What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Un Out. destinat semintelor a unui stealth cannabis din lume.....SUBTERFUGE #1 (IBL)

budstealth

Active member
Va salut colegi forumisti si impatimiti al acestui nomil hobby! Postez cu multa intarziere deoarece nu am avut in intentie de la inceput, din motive de siguranta.Totul a inceput in toamna trecuta, cand un vechi si bun prieten a comandat din SUA un pachet de seminte Subterfuge #1 .Din data comenzii si pana ce prietenul a primit pachetul a durat 40 zile.10 zile sa vina din SUA si 30 zile a fost nevoie ca Posta Romana sa-l predea.Adevarat ca sa suprapus si cu sarbatorile de iarna , dar.....totusi exagerat de mult! A venit primavara , prietenul a germinat semintele care au avut succes 100% dar dupa o inmuiere in apa distilata 24 ore si apoi a fost nevoie de aproximativ 7-10 zile pana au scos nasul. A fost avertizat prietenul de vanzator ca acest soi are o germinare greoaie datorita faptului ca au coaja foarte groasa si tare datorita partial geneticii sale dar si datorita faptului ca plantele au fost crescute in aer liber si factorilor de mediu au coaja mai tare decat cele din indoor.Germinarea a avut loc la mijlocul lunii aprilie in indoor la prieten acasa,tot acolo avand loc si primul transplant , eu sugerandu-i ideea sa creasca in ghivece pana cand plantele vor arata preflorile si indepartati masculii, apoi femelele transplantate direct in sol.Preflorile au fost clare abia la mijlocul lunii iunie unde au fost observate 4 femele clare si celelalte plante nu stiam cu siguranta daca sunt masculi. Femelele clare au fost transplantate direct in sol la el in gradinina masculii ramasi in ghivece pana ne clarificam bine despre ei.Pentru ca l-am ajutat pe ici pe colo invoiala era sa-mi dea si mie o femela...dar cand am vazut ca sunt doar 4 si la cati bania a dat pe seminte (150 USD 10 seminte + transport), am zis hai sa taiem o clona dintr-o femela mai maricica pentru mine dar sa-ti ramana tie planta.A taiat clona , tot el sa ocupat de inradacinare dupa care am adus-o lamine in gradina direct in sol , asta aproape de sfarsitul lunii iunie.Aceste sunt 2 poze cu clona (au fost mult mai multe dar le-am sters).
 

Attachments

  • subterfuge #1- (2).jpg
    subterfuge #1- (2).jpg
    11.9 MB · Views: 144
  • subterfuge #1-.jpg
    subterfuge #1-.jpg
    7.8 MB · Views: 139

budstealth

Active member
Dupa un timp aproape de mijlocul lunii iulie cele 6 plante banuite ca ar fi masculi ne-au dat dreptate , si atunci mia venit o idee.Femele au fost foarte omogene (parca asta din care taiasem clona era ceva mai stufoasa si internodurile stranse), erau in general ca-m la fel dar in randul masculilor unul se arata deosebit, daca ceilalti erau inalti si cu spatiu internodal mare acesta era cu spatiul internodal mult mai strans si bine ramificat lateral.Cand prietenul se pregatea sa le curme mi-a venit o idee.Am rugat prietenul sa-mi dea mie masculul aratos ca oricum nu-i trebuia.Mi la dat si l-am dus la tara pe acesta cu gandul ca voi colecta ceva polen pentru a poleniza o ramurica si avea seminte daca tot am ocazia asta. Nu am vrut initial sa-l plantez langa clona femela pentr motive evidente......sa-mi ramana si mie ceva muguri.Dupa plantarea clonei in pamant undevadupa jumatatea lunii iunie a trebuit sa plec 3 saptamani. Oricum in groapa facuta am folosit compost organic mranita de 6 ani vechime si granule de Hidrogel , am bagat 10 litri de apa ,am facut semnul crucii si am zis Dumnezeu cu mila, sper sa ramana in viata cand ma intorc. Va aduceti aminte in luna iunie si iulie cand tara fierbea padurile si campurile luau foc de ziceai ca-s stropite cu benzina si pamantul era crapat de seceta iar apa era rationalizata in unele locuri si nu aveai voie sa uzi gradina?Atunci am fost plecat 3 saptamani iar cand m-am intors de la distanta asa am crezut ca este moarta......pur si simplu frunxele erau incretite si atarnau pe langa tija principala iar cele de4 la baza ingalbenite. Am bagat un bidon de 5 litri , am facut iar semnul crucii iar a doua zi ...... MINUNE...parca nu se intamplase nimic.
 

Attachments

  • subtefuge #1.jpg
    subtefuge #1.jpg
    6.6 MB · Views: 119
  • subterfuge#1.jpg
    subterfuge#1.jpg
    9.6 MB · Views: 121

budstealth

Active member
La tara masculul a supravietui si el nu doar secetei ...a fost ciugulit de ceva cred ca pasari (probabil grauri) nu mai avea varf apical si nici cateva remificatii laterale.....era redus la jumatate din dimensiunea initiala.A venit luna August si am inceput sa-i administrez 2 solutii lichide.Prima este un accelerator pe baza de vermicompost cu micorize si a doua un ingrasamant bio pentru orhidee cu NPK 3-6-6 foarte potrivit si pentru cannabis
7773524110458-002-600x600.jpg
 

Attachments

  • 7059192.jpg
    7059192.jpg
    1.5 KB · Views: 82

budstealth

Active member
Clona a crescut si sa ramificat bine drept urmare am dirijat si culcat ramurile laterale pentru a maximiza expunerea la soare si a promova cresterea de noi lastari.
 

Attachments

  • subterfuge #1- (2).JPG
    subterfuge #1- (2).JPG
    1.8 MB · Views: 131
  • subterfuge #1-.JPG
    subterfuge #1-.JPG
    6.6 MB · Views: 138

budstealth

Active member
Pe 3-4 septembrie am vazut primii pistili la clona , am dat o fuga la tara si masculul si-a revenit si este plin de bilute gata sa explodeze.Voi face o poza si cu el ca prea nu l-am bagat in seama.
 

Attachments

  • subterfuge #1 (2).JPG
    subterfuge #1 (2).JPG
    3.2 MB · Views: 131
  • subterfuge #1.JPG
    subterfuge #1.JPG
    1.4 MB · Views: 121

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Arata.. altfel! Sunt curios cum se vor prezenta mugurii, la cum arata promite mugurasi destul de mici si greu de trimuit.
 

budstealth

Active member
Saptamana viitoare trebuiesa iau o decizie cruciala. Parca-mi pare rau ca nu am lasat masculul langa clona si acum tot ma gandesc ca daca incercand sa polenizez doar o crenguta mai ales ca se anunta ploi nu se prinde? Sa polenizez doar o crenguta sau sa polenizez intreaga planta dar asta insemna ca eu nu mai am muguri de calitate..mai ales ca o cultura pentru seminte este mult mai lunga decat una pentru muguri datorita fatului ca embrionii din seminte au nevoie de timp pentru maturizare iar semintele sa fie mature , termenul depaseste cu cel putin 2 saptamani sau mai mult in functie de temperaturile exterioare..ceea ce trebuia sa fie in octombrie sa duce cu siguranta in noembrie. Voi decide in cateva zile....Va doresc weekend placut si voi reveni
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce inseamna ca nu l-ai lasat langa? Daca e macar la cativa km tot ar trebui sa gasesti seeds. De altfel eu nu as face seminte out tocmai din acest motiv, ca si canepa sau alti masculi iti pot poleniza femela si mai bine nu faci seeds decat sa nu stii ce combo ai facut si sa te bazezi pe semintele alea. Mai ales ca out-ul ajunge majoritar la facut hash, nu sta nimeni sa scoata semintele din el.
 

budstealth

Active member
Amuitat sa specific ceva.. si anume ca aceasta tulpina nu numai ca nu seamna a cannabis dar si atunci cand frsci tulpina nu are nici o legatura cu cannabisul....are nuanta usoara de pin ,citrice mai ales lime dar nu are acel iz de cannabis....stiti voi despre ce vorbesc , cannabisul poate avea diverse arome dar intotdeauna este acel iz care-l face de recunoscut...........nu exista asa ceva aici si o zambila miroase floral sau alta floare dar nu miroase a cannabis.Acum la intrarea in floare parca mirosul sa facut mai dulce cu note florale si de pin dar parca tot nu deosebesc acel iz specific cannabisului.Interesant!!!!
 

budstealth

Active member
In zona mea nu exista canepa salbatica cel putin pe o raza de 150 km...stiu ce zici dar eu cresc outdoor de ani buni aici si nu sa intamplat polenizare incrucisata cu canepa iar masculul este la o distanta de aproape 100 km.
 

budstealth

Active member
Ce am observat in legatura si cu canepa asta din flora spontana chiar in acest an cand am fost la manastirea Dervent in sud , fix langa manastire canepa cat cuprinde ascunsa prinre buruieni si am zabovit un pic sa studiez , era undeva 10 iulie unii masculi erau pregatiti sa scuipe polen altii un pic mai in urma iar femelele aveau doar cativa pistili , altele inca nu dar nu mai dura mult......cred ca masculii au terminat de mult acum la aceasta data si cei care locuiesc in astfel de zone (nu este cazul meu) ar putea incerca un out cu soiuri tarzii dar rezistente la frig si mucegai.......totul este sa nu se suprapuna cu canepa .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In zonele mai populate te suprapui si cu out-urile altora, dar ies intradevar mai putin seminte decat daca ar fi fost plin de canepa in jur.
oricum, e bine daca poti face out fara polenizare, esti mai fericit decat foarte multi dintre romani. Eu am patit sa vina si pe geam polen inainte sa pun filtre hepa. :D
 

budstealth

Active member
In zonele mai populate te suprapui si cu out-urile altora, dar ies intradevar mai putin seminte decat daca ar fi fost plin de canepa in jur.
oricum, e bine daca poti face out fara polenizare, esti mai fericit decat foarte multi dintre romani. Eu am patit sa vina si pe geam polen inainte sa pun filtre hepa. :D
Se mai intampla nu obligatoriu de la altii , dar uneori (nu intotdeauna) femelele ori expuse prea mult , ori mai grav din cauza unei genetici proaste pot dezvolta tendinte hemafrodite. Hermy asa cum sunt cunoscuti sunt de doua feluri 1( hermafroditi adevarati ) si 2 (planta su sex mixt), diferenta este ca cele din urma cu sex mixt ar putea sa dezvolte cateva flori masculine ascunse foarte bine printre florile feminine (destul de greu de observat fara o lupa ) , este urmare a unui stres care apare culmea de regula mai mult la culturile indoor din diverse motive ...ori temperatura prea mare ori uscaciune prea mare sau poluare cu lumina rezidiuala (cel maides) dar nu este o trasatura transmisibila urmasilor .....adica puilor cu toate ca unele femele3 sunt mai rezistente decat altele adica tin la stres. jos este o foto cu o planta de sex mixt datorita stresului si nu geneticii.
 

Attachments

  • foto-3.jpg
    foto-3.jpg
    74.1 KB · Views: 99

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai cand zic ca a venit de pe geam, zic pt ca pe atunci faceam breeding si erau inflorite femele ce trecusera deja prin stresstest. SI nici nu s-a gasit vreo urma de polen prin buzii aia. Asta s-a intamplat in 2 sau 3 gro-uri, la inceput pana am gasit filtru hepa in romania, dupa care au urmat vreo 5 ani de gro-uri fara nici o samanta aparuta neplanuit, asta pt ca de fel nu am acceptat nici o genetica herma in grow. Dupa am luat niste seminte shitty de la GHS (seminte fem) si am avut iar seminte in bud, si evident am gasit si sursa polenului, tot in bud. Dupa ce am renuntat si la semintele fem, au urmat inca 8-10? ani de liniste, fara herma si seminte bonus. :D
 

budstealth

Active member
Chiar si in natura o planta femela care este nepolenizata si a trecut prea mult timp peste perioada de recoltare intr-un efort de perpetuare a speciei poate dezvolta cateva flori masculine din disperare in incercarea de a se autopoleniza sau poleniza o sora de a ei aflata prin zona , Aceasta nu este o trasatura transmisbila urmasilor cu toate ca unele femele sunt mai rezistente la stres fata de altele.Pe de alta parte hermafroditii adevarati vor dezvolta flori de ambele sexe fara a fi stresate cu ceva.....este rezultatul unei genetici proaste care din pacate este transmisibila puilor.....adica semintele de aici for mosteni aceste trasaturi de nedorit.De fapt este o catastrofa ca un hermi adevarat sa contamineze femelele...............semintele lor nu sunt bune la nimic. In ceea ce priveste plantele cu sex mixt , de aici a fost inspiratia de seminte feminizate ,,,,,,,este ca aceste plante nu transmit trasaturi hermafrodite dar polenul provenit din cele cateva flori masculine ascunse foarte bine printre cele feminine (in contradictie cu hermi adevarati care fac flori separate de cele feminine si usor de observat) produc acele seminte cunoscute astazi ca seminte feminizate. Polenul produs de o femela inversata (de regula cu argint coloidal sau cu tiosulfat de argint ) si obligata sa produca flori masculine chiar daca este femela polenul ei va avea cromozomi XX ,,,atunci cand polenizeaza alta femela sau chia pe ea insasi care are tot cromozomi XX rezultatul este XX+XX=XX,,,,,adica seminte feminizate.Totusi procesul este mult mai elaborat si mai complex......se sorteaza si se selecteaza femelele care trec prin tot felul de factori de stres , iar ele trebuie sa dovedeasca ca se incapataneaza sa ramana femele dupa tot felul de torturi de la PH variabil ,la stresul hidric , la stresul termic plus stresul scurgerilor de lumina reziduala in timpul infloririi .......doar aceste femele sunt selectate pentru a produce seminte feminizate iar asta o fac bineinteles doar cei seriosi.Mai jos este imaginea uni hermy adevarat............adica pacostea cea mai mare peste care poate da un grower.
 

Attachments

  • foto-5.jpg
    foto-5.jpg
    48.8 KB · Views: 80

budstealth

Active member
Aceste plante vor dezvolta atat flori feminine cat si masculine fara nici un stres .........o fac si daca adie vantul afara.De asta raman un fan al semintelor regulare chiar daca asta presupune munca in plus si bani cheltuiti in plus dar probabilitatea unui hermi adevarat este foarte mult redusa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sincer sa fiu cred ca am fost norocos. Am patit sa apara flori masculine de la senescenta, insa fara polen sau cu polen infertil. Si chiar si asa s-a intamplat poate la 1 din cateva zeci de strainuri.
Poate conteaza si ca nu am prea folosit seminte feminizate. Si eu tind sa le evit de fel.
 

budstealth

Active member
Am avut si eu seminte (foarte putine) , nu erau din cauza contaminarii cu polen din surse straine ci probabil din propriile plante nu hermi adevarati ci plante cu sex mixt deaoarece in aer liber lucrurile nu sunt exacte ca in indoor , am crescut vreo 4 ani sugar black rose varianta early care breederul zice ca ar fi gata la inceputul lunii septembrie...................da de unde ca intr-un an a fost la sfarsitul lunii septembrie in alt an la inceputul, aproape de mijlocul lunii octombrie asta din cauza vremii si probabil prelungirea sezonului a dus la cateva seminte.......nesemnificative , sunt convins ca nu a fost o polenizare cu polen strain fie canepa sau de la alti crescatori ci de la propriile plante care in situatii de stres (pentru o femela care nu este polenizata la timp....este un factor de stres).....a produs cateva seminte.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu poate fii de la prelungirea sezonului, decat la indoor daca ai mai multe strainuri in stadii diferite. La outdoor, daca apare polen in ultima parte a infloririi, maxim o sa ai inceputul unei seminte, o granula de juma de mm pe care nici nu o observi daca nu te uiti dupa ea. Dureaza cam minim 3 saptamani pana coaja semintei incepe sa se lemnifice. Si vine iarna pana apuca sa se intample asta.
 

budstealth

Active member
Azi viind Duminica, am tras o fuga la tara , am pus o punga menajera in capul masculului , am scuturat bine apoi cand am ajuns acasa am imbracat o ramura laterala si iar am scuturat.Voi face asta in fiecare zi pe fiecare ramura laterala (4 fiind la numar) iar in ziua in care ma voi decide sa iau viata masculului il voi taia , il voi pune in sac, il voi aduce personal sa-si vada iubita sa se pupe la propriu ca un ultim ramas bun.Adica il voi scutura frenetic deasupra clonei pe intreaga suprafata si din acea data voi incepe sa calculez timpul care va trece si va fi necesar pentru maurarea completa a semintelor. Probabil acea data va fi in aceasta saptamana. Am facut cateva foto cu armasarul!!!
 

Attachments

  • IMG_0464.JPG
    IMG_0464.JPG
    4.4 MB · Views: 158
  • IMG_0466.JPG
    IMG_0466.JPG
    3 MB · Views: 133
  • IMG_0467.JPG
    IMG_0467.JPG
    3.7 MB · Views: 123
  • IMG_0468.JPG
    IMG_0468.JPG
    3.9 MB · Views: 134

Latest posts

Latest posts

Top