What's new

Βοήθεια με seeds και εξαερισμό-φίλτρο..

Balinor

Member
Βοήθεια με seeds και εξαερισμό-φίλτρο..

Σε ενα thread είχα μια συζήτηση για seeds και μου έιπαν κάποια άτομα οτι κάποια strains μυρίζουν πολύ που ούτε ο κατάλληλος εξαερισμός-φίλτρο δεν καλύπτει τις μυρωδιές, καταρχάς θα ήθελα να ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο καθώς δεν θέλω να εχω κανένα απολύτως πρόβλημα με μυρωδιές γιατί απο εκεί ξεκινάει και το κακό.. Ο χώρος μου είναι 2χ1,5χ2,5 είμαι διατεθημένος να επενδύσω πάνω σε αυτό για να τελειώνω μια και καλή με αυτό το θέμα οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  • Τι εξαερισμό-φίλτρο χρειάζομαι για να καλύψω αυτό τον χώρο αν είναι δυνατόν κάποιο link.
  • Λέω να βάλω ενα strain indica και ενα sativa θα ήθελα να με βοηθήσετε και να μου πείτε ενα καλό strain και απο τα δυο που να μην μυρίζει τόσο στην διάρκεια του grow για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.
  • Το φίλτρο κάθε πόσα grow θέλει αλλαγή?

  • Να προτιμήσω ένα εξαερισμό που να ρυθμίζει η ένταση καλύτερα?
Σε μια αναζήτηση που έκανα μου έβγαλε ice για indica και haze berry για sativa δεν ξερω τι παίζει όμως με τις μυρωδιές που βγάζουν.. Σε περίπτωση που παίζει κάποιο ρόλο υδροπονίας εξοπλισμό εχω πάρει ενημερωτικά το λέω και ανυπομονώ να ξεκινήσω οπότε κάθε πληροφορία ειναι σημαντική για μένα ευχαριστώ εκ τον προτέρων!:biggrin:
 
Εξαερισμός= Φιλτρο ανθρακα...εχουμε κάνει και ενα σχετικό ποστ.
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=299871

-Ωραίο θα ήταν και ενα σατιβάκι κατα την γνώμη μου

-Δεν νομίζω να το αλλάξεις ποτέ.......καθάρισμα θέλει


-Οχι δεν νομίζω να κάνει διαφορά...τέρμα θα τον έχεις πάντα..:)
 

420brother

Member
Όταν ξεκινούσα αδερφέ όλοι οι γνώστες μου είπαν να μη βάλω σατίβα σαν πρώτο grow και να περιμένω να δω πρώτα τη διαδικασία για να έχω μια ιδέα απ τα βασικά για να μπορώ να αντεπεξέλθω στα πιο δύσκολα. Γνώστης πιστεύω πως δεν είμαι ακόμη οπότε ότι μου είπαν σου λέω και μετά εσύ βλέπεις και πράττεις.

Εξαερισμό πάρε δυνατούς ανεμιστήρες και αν δεις ότι είναι πιο δυνατοί απ ότι πρέπει βάζεις ένα dimmer και κατεβάζεις την ισχύ τους. Αφού θα έχεις και φίλτρο άνθρακα τότε σίγουρα θες δυνατούς για να κάνουν δουλειά, επίσης το πόσο μεγάλο θα είναι το φίλτρο παίζει ρόλο στο μέγεθος των ανεμιστήρων οπότε ψάχτω έτσι και πάρε τα κατάλληλα.

Αλλαγή δε θέλει ποτέ, κάθε 2-3 grow θα το ανοίγεις για να το πλένεις και θα είσαι κομπλέ.
 

LegacyTron

Member
ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΡΕ ΜΥΑΛΑ ΕΔΩ ΟΛΟΙ. ΠΩΣ ΤΟ ΠΛΕΝΕΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΝΘΡΑΚΑ.....πλένετε τους κόκκους που έχει μέσα; το βάζετε στο πλυντήριο; Ή επειδή ξεσκονίζετε την κουβερτούλα που έχει τριγύρω, νομίζετε ότι το πλύνατε κιόλας;

Ποτέ δεν είχα φίλτρο "που το ανοίγεις και το πλένεις". ΖΝΤΟΙΝΓΚ. ή μπορεί να είχα και να μην το έκανα! χαχα! Πάντα άλλαζα φίλτρο κάθε 2ο ή 3ο γκρόου, δηλαδή στους 6 ή στους 9 μήνες, για να έχω κ το κεφάλι μ ήσυχο. Τα 100 Ευρώ του φίλτρου σας μαράνανε κι αυτά λυπάστε; Τόσα εξοικονομείτε με το γκρόου. CAN filter ή Rhino θα πάρεις. Κ πάντα είναι ανάλογα κ με τον χώρο και τον εξαερισμό ε!

Ο χώρος σου παίρνει 2 λάμπες άνετα. και 3 κ 4 άμα λάχει, αλλά ας μην ξεφύγουμε.

Θα πρότεινα φίλτρο 425 κυβικών και απορροφητήρα στα 500 για τον χώρο που έχεις. Ούτε dimmer. ΑΦού σε πιάνει χέσιμο με τις μυρωδιές.

Θα βάλεις 5 ή 6 φυτά και θα σκρογκάρεις. Με τι θα παίξεις; υδροπονία ή χώμα; Το φίλτρο θα το βγάλεις έξω από τον χώρο που μεγαλώνουν τα φυτά.

Θα πρότεινα Northern Lights για ίντικα, το πιο κλασσικό, βραβευμένο και χρόνια δεδομένο.

Για Σατίβα θα πρότεινα το C99 που είναι εύκολο κ σχετικά γρήγορο.

Η μαλακία είναι ότι κάθε είδος θέλει πάνω κάτω διαφορετικό τάισμα κλπ, οπότε θα έλεγα θα ήταν πιο συνετό να παίξεις με ένα είδος για πρώτη φορά. Δλδ κι εγώ όταν έβαζα 2 είδη, ποτέ δεν τα είχα στο ίδιο υδροπονικό σύστημα, γιατί πάντα το ένα είδος θέλει διαφορετικό φαΐ απ' τ'άλλο.
 
Last edited:

Balinor

Member
ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΡΕ ΜΥΑΛΑ ΕΔΩ ΟΛΟΙ. ΠΩΣ ΤΟ ΠΛΕΝΕΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΝΘΡΑΚΑ.....πλένετε τους κόκκους που έχει μέσα; το βάζετε στο πλυντήριο; Ή επειδή ξεσκονίζετε την κουβερτούλα που έχει τριγύρω, νομίζετε ότι το πλύνατε κιόλας;

Ποτέ δεν είχα φίλτρο "που το ανοίγεις και το πλένεις". ΖΝΤΟΙΝΓΚ. ή μπορεί να είχα και να μην το έκανα! χαχα! Πάντα άλλαζα φίλτρο κάθε 2ο ή 3ο γκρόου, δηλαδή στους 6 ή στους 9 μήνες, για να έχω κ το κεφάλι μ ήσυχο. Τα 100 Ευρώ του φίλτρου σας μαράνανε κι αυτά λυπάστε; Τόσα εξοικονομείτε με το γκρόου. CAN filter ή Rhino θα πάρεις. Κ πάντα είναι ανάλογα κ με τον χώρο και τον εξαερισμό ε!

Ο χώρος σου παίρνει 2 λάμπες άνετα. και 3 κ 4 άμα λάχει, αλλά ας μην ξεφύγουμε.

Θα πρότεινα φίλτρο 425 κυβικών και απορροφητήρα στα 500 για τον χώρο που έχεις. Ούτε dimmer. ΑΦού σε πιάνει χέσιμο με τις μυρωδιές.

Θα βάλεις 5 ή 6 φυτά και θα σκρογκάρεις. Με τι θα παίξεις; υδροπονία ή χώμα; Το φίλτρο θα το βγάλεις έξω από τον χώρο που μεγαλώνουν τα φυτά.

Θα πρότεινα Northern Lights για ίντικα, το πιο κλασσικό, βραβευμένο και χρόνια δεδομένο.

Για Σατίβα θα πρότεινα το C99 που είναι εύκολο κ σχετικά γρήγορο.

Η μαλακία είναι ότι κάθε είδος θέλει πάνω κάτω διαφορετικό τάισμα κλπ, οπότε θα έλεγα θα ήταν πιο συνετό να παίξεις με ένα είδος για πρώτη φορά. Δλδ κι εγώ όταν έβαζα 2 είδη, ποτέ δεν τα είχα στο ίδιο υδροπονικό σύστημα, γιατί πάντα το ένα είδος θέλει διαφορετικό φαΐ απ' τ'άλλο.

Καλημέρα παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια μέχρι στιγμής! Φίλε Legacy θα παίξω με υδροπονία εχω αγοράσει 4 κουβάδες εχω κάνει τις τρύπες που πρέπει και θα τους συνδέσω με μια αεραντλία που βγάζει 4 εξόδους ακόμα αεραντλία και αερόπετρα δεν έχω πάρει γιατί θέλω να την ψάξω λιγάκι με τα κατάλληλα απο φώτα έχω πάρει για αρχή 6 πάνελ @στ!ρ γενικού φάσματος.. Το φίλτρο εχω δει παντού οτι μπαίνει μέσα στον χώρο εξήγησε μου σε παρακαλώ για πιο λόγο να το έχω απο έξω γιατί δεν κατάλαβα :/ το northen light το έχω ακούσει πολύ οπότε θα παίξω εκεί και θα σε ακούσω ετσι ώστε να αρχίσω με μια ποικιλία μέχρι να αποκτήσω μια Α εμπειρία αφου όμως σιγουρευτώ οτι δεν μυρίζει τόσο σαν strain γιατί κάπου μου είχες πει οτι παίζεις με strain που μυρίζουν γενικά αν δεν έχω πρόβλημα με μυρωδιές τόσο που οταν περνάει ο άλλος δίπλα απο το αποθηκάκι και δεν του μυρίζει τπτ δεν με πειράζει οτι strain και να βάλω, όσο για το φίλτρο δεν με πειράζει να δίνω 100 evrw για κάθε 2-3 grow απο οτι κατάλαβες θέλω να μηδενίσω την μυρωδιά και δεν με πειράζει το να δώσω κάποια παραπάνω λεφτά προκειμένου να εχω το κεφάλι μου ήσυχο με αυτό το θέμα..
 

Balinor

Member
Κάτι ακόμα:

  • Ο εξαερισμός θα δουλέυει 24/24 αν ναι δεν υπάρχει περίπτωση να φέυγει η θερμοκρασία/υγρασία?
  • Χρειάζεται να ανοίξω και τρύπα για να φέρνω καθαρό αέρα μέσα στον χώρο και αν ναι πρέπει και εκεί να βάλω τουρμπίνα η μόνο ενα φίλτρο απλό για να μήν περνάνε σκουπίδια/έντομα μέσα στο χώρο?
  • Το καλύτερο mylar είναι αυτό που είναι άσπρο μπροστά και μάυρο απο την πίσω μεριά?
 

LegacyTron

Member
Κάτι ακόμα:

  • Ο εξαερισμός θα δουλέυει 24/24 αν ναι δεν υπάρχει περίπτωση να φέυγει η θερμοκρασία/υγρασία?
  • Χρειάζεται να ανοίξω και τρύπα για να φέρνω καθαρό αέρα μέσα στον χώρο και αν ναι πρέπει και εκεί να βάλω τουρμπίνα η μόνο ενα φίλτρο απλό για να μήν περνάνε σκουπίδια/έντομα μέσα στο χώρο?
  • Το καλύτερο mylar είναι αυτό που είναι άσπρο μπροστά και μάυρο απο την πίσω μεριά?



Εξαερισμός 24ώρες ανοιχτός , το φίλτρο θα το έχεις απ'έξω για να σου βγάζει εκτός χώρου την ανεβασμένη θερμοκρασία (αν ανεβάσεις), την υγρασία και τις μυρωδιές.

Νόμιζα ότι θα παίξεις με HPS γι'αυτό σου είπα για τόσο μεγάλο ρουφηχτήρι μοτερ κ φίλτρο. Αφού θα πας ΛΕΝΤ, παίξε με πιο μικρό, με το 330 κυβικά.

Θα κάνεις τρύπα για να φέρνεις καθαρό αέρα μέσα με ένα πολύ μικρό "ανεμιστηρο-τουρμπινάκι". Το πιο φτηνό πάρε κάνει κανα 15ευρο-20 κάπου κει. Αλλά θα τραβάει με σωλήνα κ στο σωλήνα μέσα θα προσαρμόζεις τα φίλτρα. Βάλε 2-3 από έξω και 2-3 από μέσα για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μπει τίποτα μέσα.

Το μύλαρ ναι μαύρο από μια , άσπρο από την άλλη. Άσε τα "διαμαντο-ειδή" . Δεν λένε τόσο.

Πάρε το northern lights από τη Σένσι, είναι το "μπεστ" ή από νιρβάνα για σχέση απόδοσης τιμής. Θηλυκά παρτα όχι μικτά, για να μην τραβιέσαι.

Ανεμιστήρες να βάλεις!

Την αερόπετρα πάρε την στρογγυλή ρε συ, εγώ πχ είχα το ίδιο σύστημα, την χοντρή την αερότρομπα με τα 4 βίσματα, κ 4 αερόπετρες στρογγυλές. Το καλό με το DWC είναι ότι όταν παίζεις με μπόλικο οξυγόνο στον κουβά, μπορείς να βάζεις λιγότερο λίπασμα, που μετράει πολύ φυσικά! Οπότε κι οι 13,5 εκατοστών που έχεις βρει, καλές είναι μην τρελαίνεσαι~! Εγώ είχα σε κουβά τετράγωνο 50 λίτρων , 4 των 10 εκατοστών. Κομπλέ είσαι.
 

Balinor

Member
Εξαερισμός 24ώρες ανοιχτός , το φίλτρο θα το έχεις απ'έξω για να σου βγάζει εκτός χώρου την ανεβασμένη θερμοκρασία (αν ανεβάσεις), την υγρασία και τις μυρωδιές.

Νόμιζα ότι θα παίξεις με HPS γι'αυτό σου είπα για τόσο μεγάλο ρουφηχτήρι μοτερ κ φίλτρο. Αφού θα πας ΛΕΝΤ, παίξε με πιο μικρό, με το 330 κυβικά.

Θα κάνεις τρύπα για να φέρνεις καθαρό αέρα μέσα με ένα πολύ μικρό "ανεμιστηρο-τουρμπινάκι". Το πιο φτηνό πάρε κάνει κανα 15ευρο-20 κάπου κει. Αλλά θα τραβάει με σωλήνα κ στο σωλήνα μέσα θα προσαρμόζεις τα φίλτρα. Βάλε 2-3 από έξω και 2-3 από μέσα για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μπει τίποτα μέσα.

Το μύλαρ ναι μαύρο από μια , άσπρο από την άλλη. Άσε τα "διαμαντο-ειδή" . Δεν λένε τόσο.

Πάρε το northern lights από τη Σένσι, είναι το "μπεστ" ή από νιρβάνα για σχέση απόδοσης τιμής. Θηλυκά παρτα όχι μικτά, για να μην τραβιέσαι.

Ανεμιστήρες να βάλεις!

Την αερόπετρα πάρε την στρογγυλή ρε συ, εγώ πχ είχα το ίδιο σύστημα, την χοντρή την αερότρομπα με τα 4 βίσματα, κ 4 αερόπετρες στρογγυλές. Το καλό με το DWC είναι ότι όταν παίζεις με μπόλικο οξυγόνο στον κουβά, μπορείς να βάζεις λιγότερο λίπασμα, που μετράει πολύ φυσικά! Οπότε κι οι 13,5 εκατοστών που έχεις βρει, καλές είναι μην τρελαίνεσαι~! Εγώ είχα σε κουβά τετράγωνο 50 λίτρων , 4 των 10 εκατοστών. Κομπλέ είσαι.

Φίλε Legacy σε ευχαριστώ με έχεις βοηθήσει πολύ! προφανώς ανεμιστηρο-τουρμπινάκι εννοείς αυτό 393ccf232eeba2c1aca5c27106150ff3.jpg
και για αναμιστήρες κάτι τέτοιο anemisthraki-150mm-me-klip-15w.jpg
έκανα ενα σχέδιο γιατί εγω αυτό εχω καταλάβει οτι μου λες να κάνω ρίξε μια ματιά για να δείς αν το κατανόησα σωστά Χωρίς τίτλο.jpg
για φίλτρο στον σωλήνα που είπες μέσα έξω τι να βάλω έχεις καμία ιδέα?
 

LegacyTron

Member
ΑΡΧΗΓΟΣ! ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ!

για τα φίλτρα έχει έτοιμα

UFI.png


Duct-Filter-200mm_b4.jpg



duct filters, duct dust filters
 

Balinor

Member
Ωραία χαίρομαι! Που θα βρώ τέτοιο φίλτρο όμως ελλάδα για να μην μπλέκω με παραγγελίες εξωτερικό, ξέρεις? Και δεν μου είπες θα έχω θέμα με μυρωδιές με όλα αυτά? το northen light γενικά μυρίζει σαν strain? το φίλτρο άνθρακα θα βγαίνει έξω απο το αποθηκάκι μεν αλλά θα είναι μέσα στο σπίτι στο να φαίνεται δεν με ενοχλεί στο να μυρίζει με ενοχλεί πρέπει να βρώ τρόπο όπως και δήποτε να βγαίνει έξω απο το σπίτι?
 
δεν πλένετε το φίλτρο...το δικό μου είναι μεταχειρισμένο και σε πληροφορώ έχει αντέξει πάνω απο 10 χωρίς να μου δίχνει οτι έχει πρόβλημα σε κατι...καθάρισμα εννοώ να το φυσάς με αέρα αγόρι μου...κάνει δουλειά...cheers
 
Balinor οχι αδερφέ δεν χρειάζετε τίποτα....απλα ενα χωνι μικρο για να βγαίνει ο αέρας μέσα απο το γρόου,"έξω"
 

theia

Member
egw pali eftiaxa aytosxedio e3aerismo !! xrisimopiisa anemistira ton opio kalipsa me xartotenia ektos apo pisw afisa ligo wste na travaei kai mprosta anixa ta prostateutika sidera kai kolisa kapelo apo portatif me mia kali alouminotenia ton sindesa kai bouala tin mirodia tin thelw gia aromatiko sto spiti ahahahahahah
 

theia

Member
to mono lathos eitan oti dn agorasa eukampto solina pira gia aporofitira problima gt dn mporw na paizw tin lampa panw katw logo oti ton exw sindedemeno sto cooltube alla se mia mera einai edw o kainourgios solinas !! bebea dn xerw poses wres zwhs exei o anemistiras m pantos einai dinatos !!!
 

theia

Member
gia seeds re guya thelw k egw help !! eimai etimos na kanw deuteri paragelia apo R.Q. tin preti fwra emina euxaristimenos alla poli eipan pws dn parelaban pote ta pragmata tous k twra dn eimai gia na paizw thelw na kanw mia kali paragelia wste na xanasxolithw se kana xrono me to thema paragelias !! (an kai mallon kapia tha ta girisw se arsenika psekazontas ta gia na exw k ekei tin dikia m paragogi ) na empisteftw xana R.Q ? kai an nai na parw ena idos gt elega na paixw se diafwra !! aytomata elega ma xanaparagilw !! m fenonte diskola akoma ta fem gt eimai arxarios !!
 

Balinor

Member
Φίλε Legacy καλημέρα αγόρασα φίλτρο-εξαερισμό και το ανεμιστηροτουρμπινάκι το πρόβλημα είναι οτι τελικά δεν γίνετε να έχω το φίλτρο έξω απο το grow room δηλαδή και έξω απο το σπίτι όπως είχα σκοπό να το κάνω ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να βάλω το φίλτρο μέσα στο room μαζί με τον εξαερισμό και να βγαίνει ενας 4μετρος σωλήνας έξω απο το σπίτι για να βγαίνει ο αέρας και ένας 4μετρος σωλήνας για να μπαίνει ο αέρας θα λειτουργήσει τι λες? Δες ενα σχέδιο έτσι βολεύει δεν ξέρω όμως αν αποδίδει.. :woohoo:

Χωρίς τίτλο.jpg
 

Balinor

Member
εδώ θα βρεις διάφορους τρόπους να στήσεις τον εξαερισμό σου..

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=112862

Nice thread αλλά δεν είδα να έχει πουθενά αυτό που θέλω να κάνω ενω σε πολλά βίντεο στο youtube οι περισσότεροι τα βάζουν τα φίλτρα μέσα στο room.. Μήπως είναι το ίδιο είτε το έχεις το φίλτρο μέσα στο room είτε απέξω? Να προσθέσω οτι παίζω με led.
 
Top