What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

The Master Kush Project

Status
Not open for further replies.

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Tava aia a venit odata cu cortul sau ai luat-o separat?
(cea in care stau ghivecele)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Update de 2 weeks , dupa cum vedeti plantele sunt niste bestii :tiphat:

View Image
View Image
View Image
View Image

le-am dat o doza light de piranha acum vreo 3 zile sa le stimulez putin radacinile si se pare ca a avut un efect benefic , inca nu le-am dat altceva.Plantele beau aproximativ 0.5 l odata la 3 4 zile.

Bai ce chestie!!! Inseamna ca io le tin pe ale mele pe seceta, insa nu au dat nici macar odata semn ca ar avea underwatering. Pai eu am cate doua plante intr-un ghiveci de 5 litri, si deja sunt in a treia saptamana de flowering (a saptea per total), si le dau 0,5 l odata pe saptamana.

Le ud dupa metoda ghiveci usor, si mi se pare buna, iar plantele sunt mult mai mari. Hmmm, eu am 20-22 de grade doar. O fi dela temperatura ca beau atat de putin???
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@coolbud: ”Lumina : 300w (reali) Led Panel
Culori : are aproximativ 32 de leduri albastre si aprox. 118 rosi”

Mai cool-ule, eu nu cred ca ai 107000lumeni la panoul ala LED de 300W asa cum imi spuneai zilele trecute (daca am inteles bine). Nu ca nu ar fi un panou bun, cred ca e perfect pentru cortul tau, dar asta ar insemna o eficienta luminoasa de 300lm/W, si nu s-a inventat inca lumina aia, sau eu nu o stiu. LED-urile nu prea trec de o eficienta luminoasa de 100lm/W, 150 ar fi un vis, insa nici asta nu prea cred, desi se mai poate. Nu te uiti putin prin specurile de la producator sau sa dai un link, sa vedem si noi?

Nu de alta, dar ma complexezi, ca nici panelurile alea de 1200W de le-am vazut in China, nu treceau de 50000lm, desi ar fi trebuit sa aiba vreo 100000lm, dar cu specificatiile chinezesti esti mereu in ceata, asa ca is curios ce si pe unde ai gasit,,,

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Intre noi, eu cred ca ai un zero in plus. 10700lm suna destul de credibil. LED-urile de fapt nu stralucesc la intensitatea luminoasa, ci la faptul ca ea poate fi distribuita in benzi clare, si fix care vrei, fata de un MH, HPS, CFL, etc, ceea ce face ca la acelasi flux lumins pe frunza, sa fie mult mai eficiente.

Ia si un link, de exemplu, pentru ceva similar (poate nu de aceeasi calitate):


http://www.alibaba.com/product-gs/54..._led_grow.html
[/FONT]
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu se face nimic, trebuie sa ai presiune negativa inauntru, si mirosul va iesi doar pe exhaust. daca scapa ceva miros cand iesi de acolo, un spray de camera rezolva imediat. si nu uita sa schimbi hainele, ca alea put cel mai rau cand iesi din growroom.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
nu se face nimic, trebuie sa ai presiune negativa inauntru, si mirosul va iesi doar pe exhaust. daca scapa ceva miros cand iesi de acolo, un spray de camera rezolva imediat. si nu uita sa schimbi hainele, ca alea put cel mai rau cand iesi din growroom.


La grow-ul urmator imi gauresc termopanele, sa imi fac exhaust :)
 

coolbud

puffin' the herb
@coolbud: ”Lumina : 300w (reali) Led Panel
Culori : are aproximativ 32 de leduri albastre si aprox. 118 rosi”

Mai cool-ule, eu nu cred ca ai 107000lumeni la panoul ala LED de 300W asa cum imi spuneai zilele trecute (daca am inteles bine). Nu ca nu ar fi un panou bun, cred ca e perfect pentru cortul tau, dar asta ar insemna o eficienta luminoasa de 300lm/W, si nu s-a inventat inca lumina aia, sau eu nu o stiu. LED-urile nu prea trec de o eficienta luminoasa de 100lm/W, 150 ar fi un vis, insa nici asta nu prea cred, desi se mai poate. Nu te uiti putin prin specurile de la producator sau sa dai un link, sa vedem si noi?

Nu de alta, dar ma complexezi, ca nici panelurile alea de 1200W de le-am vazut in China, nu treceau de 50000lm, desi ar fi trebuit sa aiba vreo 100000lm, dar cu specificatiile chinezesti esti mereu in ceata, asa ca is curios ce si pe unde ai gasit,,,

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Intre noi, eu cred ca ai un zero in plus. 10700lm suna destul de credibil. LED-urile de fapt nu stralucesc la intensitatea luminoasa, ci la faptul ca ea poate fi distribuita in benzi clare, si fix care vrei, fata de un MH, HPS, CFL, etc, ceea ce face ca la acelasi flux lumins pe frunza, sa fie mult mai eficiente.

Ia si un link, de exemplu, pentru ceva similar (poate nu de aceeasi calitate):


http://www.alibaba.com/product-gs/54..._led_grow.html
[/FONT]

Intre noi , eu cred ca n-am pus un 0 in + sonny boy :comfort:
Nu sunt genul de om sa vorbesc fara dovezi so take it in your face buddy

picture.php


Si da ai dreptate , nu sunt cati am spus atunci , sunt putin mai multi , n-am reusit sa pun pe hold luxmetrul cand era la 120k ca atunci chiar era jale.Incearca sa fi putin mai credul , nu cred ca scrie pe userul meu clovn. :tiphat:


One lux is equal to one lumen per square metre:
1 lx = 1 lm/m2 = 1 cd·sr/m2
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
ExperimentDovada e dovada. Insa oricum, te rog sa tii cont ca observatia mea nu era menita sa spuna ca minti sau ca ”esti cu pluta”, ci doar mi-am exprimat mirarea. Motivul meu e simplu, unele dintre cele mai tari LED-uri de pe planeta, de la CREE, au eficienta luminoasa de 50-100 lm/W. La panoul tau rezulta 300lm/W, ceea ce e ceva...

Ca atare, tinand cont de astea, rezulta doua posibilitati:
1. Chiar e intensitatea aia luminoasa, caz in care vreau si eu! Daca poti, da-mi si mie un link, aici sau pe PM. Daca nu...
2. Luxmetrele noastre (caci eu il am pe fracsu geaman) sunt calibrate pentru lumina alba, curba fotodiodei fiind neliniara. Pentru o referinta mai buna, ai imaginea de aici:
http://www.olympusmicro.com/primer/techniques/confocal/images/detectorsfigure3.jpg
Ce inseamna asta? Ca daca o sa ne bagam luxmetrele sub o chestie care emite un spectru diferit de cel cu care au fost calibrate, nu mai stim ce obtinem.
Teoretic, dezavantajul asta ar trebui sa fie eliminat cu niste senzori mai speciali, cum ar fi cei CCD, dar asta inseamna alta ... categorie de luxmetre, nu cele pe care le avem noi.

Eu il folosesc pe al meu mai degraba ca orientare, nu ca valoare absoluta. Daca l-as lua la modul absolut, ar insemna ca HPS-ul de 20000lm are doar vreo 10000 daca e sa il compar cu ce imi dau, la aceeasi distanta CFL-urile de 5000lm.

Oricum, important e ca iti cresc plantele bine sub lumina asta.

...
Putin mai tarziu, in mijloc de Star Trek, am luat si eu luxmetrul in mana. M-am prins (cred) cum de ti-a dat valoarea respectiva. Cand am lipit (practic) senzorul de un CFL, am obtinut 90000-100000 lux si eu. Nu m-am gandit sa masor asa vreodata, eu masuram la nivelul frunzelor, unde aveam circa 10000lux

Ce inseamna asta? Inseamna ca LED-urile tale sunt mai bune, deoarece au aceeasi putere luminoasa, dar selectiv, in benzile utile pentru fotosinteza. Ma rog, teoretic si CFL-urile au spectrul pe benzi, desi lumina apare alba, dar chiar si asa, iti urez 50k ore de functionare...

Bravos.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da-i bine ca are omu' luxmetru si n-are ph metru.

si, dupa mine, atat timp cat nu vb de luxmetre profesionale ce masoara fluxul fotosintetic de lumina, aceste masuratori sunt bune doar pentru a compara mai multe surse de lumina in acelasi set-up. (si cu acelasi luxmetru, neaparat.) degeaba discutam ce rezultate ne ies fiecaruia, daca conditiile nu sunt identice.
acestea fiind spuse, cand am masurat prima oara (si ultima) un panou led mi-a dat mai multi lumeni decat la hps/mh, insa ce a contat mai mult pentru mine a fost ca penetrarea era mai buna, avand mai multi lumeni decat hps si mh la un loc, pus aproape la distanta dubla.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
ntz ntz ntz jtm..

hai ca te-oi fi dat gata,,,


@exploziv: si apropo de eficienta led-urilor, azi gasii pe net faptul ca s-au facut leduri cu eficienta de conversie energetica supraunitara, deci da-ti seama ce ar indica alea...

Atata ca LED-urile respective merg la vreo 30-50pW (sau microwati, na ca nu mai tin minte), deci iti trebe vreun km patrat pentru plante.


Dincolo de asta, ma mira putin, caci desi led-urile emit lumina intr-un unghi solid mai mic decat HPS, totusi la HPS-uri le pui reflector, si e tot pe acolo.

Dar cred ca m-am prins de ce se petrece treaba cu ”penetrarea”.
HPS-ul emite o energie Q(HPS) sa zicem, in total. Cu toate acestea, undeva in banda de 650nm (de exemplu), el emite Q(HPS, 650nm), care poate fi, sa zicem Q(HPS)/k. La oha, intelegeti va rog. Led-urile, or sa aiba, sa zicem (daca sunt rosii), o energie totala Q(LED), respectiv pentru 650nm, un Q(LED, 650nm), egala cu Q(LED)/q. Presupunand ca au aceasi eficienta luminoasa, Q(LED)=Q(HPS), daca luxmetrele nu sunt perfecte (hiperprofesionale), fiind neliniare (fiind mai sensibile in rosu de exemplu), diferenta de iluminare masurata de ele, va depinde de raportul f*q/k, unde f este integrarea pe domeniul masurat a unei functii care tine de raspunsul spectral. Sau pe acolo, ca vorbeste cannabutterul din mine.
De aici (nu de la cannabutter), rezulta ceea ce a masurat explo, care ar insemna ca luxmetrele noastre sunt mai sensibile in rosu si ca panoul led are o componenta rosie mai mare decat a hps/mh-urilor, eventual impreuna.

M-am molipsit de la comander Data, se mai intampla...

@coolbud: scuze coolbud daca am fost oleaca offtopic. Da, auzi, chiar nu ai pHmetru? Daca nu ai, sa stii ca merge si cu limba: e mai acrisor, e pH mic :D
 
A

Avaible

Eu am folosit ph metru de cateva ori , am testat stiu ce sa fac sa am aceeasi valoare mai mereu, si aia a fost .Nu stiu dc ati avea nevoie de ph metru mereu , ma gandesc ca, coolbud stie ph-ul din moment ce toate plantele care le-a crescut au fost mega sanatoase mereu!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
e, mai schimba omul nutrientii, mai schimba planta, mai consuma altfel, nu stii niciodata... in plus, te simti mai... savant, corect?
 

coolbud

puffin' the herb
UPDATE 3 weeks

picture.php

picture.php

picture.php


au mici deficiente de ca si mg dar o voi rezolva la urmatoarea udare cand le dau si tarantula :)
 
Status
Not open for further replies.
Top