What's new

Υδροπονικές συζητήσεις

LegacyTron

Member
ναι αλλά αν χτυπάς 30άρια και άνω στην ντουλάπα κι έχεις χώρο "περιορίσιμο", βάζεις τον εξαερισμό να δουλεύει από 5 ως 15 λεπτά την ώρα κ ακολουθείς το παρακάτω σύστημα:

Τα υπόλοιπα πχ 45 λεπτά της ώρας που δεν ρουφάει αέρα ο εξαερισμός, ψεκάζεις με CO2 που με τον αισθητήρα και το ρεγουλατόρο το κρατάς σε σταθερά επίπεδα. Τσιμπάς +20-30% ποσότητα κ ποιότητα απ' ότι έχω παρατηρήσει στα διάφορα γκρόου ανά τον κόσμο που διαβάζω....Ψεκάζεις Διοξείδιο του Άνθρακα μόνο με την λάμπα αναμέννη. Όσο είναι σβηστή, βάζεις τον εξαερισμό να δουλεύει κανονικά και το αέριο εκτός λειτουργίας.


Νομίζω ο Γκάντζας είχε πετάξει κάπου αλλού ένα ωραίο κόμμεντ που έλεγε ότι θα μυρίζει σαν μηχανοστάσιο χαχαχα ναι παίζει όντως....Αλλά πιστεύω μετράει....πολύ λουξ κατάσταση όμως...κανά 800άρι δεν πάει όλο το σύστημα με την ηλεκτρονική;
 

tjo

life gardener
Veteran
σοβαρά? πόσο πιθανό μπορεί να είναι?
εκτός αυτού, όντος μπορούμε με αυτόν τον τρόπο να έχουμε CO2?


για να θέλεις να βάλεις co2 πάει να πει ότι έχεις πιάσει το 100%
των δυνατοτήτων του χώρου σου,κατάλληλη εμπειρία
και θέλεις κάτι που θα σου δώσει κάτι ακόμα...
ΑΝ ακόμα μαθαίνεις,τότε άσε το co2 για αργότερα..τότε ίσως να μη το χρειαστείς:tiphat: ..και μένα μου το είπανε κάποτε όταν
ήθελα να βάλω,αλλά τελικά δε χρειάστηκε.
 

mouz

New member
που μπορώ να μάθω αναλητικά σχετικά με την ηλεκτρίκη αγωγημότητα?
χρησιμοπείω advanced nutrients και ενώ εχώ 5.9-6.5ph η ηλεκτρικη αγωγημότητα κυμένεται σε υψηλά επίπεδα πανω απο 1.5.ειναι φυσιολογικο? εσεις εχετε τετοια αγωγιμοτητα?
αν οχι,πως μπορει να μειωθει?
ξερει κανενας σχετικα με το νερο της βροχης(φιλτραρισμενο),αν ειναι καλυτερο απο το απιονισμενο σχετικα με το ph? εσεις τι νερο χρησιμοποιητε για να φτιαξετε θρεπτικο διαλειμα?
 

LegacyTron

Member
που μπορώ να μάθω αναλητικά σχετικά με την ηλεκτρίκη αγωγημότητα?
Δεν ξέρω ακριβώς. Όσο ψηλότερα είναι το EC τόσο περισσότερο είναι το επίπεδο του λιπάσματος.Όσο χαμηλότερα, τόσο λιγότερο το λίπασμα. GOOGLE it αν είναι δυνατόν.

χρησιμοπείω advanced nutrients και ενώ εχώ 5.9-6.5ph η ηλεκτρικη αγωγημότητα κυμένεται σε υψηλά επίπεδα πανω απο 1.5.ειναι φυσιολογικο? εσεις εχετε τετοια αγωγιμοτητα?

Τόσο ΡΗ στο χώμα ή στην υδροπονία; για το ec Eξαρτάται ρε φίλε πόσο "δυνατά" θες να ποτίζεις. Δεν το ρυθμίζεις εσύ αυτό; έρχεται κάποιο αόρατο χέρι και σου ρυθμίζει το EC στο 1,5 ή το νερό της βρύσης σου είναι παρόμοιο με αυτό που έπινε ο ΧΑΛΚ με τις γνωστές σε όλους συνέπειες;

αν οχι,πως μπορει να μειωθει?
1. Ρίχνουμε νερό.
2. Αλλάζουμε νερά στο τανκ και ξαναρυθμίζουμε με τους μετρητές.

ξερει κανενας σχετικα με το νερο της βροχης(φιλτραρισμενο),αν ειναι καλυτερο απο το απιονισμενο σχετικα με το ph?
Δεν έχω ιδέα φίλος, εδώ δεν σε βλέπω να φυτρώνεις τσουκνίδα, άσε τα απιονισμένα και παίξε με τη βρυσούλα για αρχή.
εσεις τι νερο χρησιμοποιητε για να φτιαξετε θρεπτικο διαλειμα?

Κυρίως χρησιμοποιώ καλά μουσκεμένο εμετό από μουχλιασμένο πιλάφι και μετά τον ανακατεύω με κάτουρο και τζώνυ γουόκερ. 1 μέρα στην κατάψυξη μετά βράσιμο, και σούρωμα ώστε να μην μείνει κανένα υπόλειμμα. Έχε το νου σου γιατί καμιά φορά το στομάχι δεν τα αλέθει όλα καλά πριν τον εμετό, οπότε όπως θα έχεις την σίτα στραγγίγματος μπορεί να χρειάζεσαι ένα κουτάλι για να λιώνεις τα κατακάθια καλύτερα. Έτσι το φυτό παίρνει τόσο οξέα, όσο και υδατάνθρακες, πρωτεΐνες, μα και καλά διυθημένες αλκοόλες , ιχνοστοιχεία που χρησιμοποιεί το φυτό για να τα επενδύσει για το άκουσμα που θα σου προσφέρει στο τέλος.


Θα σταθώ στα λόγια του θείου Τζο άλλη μια φορά.
1. Γκούγκλης, ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου μετά τον σκύλο.
2. Πρώτα "κατακτούμε" το πεδίο στο οποίο παίζουμε, και αφού το τραβήξουμε από τα μαλλιά, το δουλέψουμε τέλεια κλπ κλπ, μετά ονειρευόμαστε upgrades! Άιντε βάλε νερό από τη βρυσούλα τσολιά μου...καλό είναι...
 

mouz

New member
Δεν ξέρω ακριβώς. Όσο ψηλότερα είναι το EC τόσο περισσότερο είναι το επίπεδο του λιπάσματος.Όσο χαμηλότερα, τόσο λιγότερο το λίπασμα. GOOGLE it αν είναι δυνατόν.

στο google δεν αναφέρεται στο αντικείμενό μας κάπου, εκτός κ αν δεν ερεύνησα καλά μάστορα.

Τόσο ΡΗ στο χώμα ή στην υδροπονία; για το ec Eξαρτάται ρε φίλε πόσο "δυνατά" θες να ποτίζεις. Δεν το ρυθμίζεις εσύ αυτό; έρχεται κάποιο αόρατο χέρι και σου ρυθμίζει το EC στο 1,5 ή το νερό της βρύσης σου είναι παρόμοιο με αυτό που έπινε ο ΧΑΛΚ με τις γνωστές σε όλους συνέπειες;

Για υδροπονία νόμιζω δεν αναφερόμαστε σε τούτο εδώ το Post.?
Όσον αφορά την αγωγημώτης, όλα αυτά είναι γνωστά και περίμενα μιαν άλλη απάντηση ποιό εμπεριστατωμένη( και όχι έτσι απλά να αρρεώσω το θρεπτικό διάλειμα ρε τσάκαλε. μην μου δίνεις τις ίδιες απαντήσεις τζάμπα,) με βάση πάντα το αντικείμενο μας και απο τα πολύ λίγα που ξέρω είναι πως 1. η αγωγημώτητα είναι προγραμματισμένη απο τον κατασκευαστή και δεν την διαμορφώνομε εμείς. 2. οταν θα φτιάξω το θρεπτικό διάλειμα, ΆΛΛΗ αγωγημώτητα θα έχει το θρεπτικό διάλειμα με νερό βρύσης ΆΛΛΗ με νερό βροχής και ΆΛΛΗ με ζαγορια βικος αυρα Ή αποιιονησμένα. ΑΛΛΙΏΣ χαλάει με το ένα αλλιώς με το άλλο και πάει λέγοντας.
Όχι δεν την ρυθμίζω εγώ την αγωγημώτητα, ρίχνω την λύπανση που μου λέει το πρόγραμμα του κατασκευαστή για τα λίτρα που θέλω και θα έχω ότι αγωγημώτητα μου βγάλει. Μετά απο εκεί και πέρα ότι και να κάνω, ότι και να ρίξω, είτε νερακι είτε νιτρικό κάλιο ότι σκατα θές. ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στην δημιουργεία του θρεπτικού διαλείματος συνολικά και ΘΑ ΘΕΩΡΕΊΤΕ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΉ. , το διάλειμά μου αποτελείται από 10 λιτρα αποιονησμενο επί 2ml (ότι νάναι π.χ. για ROOT ) 2mL απ' το άλλο, 2mL απ' το άλλο....και ΑΥΤΑ, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο, ούτε σταγόνα παραπάνο. αν βάλω παραπάνο σταγώνες ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΊΣΑΙ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΊΝΕΙ. :)
πάντα βάζω αποιονησμένο για χαμηλό PH και 0 άλατα. ΕΧΕΙ ΚΆΠΟΙΟΣ ΑΝΤΊΘΕΤΗ ΓΝΏΜΗ? παρακαλώ ευπρόσδεκτη χωρίς εμετούς. :)

αυτά τα 1-2 πράματα ξέρω μόνο γι' αυτο ρωτάω σε γενικές γραμμές με τί νερο φτιάχνετε το διάλειμα... τι PH/EC σας βγάζει, να τα συγκρίνουμε λίγο ( θα με βοηθούσε πολύ )....


1. Ρίχνουμε νερό.
2. Αλλάζουμε νερά στο τανκ και ξαναρυθμίζουμε με τους μετρητές.


Δεν έχω ιδέα φίλος, εδώ δεν σε βλέπω να φυτρώνεις τσουκνίδα, άσε τα απιονισμένα και παίξε με τη βρυσούλα για αρχή.


Κυρίως χρησιμοποιώ καλά μουσκεμένο εμετό από μουχλιασμένο πιλάφι και μετά τον ανακατεύω με κάτουρο και τζώνυ γουόκερ. 1 μέρα στην κατάψυξη μετά βράσιμο, και σούρωμα ώστε να μην μείνει κανένα υπόλειμμα. Έχε το νου σου γιατί καμιά φορά το στομάχι δεν τα αλέθει όλα καλά πριν τον εμετό, οπότε όπως θα έχεις την σίτα στραγγίγματος μπορεί να χρειάζεσαι ένα κουτάλι για να λιώνεις τα κατακάθια καλύτερα. Έτσι το φυτό παίρνει τόσο οξέα, όσο και υδατάνθρακες, πρωτεΐνες, μα και καλά διυθημένες αλκοόλες , ιχνοστοιχεία που χρησιμοποιεί το φυτό για να τα επενδύσει για το άκουσμα που θα σου προσφέρει στο τέλος.


Θα σταθώ στα λόγια του θείου Τζο άλλη μια φορά.
1. Γκούγκλης, ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου μετά τον σκύλο.
2. Πρώτα "κατακτούμε" το πεδίο στο οποίο παίζουμε, και αφού το τραβήξουμε από τα μαλλιά, το δουλέψουμε τέλεια κλπ κλπ, μετά ονειρευόμαστε upgrades! Άιντε βάλε νερό από τη βρυσούλα τσολιά μου...καλό είναι...

όλα με το google πασά μου. βοήθεια πουθενά.
upgrade γενήθηκα μην την ψάχνεις,.
 

mouz

New member
για να θέλεις να βάλεις co2 πάει να πει ότι έχεις πιάσει το 100%
των δυνατοτήτων του χώρου σου,κατάλληλη εμπειρία
και θέλεις κάτι που θα σου δώσει κάτι ακόμα...


ακριβώς.
 

LegacyTron

Member
για να θέλεις να βάλεις co2 πάει να πει ότι έχεις πιάσει το 100%
των δυνατοτήτων του χώρου σου,κατάλληλη εμπειρία
και θέλεις κάτι που θα σου δώσει κάτι ακόμα...
ακριβώς.

εάν είσαι τόσο γαμάτος τότε δώσε τα 800 ευρώ και πάρε το σύστημα έτοιμο με το ρεγουλατόρο και απογειώθηκες!!!

απλά ρύθμιζε τον εξαερισμό, να μην ρουφάει αέρα όσο ψεκάζει CO2!!

EDIT: και με το καλό ένα Ελληνικό γκρόου με CO2 θέλω να το δω! !! ! !!
 

ganja3

Member
έχετε υπόψιν ότι με το CO2 θα μυρίζει όλο το δωμάτιο σαν μηχανοστάσιο ?
πρέπει ο χώρος να είναι απόλυτα στεγανός ..
πολλές μπουκάλες έχουν αγοραστεί και έχουν μείνει στην άκρη για αυτό τον λόγο . και πιάνουν και χώρο μετά ..


όσο για το ph τις βροχής ..ανάλογα από που σου ήρθε το σύννεφο . εάν πέρασε πρώτα πάνω από κανένα διυλιστήριο , μπορεί και να σου κάψει το πρόσωπο
 

antartist

Member
Mouz γεια σου ορέ καμάρι!
Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω λίγο τους προβληματισμούς σου μιας και αποζητάς παρέα και υποστήριξη, αν και πολύ φοβάμαι ότι λίγο-πολύ θα επαναλάβω αυτά που σου είπαν τα παιδιά.
Άλλωστε και εμεις από κάπου αλλού τα μάθαμε και προσπαθούμε για το καλύτερο μέσα εδώ.
Σημαντικό όταν ρωτάς κατι είναι να γνωρίζουμε συγκεκριμένα το πρόβλημα γιατί αλλιώς οι απαντήσεις μπορεί να γίνουν πολύ γενικές.
Δείξε λίγο ανοχή και άραξε στην παρέα μας. Έχουμε πολλά να μάθουμε ακομα.

Για το Co2 να μην γίνω περιττός. Από την στιγμή που υπάρχει επαρκής εξαερισμός δεν χρειάζεται καθόλου το Co2. Είναι μόνο για μεγάλες εγκαταστάσεις που ο φρεσκος αερας δεν επαρκεί για τα φυτά. Όλα όσα έγραψαν τα παιδιά παραπάνω είναι σωστά!!!

Τώρα για τα νερά, την ηλεκτρική αγωγιμότητα και το ph..!!
Δεν κάνω υδροπονία και ό,τι προσπαθήσω να σου εξηγήσω είναι θεωρητικές γνώσεις που προσπαθώντας να συνοψίσω ίσως βοηθηθείς!

Σημαντική λεπτομέρεια: Μην επαναπαύεσαι και μένεις σε αυτά που λένε οι εταιρίες. Καθόλου!!
Όλα τα μέσα και οι τεχνικές, όλες οι μικρές λεπτομέρειες και τα εργαλεία, είναι στα χέρια του grower και αναλόγως πως τα διαχειρίζεται θα έχει και τα αντιστοιχα αποτελέσματα!
Τα πράγματα στην καλλιέργεία καμία φορα γίνονται πολύπλοκα και απλουστεύσεις του στιλ ''ρίχνω αυτό και αυτό'' και τελείωσα δεν λειτουργούν πάντα! Θέλει συνδιαστική σκέψη και αυτοσχεδιασμό.

Την αγωγημότητα όπως σου είπαμε την ρυθμίζεις εσύ! Είναι καθαρά στο χέρι σου!
Αν η εταιρία σου λέει να ρίξεις συγκεκριμένη ποσότητα λιπάσματος αλλά το ec(ηλεκτρική αγωγιμότητα) ανεβαίνει δραματικά και σου καίει τα φυτά μην απορείς...
Δεν φταίει κανείς. Απλά μείωσε τα λιπάσματα για να μειωθει το ec...
Δεν υπάρχει κανείς άλλος μαγικός τρόπος που να εξαρτάται από κάτι άλλο, ούτε καν από το νερό που χρησιμοποιείς!! Είναι ελάχιστες οι μεταβολές που μπορεί να επιφέρει το νερό στο ec!
Τα φυτά να ακούς για το λίπασμα, όχι τις εταιρίες!

Η αλήθεια είναι πως το κάθε νερό έχει τις ιδιομορφίες του.
Κάποια νερά έχουν υψηλό ec και κάποια καθόλου!
Από την μία δεν θέλεις τα νερά που έχουν υψηλό ec(βρύσης) γιατί συνήθως έχουν πολύ υψηλό ph για υδροπονία και έχει πολλά άλατα και πολύ ασβέστιο.(σκληρό νερό)
Από την άλλη δεν θές ούτε τo νερό με μηδενικό ec(απιονισμένο ή αντίστροφης όσμωσης) γιατί καθιστά το διάλυμα σου ασταθές ως προς το ph.
Δηλαδή το ph σου ενδέχεται να έχει υπερβολικές διακυμάνσεις προς τα πάνω ή προς τα κάτω και δεν το θέλεις αυτό.
Ιδανικά ένα καλό ec για το νερό σου είναι 0,2-0,3.

Μια καλή ιδέα είναι να μπερδεύεις το απιονισμένο νερό με λίγο βρύσης για να ισορροπεί το ph και το ec!

Ελπίζω να βοήθησα κύριε απαιτητικέ!
Και λίγο ψάξιμο στο google δεν κάνει κακό όπως είπαν και κάποιοι.
Αν ψάξεις καλά θα τα βρεις όλα, εκεί είναι!
 
Last edited:

mouz

New member
Mouz γεια σου ορέ καμάρι!
Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω λίγο τους προβληματισμούς σου μιας και αποζητάς παρέα και υποστήριξη, αν και πολύ φοβάμαι ότι λίγο-πολύ θα επαναλάβω αυτά που σου είπαν τα παιδιά.
Άλλωστε και εμεις από κάπου αλλού τα μάθαμε και προσπαθούμε για το καλύτερο μέσα εδώ.
Σημαντικό όταν ρωτάς κατι είναι να γνωρίζουμε συγκεκριμένα το πρόβλημα γιατί αλλιώς οι απαντήσεις μπορεί να γίνουν πολύ γενικές.
Δείξε λίγο ανοχή και άραξε στην παρέα μας. Έχουμε πολλά να μάθουμε ακομα.

Για το Co2 να μην γίνω περιττός. Από την στιγμή που υπάρχει επαρκής εξαερισμός δεν χρειάζεται καθόλου το Co2. Είναι μόνο για μεγάλες εγκαταστάσεις που ο φρεσκος αερας δεν επαρκεί για τα φυτά. Όλα όσα έγραψαν τα παιδιά παραπάνω είναι σωστά!!!

Τώρα για τα νερά, την ηλεκτρική αγωγιμότητα και το ph..!!
Δεν κάνω υδροπονία και ό,τι προσπαθήσω να σου εξηγήσω είναι θεωρητικές γνώσεις που προσπαθώντας να συνοψίσω ίσως βοηθηθείς!

Σημαντική λεπτομέρεια: Μην επαναπαύεσαι και μένεις σε αυτά που λένε οι εταιρίες. Καθόλου!!
Όλα τα μέσα και οι τεχνικές, όλες οι μικρές λεπτομέρειες και τα εργαλεία, είναι στα χέρια του grower και αναλόγως πως τα διαχειρίζεται θα έχει και τα αντιστοιχα αποτελέσματα!
Τα πράγματα στην καλλιέργεία καμία φορα γίνονται πολύπλοκα και απλουστεύσεις του στιλ ''ρίχνω αυτό και αυτό'' και τελείωσα δεν λειτουργούν πάντα! Θέλει συνδιαστική σκέψη και αυτοσχεδιασμό.

Την αγωγημότητα όπως σου είπαμε την ρυθμίζεις εσύ! Είναι καθαρά στο χέρι σου!
Αν η εταιρία σου λέει να ρίξεις συγκεκριμένη ποσότητα λιπάσματος αλλά το ec(ηλεκτρική αγωγιμότητα) ανεβαίνει δραματικά και σου καίει τα φυτά μην απορείς...
Δεν φταίει κανείς. Απλά μείωσε τα λιπάσματα για να μειωθει το ec...
Δεν υπάρχει κανείς άλλος μαγικός τρόπος που να εξαρτάται από κάτι άλλο, ούτε καν από το νερό που χρησιμοποιείς!! Είναι ελάχιστες οι μεταβολές που μπορεί να επιφέρει το νερό στο ec!
Τα φυτά να ακούς για το λίπασμα, όχι τις εταιρίες!

Η αλήθεια είναι πως το κάθε νερό έχει τις ιδιομορφίες του.
Κάποια νερά έχουν υψηλό ec και κάποια καθόλου!
Από την μία δεν θέλεις τα νερά που έχουν υψηλό ec(βρύσης) γιατί συνήθως έχουν πολύ υψηλό ph για υδροπονία και έχει πολλά άλατα και πολύ ασβέστιο.(σκληρό νερό)
Από την άλλη δεν θές ούτε τo νερό με μηδενικό ec(απιονισμένο ή αντίστροφης όσμωσης) γιατί καθιστά το διάλυμα σου ασταθές ως προς το ph.
Δηλαδή το ph σου ενδέχεται να έχει υπερβολικές διακυμάνσεις προς τα πάνω ή προς τα κάτω και δεν το θέλεις αυτό.
Ιδανικά ένα καλό ec για το νερό σου είναι 0,2-0,3.

Μια καλή ιδέα είναι να μπερδεύεις το απιονισμένο νερό με λίγο βρύσης για να ισορροπεί το ph και το ec!

Ελπίζω να βοήθησα κύριε απαιτητικέ!
Και λίγο ψάξιμο στο google δεν κάνει κακό όπως είπαν και κάποιοι.
Αν ψάξεις καλά θα τα βρεις όλα, εκεί είναι!


:biggrin: βοήθησες, είς' ωραίος. Μ' άρεσε πχ η ιδέα του να μπερδέψω τα νερά. Αλλά όλα αυτά είναι γνωστά σε γενικές γραμμές.
Σε ειδικές γραμμές όμως μπορούμε να μάθουμε από κάποιον, παράδειγμα όπως είπες να μπερδέψουμε τα νερά με την Α αναλογία...?? αυτο το πολύ απλό ψάχνω, μια Άλλη συνδυαστική όπως προ είπες.
2 grow, πάντα η αγωγιμότητα στα ίδια υψηλά επίπεδα όμως τα άλλα τα βλαστάρια "πηγαίναν" κανονικά.!! μόνο κάτι γυρίσματα τα φύλλα λόγο της EC.
1 πρόβλημα είχα μόνο που με επιφυλάξεις ακόμα θεωρώ οτι οφειλόταν κατα Δεύτερον στην EC. ανθίζανε τα μπάσταρδα αλλά σταματούσαν στον ένα μήνα περίπου, δεν παπαδιάζανε, πιο συγκεκριμένα δεν βλαστούσε, έμεναν στο ίδιο σημείο. κάπως έτσι μου φαινότανε ότι σταματούσαν την βλαστικότητα. μπορεί να στρεσαριζόντουσαν απο την λύπανση.
και κατά πρώτον μπορεί να οφειλόταν στο οτι τα σπορια ηταν απο οτι να ναι "αλβανους" της αγορας.- :woohoo:
δεν είμαι σίγουρος γιατί 2 απ τα 6 βλαστάρια είχαν γίνει πολύ σωστά αλβανοσκάνκ ίσως επειδή αντέξανε το λίπασμα
αν μπορούσα να την αυξομειώνω και τα πήγαινα λάου λάου να είχα 100% αποτελέσματα
γνώμες και δοκιμές άλλων ψάχνω για να συγκρίνω ή έναν χημικό παρακαλώ :)
αυτοματιστής και χημικός, το καλύτερο team
δεν ψάχνω πολλά, κάποιον που να κάνει υδροπονία και να ανταλλάξουμε πρακτικές ως προς το θρεπτικό διάλειμμα:woohoo::huggg: φοβερό θα ηταν...

να και ένα αλαβοίντικα
 

Attachments

  • DSC01870.jpg
    DSC01870.jpg
    60.4 KB · Views: 15
  • DSC01871.jpg
    DSC01871.jpg
    67.7 KB · Views: 16

antartist

Member
:biggrin: βοήθησες, είς' ωραίος. Μ' άρεσε πχ η ιδέα του να μπερδέψω τα νερά. Αλλά όλα αυτά είναι γνωστά σε γενικές γραμμές.
Σε ειδικές γραμμές όμως μπορούμε να μάθουμε από κάποιον, παράδειγμα όπως είπες να μπερδέψουμε τα νερά με την Α αναλογία...?? αυτο το πολύ απλό ψάχνω, μια Άλλη συνδυαστική όπως προ είπες.
2 grow, πάντα η αγωγιμότητα στα ίδια υψηλά επίπεδα όμως τα άλλα τα βλαστάρια "πηγαίναν" κανονικά.!! μόνο κάτι γυρίσματα τα φύλλα λόγο της EC.
1 πρόβλημα είχα μόνο που με επιφυλάξεις ακόμα θεωρώ οτι οφειλόταν κατα Δεύτερον στην EC. ανθίζανε τα μπάσταρδα αλλά σταματούσαν στον ένα μήνα περίπου, δεν παπαδιάζανε, πιο συγκεκριμένα δεν βλαστούσε, έμεναν στο ίδιο σημείο. κάπως έτσι μου φαινότανε ότι σταματούσαν την βλαστικότητα. μπορεί να στρεσαριζόντουσαν απο την λύπανση.
και κατά πρώτον μπορεί να οφειλόταν στο οτι τα σπορια ηταν απο οτι να ναι "αλβανους" της αγορας.- :woohoo:
δεν είμαι σίγουρος γιατί 2 απ τα 6 βλαστάρια είχαν γίνει πολύ σωστά αλβανοσκάνκ ίσως επειδή αντέξανε το λίπασμα
αν μπορούσα να την αυξομειώνω και τα πήγαινα λάου λάου να είχα 100% αποτελέσματα
γνώμες και δοκιμές άλλων ψάχνω για να συγκρίνω ή έναν χημικό παρακαλώ :)
αυτοματιστής και χημικός, το καλύτερο team
δεν ψάχνω πολλά, κάποιον που να κάνει υδροπονία και να ανταλλάξουμε πρακτικές ως προς το θρεπτικό διάλειμμα:woohoo::huggg: φοβερό θα ηταν...

να και ένα αλαβοίντικα


Καλλιεργώ σχεδόν αποκλειστικά Αλβανάκια και μετά σιγουριάς μπορώ να πω πως δεν αντέχουν καθόλου το λίπασμα.
Είναι πολύ ευαίσθητα!!!
Το πρόβλημα που συναντάς με το σταμάτημα του παπαδιάσματος μου φαίνεται περίεργο. Δεν μου έχει τύχει ποτέ.
Παρόλ' αυτά δεν θα το απέκλεια με τα χύμα σπόρια!

Μάλλον το κύριο πρόβλημα σου είναι ότι ταίζεις πολύ.

Με το νερό δεν είναι δα και καμιά επιστήμη.
Χημικούς μην ψάχνεις!
Καλή ευκολία και εύχομαι αργα ή γρήγορα να έχεις τις απαντήσεις που αποζητάς.

Πολύ ωραίες οι φωτο!
 
καλησπέρα παιδια σκέφτομαι να διαμορφώσω εναν χώρο στενόμακρο περίπου 4μ*1,5μ,μέχρι τώρα εχω ασχοληθεί μόνο σε χώμα και μόνο με ενα φυτό σε τέντα 1.40χ60 , θεωρώ οτι παίζω περίπου στα 0.7-0.8 w/gr με 250 mh/hps και νομίζω οτι δεν πάω παραπάνω λόγο χαμηλής διεισδυτικότητας, φώτα που διαθέτω, επίσης πιστεύω έχω επαρκή γνώση πάνω στη καλλιέργεια γιατί ψάχνω και στα ξένα φόρουμ όσο μπορώ και με όσα αγγλικά ξέρω και με την βοήθεια του μεταφραστή του google , προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη.
Οπως καταλαβαίνετε Εφτασε νομίζω η ώρα να περάσω σε υδροπονίκα μονοπάτια χεχε! θα ήθελα να με βοηθείται με μερικές απορίες μου, καταρχήν η σκέψη μου είναι να παίξω με αρκετά watt και νυχτερινό ρευμα και λίγα φυτά με τεχνικές που λίγο πολύ χρησιμοποιώ και τώρα όπως supercroping , scrog και τοπινγκ στο 5/6 node.

Ερωτήσεις :

1) πόσα λίτρα θα χρειαστώ δεξαμενή;

2) εσείς τι υπόστρωμα χρησιμοποιειτε;

3) πώς σηκώνεται τις ρίζες για να αλλάξετε νερό δηλαδή πρακτικά πώς μπορεί να το κάνει ενα άτομο αυτό μπορούμε να αφήσουμε τις ρίζες πχ κάτω κανονικά στο πάτωμα; μπορούμε να βάλουμε κάποιον κυκλοφορητή για να γεμίζει νερό το dwc απο μια δεξαμενή με το νερό και λίπασμα.

4) Έχει κανείς κατά νού κανένα ακριβή οικονομικό ηλεκτρονικό ec/temp/co2 γκατζετάκι ;

5) θα έχω καποιο πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω απλό υδατοδιαλυτο λίπασμα σε σχέση με τις ολλανδικές παπ@ρίε$ που κυκλοφορούνε και κάνουνε το υδροπονικό σύστημα πανάκριβο hobbie..

6) πού κυμαίνουντε τα max ec των sativas/indica ;

7) η στάθμη του νερού θα πρέπει να καλύπτει όλες τις ρίζες ;

8) πόσο θα πρέπει να πεφτει το ec για να ξανα feedάρουμε;

9 πώς εφαρμόζεται το flush στην υδροπονία;

και τέλος πόσα watt αντλία χρειάζεται ο κάθε κουβάς ;

υ.π αυτές οι ερωτήσεις είναι η βίβλος μου παιδιά οι πληροφωρίες που μου χρειάζονται.
Ευχαριστώ.
 
παιδια ακυρες οι ερωτήσεις αλλάξανε τα πλάνα μου επανερχομαι με καινουργιες ερωτήσεις πανω στο θεμα βρηκα πολλες πληροφορίες !
 

ganja3

Member
καλησπέρα παιδια σκέφτομαι να διαμορφώσω εναν χώρο στενόμακρο περίπου 4μ*1,5μ,μέχρι τώρα εχω ασχοληθεί μόνο σε χώμα και μόνο με ενα φυτό σε τέντα 1.40χ60 , θεωρώ οτι παίζω περίπου στα 0.7-0.8 w/gr με 250 mh/hps και νομίζω οτι δεν πάω παραπάνω λόγο χαμηλής διεισδυτικότητας, φώτα που διαθέτω, επίσης πιστεύω έχω επαρκή γνώση πάνω στη καλλιέργεια γιατί ψάχνω και στα ξένα φόρουμ όσο μπορώ και με όσα αγγλικά ξέρω και με την βοήθεια του μεταφραστή του google , προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη.
Οπως καταλαβαίνετε Εφτασε νομίζω η ώρα να περάσω σε υδροπονίκα μονοπάτια χεχε! θα ήθελα να με βοηθείται με μερικές απορίες μου, καταρχήν η σκέψη μου είναι να παίξω με αρκετά watt και νυχτερινό ρευμα και λίγα φυτά με τεχνικές που λίγο πολύ χρησιμοποιώ και τώρα όπως supercroping , scrog και τοπινγκ στο 5/6 node.
καλή αρχή
Ερωτήσεις :

1) πόσα λίτρα θα χρειαστώ δεξαμενή;
όαο ποιό πολλά τόσο ποιό καλά .
υπολόγισε περίπου 15 λίτρα για κάθε φυτό για 4-6 δέντρα .. 10 λίτρα για περισσότερα .

2) εσείς τι υπόστρωμα χρησιμοποιειτε;
άργυλο , κάτι κεραμιδί μπίλιες
3) πώς σηκώνεται τις ρίζες για να αλλάξετε νερό δηλαδή πρακτικά πώς μπορεί να το κάνει ενα άτομο αυτό μπορούμε να αφήσουμε τις ρίζες πχ κάτω κανονικά στο πάτωμα; μπορούμε να βάλουμε κάποιον κυκλοφορητή για να γεμίζει νερό το dwc απο μια δεξαμενή με το νερό και λίπασμα.
μπορείς να συκόσεις το φυτό για να δείς τις ρίζες ,, όχι όμως να το αφήσεις κάτω . συνήφως με την αντλία νερού αλλάζεις και το νερό .
4) Έχει κανείς κατά νού κανένα ακριβή οικονομικό ηλεκτρονικό ec/temp/co2 γκατζετάκι ;

5) θα έχω καποιο πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω απλό υδατοδιαλυτο λίπασμα σε σχέση με τις ολλανδικές παπ@ρίε$ που κυκλοφορούνε και κάνουνε το υδροπονικό σύστημα πανάκριβο hobbie..

6) πού κυμαίνουντε τα max ec των sativas/indica ;
για σατίβα το 2,2 , για ιντιγκα το 2,9 ,, στο τελείωμα
7) η στάθμη του νερού θα πρέπει να καλύπτει όλες τις ρίζες ;
όχι , έτσι θα χρειαζόσουν πολλά λίτρα .
8) πόσο θα πρέπει να πεφτει το ec για να ξανα feedάρουμε;
το ec δεν πέφτει , ανεβένει συνίθως γιατί πίνουν νερό και εξατμίζετε και νερό , έτσι τα άλατα που παραμένουν μέσα αλλάζουν σε αναλογία και μας ανεβάζουν το ec . κάθε εβδομάδα ή 10 μέρες πετάς το νερό και βάζεις καινούργιο , ενδιάμεσα συμπλιρώνεις νερό για να έχεις σωστή αναλογία ec .
9 πώς εφαρμόζεται το flush στην υδροπονία;
την τελευταία εβφομάδα ,10 μέρες . βάζεις στο σύστημα σκέτο νερό , ή και τα ανάλογα άλλατα που είναι για φλάς
και τέλος πόσα watt αντλία χρειάζεται ο κάθε κουβάς ;
εάν έχεις κεντρικό , συνίθος έχεις μία αντλία ,, εγώ θα πρώτινα και μιά αεραντλία με αερόπετρα σε κάθε κουβά . εάν η αντλία χαλάσει , η αεραντλία θα σε σώσει .
υ.π αυτές οι ερωτήσεις είναι η βίβλος μου παιδιά οι πληροφωρίες που μου χρειάζονται.
Ευχαριστώ.
και ότι άλλο χρειαστείς εδώ ήμαστε :huggg:
 
ganja να ε καλά αγόρι μου , σκέφτομαι να κανω ενα παρόμιο με αυτό https://cannabis.community.forums.ozstoners.com/cannaversity/uploads/Systems/DWC_Bucket.jpg αλλα με 3 κουβάδες και να κοντρόλερ/ρεζερβουάρ και 2 αεραντλίες και 3 φλοτέρ σε κάθε κουβά.

Ερώτηση
α) τα φλοτέρ σε τί ύψος πρέπει να είναι , που να κόβουν δηλαδή;
β) για ποιο λόγο εχει επιστροφή απο το κουβά στο ρεζερβουάρ στην φωτογραφία που παρέθεσα?
γ) τι αντλίες /διαμετρο σωληνακια θα χρειαστώ και πόσες αερόπετρες σε κάθε κουβά;
 

antartist

Member
Δεν μπορείς να κάνεις edit ακόμα. Μετά τα 50 ποστ...
Δεν χρειάζεσαι φλότερ σε κάθε κουβά. Γενικά νομίζω δεν το χρειάζεσαι καθόλου.
Το νερό επιστρέφει στο ντεπόζιτο γιατί ανακυκλώνεται. Η ανακύκλωση του νερού είναι βασική έννοια στην υδροπονία εκτός κι αν κάνεις αποκλειστικά DWC που ο κάθε κουβάς έχει μόνο μια αερόπετρα.
Γίνεται πανικός με τις τεχνικες της υδροπονίας και υπάρχουν πολλές επιλογές.
Δες τι σου αρέσει και τι σου ταιριάζει για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πιο ουσιαστικά.

Καλώς όρισες!
 
εφόσον κάθε κουβάς θα εχει 2 αερόπετρες χρειάζεται ανακυκλωση το νερό αφου θα οξυγονωνεται;
 

antartist

Member
Κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις.
Να έχεις ένα ντεπόζιτο/κοντρόλερ και με την βαρύτητα και τα φλότερ να γεμίζεις τους κουβάδες.
Θεωρητικά γίνεται αλλά το θέμα είναι ότι θα πρέπει να αλλάζεις κάθε φορά νερό στο σύστημα γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις ενιαίες/καθολικές μετρήσεις και να συμπληρώνεις νερό και ό,τι χρειάζεται γιατί πολύ απλά θα έχεις να κάνεις με 4 διαφορετικούς κουβάδες που δεν επικοινωνούν. Πρακτικά αρκετά κουλό και πετάς και πολύ νερο και λίπασμα τζάμπα.
Αν θέλεις να το κάνεις χωρίς ανακύκλωση μην βάζεις κοντρόλερ και κάνε 3 διαφορερικούς κουβάδες με τις αερόπετρές τους. Ούτε και αυτό σκίζει από ευκολία αλλά είναι λίγο πιο λογικό...
 

ganja3

Member
φλοτέρ δεν χρειάζεσαι και δεν βλέπω το σκεπτικό σε αυτήν την κατασκευή για φλοτέρ .
μία αερόπετρα σε κάθε κουβά . και η αντλία νερού να παίρνει από κάτω και να δίνει επάνω στο φυτό και να αδειάζεις τα νερά . η αντλία από μόνη της θα οξυγονώνει το νερό και θα βοηθάει για την αλλαγή και την ανακύκλωση .. η αεραντλία με τις αερόπετρες και αυτές θα οξυγονώνουν το φυτό και θα κάνει ανακύκλωση σε κάθε κουβά .. μπορείς να δουλέψεις ένα από τα δύο ( ή αεραντλία ή αντλία νερού ) , αλλά όταν έχεις και τα δύο ,εάν ένα από τα δύο χαλάσει τότε δουλεύει το δεύτερο και είσαι κομπλέ .
τα σωληνάκια καλό είναι να είναι όσο ποιό μεγάλα μπορείς . από κουβά σε κουβά μπορείς να φτάσεις την 1,5 ίντσα και από αντλία σε κουβά την μισή ίντσα .
την αερόπετρα την βάζεις από επάνω και όχι όπως είναι στο σχέδιο ..
γενικά πρέπει να προσέξεις για τυχόν διαρροές , που αυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα στις ιδιοκατασκευές και όχι στο πώς θα αερίζεις και θα ανακυκλώνεις το νερό .
 

Latest posts

Latest posts

Top