What's new

Βοήθεια με seeds και εξαερισμό-φίλτρο..

weedolada

Member
το ίδιο είναι,κάποιοι διατείνονται ότι έξω είναι καλύτερα αλλά δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο και εγώ μέσα το έχω..
 

Balinor

Member
Το οτι θα εχω 4m σωλήνες θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? απο την άποψη ίσως χρειαστεί μεγαλύτερο εξαερισμό και ανεμιστηράκι για την εισαγωγή αέρα. Το λέω επειδή είναι η απόσταση απο τους σωλήνες τέτοια..
 

Balinor

Member
το ίδιο είναι,κάποιοι διατείνονται ότι έξω είναι καλύτερα αλλά δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο και εγώ μέσα το έχω..

Και να ήθελα να το βγάλω απέξω θα είχα θέμα γτ δεν περίμενα να φαίνεται τόσο και όσο να ναι υπάρχουν και οι περίεργοι.. Οπότε αναγκαστηκά μέσα θα το βάλω εσυ έχεις κανένα θέμα που το έχεις μέσα? Για το ona που σου είπα πιο πάνω ξέρεις τι παίζει με το συστηματάκι?

Για αυτο λεω:
odour_control_duct.jpg
 

Balinor

Member
Για τους σωλήνες που είπα λες να έχω πρόβλημα και να χρειαστώ μεγαλύτερο εξαερισμό γιατί είναι 4m αν δείς και στο σχεδιάκι πιο πάνω..
 

ironagxos

Member
kalhsperes....oi solhnes t filrou antraka kai anemhsthra den arkei pou bgainoun ekso apo t growtent.....prepei n bgainoun kai eksoapo t spiti;;;;malakia eipa;;
 

weedolada

Member
αν δεν σε ενοχλεί να βγαίνει μέσα στο σπίτι,δεν είναι ανάγκη να τους βγάλεις έξω από το σπίτι..αν πάλι θέλεις να μην μένει τίποτα μέσα τους βγάζεις από έξω..
ρε συ ironagxos όσα σου λένε εδω μέσα είναι υποκειμενικά και συμβουλές απλές πως να στηθεί η τέντ...από εκεί και πέρα όμως εσύ κάνεις τα κουμάντα σου..δεν έχει πρέπει και δεν πρέπει να γίνει έτσι,έχει μπορώ δεν μπορώ να το κάνω,με παίρνει ή δε με παίρνει να το κάνω..τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο..
 

LegacyTron

Member
μέσα έχουν το φίλτρο οι περισσότεροι και είναι το προτιμότερο..

θερμοκρασία; υγρασία; χελόουυυυυ, γιατί με πληγώνεις περιμένω πιο πολλά απο σένα!!

kalhsperes....oi solhnes t filrou antraka kai anemhsthra den arkei pou bgainoun ekso apo t growtent.....prepei n bgainoun kai eksoapo t spiti;;;;malakia eipa;;

Αν βγαίνουν έξω από το γκρόουρουμ, καλα είναι. Έξω από το σπίτι, ακόμα καλύτερα.


Βαλινορ το φίλτρο βγάλτο έξω από το γκρόου ρουμ και βάλτο στο "Άλλο δωμάτιο". Και μετά φέρνε το φρέσκο αέρα μέσα με τον 4μετρο. Μην έχεις φίλτρο μέσα κι άλλο σύστημα για να βγάζει αέρα έξω από το γκρόουρομ, γιατί θα σου τραβάει και τον αέρα με τις μυρωδιές, οπότε θα βρωμάει η γειτονιά. Γι' αυτό αν θες να βγάλεις κάτι έξω, μόνο το φίλτρο. Αλλιώς άστο μέσα και φόρτωνέ το συνέχεια με φρέσκο αέρα, τι να σε πω. Σε φάση, έχω κάνει τρύπα σε τοίχο για να περάσει ο σωλήνας του φίλτρου από το Δωμάτιο Α (φλάουερ ρουμ) στο δωμάτιο Β (σκουπιδότοπος-μηχανοστάσιο). κι από κει είχα δωμάτιο Γ (βεγκ ρουμ) να τα πετάει όλα πάλι στο δωμάτιο Β , αν κια για τη χρήση του δωματίου Γ θα μπορούσα να τα πετάω όλα στο δωμάτιο Γ, αλλά δεν βαριέσαι.....

Το φίλτρο και τον εξαερισμό δεν τα βάζουμε μόνο για τις μυρωδιές, αλλά και για να κρατάμε υγρασίες, θερμοκρασίες. όσοι τα έχουν κομπλέ τα νουμερα στους αισθητήρες τους, ΟΚ. Αλλά επειδή πάντα έβλεπα προβληματάκια και διαφορές, το φίλτρο ποτέ στο γκρόυρουμ. Ακόμα και τέντα να έχεις ή θα βάλεις το φίλτρο στο δωμάτιο της τέντας, ή θα το πεταξεις σε άλλο χώρο με καμμιά φοβερή μόντα της στιγμής ~!

Προσοχή μόνο όταν σπάμε τοίχους, μην γκρεμίσουμε καμιά κολώνα ή διαλύσουμε τα καλώδια της ΔΕΗ με κίνδυνο ηλεκτροπληξίας (ξέρει κανείς κανα καλέμι που να είναι κακός αγωγός του ρεύματος? ;) )
 
Last edited:

weedolada

Member
θερμοκρασία; υγρασία; χελόουυυυυ, γιατί με πληγώνεις περιμένω πιο πολλά απο σένα!!
Δεν έχεις άδικο αλλά έτσι κι αλλιώς αν θέλεις να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου το φίλτρο φαντάζομαι το αλλάζεις ανά 2-3 grow..οπότε αν δεν έχεις μόνιμα 90% υγρασία δεν παθαίνει τίποτα..η θερμοκρασία δεν ξέρω πως μπορεί να επηρεάσει το φίλτρο..
Επίσης όταν έχεις το φίλτρο έξω να υποθέσω ότι έχεις τον εξαερισμό να φυσάει αέρα στο φίλτρο και όχι να τραβάει αέρα σωστά?δεν είναι απόλυτο θα μου πεις να έχει αυτή την σειρά,αλλά αν ναι αυτός είναι ένας λόγος για να χαλάσει πιο γρήγορα το φίλτρο κατά την άποψη μου..αλλά μην περιμένεις πολλά από μένα δεν είμαι τόσο πάλιουρας όσο νομίζεις..:biggrin:
 

ironagxos

Member
αν δεν σε ενοχλεί να βγαίνει μέσα στο σπίτι,δεν είναι ανάγκη να τους βγάλεις έξω από το σπίτι..αν πάλι θέλεις να μην μένει τίποτα μέσα τους βγάζεις από έξω..
ρε συ ironagxos όσα σου λένε εδω μέσα είναι υποκειμενικά και συμβουλές απλές πως να στηθεί η τέντ...από εκεί και πέρα όμως εσύ κάνεις τα κουμάντα σου..δεν έχει πρέπει και δεν πρέπει να γίνει έτσι,έχει μπορώ δεν μπορώ να το κάνω,με παίρνει ή δε με παίρνει να το κάνω..τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο..
!!!nai weedolada dikaio exeis file m....apla afou filtrarontai oi myrodies apo t filtro anhtraka den svinei teleios h myrodia;;;;opotes....e;;
 

weedolada

Member
ναι σβήνουν αρκεί να μην έχεις από πουθενά διαρροές μυρωδιάς..δηλαδή καλή μόνωση παντού από όπου περνάει ο αέρας του εξαερισμού..να φανταστείς σε μένα από κάπου έχανε και μου μύριζε και αναρωτιόμουν τι σκατά κάνω λάθος στο στήσιμο..ώσπου κατάλαβα ότι από την ένωση του cooltube με τον εύκαμπτο σωλήνα είχε μια μικρόυτσικη τρυπούλα που όταν έβαζα το αυτί μου σφύριζε κιόλας ελαφρά,και τότε κατάλαβα ότι από εκεί έχανε μυρωδιά και αυτή έβγαινε από την τέντα..καλή μόνωση παντού και δεν βγαίνουν οι μυρωδιές..
 

ironagxos

Member
are alani weedolada... kalytera telika einai t filtro mesa h ekso;;sto growtent;;;;paizei tpt vids sto youtube gia kamia idea....blepo alla oi perisoteroi to topothetun mesa sto grow to filtro apo oti blepo!!!!
 

bazz

Member
εγώ το φίλτρο το έβαζα μέσα.....με χίλια ζόρια το έδενα και ήταν ΟΚ......στα δυο μετρά δεν μύριζε τίποτα!!!


τώρα αν πρέπει να είναι στην εισαγωγή ή στην εξαγωγή το φιλτρο.....

το μονο που με προβληματίζει ειναι ότι:
στην μια περίπτωση το μηχάνημα ρουφάει αέρα μέσα από το φίλτρο(που ειναι μέσα στο τεντ) και η έξοδος του είναι ελεύθερη
!->..............

και στην άλλη περίπτωση έχεις το φιλτρο στην εξαγωγή, οπότε ρουφάει το μηχάνημα ελευθέρα τον αέρα αλλά στην έξοδο του εχεις το φίλτρο
..........->!


προβληματίζομαι μήπως κουράζεται το μηχάνημα γιατί του έχεις κλείσει την εξαγωγή και μήπως μπουκώνει????
 

bazz

Member
σίγουρα θα το δοκιμάσω και έξω από το τεντ το φίλτρο...έτσι όπως το λεει αυτός!!!
 

LegacyTron

Member
οπότε αν δεν έχεις μόνιμα 90% υγρασία δεν παθαίνει τίποτα..η θερμοκρασία δεν ξέρω πως μπορεί να επηρεάσει το φίλτρο..
Επίσης όταν έχεις το φίλτρο έξω να υποθέσω ότι έχεις τον εξαερισμό να φυσάει αέρα στο φίλτρο και όχι να τραβάει αέρα σωστά?δεν είναι απόλυτο θα μου πεις να έχει αυτή την σειρά,αλλά αν ναι αυτός είναι ένας λόγος για να χαλάσει πιο γρήγορα το φίλτρο κατά την άποψη μου..


ναι κάπως έτσι τα κακάρωσε και του GRKid αν θυμάμαι καλά το μοτέρ σε κάποια φάση, τζάζεψε εντελώς. Αλλά τόσα χρονια φούρναρης Δόξα Τω Θεώ δεν μου έτυχε ποτέ, και πάντα είχα τα κουλτιούμπ ανοιχτά για να ρουφάνε τον αέρα και να τον στέλνουν στο φίλτρο , εκτός γκρόουρουμ με 5-6 μέτρα σωλήνα.

Αν έχεις 330 κυβικά μοτέρ και 250 φίλτρο, ναι μπουκώνει. Αν όμως έχεις το 330 μοτέρ και 350 φιλτρο, δεν μπουκώνει ^^ Δηλαδή σκέψου ότι ακόμα και με το 425 φίλτρο σε 500άρι μοτέρ, πάλι δεν μπούκωνε επικίνδυνα ~!

Επειδή βάραγα πάντα εδώ στην χώρα τούτη υγρασίες πάνω από 75%, το να είναι το φίλτρο εκτός τεντας και δωματίου ακόμα, κρινόταν απαραίτητο για να γλυτώσω το βοτρύτη και προβλήματα υγείας ~!

Άμα παίζει πολυτέλεια να έχεις το κουλτιουμπ τελείως ανεξάρτητο και να ρυθμίζεις αλλιώς τις μυρωδιές, τότε είσαι πολύ άρχοντας !
 

weedolada

Member
ναι κάπως έτσι τα κακάρωσε και του GRKid αν θυμάμαι καλά το μοτέρ σε κάποια φάση, τζάζεψε εντελώς. ας !

ναι κάτι τέτοιο έχω διαβάσει γι αυτό λέω ότι όταν φυσάς το φίλτρο χαλάει πιο γρήγορα..

@ironagxos άποψη μου είναι να το βάλεις μέσα και μάλιστα να το κρεμάσεις ψηλά διότι ο αέρας ανεβαίνει πάνω οπότε ότι μυρωδιά ανεβαίνει φεύγει μέσα από το φίλτρο..εγώ τα έχω φίλτρο-εύκαμπτος-cooltube-εύκαμπτος-εξαερισμός και έξω..φίλτρο και εξαερισμός είναι ψηλά τοποθετημένα..
 

ironagxos

Member
nai weedolada..kai ego tlk to evala psila opos mporesa mesa sto grow tent 1*1*2 me (tai.raps) vasika to filtro na roufaei aera apo ton anemhsthra kai meta ena fidi solhna n bgainei ekso..akoma den mpika sthn fash ths myrdias n t xrhsimopoihso alla sta konta tha thelo n do ta apotelesmata!!!!an o anemhsthras einai sta 350 kai to filtro einai sta 300!!
 

Latest posts

Latest posts

Top