Member
γιατί σάπισαν ??
έλλειψη οξυγόνου ?
νερό πάνω από 30 βαθμούς θερμοκρασία ?
ή κάτι τις έτρωγε ?
 

bazz

Member


Sthn arxh ekana thn gkafa kai agorasa kati aeropetres tis plakas..pou apla ekanan megales mpourmpoulithres..

Oi thermokrasies den eftanan toso polu, pano apo 25-26 den eixan pah pote...

Nai eriksa parapano lipasmata!!!


twra omws simbenh palu to idio...oi aeropetres exoun alaxti kai douleuoun FULL!!
oi thermokrasies tou nerou kumenontai apo 18c / +22c
ta lipasmata einai elaxista pou rixnw...

kai parolo pou ekana plish me H2O2, alaksa nera...meta apo ena 24oro palu oi rizes pernoun ena xroma skouro kafe se merika simia kai to nero afrizh!!
to PH anebike sto 7.0-7.1
 

ganja3

Member
γέμισε και σε λίτρα όσο παίρνει ο κουβάς .. σε μεγαλύτερη ποσότητα έχουμε μικρότερες διακυμάνσεις . επίσης μην την βγάζεις κάθε μέρα στο φως και την χαζεύεις , γιατί στο τέλος θα πιάσεις καμιά άλγη .. το ph ανεβαίνει από το πολύ οξυγόνο που του δίνεις τώρα . οι ελλείψεις που έβγαλαν τα φύλλα μάλλον είναι που δεν είχε οξυγόνο και έτσι έμεινε με λιγότερες ρίζες .. πιστεύω ότι τώρα θα πάει μια χαρά ..
το λίπασμα καλύτερα να το μετράς με ecμετρο . έχε υπόψιν ότι από εδώ και πέρα θα πίνει πολύ νερό και θα θέλει συμπλήρωμα για να κατέβει το ec .
 

antonios

Member
το μονο προβλημα μου μετα απο 15 μερες στην υδροπονικη ειναι το ph,ανα 12 ωρες ρηχνω 7-8 μλ.απο το 5,7 παει στο 8,7.
Το ec ειναι στα 500ppm περιπου.
Το φυτακι πριν μπει στον αργυλο ηταν και αλλες 2 εβδομαδες στο χωμα.
Τα λιπασματα τα αλλαζετε αμεσος?Δηλ. αναπτηξη-ανθιση.
ο αφρος που βγενει και μενει στην επιφανια του νερου ειναι προβλημα?
Αυτα...Και εγω στο πειραμα ειμαι και αρχηζω και γουσταρω και δεν λεει να ξενεροσω για το ph,ασε που πρεπει να ξανακανω παραγκελια υγρα.

Ναμαστε καλα.
 

herb4

Member
γεια σας, έχω πρόβλημα δηλ δεν ξέρω ακριβώς, το σπορόφυτο είναι σε κυβάκι πετροβάμβακα μέσα, είναι στις 2-2,5 εβδ. περίπου αρχινημένο σε dwc αυτοσχέδιο με 20 λτ χωρητικότητα, λοιπόν το πρόβλημα που έχω είναι ότι στο net pot ακουμπάει μέσα στο νερό κ στα τοιχώματα γύρω γύρω μετά από 3-4 ημ. γλίτσασε (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω)! έβγαλε κάτι γκρίζα λεία πράγματα, το ξέπλυνα με αρκετό νερό στις 2 αλλαγές που έχω κάνει.. γνωρίζει κανείς για το παίζει να είναι μύκητας? βακτηρία? ή δεν υπάρχει πρόβλημα..

λάθος μου είναι που δεν ξέρω τη θερμοκρασία του νερού αλλα δεν νομιζω να ξεπερνάει τους 30 βαθμούς..
 

herb4

Member
άλγη είναι . πρόσεχε μην παίρνει φως από κάπου η ρίζα

ευχαριστώ ganja3, αν και το έχω καλύψει με χαρτόκουτο κομμάτι κομμάτι, πάλι να περνάει?? ουφφ!
 

herb4

Member
Τα έβγαλα τελικά τα χαρτόνια άλλαξα νερό, έβγαλα κ τον πετροβάμβακα που νομίζω από εκεί ξεκινούσε η ζημιά και έντυσα το κουβά με μαύρες σακούλες. Τώρα νομίζω δεν περνάει καθόλου, θα φανεί τις επόμενες ημέρες.. Παραλίγο να είχε πεθάνει το κορίτσι μου άρχισε να εμφανίζει έλλειψη Ν, Ζn, είχε γεμίσει άλγη παντού στα τοιχώματα στην αερόπετρα στην αντλία νερού μεγάλο πρόβλημα θα είναι αν με συνεχίσει έτσι.!! Ελπίζω ο κόπος μου να μην πάει άδικα! Ευχαριστώ και πάλι τον Ganja3 για την βοήθεια και τις επεξηγήσεις που με έχει δώσει!
 

ganja3

Member
καμιά φορά παίζει ρόλο και το νερό .
εάν δεν καθαρίσει υπάρχει και μιά ακόμα λύσει , κάτι ρίχνουν μέσα στο νερό ..αλλά τι και πόσο δεν θυμάμαι , νομίζω οξυζενέ ,,
κάτσε να απαντήσει κανένας που το κατέχει καλύτερα .. μέχρι τότε άλλαζε συχνά το νερό , και ας ελπίσουμε να καθαρίσει .
 

antonios

Member
το νερο σηδεροματος θα βοηθισει στο ph?(σταθερο)
να βαλω μικρη αντλια-πετρα?
δοχειο 20λ-νερο περιπού 12λ-14λ.
 

herb4

Member
ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που με δώσανε κ τον χρόνο τους.
λοιπόν επειδή δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις της υδροπονικής λόγω της άλγης αποφάσισα να συνεχίσω σε χώμα.. χρειαζόμουν πολύ χρόνο και χρήμα στο σημείο που έφτασα για να τα καταφέρω (μικροοργανισμοί για καταπολέμιση της άλγης κ.α) Θα ήθελα να με πει κάποιος αν τα λιπάσματα GHE flora series κάνουν για χώμα?? ;)
 
Top