What's new

Старият спор: навън или вътре!

Dr_Tre

Member
Старият спор: навън или вътре!

На първо място ви моля да се държите културно в темата!Само аргументирани мнения, без лични нападки!Нека да пишем все едно има модератор във форума!:DВ спора се ражда истината, ама не в караницата!

Хайде след това може да се започва.Аз съм привърженик на аутдора и ще се опитам да обясня защо.

Противно на общоприетото мнение гледането в килер е много по-стресиращо за растенията, отколкото в градина.Независимо колко добре индор-гроуъра си мисли че е настроил всичко за растенията, факторите които влияят на едно растение са много повече отколкото може да се измери с любителска апаратура, някои от тях все още не са проучени достатъчно.Само един пример: установено е, че липсата на странично огряване на стъблата (поради липсата на изгреви и залези в килера) причинява ОГРОМЕН стрес на растението.

Канабиса е еволюирал хиляди години навън под слънцето и едва от няколко десетилетия се отглежда под лампи.За тези хиляди години той идеално се е приспособил към условията на външната среда, нали знаете как работи еволюцията - поколение оставят само най-приспособените.Затова най-добрата среда за развитие на канабиса е тази към която той се е приспособил.Сигурно и тигър маже да гледате в затворено помещение с лампи, но никога няма да стане като дивия бенгалски тигър,просто това не е естествената му среда;).

Нямам възможност да потвърдя от личен опит, но много от хората в IC говорят, че стари сортове тропически сативи, гледани индор просто не достигат същото качество на напушването (да не се бърка със сила на напушването!), дори когато използват подобна по състав и киселинност почва, температури и дори УВ-лъчение.

Добре гледан канабис навън, винаги има по-богат вкус и аромат от добре гледан канабис вътре, разликата е като между доматите от супермаркета и доматите от село.:laughing:
 
E

EverLast

Хей Тре поздравления за прекрасната тема! От мои наблюдения индор хибридите навън дават просто многократно повече отколкото вътре...но не се постига същият вкус и ефект като вътре...от друга страна навън да гледаш е почти безплатно докато вътре е свързано с доста повече капитал.
Аутдор сортовете е вече друго нещо...ефекта е доста по-различен като казвам аутдор сортове имам в предвид сортове ,които са били създадени на открито и никога не са били култивирани индор.
За старите тропически сортове съм напълно съгласен...сигурно се сещаш за оная статия на Dj Short за така наречените Sweet Spots е нека да поясня за останалити,които не са я чели....та тези митични тропически сативи дават най-добър резултат единствено и само тогава когато се гледат в тяхните "homeland". Всякакъв опит за индор култивиране е обречен с провал.
 

_Ina_

Active member
Veteran
Според мен и аутдор и индор е интересно! У дома можеш да им се радваш постоянно,но пък много е яко също да отидеш след 2 седмици и да видиш някви оромни растения как се веят на вятъра. Аз още не мога да им докарам вътре условията и по големи грамажи и затова навън ми се струва малко по яко. Тоест наи-добре да ги съ4етаем така:зимата-вътре,лятото-вън:) Dr Tre:ти гледаш ли индор?
 

jhook

Member
Здравейте !Моите уважения към всички:tiphat:
Явно аз ще съм опонента в тази тема!
Аз съм за индора! по простата причина,че това е моето хоби, с което се забавлявам много:dance013:няма как да е само през лятото ! имам проекти :artist:които няма как да се осъществят, дори и през лятото:dance013:или така казано, гледайки само на вън,се развиваш бавно, малко учиш !!
предпочитам да се науча на индора, и чак тогава бих се пробвал на вън:thank you:

п-п:няма да говоря за качеството:dance013::dance013:
 

_Ina_

Active member
Veteran
Да,вярно 4е някои неща като опрашване,бонзаи маики и тн няма как да станат. В смисъл 4е опрашването няма да е сигурно откъде е,дали само от твои прашец. И разни други манипулации също. за ка4еството да,доколкото ще е без семки индор. А ти jhook гледал ли си аутдор досега? А терасата за какво ще я броим?:)
 

aeons

Member
Здравейте, аз гледам за втора година аутдор (първата година гледах за някой друг :D ). Пробвах преди време и индор, но нищо не се получи. Там трябват много повече средства за да изкараш една реколта, докато аутдор се изглежда с минимални средства пък и така както ще я направи природата ние не можем. За това ако сте нови в занаята (като мене) по-добре пробвайте аутдор, дай боже да успеете, да направите капитал и след време да опитате индор. Успех
 

Astral

Member
Няма как да се отрече,че всяко едно гледане има своите плюсове и минуси.Определено на този етап мога да дам един глас повече за аутдора,понеже нямам много опит в индора.Смятам,че това което природата дава трудно може да се повтори при изкуствени условия (поне при по-аматьорските проекти) следователно и резултата от това.Само в подкрепа на казаното ще споделя,че растенията които сега гледам ги имам навън и вътре и от скромните ми наблюдения тези отвън са поне няколко идеи пред майките си.Единия извод който мога да направя,а той може да бъде сведен само до един е,че явно знанията и уменията ми при гледането ми индор са доста назад с това което добрата майка Тера дава в момента.След като завърша двата проекта,ще имам база за сравнение от едни и същи сортове гледани навън и вътре и предполагам ще мога да дам обективно мнение по темата.
 

_Ina_

Active member
Veteran
аз много се мъ4их и с аутдора и с индора. ако сте на4инаещи и с двете е трудно:) Едва напоследък запо4вам да им хващам цаката. Понякога маиката природа може и да ти прецака реколтата! но ето тази година е супер за аутдор. аеонс;какъв капитал о4акваш да натрупаш от това? Издаде се,хаха! с аутдора определено може да се натрупа пове4е капитал с по-малки вложения,но не е много препоръ4ително. Астрал; и аз сега ще видя тази Ice-ка навън как ще е,не 4е вътре съм я направила идеално,но според моите умения ще си направя сравнение къде се справям по добре.
 

bahura

Member
Невиждам защо пък трябва да се спори. Едни немогат, други неискат Аутдор и т.н. ,но пък да тругна да убеждавам някои да не гледаи аутдор или индор защото на мен неми изнася.

По-скоро може свеки да споделя плюсовете на неговия начин на гледане без много много да натрапва!
 

_Ina_

Active member
Veteran
Е да де,то не се спори. Не може да се каже 4е едното или другото е гадно,при положение 4е и двете са яки сами по себе си. Но забелязвам 4е растенията,които по слу4аиност по4наха да ми цъфтят на балкона преждевременно имаха пове4е трихоми по листата преди да имат глави,отколкото тези на 400в. Super haze-ките имам предвид.
 
C

coco fknbrice

ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА ХУБАВАТА ТЕМА

няма по добри условия по добра светлина по добра почва и каквото се сетите от тези навън .... ако щете по високата смъртност навън от странични фактори е плюс дори защото това е естествен подбор.... единствения минус за мен е опрашването на главите затова гледам само индор ... защото искам синсемила :dancer:
 

jhook

Member
Да,вярно 4е някои неща като опрашване,бонзаи маики и тн няма как да станат. В смисъл 4е опрашването няма да е сигурно откъде е,дали само от твои прашец. И разни други манипулации също. за ка4еството да,доколкото ще е без семки индор. А ти jhook гледал ли си аутдор досега? А терасата за какво ще я броим?:)
ами да, и затова неща да гледам на вън!!!
поне във варна има много дивачки между блоковете и се опрашват, така 4е на терасата няма смисъл:dance013:
а за поляна да не говорим, нямам село или вила,така че .............:wave:на аутдора !!!
 
Аз не разбрах точно за какво е темата. Къде добива е по-голям ли? Или къде ще стане по-добър вкуса?
Идеята да се гледа индор е, да се даде на растението максимум от това което то може да вземе. Имам в предвид трите основни фактора: Светлина, Въхдух и Храна.
Просто няма как да се създадат навън перфектните условия. Няма как слънцето да стои винаги на 12 часа и няма как да свети 12 часа с постоянен интензитет. Нама как и температурата да е постоянна. За какъв стрес говорим изобщо. Ако има стрес, то той се получава при аутдора. Има дни с резки промени в температурата, има и много горещи дни, където температурата достига до 36-37 градуса и тогава растенията направо спират да се развиват. Така че спор според мен не може да съществува.
 

_Ina_

Active member
Veteran
Мен не ми пре4и ако има някоя семка,но да са много,много малко. Миналата година по4ти нямаше. Предпо4итам аз да си направя "естествения" подбор оба4е:) А терасата не разбрах към индора ли е? Защото там хем са на слънце,хем са прибрани и си ги контролираш ти. И пак не плащаш ток,както и бензин. А може да ги гледаш и на лампи и да ги изкараш големии гъсти за аутдор. Или както аз ги държах на 24 4аса и после ги изкарах навън само да цъфнат в края на юни. jhook:то и да имаш село или вила по-добре да садиш на друго място. Кола по скоро ти трябва. Оооо,кофти за терасите! Аз много ги оби4ам и тях.
 

jhook

Member
Аз не разбрах точно за какво е темата. Къде добива е по-голям ли? Или къде ще стане по-добър вкуса?
Идеята да се гледа индор е, да се даде на растението максимум от това което то може да вземе. Имам в предвид трите основни фактора: Светлина, Въхдух и Храна.
Просто няма как да се създадат навън перфектните условия. Няма как слънцето да стои винаги на 12 часа и няма как да свети 12 часа с постоянен интензитет. Нама как и температурата да е постоянна. За какъв стрес говорим изобщо. Ако има стрес, то той се получава при аутдора. Има дни с резки промени в температурата, има и много горещи дни, където температурата достига до 36-37 градуса и тогава растенията направо спират да се развиват. Така че спор според мен не може да съществува.
ако знаеш колко си прав :bump::bump::thank you:
 
C

coco fknbrice

не съм съгласен че вътре са перфектните условия растението не е създадено да стои на 12 4аса както и не е създадено да стои без стрес също така е създадено да получава светлина от слънцето така се чувства най добре и индор гроърите се опитват да пресъздадът условията от естествената среда на това растение опитите се доближават но не са естествените за растението именно за това не можем да гледаме вътре някои сатива сортове . единственото според мен чиито ефект е добър за нас е запазването на девственоста по разбираеми причини.
 

Dr_Tre

Member
Dr Tre:ти гледаш ли индор?
Не.Впечатленията ми са от пушене на индор-глави.

Аз не разбрах точно за какво е темата. Къде добива е по-голям ли? Или къде ще стане по-добър вкуса?
Идеята да се гледа индор е, да се даде на растението максимум от това което то може да вземе. Имам в предвид трите основни фактора: Светлина, Въхдух и Храна.
Просто няма как да се създадат навън перфектните условия. Няма как слънцето да стои винаги на 12 часа и няма как да свети 12 часа с постоянен интензитет. Нама как и температурата да е постоянна. За какъв стрес говорим изобщо. Ако има стрес, то той се получава при аутдора. Има дни с резки промени в температурата, има и много горещи дни, където температурата достига до 36-37 градуса и тогава растенията направо спират да се развиват. Така че спор според мен не може да съществува.

Навън наистина могат да се отгледат чудовища, поради дългия вегетационен период.Ще приложа няколко снимки от Том Хил, аутдор, органик.Между другото велика тема:https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=159846
Перфектните условия за канабиса не са слънцето да стои винаги на 12 часа и да свети 12 часа с постоянен интензитет, нито температурата да е постоянна.Перфектните условия са такива, каквито са за останалите растения навън.И аз като кокомисля, че индора се стреми да копира аутдора, но никога не може да го възпроизведе напълно, природата е прекалено сложна система ,за да може да бъде възпроизведена в килер.Пробвай да отгледаш някой зеленчук в бокса, после сравни вкуса му със зеленчуците от пазара, ама сега, през лятото.
Индора е продукт само на забраната.Ако канабисът беше легален никой нямаше да се занимава да гледа индор, освен може би само с цел брийдинг или за скандинавските страни.

А терасата за мене си е навън.
 

Attachments

  • user1547_pic149546_1251081437.jpg
    user1547_pic149546_1251081437.jpg
    95.3 KB · Views: 27
  • user9125_pic149906_1251128090.jpg
    user9125_pic149906_1251128090.jpg
    158.2 KB · Views: 27
  • 1547bushes.jpg
    1547bushes.jpg
    90.9 KB · Views: 28

_Ina_

Active member
Veteran
Аз щях да се занимавам през зимата:) Пробваи и ти,сигурно и това ще ти хареса. Можеш пак да си му слагаш само естествени торове. Може да си правиш семена,клонинги.
 
Ако не си съгласен че вътре са перфектните условия, тогава кажи кои са според теб перфектните.
Растението брои фотони с определена дължина на вълната и изобщо няма как да направи разлика какъв е източника на светлината. Фотосинтезата е химичен процес, скоростта на който е зависим от няколко фактора. Като увеличим факторите, ускоряваме и процеса. Ще ти дам няколко примера. Слънцето свети най силно в 12 часа на обяд. На 1м2 падат 1000 вата слънчева радиация от които 850 вата пряка светлина и околро 150 вата дифузна(разсеяна). Та от тези 850 вата на 1м2, колко от тях растението абсорбира? Веднага ти казвам че една лампа ХПС 600 вата обезмисля слънцето. Слънчевата енергия е безкрайна почти, но проблема е в ниската и плътност. Ако се заиграеш да концентрираш светлината на слънцето, тогава можеш да постигнеш по добри резултати.
Второто нещо е въздуха. Нормалната концентрация на въглероден диоксид в атмосферата е околжо 0.03 и 0.06%. А растенията могат да издържат на десетки пъти по голяма концентрация. Така процеса на фотосинтеза може да се ускори и добивите да се увеличат. Това няма как да постигнеш при аутдора колега:tiphat:
 

Latest posts

Latest posts

Top